Şimdi Ara

Fren Hidrolik Sıvısı Değişimi

Bu Konudaki Kullanıcılar:
5 Misafir (1 Mobil) - 4 Masaüstü1 Mobil
5 sn
25
Cevap
1
Favori
6.303
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Periyodik bakım kapsamında fren hidrolik sıvısı değişimi yapılması tavsiye edildi. 2 yılda bir yapılması öneriliyormuş. Etrafımdaki hickimse bana" tabi değişmesi iyi olur "demedi herkes hayret ile karşıladı hidrolik mi değişirmiş canım falan dediler . Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz? Servis tuzağı mı yoksa olması gereken bir işlem mi tıpkı yağ değişimi gibi?

Teşekkürler

• Km ile alakası yok. 2 yılda yeterince nemi çekmiş oluyor. Suyun kaynama noktası ise hidrolik yağından daha düşük. Fren esnasında kaynama noktası düşen hidrolik sıvısı fren performansını düşürüyor.

Birçok sanayi esnafına bakarsak şanzıman yağı değişimi de önermezler, soğutma sıvısı değişimine de yanaşmıyorlar.

Hepsnin neden değişmesi gerektiği defalarca yazıldı çizildi, tekrar tekrar üstünden geçmeyeceğim...
  • kimi motor yağı gibi ısıyla çalışmaz bu yüzden değişmez diyor kimi ise 2-3 yılda bir değişmesi gerekli diyor. açıkçası araştırmalarımda hep bu sonuçlara ulaştım. konuyu takipteyim.
  • 2 yılda bir değişir, az km yapıyor iseniz 3 yıl kabul edilebilinir.
  • Km ile alakası yok. 2 yılda yeterince nemi çekmiş oluyor. Suyun kaynama noktası ise hidrolik yağından daha düşük. Fren esnasında kaynama noktası düşen hidrolik sıvısı fren performansını düşürüyor.

Birçok sanayi esnafına bakarsak şanzıman yağı değişimi de önermezler, soğutma sıvısı değişimine de yanaşmıyorlar.

Hepsnin neden değişmesi gerektiği defalarca yazıldı çizildi, tekrar tekrar üstünden geçmeyeceğim...
  • gayet gerekli bir işlem. ben diğer aracıma 90 bin km'de iken yaptırmıştım.

biraz meşakkatli bir iştir. sistemde hava bırakmaması gerekiyor yapan ustanın. ama iki yıl konusu tartışılır, şimdi diğer aracım da 71 bin km'ye geliyor ona da 90 bin'de yaptıracağım. 2012 aralık çıkışlı araç 2012 temmuz'dan beri muhtemelen aynı fren hidroliği var üzerinde.
  • sarkihalindekal kullanıcısına yanıt
    Arkadaş gerekli olanı yazmış.değiştirin 100 lira için kaçmayın frenlerin dozlaması iyileşiyor.2.yaş bakımına aralıkta soktum 14.000 km de araç servis değiştirmeyi teklif etmedi fakat ben değişmesini istedim frenleme dozajı anında farketti.opelde 85 tl farkla işçilik dahil değiştirdiler yetkili servis.
  • 0.5 litre Hidrolik sıvısı ortalama 20-30TL Çok üstün markalı bir ürün olsaki servis zaten böyle bir ürün kullanmaz sıvı 50 TL olsun.

Sizden bu işlem için ne ücret istiyorlar.

Nemli bir bölgede yaşıyorsanız değişim yapmanız uygun olur...
  • İdeali 2 senede bir değişmesi. Ama 3 sene de olur eğer çok seri kullanmıyorsanız.
    Ne yaptığını bilen birisi için değiştirmek gayet kolay. En kolayı iki kişiyle yapmak, bir saat sürmez.
  • quote:

Orijinalden alıntı: altrea

0.5 litre Hidrolik sıvısı ortalama 20-30TL Çok üstün markalı bir ürün olsaki servis zaten böyle bir ürün kullanmaz sıvı 50 TL olsun.

