Şimdi Ara

'''__Fuji Kafe_72 ÜYE__''' (40. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
4.288
Cevap
2
Favori
142.310
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 3839404142
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Gündüzleri yüksek zoomda bir sorun olmuyor fakat gece ve az ışıklı ortamlarda kesinlikle tripod veye monopont kullanılmalı
  • Selam arkadaşlar. Fuji s6500 fd ile çektiğim bir fotoğraf. iso 800 beğenize sundum. Değerli yorumlarınızı bekliyorum.

'''__Fuji Kafe_72  ÜYE__'''
  • quote:

Orjinalden alıntı: oymaci64

Sevgili Erdenbay
    Sanırım bu fotoların hepsi 6500 FD ile çekildi, eline sağlık.yanlız birşey sormak istiyorum: zoom ile çektiğin fotoyu tripod kullanarak mı çektin yoksa elinde mi çektin? Eğer elinde çektiysen bu makinanın eksisi olan IS fonksiyonunun olmaması hiç de problem değil gibi görünüyor... Bu konuda başka örnekleri olan arkadaşlar varsa beni aydınlatırlarsa sevinirim.

Arkadaşım aslında ıs o kadar büyük sorun olmaktan çıkıyor. Çünkü ben s6500 fd ile gece çektiğim iso1600 lük fotoğraf (10.7x optik zoom tamamen kullanıldı) panasonic fz5 ile çekilen fotoğraftan (12x optik zoom) çok daha başarılı oldu. Onun için s6500 ü hepinize tavsiye ediyorum.
  • Benim 10.7x optik zoomla ile ilgili size sunacağım bir bilgi var. Mesela 10.7x optik zoom yaptınız. lens 28-300 mm olduğu için enstanteneyi 300 den yüksek bir değerde tutunuz ki bu sorun olmaktan çıksın. Bunu akşam yapabilmeniz için iso çok önemli. S6500 bu konuda çok iyi bir makina. Bu ıs olan makinalarda tahmini söylüyorum ancak 250 ye kadar ancak düşebilir. Bu tezin ne kadar doğru olduğunu bilmiyorum ama herhalde gerçekçilik payı var. Bende çok işe yaradı.
  • Değerli arkadaşlar s6500 makinamın özelliklerini yeni yeni öğrenmeye çalışıyorum. Öncelikle başlangıç için teknik bir iki sorum olacak.

1) İlk çektiğim fotoğraflaron bir kısmı jpeg formatıdnayken sonrakiler .raf formatında çekildi. Format nasıl değiştiriliyor. Ve raf uzantılı fotoğrafları bilgisayarda microsoft resim ve faks gör. programı açamıyor. Bunları nasıl görüntüleyebiliriz.

2) Fotoğrafları bilgisayara nasıl atıyorsunuz. Cd den çıkan programla çok uzun sürüyor. Başka nasıl olabilir

3) Bir de pil konusunu nasıl hallediyorsunuz. Şarjlı pil almak gerekiyor herhalde. Şarjlı piller nasıl performans gösteriyor. ???

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mirzaoğlu -- 8 Temmuz 2007; 15:23:24 >
  • IS konusu daha evvelce de dediğim gibi özellikle enstantane değeri açısından kişinin elinin titreme derecesi hatta soluk alıp-verme sıklığı hatta ve hatta kalbinin atma sıklığı ve atma sertliğine göre değişen bir konudur. Benim açımdan gece 200 ISO için 1/60 sn, 400 ISO için 1/50 sn. 800 ISO için 1/25 sn sonrası problem oluyor. Ancak ne şekilde olursa olsun gece çekimlerinde süreyi 1-2 sn ve daha uzun sürelere özellikle 100-200 hatta 400 ISO gibi değerlerde kesinlikle kaliteli bir tripot veya monopotla kullanmak mecburiyetindesiniz. Bu konu IS veya OIS veya benzeri sistemlere sahip makineler içinde geçerlidir.
    Sizin 1600 veya 3200 ISO gibi değerlerde çektiğiniz fotolarda eğer kaliteden ve detaydan ödün vermeyi kabulleniyorsanız (Suluboya çalışılmış bir resim gibi) o zaman tamamdır...
    quote:

