Şimdi Ara

Fransız bir kanal Foxconn'da yaşanan sıkıntıları gözler önüne serdi (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
79
Cevap
0
Favori
2.086
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: DH Misafiri

Bunlar yüzünden kaç aydır yeni iphone, nexus ipad, vs bekliyoruz.

Güldürdün beni
  • İnsanların göz yaşlarıyla yapılan bir telofonu almam ben arkadaş...

• quote:

Bunlar yüzünden kaç aydır yeni iphone, nexus ipad, vs bekliyoruz.

Hassas bi konu ama güldürdü

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • bati simdimi farkina vardi, cindeki iscilerin kotu calisma kosullarinin. onlarca yildir cinden gelen ucuz urunlerle borclanarak refah icinde yasadilar. bu sirada tek bir yerde cinli iscilerin acinasi durumlarindan bahsediliyormuydu. ne zamanki bati borclari donduremiyecek hale geldi, cin ekonomisi yukselip batiyi gecmeye basladi o zaman cindeki iscilerin durumu akillarina geldi. batinin bu iki yuzlulugu beni cildirtiyor

• toplama kampı gibi arkadaş.

• quote:

Orijinalden alıntı: MaSSive

Vaybe ,Ne Apple mış . Samsung u ,HTC si,Huawei si vs firmaların cihazlarının yapıldığı ,imalatçı diğer firmalardaki işçiler in çalışma şartları çokmu iyiki, bu konunun belgeseli dahi yapılıyor. Bugün Türkiye de bile uzun zamandır ,herhangi bir sektörde , Fason iş yapan firmalarda var olduğu bilinen gerçekler ,Niye belgeselini yapacak kadar dikkat çekiyor. Kim ,neden yapmış ,bilememde.Reklamın iyisi kötüsü olmaz. Bu tür haberler vb leri,Foxconn çalışanlarının durumuna dikkat çekmekten çok ,Apple ın ekmeğine yağ sürüyor bence.

nasıl böyle basit mantıklı olabiliyorsun kardeşim, nasıl bir vicdan var sende böylesine anlayışsız. Şu an dünyanın zirvesinde bulunan bir şirket için yapılan belgesel az bile, bu kadar az eleştiri odağı olduğuna bile dua etmeli. Şu an dünyanın en zirvesinde yer alan bir markadır söz konusu olan, sattığı üründe kaliteli olduğunu savunarak yüksek fiyat etiketi koyan bir şirketten bahsediyoruz. Kıyaslamak gerekirse mesela otomotiv sektöründe kalitesiyle övünen bir mercedes'in işçiye verdiği önemle apple'ın verdiği önemin uzaktan yakından alakası yoktur, kasasındaki nakit mercedesten fazla olmasına rağmen. Ben böyle düşünüyorum.

• Konuya 2 pencereden bakmak istiyorum. Samsung nokia vs. fason işlerini illa ki çinde yaptırıyor. Acaba günde toplam 5 saat haftada 25 saat çalışma şartı yol yemek ssk akbil (abarttım) verecekti Çin gibi bir yerde iş yaptırarak. Adam bir malı veriyor bunu yap diyor. Yaptırdığı firmanın şartları apple ı değil foxconn u bağlar. Ha çinliler de o işi bırakabilir. Ne de olsa uyumadan çalışmaya aday en az 10 milyon kişi o işe başvurur. Bir düşünün durum bu kadar kötüyse neden hala adamlar çalışıyor? Acı ama ne şart olursa olsun çalışmaya mecburlar.
    Diğer konu da bu olayı araba üreticileri ile karşılaştırmak biraz yanlış oluyor. Mercedes denilen fabrikada somun sıkan en basit bir işçi bile yaptığı her şeyin bir insanın hayatına mal olacağı riskini bilerek çalışır. Ona göre eğitim alır ve ona göre şartlarda yaşamını sürdürür. Bir boarda bir kamera monte etmekle bir arabanın aksının civatasının sıkılmamasının önemi aynı değildir.