Sizden bu işlem için ne ücret istiyorlar.

Nemli bir bölgede yaşıyorsanız değişim yapmanız uygun olur...
    180 lira istediler yoksa lafını bile etmezdim her sene değiştirin derdim : )))
  • Arkadaşlar yanıtlar için çok teşekkürler. Konunun bilgilendirme ve bilinçlendirme sağlamasını umarım çünkü dediğim gibi aracını 15 sene kullanıp da bu değişimden haberi olmayanlar var.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi nightbringer -- 23 Ocak 2019; 21:23:10 >
  • Artık eskisi gibi değil makinası var. Tek kişi 15 dakikada halledebiliyor hava kalma olayı falan yok.

Astra J aracımdaki frene basınca titreme olayını kimse çözemedi herkes bir şey söyledi yok otomatik şanzıman yok diyafram yok şu yok bu. Forumdan bir arkadaşın önerisi ile fren hidrolik yağını değiştirttim 1 yıldan fazla oldu titreme problemi kalmadı.

Çevrenize kulak asmayın para sizin araba sizin. 2 yada 3 yılda bir makinası olan bir yere değiştirtin. Pahali bir işlem değil.
  • Aracına ve kullanım eforuna bağlı bir durum aslında,fren sisteminiz nasıl?Pot adını verdiğimiz fren pistonlarına ve hali ile kaliper tipine bağlı olarak yağ ve değişim tipi de değişiklik arz etmektedir.

Fren Hidrolik Sıvısı Değişimi
  • renault yet. servis 120bin km dolmadan değişmiyor. 120bine gelince antifiriz ve fren hidroliği değişiyorlar.
  • quote:

Orijinalden alıntı: sarkihalindekal

Km ile alakası yok. 2 yılda yeterince nemi çekmiş oluyor. Suyun kaynama noktası ise hidrolik yağından daha düşük. Fren esnasında kaynama noktası düşen hidrolik sıvısı fren performansını düşürüyor.

En doğru yorum bu
  • Hidrolik olunca noluyormuş da değişmesine gerek yokmuş ayrıca fren hidroliği sabit sıcaklıkta mı kalıyor sanıyorlar? Kaynama noktası düşmüş hidrolik sıvısı çok şeyi değiştirir
  • Sanayici tayfaya siz bakmayın kesinlikle değişmesi gerekiyor. Yıllardır değiştiren biri olarak kesinlikle arada fark var. Sanayici tayfanın değiştirmeye yanaşmaması angarya iş olup karının düşük olmasındandır. Bugün standart seviyede bir hidrolik yağı alsanız kutusu 20TL civarlarında 50TL de işçilik yazsalar 70TL için aracı lifte almaya değmez gözüyle bakılıyor. Onunla uğraşacağı ortalama 1 saat gibi bir sürede bakım yapıp daha yüksek kar marjı elde ediliyor.
  • arkadaşlar selamlar.

araçlarınızın fren hidrolik değişimi yapmadan önce ölçüm yaptırınız.

kaynama dereceleri önemlidir.

kuru kaynama derecesi 265
    ıslak kayanama derecesi 175

sıfır araçlarda değişim : 3 yıl weya 90bin km
    daha sonra hidrolik değişim zamanı her 2 yılda bir yapılması gerekmektedir.
  • Ankara'da fren hidroliğini değiştirecek iyi usta var mı, servis fiyatları çok uçuk
  • quote:

Orijinalden alıntı: predator93

renault yet. servis 120bin km dolmadan değişmiyor. 120bine gelince antifiriz ve fren hidroliği değişiyorlar.
    bende aynı cevabı aldım...
  • Ben 3buçuk yıl önce sıfır golf aldım. Henüz değişim olmadı. Geçen ay yetkili serviste bakıma girdi araç. Değişim yapalım bile demediler
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.