DonanımHaber'de AraYENİ GELİŞMİŞ ARAMA
ForumBu Bölümde Ara
Yeni DH Portal arayüzümüz herkese açık ALFA sürümüne girmiştir, siz de bu deneyime davetlisiniz. Gizle Detaylar ve Geri Bildirim
ftp nasıl acılır?
13
Cevap
0
Favori
5.974
Tıklama
Tüm Forumlar >> Donanım / Hardware >> Teknik Yardım >> ftp nasıl acılır?
Sayfaya Git:
Sayfa:
1
Giriş
Mesaj
  • Teğmen
   175 Mesaj
   19 Ekim 2007 01:01:06
   ben ftp adresi almak veya kendi bilgisayarımı internet üzerinden paylaşım vererek benim belirlemiş olduğum farklı kişilerle paylaşmak istiyorum.eğer bana yardım ederseniz sevinirim.


   _____________________________

  • Binbaşı
   1686 Mesaj
   19 Ekim 2007 01:19:12
   FTP kurulumu için öncelikle Control Panel (Denetim Masası)' dan Add/Remove Programs (Program Ekle/Kaldır) bölümüne geliniz.
   FTP sunucunuzu kurmak için, solda bulunan "Windows Bileşenlerini Ekle/Kaldır" düğmesine bastıktan sonra Internet Information Services (IIS)' i seçip sağ alt köşedeki "Details (Ayrıntılar)" düğmesine basınız.
   Bir sonraki adımda karşımıza bazı seçenekeler çıkacak. Bu seçeneklerden WWW (World Wide Web) hizmetini de kurabileceğimiz gibi, sadece FTP yada SMTP hizmetlerinide kurabiliriz. Bu adımda FTP sunucusunu kurmak için Dosya Aktarımı İletişim Kuralı FTP' yi seçtiğimizde, Ortak Dosyalar ve Internet Information Services Ek Bileşeni de otomatik olarak seçilir.
   Kurulum esnasında sizden işletim sisteminizin CD si istenebilir.
   Kurulum tamamlandıktan sonra, Denetim Masası > Yönetimsel Araçlar (Administrative Tools) kısmına bir konsol daha eklenmiş olur. Bu konsol sayesinde FTP nizi yapılandırabilirisiniz.
   Kurulum işlemi sonunda Yönetimsel Araçlar'a eklenen Internet Information Services (IIS) konsolu çalıştırılır.
   WWW World Wide Web servisini kurmadıysanız yukardaki Web Siteleri dizinini göremezsiniz. Yeri gelmişken, Windows XP Professional ve Windows 2000 Professional sadece birer site ve birer FTP kurmanıza izin verirken, server işletim sistemlerinde herhangi bir kısıtlama yoktur. Server işletim sistemleri, birden fazla site ve FTP sunucusunu tek IIS de host edebilmenize izin verir.
   İlk ayarları yapmak için Varsayılan FTP sitesi seçilir ve sağ tuşla özelliklerine gelinir.
   Burada ayarlamamız gereken pek fazla ayar bulunmamakta ancak Bağlantı kısmında varsayılan olarak 10 olan bağlantı sayısını bağlantı hızınıza göre uygun bir değere getirmeniz önerilir. 1024/512 ADSL bağlantı için bu değeri 6 yapmak daha uygun olacaktır. Bağlantı Zaman Aşımı ise kullanıcı ne kadar süre işlem yapmazsa bağlantısının kesileceğini ifade eder. Daha önceden FTP ayarlarınızı yaptıysanız Geçerli Oturumlar düğmesine basıp, FTP nize o anda bağlı kullanıcıları görebilir ve bağlantılarını kesebilirsiniz. Güvenlik Hesapları sekmesine geçebilirsiniz.
   Kullanıcı şifre girmeden FTP' ye erişemez. Anonim bağlantıya izin yok.
   Kullanıcı şifre girmeden FTP' ye erişebilir. Anonim bağlantıya izin var.
   "Anonim Bağlantılar Kullanılabilsin" seçeneğini seçerseniz, FTP'nize erişmek için herhangi bir şifre yazmaya gerek kalmaz. Şifre yazmadan kullanılar FTP'nize erişebilirler. 2 ile gösterilen yerdeki "Yalnızca Anonim Bağlantılar Kullanılabilsin" seçeneğini seçerseniz, kullanıcılar parola girseler bile anonim user olarak servera bağlanırlar. Bu seçeneği seçmemeniz önerilir. Bu ayarları yaptıktan sonra iletiler sekmesine
   Başlık kısmına yazacağınız mesaj, dışardan FTP sunucunuza bağlanan kişilere gösterilecek ilk iletidir. Hoşgeldiniz kısmı ise FTP' nize kullanıcı bağlandıktan sonra görmesini istediğiniz ve bilgi veren ikinci kısımdır. Çıkış kısmına ise bağlantı süresi aşıldığında kullanıcının bağlantısı kesilmeden önce kullanıcıya gönderilecek mesajı belirteceğiniz alandır. En Çok Bağlantı Sayısı ise aynı anda bağlanmasına izin verdiğiniz maksimum kullanıcı sayısının aşılması durumunda, kullanıcılara gösterilmesini istediğiniz iletidir. Giriş Dizini sekmesine artık geçebilirsiniz.
   Giriş Dizini sekmesinden FTP' nizin giriş dizinini, dizin listeleme biçimini, dizin yetkilerini ayarlayabilirsiniz. Varsayılan olarak c:\inetpub\ftproot giriş dizinidir. İsterseniz bir sabit diskinizin ya da bir disk bölümünü FTP amaçlı kullanabilirsiniz. Dikkat edilmesi gereken en önemli ayar burada Okuma ve Yazma'ya izin verilmiş olmasıdır. Yetkilendirmeyi NTFS izinleri ile yapacağız.
   Yukarda anlatıldığı gibi FTP ayarlarını yaptıktan sonra artık kullanıcı izinlerini tanımlayabiliriz. Mevcut durumda FTP sunucumuza kullanıcı adı şifre girilmeden dosya gönderimi (upload) ve dosya çekimi (download) yapılabilir. Bu durumu önlemek için NTFS izinlerini kullanacağız. Öncelikle ftproot klasörünün NTFS izinleri ile oynamamız gerekiyor. c:\inetpub\ftproot dizininin NTFS ayarlarını aşağıdaki şekilde ayarlayınız.
   Administrators grubuna ve SYSTEM'e Full yetki verin Users grubuna ise sadece Oku ve Klasör içeriğini listele yetkilerini verin. Böylece şifre girmeyen kullanıcılar FTP nizdeki dosyalara erişebilecek ancak dosya gönderemeyecekler.
   Not : Eğer şifre girmeden anonim bağlanan kullanıcıların dosyalarınızı indirebilmesini istemiyorsanız Users grubuna Oku yetkisi vermeyiniz.
   Eğer bazı kullanıcılara özel dizinler açmak istiyorsanız, yeni kullanıcılar oluşturun ve kullanıcı adı ile aynı sanal dizin ve ftproot dizini altında kullanıcı adı ile aynı klasör oluşturun. Sanal dizin oluşturmak için, Internet Information Services konsolundan Varsayılan FTP Sitesi seçiliyken sağ tıklayıp Yeni > Sanal Dizin 'i seçin.