• haftalık 37-38 saat çalışmaya denk geliyor. aldıkları miktar bulundukları yere göre ne kadar az bilemiyorum ama benim arkadaşım öğrenci olarak haftalık 34 saat çalışmayla onlardan biraz fazla para kazanıyor.

• Modern çağın kölelik sistemi. ha bizde de durum pek farklı değil asgari ücretle geçinmek zorunda olan insanların foxcon da çalışanlardan pek de farklı olduğunu düşünmüyorum.

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: MaSSive

Vaybe ,Ne Apple mış . Samsung u ,HTC si,Huawei si vs firmaların cihazlarının yapıldığı ,imalatçı diğer firmalardaki işçiler in çalışma şartları çokmu iyiki, bu konunun belgeseli dahi yapılıyor. Bugün Türkiye de bile uzun zamandır ,herhangi bir sektörde , Fason iş yapan firmalarda var olduğu bilinen gerçekler ,Niye belgeselini yapacak kadar dikkat çekiyor. Kim ,neden yapmış ,bilememde.Reklamın iyisi kötüsü olmaz. Bu tür haberler vb leri,Foxconn çalışanlarının durumuna dikkat çekmekten çok ,Apple ın ekmeğine yağ sürüyor bence.

nasıl böyle basit mantıklı olabiliyorsun kardeşim, nasıl bir vicdan var sende böylesine anlayışsız. Şu an dünyanın zirvesinde bulunan bir şirket için yapılan belgesel az bile, bu kadar az eleştiri odağı olduğuna bile dua etmeli. Şu an dünyanın en zirvesinde yer alan bir markadır söz konusu olan, sattığı üründe kaliteli olduğunu savunarak yüksek fiyat etiketi koyan bir şirketten bahsediyoruz. Kıyaslamak gerekirse mesela otomotiv sektöründe kalitesiyle övünen bir mercedes'in işçiye verdiği önemle apple'ın verdiği önemin uzaktan yakından alakası yoktur, kasasındaki nakit mercedesten fazla olmasına rağmen. Ben böyle düşünüyorum.

alakası yok, Apple' in isçilerimi onlar, örneğini verdiğin Mercedes' in kendi isçisi. Burada ise suçlu sırasıyla vahşi kapitalizm, bu kapitalizmin bir parçası olan foxcon ve Cin Hükümetidir. Cinin nüfusu belli, issiz nüfusu' da normal nüfusu kadar meşhur ve devasa eh vahşi kapitalizmde bundan ziyadesiyle faydalanıyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: akmac

Çin Halk Cumhuriyetinin anlayışı bu.
    Aslolan devlet, millet umurlarında değil.

Halk cumhuriyeti sadece devlet ismi olarak kalmış malesef. Dışardan baksan abd ile yarışacak güçte ekonomiye sahip süper güçlerden biri,
    ama halkı sefalet içinde, öyleki Türkiye'de yaşadığımıza şükrettirecek seviyede.
  • Şartları kötü tamam aldıkları para çok çok az(bulundukları yere göre bizim asgari ücretle oranı ne acaba?) ama aylık çalışma saatleri açısından bakarsak, fazla değilmiş ki. Memurlar ayda 160 saat çalışıyor bizde. Adamlar 150 saat çalışıyor yazıyor. Ben asistan doktorum. 400 saat çalışıyorum ayda. İsyan etmediğimiz suç valla.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi isosonsuz -- 16 Aralık 2012; 10:17:57 >
  • malesef dunya artık somuren ve somurulen olarak ıkıye ayrılıyor. Cındekı ınsanların baska secenegı yok aynı sekılde afrıkada aclıktan olen ınsanların da baska secenegı yok belkı ama bu caresızlıklerınden faydalanmak fırsata cevırmek yanlıs. Bazen dıyorum su telefonlara verecegımız bınlerce lıra ıle her yıl bır ınsanı aclıktan olmekten kurtaramazmıyız dıye. Ama boyleyız ıste kımımız tatlı pesınde kımınınse tuzu yok barıs abının dedıgı gıbı..

