Şimdi Ara

Fransız ihtilali ile sened-i ittifak

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
8
Cevap
0
Favori
2.292
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Tonguç denemesinde fransız ihtilaliyle ilişkilendirilemez diye soruyordu. Şıklarda bu da vardı. Benim bildiğim kadarıyla bu bir demokrasi hareketi değil sadece Padişahın, Ayanları tanıması olayıydı. Ama bunu bağdaştırmış. Yanlış mı sizce?

• Ayanlar azınlık bir grup olduğu için ve o sözleşme padişahın bazı haklarını kısıtladığı için ilk demokratik hareket olarak diye gösteriliyor.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • samet14242 S kullanıcısına yanıt
    iyi de ayanlar zaten türk değil mi? azınlık değiller o yüzden. demokrasiyle ilişkilendirilir ama fransız ihtilaliyle bağdaşmıyor bence. yani fransız ihtilalinin demokratikleşme olayıyla bağlantılı ama oradaki asıl amaç azınlıklara bağımsızlık kazandırmak olduğu için saçma geldi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi schtroumpfette -- 8 Aralık 2016; 13:38:37 >
  • Sened-i İttifak Osmanlı'da işkenceyi yasaklayan ilk belge. Sanırım bununla bağdaştırmışlar Fransız devrimini.
  • schtroumpfette kullanıcısına yanıt
    Aslında demokrasi hareketi olduğu için doğrudan Fransız İhtilaliyle ilişkilendirebiliriz. Hiç o yönden düşünmedim direk geçmiştim soruyu. İlk demokrasi hareketi olarak geçtiğine göre almalıyız.
  • pieceofme kullanıcısına yanıt
    direkt tek yönden baktığımız için gidiyor soru ve ösym bunu çok yapıyor
  • senedi ittifak amacı ayanları yanına geçip islahatlar yapmak ıslahat yapmasindaki etkilerden biri fransız ihtilali sonuç olarak ilişkilidir
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.