Şimdi Ara

Freedos yada Recovery Silinenler İçin Lenovo OKR Kurulumu(Win8 ve 8.1) (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
222
Cevap
16
Favori
40.108
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
6 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: sadikbircan

OKR 7 sistemi için forumda bir anlatım vardı "OKR Engineering 7.0" diye ararsanız bulabilirsniz.Windows 8 için çalışır mı bilemeyeceğim.
    win 8 kurulu sistemimde okr bir türlü çalışmamıştı..
    WIN8_OKR8.0(With_WIN8_PRC_STD)_130109.iso dosyasını indirip (usb'den) kurdum.
    Çince windows 8 çıkınca daha önce yedek aldığım CustomRefresh.wim dosyasının adını install.wim yaparak :\okr8\PBR_DRV\OKRBackup\Factory klasörüne atıp tekrar kurdum.

Şimdi yedek aldığım sistem ve okr çok güzel çalışıyor. Elinize kolunuza sağlık..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Peni_Silin -- 10 Mayıs 2016; 20:47:10 >
  • quote:

.......
    Şimdi OKR sisteminiz çalışıyor ancak windows recovery bölümünüzü tanımıyor.Recovery imajının windowsa tanıtmak için aşağıdaki adımları uygulayın;

- C: yazın.
    - cd Windows\system32 yazarak system32 dizinie gidin.
    - reagentc.exe /disable yazın.
    - reagentc.exe /setosimage /path H:\OKRBackup\Factory /index 1 /target C:\Windows yazın.(Eğer yedekleme sırasında tespit ettiğiniz sürücü yani backup.bat dosyasını çalıştırdığınız konum farklıysa H yerine onu yazın.)
    - reagentc.exe /enable yazın.

.....

reagentc.exe /setosimage /path H:\OKRBackup\Factory /index 1 /target C:\Windows
    yazdığımda
    REAGENTC.EXE: The specified path was not found.
    hatasını alıyorum.. Partition sıralaması sizdekinin aynısı. Backup aldığımda H: sürücüsünde backup.bat dosyasını görmüştüm ve işlem 40 dakika sürmüştü. Yani sürücü harfi de doğru H:

Aslında H: sürücü harfini bilmeyen ve yapısını dahi görmeyen %100 boş gösteren "Disk Yönetimi"nin bu klasörleri tanıtamaması normal değil mi?

İlla böyle yapınca oluyor gerçekten diyorsanız nasıl oluyor? Ben bir türlü H:'deki yolu tanıtamadım :

• Windows içerisindeyken zaten bunu h sürücüsü olarak göremezsiniz.Bu yüzden okr recovery bölmündeyken backup.bat yazıp yedek aldığınız yerdeyken yapıcaksınız bunu.Eğer windows altında yapmak istiyorsanız

\\?\GLOBALROOT\device\harddisk0\partition7\OKRBackup\Factory olarak yazabilirsiniz.Aslında en garanti yolda bu nereden yazarsanız yazın harddiksin doğru noktasına gideceği kesin çünkü sürücü adı değil bölüntü ile göstermiş oluyorsunuz yolu.En iyisi konudakini değişteriyim bu şekilde

Birde recovery bölmünün içeriğini windows üzerinde görmek bu sürücüye erişim kazanmak isterniz, komut istemini(cmd) yönetici olarak çalıştırın ve sırasıyla aşağıdakileri yazın;
    -diskpart
    -select disk0
    -select partition 7
    -assign

Bu işlem size geçici olarak PBR_DRV bölmüne erişim sağlar.Bilgisayarınızı yeniden başlattığınızda yine eski hailne gelir.İçindeki dosyaları değiştirmediğiniz sürece recoveryniz bozulmaz.Hatta orjinal windows yüklü bir aynı model laptop bulup bu yöntemle recovery dosyasını yani bu gizli sürücüsündeki install.wim dosyasını alıp kendi bilgisayarınızdaki ile değiştirirseniz recoveryniz orjinal olmuş olur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sadikbircan -- 10 Mayıs 2014; 21:56:54 >

• sadikbircan S kullanıcısına yanıt
    profesyonel ve net bir anlatım yapmışsınız. gerçek bir üniversiteli gibi konuya hakimiyetiniz ve kafada soru işareti bırakmayan detay açıklamalar, gerçekten çok güzel anladım. hem tebrik ederim hem de anlamamı sağladığınız için teşekkür ederim.