   Saygılarımla..   _____________________________

   Jest^^
  • Teğmen
   175 Mesaj
   19 Ekim 2007 01:42:27
   Denetim Masası > Yönetimsel Araçlar (Administrative Tools) kısmına bir konsol daha eklenmiş olur. Bu konsol sayesinde FTP nizi yapılandırabilirisiniz.

   Yönetimsel Araçlar diye bir klasor goremedım   _____________________________

  • Çavuş
   73 Mesaj
   19 Ekim 2007 09:41:17
   denetim masasinda simgeleri listele dediğin zaman en altdakı ıconun bir üstündeki
   sistemin xp değilmi   _____________________________

   önce hüplettim sora gümlettim
  • Teğmen
   175 Mesaj
   19 Ekim 2007 13:31:43
   yok abi denetim masasında bulamadım


   _____________________________

  • Yarbay
   3430 Mesaj
   19 Ekim 2007 13:36:36
   quote:

   Orjinalden alıntı: mikadocafe

   yok abi denetim masasında bulamadım

   Home edition mı kullanıyorsun?   _____________________________

  • Teğmen
   175 Mesaj
   19 Ekim 2007 13:37:44
   hayır Xp Profissional kullanıyorum


   _____________________________

  • Yarbay
   3430 Mesaj
   19 Ekim 2007 13:41:57
   quote:

   Orjinalden alıntı: mikadocafe

   hayır Xp Profissional kullanıyorum

   O zman olması gerekir zaten home edition da da olması gerekir.Bir sorun oluşmuş olmasından dolayı ordan kalkmış da olabilir.

   Oraya girmek iiçin başka bir yol var mıdır acaba? araştıralım bakalım...   _____________________________

  • Teğmen
   175 Mesaj
   19 Ekim 2007 13:46:39
   YOK
   _____________________________

  • Yarbay
   3430 Mesaj
   19 Ekim 2007 13:51:15
   klasik görünüme geçiş yap


   _____________________________

  • Yarbay
   3430 Mesaj
   19 Ekim 2007 13:56:28
   Estafurullah

   Bide başlat>programlardan giriş yapılıyomuş ama o da bende yok   _____________________________

  • Teğmen
   175 Mesaj
   19 Ekim 2007 15:09:54
   YÖNETİMSEL ARAÇLARA GİRDİM BU SEFERDE ( (Administrative Tools) ) BULAMIYORUM


   < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mikadocafe -- 19 Ekim 2007; 15:15:58 >
   _____________________________

  • Yarbay
   3430 Mesaj
   19 Ekim 2007 16:01:10
   quote:

   Orjinalden alıntı: mikadocafe

   YÖNETİMSEL ARAÇLARA GİRDİM BU SEFERDE ( (Administrative Tools) ) BULAMIYORUM


   Administrative Tools zaten yönetimsel araçlar demek   _____________________________

  • Yüzbaşı
   294 Mesaj
   19 Ekim 2007 17:36:34
   bu yöntemle bilgisayarımızda C:\Inetpub\ftproot klasörüne koyduğumuz verileri başka bir bilgisayardan (yani aynı ağda olmayıp) sadece internet aracılığıyla ulaşabilirmiyiz biraz kafam karıştı teşekkürler


   _____________________________

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.