Şimdi Ara

Fren hidrolik yağını değiştiren 3-5 kişiden biriyim galiba

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir (2 Mobil) - 2 Masaüstü2 Mobil
5 sn
50
Cevap
1
Favori
5.785
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
5 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Araçta frenle alakalı bir problem vardı, onu çözdükten sonra birde fren hidrolik yağını değiştireyim sonuçta 7 yaşında bir araç ve şu ana kadar hiç değişmemiş dedim. Gittim sanayiye 1 litre Bosch dot 4 fren hidrolik yağı aldım 45 liraya. Tanıdık bir dükkanın yanındaki yerde değiştirtdim ve kimle konuştuysam hepsi kullandıkları araçlarda şu ana kadar fren hidrolik yağını hiç değiştirmediklerini söyledi. Usta da, 10 yıldır burada çalışıyorum belki fren hidrolik yağını değiştirmeye gelen ikinci kişisindir dedi. Kaçak falan olursa değiştirmek/tekrar doldurmak gerekiyormuş yoksa kimse kalkıpta fren hidrolik yağını değiştirim demiyormuş. Araba da yarım litre yağ anca aldı yarısı duruyor, 80 lira da işçilik istedi tanıdığız vs. dedim 50 liraya indirttim. İlginç bir ve doğada pek sık görülmeyen bir işlemdi.

• Anladım.En azından fren sisteminin ömrü uzar.Fren hidroligi zamanla nemleniyor.Hatta bunu da bir cihazla ölçüp degişip degişmeyecegine bakıyorlar.

Aynı şekilde antifirizinde ömrü var. Hergittiginiz yerde donma derecesini ölçüyorlar ama korozyona karşı önemini yitiriyor.

Kaç yıl yada km olarak antifirizinde önemi var. Fren hidroliginidegiştirdiytseniz antifirizede bir bakın.

• Motul dot 5.1 ile değiştirdim bende frenleri komple elden geçirirken onuda değiştirmek iyi olur. Ayrıca bu bir yağ değil fren hidrolik sıvısı diye geçer.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi canlee89 -- 2 Ocak 2021; 0:14:29 >
    < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Hidrolik sıvısı yazanı görmedim, normalde direk fren hidroliği olarak geçiyor.

@canlee89

• Hissedilen bir fark oldu mu?

• quote:

Orijinalden alıntı: alembizim

Hissedilen bir fark oldu mu?

Benim fren sert olduğu için pek bir değişiklik hissetmedim hocam. Belkide hissetmek için henüz erken, biraz zaman tanıyorum. Umuyorum bir faydası olmuştur ama, en azından yenilenmiş oldu :))

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Emperor Karl Franz

Benim fren sert olduğu için pek bir değişiklik hissetmedim hocam. Belkide hissetmek için henüz erken, biraz zaman tanıyorum. Umuyorum bir faydası olmuştur ama, en azından yenilenmiş oldu :))

Alıntıları Göster

Anladım.En azından fren sisteminin ömrü uzar.Fren hidroligi zamanla nemleniyor.Hatta bunu da bir cihazla ölçüp degişip degişmeyecegine bakıyorlar.

Aynı şekilde antifirizinde ömrü var. Hergittiginiz yerde donma derecesini ölçüyorlar ama korozyona karşı önemini yitiriyor.

Kaç yıl yada km olarak antifirizinde önemi var. Fren hidroliginidegiştirdiytseniz antifirizede bir bakın.

• Motul dot 4 yağı 2018 yazında değiştirmişim geçen ay fark ettim rengi açık sarıyken şimdi siyaha doğru kaymış. Önümüzde ki yaz tekrar değiştireceğim. Elinizden geliyorsa 1 kişinin yardımıyla yapılabilecek basit bir iş sanayide para vermeye gerek bile yok.

• Fren hidroliği değişir. Değiştirmeyenlerim bilgisizliği bu işi doğru kılmaz.

Ülkemizde fren hidroliği, şanzıman yağı ve diferansiyel yağı değişmez zanneden bir kitle var. Zamanla öğrenirler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-6AC68B14C -- 2 Ocak 2021; 7:11:0 >
  • Değişim yapıldığında çıkan hidroliğin ne halde olduğunu, bu değişmez diyen tayfaya göstermek lazım.
  • quote:

Orijinalden alıntı: alembizim

Anladım.En azından fren sisteminin ömrü uzar.Fren hidroligi zamanla nemleniyor.Hatta bunu da bir cihazla ölçüp degişip degişmeyecegine bakıyorlar.