gelelim konuya..

reagentc /setosimage /path \\?\GLOBALROOT\device\harddisk0\partition7\OKRBackup\Factory /index 1 /target C:\Windows
    Directory set to: \\?\GLOBALROOT\device\harddisk0\partition7\OKRBackup\Factory
    REAGENTC.EXE: Operation Successful.

komutu çalıştı güzel

ama sonraki işlem
    reagentc /enable
    REAGENTC.EXE: The Windows RE image was not found.
    hatasını veriyor.

reagentc /info ile baktığımda

Windows Recovery Environment (Windows RE) and system reset configuration
    Information:

Windows RE status: Disabled
    Windows RE location:
    Boot Configuration Data (BCD) identifier: 0e05d499-xxxxxxxxxxxxxxxxxxx
    Recovery image location: \\?\GLOBALROOT\device\harddisk0\partition7\OKRBackup\Factory
    Recovery image index: 1
    Custom image location:
    Custom image index: 0
    REAGENTC.EXE: Operation Successful.

görünüyor yani Enable olmuyor bir türlü..
    Olmadı yarın Ctrl+Shift+O ile Kurtarma ekranında deneyeceğim.
    Özellikle diskpart anlatımınız için teşekkür ederim. Partition eklenmiş olsa bile göremeyen "Disk Yönetimi" hayranlığıma son vermiş oldu :)

• PC yi yeniden başlatıp tekrar deneyin.Kendi bilgisayarımda denedim disable yapınca winre kısmı boş oluyor ama enable yazınca oto geliyor.Ancak tuhaf olan kısmı winre image yolunu yazıncada kabul etmiyor.Sanırım sistem dosyası olduğu için erişemiyor izin gerekiyor.WinRE image ile ilgili sıkıntı olursa yine OKR modundayken yada pcyi administrator olarak çalıştırıp aşağıdaki kod ile yolu tanımlayıp tekrar enable etmeyi deneyin.
    reagentc /setreimage /path \\?\GLOBALROOT\device\harddisk0\partition1\Recovery\WindowsRE
  • quote:

PC yi yeniden başlatıp tekrar deneyin.Kendi bilgisayarımda denedim disable yapınca winre kısmı boş oluyor ama enable yazınca oto geliyor.Ancak tuhaf olan kısmı winre image yolunu yazıncada kabul etmiyor.Sanırım sistem dosyası olduğu için erişemiyor izin gerekiyor.WinRE image ile ilgili sıkıntı olursa yine OKR modundayken yada pcyi administrator olarak çalıştırıp aşağıdaki kod ile yolu tanımlayıp tekrar enable etmeyi deneyin.
    reagentc /setreimage /path \\?\GLOBALROOT\device\harddisk0\partition1\Recovery\WindowsRE
    Eğer OKR yi Türkçe yapamadıysanız OKR tuşuna basınca hala çince ise yardımcı olayım arkadaşlar.
  • quote:

Orijinalden alıntı: yunusdemir163

Eğer OKR yi Türkçe yapamadıysanız OKR tuşuna basınca hala çince ise yardımcı olayım arkadaşlar.

Alıntıları Göster
    süper konu. çok teşekkürler
  • Ben bu işlemi lenova H530 masaüstü bilgisayar da yaptım ama yedeği yüklenmiyor acaba neden yardimci olurmusunuz şu an bilgisayar açılmıyor onekey recovery ekranında kaliyor
    bilgisayar da 2 tane yedek var biri normal windows la alınan sistem görüntüsü biride lenova onekey recovery le önceden alınan yedek diskdeki gizli bolumler duruyor ama ici boş
    ve onekey le işlem yapamıyorum

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi wendor11 -- 6 Temmuz 2014; 23:53:42 >
  • wendor11 W kullanıcısına yanıt
    Olayı yanlış anlamışsınız.OKR sistemi sadece lenovo notebooklar için geçerlidir.Masaüstü bilgisayarlarda kullanılan anakart vs. gibi donanımlar lenovo tarafından üretilmemiş ve biosları lenovo tarafından yazılmamış olduğu için okr desteğinede sahip olmuyor.Bu yüzden farklı bir metod kullanılıyor.Ayrıca konuyu dikkatli okursanız gereksinimler kısmında "lenovo laptop" yazıyor," lenovo pc" değil.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sadikbircan -- 12 Temmuz 2014; 21:49:11 >
  • quote:

Olayı yanlış anlamışsınız.OKR sistemi sadece lenovo notebooklar için geçerlidir.Masaüstü bilgisayarlarda kullanılan anakart vs. gibi donanımlar lenovo tarafından üretilmemiş ve biosları lenovo tarafından yazılmamış olduğu için okr desteğinede sahip olmuyor.Bu yüzden farklı bir metod kullanılıyor.Ayrıca konuyu dikkatli okursanız gereksinimler kısmında "lenovo laptop" yazıyor," lenovo pc" değil.

zaten bilgisayarın herşeyi lenova anakart ti filan komple yani ve aldığımda okr vardı şanlışlıkla sildim şimdi lenovayı aradım ve recovery DVD lerini istedim onlarda adres gilgilerimi aldılar iki hafta içinde elimde olacakmış yurt dışından geliyormuş DVD ler cihaz garantili ben isteyeli bir hafta oldu yakındır gelmesi
    Sorununuzun çözülmesine sevindim ancak belirteyim bilgisayarınızın herşeyi lenovo olsa bile yinede bu program sadece "lenovo laptoplar" için.Aynı programın masaüstü sürümüde var ancak ikisi birbiri ile uyumlu değil.Yani masaüstü sürümü laptoplarda, laptop sürümüde masaüstüne işe yaramıyacaktır.
  • sadikbircan S kullanıcısına yanıt
    malesef sorunu devam ediyor bu programın masaüstü sürümü icin bana yardımcı olurmusunuz o bölümleri yapmak icin lenova teknik servis 61 tl artı kadeve istiyor neymiş masaüstü pc lerde dividi verilmiyormuş kullanıcı ürünü aldıgında
    akıl ederde dvd ye yedeklerse olurmuş yoksa teknik servis para karşılığı yüklermiş falan filan yani kısaca bana yardımcı olursanız yada bu dvd leri başka biryerden felan indiremez miyiz anca canımı sıktılar önce gönderecez dediler sonra göndere miyoruz
    dediler neymiş efendim sadece laptoplara gönderiyorlarmış ozaman ork yi niye koydunuz lisansı niye biosa gömdünüz yani sacmalık dolu bende şikayetim var com da dile getirdim dur bakim nolacak ama peşlerini bırakmıyacağım :(
    ne yazık ki masaüstü sürümü hakkında bir paylaşıma rastlamadım.Ancak bilgisayarınız win 8 yada 8.1 yedeğini başka bir programla aldıktan sonra(*.wim şeklinde olmalı) bunu gizli bir sürücüye aktarıp anlatımın son aşamasındaki yedeğin windowsa tanıtılması işlemeni yaparak(yedeğin yolunu konudaki değil kendiniz nereye koyduysanız orayı göstererek tanıtın) windows 8'in kendi kurtarma özelliğini kullanabilirsiniz.OKR sistemi yerine bir alternatif olarak kullanabilirsiniz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sadikbircan -- 18 Temmuz 2014; 20:25:24 >
  • quote:

ne yazık ki masaüstü sürümü hakkında bir paylaşıma rastlamadım.Ancak bilgisayarınız win 8 yada 8.1 yedeğini başka bir programla aldıktan sonra(*.wim şeklinde olmalı) bunu gizli bir sürücüye aktarıp anlatımın son aşamasındaki yedeğin windowsa tanıtılması işlemeni yaparak(yedeğin yolunu konudaki değil kendiniz nereye koyduysanız orayı göstererek tanıtın) windows 8'in kendi kurtarma özelliğini kullanabilirsiniz.OKR sistemi yerine bir alternatif olarak kullanabilirsiniz.
    Arkadaş bunun masaustu versiyonunyokmu bir elatsanız benimde başıma sorun oldu LENOVA H530 İNTEL İ5 4440 3.10 MHZ 8GB RAM 1TB HDD 2GB NİVEDYA yardım ve desdek lerinizi bekliyorum
    Merhaba yazınızı yeni gördüm ve geçde olsa cevaplamak istedim bu programın masaüstü versiyonunu nereden nasıl edinebilirsiniz söyliyim;
    Lenovo müşteri hizmetlerini arayın ve gerekli ücreti ödeyerek bilgisayarınızın recovery dvd lerini satın alın.Eğer bir recovery dvdleri için para ödemek istemiyosanız yabancı kaynaklı sitelerde aramanızda fayda var.
  • quote:

Merhaba yazınızı yeni gördüm ve geçde olsa cevaplamak istedim bu programın masaüstü versiyonunu nereden nasıl edinebilirsiniz söyliyim;
    Lenovo müşteri hizmetlerini arayın ve gerekli ücreti ödeyerek bilgisayarınızın recovery dvd lerini satın alın.Eğer bir recovery dvdleri için para ödemek istemiyosanız yabancı kaynaklı sitelerde aramanızda fayda var.
    cevabın icin tesekur ederım şimdi önce servısten istedım göndermediler sonra şikayetım varda bir şikayet ettim dvd leri göderdiler ilginctirki gönderdikleri
    dvd ler ingilizce ve format atıyor tamam windows 8 single langue ve dahada ilginc olanı o gizli bölumler oluşuyor ama yine icleri boş bişekildeyani ucuz etin yahnisi yavan olur
    derler ya bende vaz gectim öyle kullanıyorum bu gizli bölülerin icinde ne oldugunu bilsem

içleri boş değil normal şartlarda windows altında oknup yazılaması için sürücüler ve sürücü bilgleri gizlenmiş.Ancak windowsun diskpart aracını kullanarak mount ettiğiniz zaman yani bir sürücü harfi atayınca içi görülebilir ve değiştirilebiliyor.Yani içleri dolu.Yedek konusunda ise yukardaki konuda yedek alma ve yedeği windowsa tanıtma anlatımı var konunun sonuna doğru.Eğer benzer bir arayüz varsa eminim işe yarayacaktır.
  • quote:

içleri boş değil normal şartlarda windows altında oknup yazılaması için sürücüler ve sürücü bilgleri gizlenmiş.Ancak windowsun diskpart aracını kullanarak mount ettiğiniz zaman yani bir sürücü harfi atayınca içi görülebilir ve değiştirilebiliyor.Yani içleri dolu.Yedek konusunda ise yukardaki konuda yedek alma ve yedeği windowsa tanıtma anlatımı var konunun sonuna doğru.Eğer benzer bir arayüz varsa eminim işe yarayacaktır.
    Yok kardeş icleri boş flaştan calışan linux la pc yı boot edipde acıyorum bu konudaki işlemi cin sitesinden indirdiğim bir ıso var onu uyguluyorum icindeki instal wimi deyiştirerek
    o işe yarıyor ama buseferde sistem sürekli ork ye boot ediyor kurulu sisteme birtürlu gecmiyor yani acayıp bir durum biraz da ingilizcem ve bilgisayar bilgim o kadar iyi deyil tamam
    formatımı filan kendim yaparım herşeyimi kendim yaparım form siteleri ve sizingibi arkadaşlar saolsun yardımlarını esirgemiyorlar bende öğrendigimi ve bildiğimi aynı şekilde paylaşıyorum

• quote:

Orijinalden alıntı: wendor11

Yok kardeş icleri boş flaştan calışan linux la pc yı boot edipde acıyorum bu konudaki işlemi cin sitesinden indirdiğim bir ıso var onu uyguluyorum icindeki instal wimi deyiştirerek
    o işe yarıyor ama buseferde sistem sürekli ork ye boot ediyor kurulu sisteme birtürlu gecmiyor yani acayıp bir durum biraz da ingilizcem ve bilgisayar bilgim o kadar iyi deyil tamam
    formatımı filan kendim yaparım herşeyimi kendim yaparım form siteleri ve sizingibi arkadaşlar saolsun yardımlarını esirgemiyorlar bende öğrendigimi ve bildiğimi aynı şekilde paylaşıyorum

Alıntıları Göster
    bende disk görüntüsü göyle
     Freedos yada Recovery Silinenler İçin Lenovo OKR Kurulumu(Win8 ve 8.1)

Disk görüntüsü doğru ancak E bölüntüsü aynı harddisk üzerinde ise okr çalışmayabilir.Çünkü daha sonradan c yada d üzerinde oynama yapmak okr sistemini çalışmaz hale getirebilir.Çin sitesinden alı kullandığınız okr boot olduktan sonra ilk yedek noktasından geri yüklemeyi deneyin ve biostan boot önceliğini windows boot manager olarak ayarlayın.

Edit: şimdi farkettim d ve e farklı diskmiş.Ancak mümkünse okr yüklerken sadece windowsun kurulu olmasını istediğiniz disk takılı olsun pcye

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sadikbircan -- 1 Eylül 2014; 17:13:52 >
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.