Orjinalden alıntı: kanahmet

Benim 10.7x optik zoomla ile ilgili size sunacağım bir bilgi var. Mesela 10.7x optik zoom yaptınız. lens 28-300 mm olduğu için enstanteneyi 300 den yüksek bir değerde tutunuz ki bu sorun olmaktan çıksın. Bunu akşam yapabilmeniz için iso çok önemli. S6500 bu konuda çok iyi bir makina. Bu ıs olan makinalarda tahmini söylüyorum ancak 250 ye kadar ancak düşebilir. Bu tezin ne kadar doğru olduğunu bilmiyorum ama herhalde gerçekçilik payı var. Bende çok işe yaradı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bipekkan -- 8 Temmuz 2007; 18:52:38 >

• quote:

Orjinalden alıntı: saidkizmaz

Değerli arkadaşlar s6500 makinamın özelliklerini yeni yeni öğrenmeye çalışıyorum. Öncelikle başlangıç için teknik bir iki sorum olacak.

1) İlk çektiğim fotoğraflaron bir kısmı jpeg formatıdnayken sonrakiler .raf formatında çekildi. Format nasıl değiştiriliyor. Ve raf uzantılı fotoğrafları bilgisayarda microsoft resim ve faks gör. programı açamıyor. Bunları nasıl görüntüleyebiliriz.

2) Fotoğrafları bilgisayara nasıl atıyorsunuz. Cd den çıkan programla çok uzun sürüyor. Başka nasıl olabilir

3) Bir de pil konusunu nasıl hallediyorsunuz. Şarjlı pil almak gerekiyor herhalde. Şarjlı piller nasıl performans gösteriyor. ???

1 Soruyu bilmiyorum
    2 Cd ye gerek yok fotoğrafları atmak için usb kabloyu takınca bilgisayar tanıyor hemen ama kart okuyucu tavsiye ederim
    3 şarjlı pil kullanıyorum 4 tane full dolu piller ile 500 tane veya daha fazla rahat fotoğraf çekebiliyorum

• quote:

Orjinalden alıntı: emrcan

quote:

Değerli arkadaşlar s6500 makinamın özelliklerini yeni yeni öğrenmeye çalışıyorum. Öncelikle başlangıç için teknik bir iki sorum olacak.

1 Soruyu bilmiyorum
    2 Cd ye gerek yok fotoğrafları atmak için usb kabloyu takınca bilgisayar tanıyor hemen ama kart okuyucu tavsiye ederim
    3 şarjlı pil kullanıyorum 4 tane full dolu piller ile 500 tane veya daha fazla rahat fotoğraf çekebiliyorum

cevabın için teşekkürler. İlk soruma cevap verecek biride olursa çok sevineceğim

• Siz böyle diyorsunuz ama bana iso 200 yetiyor. Elimi titretmeden çekmem için. Ben yüksek zoom da o şarttan bahsettim. Tamam tripod kullanılması daha iyi oluyor. Bunun herkes fakında ama tripotu her çekim yapacağın ortama koyamıyorsun ki. Ben üstteki fotoğrafı yolun ortasından çektim sayılır. Oraya tripod kuracak şahsı ben göremiyorum. Anlatmak istediğim buydu. İlgilendiğiniz için teşekkürler.

quote:

Orjinalden alıntı: bipekkan

IS konusu daha evvelce de dediğim gibi özellikle enstantane değeri açısından kişinin elinin titreme derecesi hatta soluk alıp-verme sıklığı hatta ve hatta kalbinin atma sıklığı ve atma sertliğine göre değişen bir konudur. Benim açımdan gece 200 ISO için 1/60 sn, 400 ISO için 1759 sn. 800 ISO için 1/25 sn sonrası problem oluyor. Ancak ne şekilde olursa olsun gece çekimlerinde süreyi 1-2 sn ve daha uzun sürelere özellikle 100-200 hatta 400 ISO gibi değerlerde kesinlikle kaliteli bir tripot veya monopotla kullanmak mecburiyetindesiniz. Bu konu IS veya OIS veya benzeri sistemlere sahip makineler içinde geçerlidir.
    Sizin 1600 veya 3200 ISO gibi değerlerde çektiğiniz fotolarda eğer kaliteden ve detaydan ödün vermeyi kabulleniyorsanız (Suluboya çalışışmış bir resim gibi) o zaman tamam
    quote:

Benim 10.7x optik zoomla ile ilgili size sunacağım bir bilgi var. Mesela 10.7x optik zoom yaptınız. lens 28-300 mm olduğu için enstanteneyi 300 den yüksek bir değerde tutunuz ki bu sorun olmaktan çıksın. Bunu akşam yapabilmeniz için iso çok önemli. S6500 bu konuda çok iyi bir makina. Bu ıs olan makinalarda tahmini söylüyorum ancak 250 ye kadar ancak düşebilir. Bu tezin ne kadar doğru olduğunu bilmiyorum ama herhalde gerçekçilik payı var. Bende çok işe yaradı.