Alıntıları Göster

evet, fren hidroliğinin belli bir kilometre ya da yıldan sonra değişmesi gerekir. bu değişim aralıkları 4-5 yılı bulabilir. çünkü bir müddet sonra fren hidroliği bünyesine nemi çektiği için hidrolik özelliği kaybolur ve aracın frenleri tutmaz. fakat sağ olsunlar bizim ustalarımızın bunlardan haberi olmadığı için değişime gerek yok, devam et derler. aslında bütün ustaların fren hidroliğinin durumunu gösteren kaleme benzeyen ve üzerinde led ışıkları olan cihazdan kullanması gerekiyor.

aynı durum antifiriz için de geçerlidir. normalde antifirizin özellikle korozyon önleme özelliği 2 yıldan sonra kaybolmaya başlar ve değiştirmek gerekir. fakat bizim ustalara gidersin, eline bomometreyi alır, antifirizin soğutma derecesine bakar, diyelim eksi 25 derece gösterdi, değişime gerek yok derler. halbuki antifirizin korozyon önleme özelliği kaybolmuş, çamurlaşmış, motorda ve silindir kapak contasında paslanmalar başlamıştır bile. bildiğim kadarıyla bmw yetkili servisleri 2 yılda bir antifirizi değiştiriyorlar.

• Sokak arasında olduğum için üşeniyorum sokakta çok geniş değil, acaba nerde kendim değiştirebilirim açık otoparklar uygunmudur

• 2015 de önceki sahibi tarafından değiştirilen fren hidroliğini 2020 yılında değiştirttim. memnunum, en azından kafam rahat

• Bir önceki 308'im için Peugeot yetkili servisinde periyodik bakım yaptırırken fren hidroliğini de değiştirmek istediğimi söylediğimde, servis değiştirmemi pek tavsiye etmemişti. Israrlarım sonucu değişimi yaptılar ama benim için tamamen pişmanlık olmuştu.

Hava almayı beceremeyen çalışanlar yüzünden frenlerim berbat duruma gelmişti. Geri döndüm ve 3 saat kadar daha uğraştılar, en son beceremeyeceklerini anlayınca tamam deyip almıştım. Peugeot Türkiye de bu konudaki şikayetimde bana pek destek vermemişti.

Bu sebeple, normalde 4 yılda bir değiştirilmesi gereken fren hidroliğini Türkiye'de usta, bende de zaman olmadığı için değiştirmeye yanaşmıyorum artık.

• Bende fren padlerini degistirken motul dot 5.1 ile hidrolikleride degistirdim frenlerim daha yumusak oldu ve daha erken duruyorum artık. Eskiden degistirmeden once frene basarken gercekten zorlaniyordum ama simdi hem kafam rahat hem ayagım. Bence 3 4 yilda bir degismesi lazim en kotu, ustelik frenleme bir aractaki en onemli sey toplam maliyeti 3 4 yilda bir 100 150 tl tutacak birsey icin kendimizi riske atmaya gerek yok

• Makine ile değiştirenler var. Makinesiz değiştirecek olduktan sonra kendim değiştirmeye çalışırım. Basit bir şey gibi zaten bir kaç video izlemiştim.

• Yanlız değilsiniz. 3 senede 2 kez değişim yaptım.

1.fren hidrolik hortumu patladı . 2.sinde arka diskleri değiştirirken değiştim. Hidrolik sıvısı önemli..

• Servisler belli km periyotlarinda fren sivisini kontrol ederler. Diskeler degisirken de bazi servisler yagi direkt degistirir. Sanayide bu isler fren sistemi bozuluncaya fren paspasa kadar yapisip fren yapmayincaya kadar yapilmaz

• mugla48matci M kullanıcısına yanıt

Aman hocam basit deyip gecmeyin sistemin hava yapmamasi gerekiyor. Ayrica aracta abs varsa hava yaptirdiginizda abs kontrolcusunun (abs beyni) bozulma ihtimali de var. Eliniz yatkin, aletiniz tam degilse ehline yaptirin bence.

• Bu fren hortumlarını boşaltmak şart mı? Rezervuardaki hidroliği şırıngayla çeksek, üstünü de yeni hidrolikle tamamlasak eskisinden iyi olmaz mı? Yoksa borulardaki eski hidrolik yeni hidrolik sıvısına karışınca onu da bozar mı?

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Hyundai i20 aracım var. Yanlış bilmiyorsam 2. bakımda fren hidroliği de değişiyor. Ama bu işi layığıyla yapıyorlar mıdır onu bilemiyorum tabi.

• 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.