• quote:

Orijinalden alıntı: isosonsuz

Şartları kötü tamam aldıkları para çok çok az(bulundukları yere göre bizim asgari ücretle oranı ne acaba?) ama aylık çalışma saatleri açısından bakarsak, fazla değilmiş ki. Memurlar ayda 160 saat çalışıyor bizde. Adamlar 150 saat çalışıyor yazıyor. Ben asistan doktorum. 400 saat çalışıyorum ayda. İsyan etmediğimiz suç valla.

Ayda 400 saat olur mu ya ? Gunde 13 saat araliksiz calismak demek bu. Bir kere calisma yasalarina aykiridir boyle birsey herhalde.

Sen grev yap bence en kisa zamanda!
  • Sadece çin veya apple değil. Ne yazıkki dünyanın gidişatı böyle. Çalışan ve çalıştıran olarak ikiye bölünmenin işaretleri. Aradaki fark hergün açılıyor. Şirketler daha fazla kar ediyor insanlar daha az kazanıyor. Bence bunda en büyük suç hükümet ve yasalarda. Her iş kolu ve pozisyonu için minimum saat başı ücret ve haftalık maksimum çalışma saati şartları olmalı ve insanlar hak ettiği ücretleri kazanmalı. Kimsenin kimseyi köle gibi kullanıp asgari ücretle çalıştırma hakkı yok. 3kuruş maaşa tamam diyenler yüzünden özel sektörün hali ortada asıl ücretleri maaşları düsürenler ucuz çalışmayı kabul edenler ve buna izin veren yasalar. 25yaşıma kadar okumuş mühendis diplomasıyla mezun olmuşum avrupada alabilecegim maaş 2-3bin euro ama ülkemizde özel sektör 900lira(400euro) veririm diyor! Devlette zaten kadro yok. Olsa maaşı güzel 2.5-3bin lira veriyor ama torpilde yok kadroda yok! Kapagı atanlar 60dan önce emekli olmuyor sabah 8 aksam5 ohh kebap(en azından staj yaptigim DSİ için böyleydi)!

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi metintekin -- 16 Aralık 2012; 10:45:11 >

• Cindeki calışma şartları böyle en iyisi belki de foxconn digerlerini düşünemiyorum bile :(

• Apple fanlarını görelim şimdi.
  • quote:

Orijinalden alıntı: burakesan

İnsanların göz yaşlarıyla yapılan bir telofonu almam ben arkadaş...

Sen gel de bunu Apple'a taparcasına bağlı fanatiklere anlat işte. Anlamazlar, anlamak istemezler.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Nemésis

Vahşi kapitalizm. Ve maalesef bir çoğumuz da kölesi olmuş durumdayız..

Alışveriş konusunda kendimize hakim olmayı başardığımız gün, kapitalizmin etkisinin kırılmaya başladığı gün olacaktır.

quote:

Orijinalden alıntı: mkt

Böyle saçma iş olamaz bu tam bir zulümdür. Arkalarında hükümet varki güvenip bunları yapabiliyorlar tamamen skandal kapatılması ve dehşet bir ceza alması gerekiyor bence...

Hükümetten fazlası, bir dünya şirketi var; Apple var.

• quote:

Orijinalden alıntı: bocekgrafik

quote:

Orijinalden alıntı: burakesan

İnsanların göz yaşlarıyla yapılan bir telofonu almam ben arkadaş...

Sen gel de bunu Apple'a taparcasına bağlı fanatiklere anlat işte. Anlamazlar, anlamak istemezler.

Sanki diğer elektronik cihazlar farklı olay tek bir markada değil olay Çin'de bir devlet büyümek için kendi halkına zulmediyor.

• 
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.