• Arkadaşım istersen temel ayarlardan makinayı bir sıfırla. O zaman bu sorun ortadan kalkabilir.

quote:

quote:

quote:

1 Soruyu bilmiyorum

cevabın için teşekkürler. İlk soruma cevap verecek biride olursa çok sevineceğim

• @kanahmet,
    Ben, o tecrübemi aktarırken, çekmiş olduğunuz fotografı inceleyipte ona göre anlatmamıştım. Şimdi baktım siz zaten bu fotografı 800 ISO ve enstantane öncelikli olarak 4.3 diyaframda çekmişsiniz. Enstantane süresi konusunda zaten benim elimin titremesi ile ilgili olarak tespit ettiğim değerleri yazmıştım. Aynı şartlar altında ama 100 ISO' da bile örneğin, kızım 1 sn enstanede, sanki tripotla çekilmiş gibi bir sonuç alabiliyor. (10.7X zoomda) Benim konu ettiğim özellikle gece fotograflarında 1-2 sn dahil ve sonrasında eliniz titrese de titremesede kesinlikle tipoda ihtiyaç duyulacağı ile ilgili idi. Kaldı ki fotografınızı %100 cropladığımda ve %100 sharpness uygulandığımda 1/13 sn. lik enstantanede bile o konu ettiğim titreşim dikeyde çok az, yatayda takriben %20 oranında, noise ile birlikte belli oluyor. Ancak benim ölçülerime göre 600x800 pixelde oldukça kabul edilebilir bir fotograf sizinkisi. Özellikle sabit ışıklardaki flare çok hoş olmuş.....
    quote:

Siz böyle diyorsunuz ama bana iso 200 yetiyor. Elimi titretmeden çekmem için. Ben yüksek zoom da o şarttan bahsettim. Tamam tripod kullanılması daha iyi oluyor. Bunun herkes fakında ama tripotu her çekim yapacağın ortama koyamıyorsun ki. Ben üstteki fotoğrafı yolun ortasından çektim sayılır. Oraya tripod kuracak şahsı ben göremiyorum. Anlatmak istediğim buydu. İlgilendiğiniz için teşekkürler.

• @saidkizmaz,
    1. RAW formatında çekilen resimleriniz HAM olarak çekilmişlerdir. ve bunları makinenizle birlikte gelen "Finepix Viewier" programı ile açıp işleyebilirsiniz. Bu model de makine üzerinde işlem yapabilmek imkanınız yoktur. Bu format Windows veya herhanbir resim işleme programı ile açılamaz hatta diğer marka makinelerin RAW formatını açma programları dahi açamayabilir. Bu formatı seçtiğinizde Resim niteliği seçeneğini kullanamazsınız.(JPG)
    2. Makinelerimizde kullanılan Xd-Card modüllerinin hızları düşüktür. Satın alırken H (High) olanlarını tercih edin. Makine ile gelen USB kablosu ve verilen program yolu ile veya USB üzerinden farklı bir card okuyucu ile BS' a aktarabilirsiniz. Aktarma hızınız, Card okuyucunuzun 2.0 USB veriyolunu destekleyip desteklememesi ile ilgili olduğu kadar hafıza kartınızın desteklediği veri yazma-okuma ve dolayısıyle aktarma hızınızı da belirler. Ve malesef Xd-Card diğer modüllere göre veri yazma-okuma hızları düşüktür. RAW uzantılı kaydınız sıfr bu nedenle çok uzun sürmektedir. Ve bu nedenle de Fuji kendi imalatı olan bu modülden son modellerde vazgeçerek SD karta yönelmiştir.
    3. Makinenizi zaten şarjlı AA pillerle kullanmak zorundasınız. En iyi alkalin pille max 200 foto çekebilirsiniz ve her takım Alkalin pil içinde hatırı sayılı bir de para ödersiniz. Ben 2500 mA/h VARTA foto için imal edilmiş piller ile, Flaşlı (%10) 640, Flaşsız 720 fotograf çekebiliyorum.Bu konu ile ilgili çok geniş açıklamalarımın olduğu bir topik var. Buraya bir göz atmanızı öneririm.
    (Şarlı pil ve şarj cihazı önerileri hk.) Linki aşağıdadır.
    http://resim.donanimhaber.com/m_11309414/tm.htm
    quote:

• Size bahsetmek istediğim konu iso nun ehemmiyeti. Çünkü tripotu her yerde kuramıyoruz. Ben Sivas`ta yaşıyorum. Şahsen tripotu kurunca insanların bana enteresan şekilde bakması hoşuma gitmiyor.

quote:

Orjinalden alıntı: bipekkan

@kanahmet,
    Ben, o tecrübemi aktarırken, çekmiş olduğunuz fotografı inceleyipte ona göre anlatmamıştım. Şimdi baktım siz zaten bu fotografı 800 ISO ve enstantane öncelikli olarak 4.3 diyaframda çekmişsiniz. Enstantane süresi konusunda zaten benim elimin titremesi ile ilgili olarak tespit ettiğim değerleri yazmıştım. Aynı şartlar altında ama 100 ISO' da bile örneğin, kızım 1 sn enstanede, sanki tripotla çekilmiş gibi bir sonuç alabiliyor. (10.7X zoomda) Benim konu ettiğim özellikle gece fotograflarında 1-2 sn dahil ve sonrasında eliniz titrese de titremesede kesinlikle tipoda ihtiyaç duyulacağı ile ilgili idi. Kaldı ki fotografınızı %100 cropladığımda ve %100 sharpness uygulandığımda 1/13 sn. lik enstantanede bile o konu ettiğim titreşim dikeyde çok az, yatayda takriben %20 oranında, noise ile birlikte belli oluyor. Ancak benim ölçülerime göre 600x800 pixelde oldukça kabul edilebilir bir fotograf sizinkisi. Özellikle sabit ışıklardaki flare çok hoş olmuş.....
    quote:

Siz böyle diyorsunuz ama bana iso 200 yetiyor. Elimi titretmeden çekmem için. Ben yüksek zoom da o şarttan bahsettim. Tamam tripod kullanılması daha iyi oluyor. Bunun herkes fakında ama tripotu her çekim yapacağın ortama koyamıyorsun ki. Ben üstteki fotoğrafı yolun ortasından çektim sayılır. Oraya tripod kuracak şahsı ben göremiyorum. Anlatmak istediğim buydu. İlgilendiğiniz için teşekkürler.

• Bak, orada yerden göğe haklısın, Hele hele casusmuşum gibi bakmaları yok mu, güleyim mi ağlayayım mı şaşırıyorum bazen. Bende bu tipleri görünce basıyorum seri çekime ama buraya koyamam....
    quote:

Size bahsetmek istediğim konu iso nun ehemmiyeti. Çünkü tripotu her yerde kuramıyoruz. Ben Sivas`ta yaşıyorum. Şahsen tripotu kurunca insanların bana enteresan şekilde bakması hoşuma gitmiyor.

• Arkdaşlar bu finepix cd içerisindeki programlar ne işe yarıyor?
  • Arkadaşlar bu fuji 6500 ü bilgisayara nasıl usb bellek gibi tanıtabilirim?
  • @emrcan,
    CD' deki FinePix Viewer programını kurarsanız ve USB kablosu ile makine PC USB girişini bağlarsanız tanıtma işlemi bitmiş olur. Tabi xD_Card'ı tanımış olur. Fuji sitesinden versiyonunu 5.3'e terfi etmenizde mümkün. Ancak ben bunu tercih etmiyorum. Rain Marka bir kart okuyucu aldım. Kartı takıp doğrudan BS'a kaydediyorum. Nedense makineyi PC' ye bağlamak fikri hatta makine üzerinden pilleri şarj etmek düşüncesi bana biraz güvensiz geldi. Anlaşılan makinenin Türkiye Garantisi olmaması beni fazla tedirgin ediyor olmalı....
    quote:

Arkadaşlar bu fuji 6500 ü bilgisayara nasıl usb bellek gibi tanıtabilirim?

• Bende cd var o yazılım fakat ben usb ile bağladığım gibi klasör halinda bilgisayara bağlanmasını istiyorum yani kart okuyucu gibi
  • Selamlar fuji klubüne nasıl üye olabilirim
    Birisi bana yardımcı olurda sevinirim
  • Tamam seni de ekledim dostum

Bu arada DH FOTO bölümü buluşması var arkadaşlar burada

http://forum.donanimhaber.com/m_15575784/tm.htm

quote:

Orjinalden alıntı: oymaci64

Selamlar fuji klubüne nasıl üye olabilirim
    Birisi bana yardımcı olurda sevinirim

• 
Sayfa: önceki 3839404142
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.