Şimdi Ara

FRANK RİJKAARD (10. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
221
Cevap
0
Favori
4.965
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 89101112
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: Progrock

quote:

Orijinalden alıntı: Ezio Auditore

quote:

takıma hiç yıldız futbolcıu gelmedi öylemi.
    herkez rijkaard sayesindemi geliyor. çok komiksiniz valla.
    hagi, popescu falanda hep onun sayesinde geldi demi.
    her td. her takımda aynı başarıyı yakalıcak değil. oyuncu yapısına göre takım düzenlenir elinde o oyuncu yoksa başka taktikleri uygulaman lazım.
    rijkaard bıraksın bu inatçılığı artık.

Abi vallahi birşey diyemiyorum bu kadar komik olma Hagi ve Popescu ne alaka şimdi ? Yeni gelenlere bak bakayım Kader Keita, Neill, Dos Santos, Elano hepsi Rijkaard ve Neeskens faktörüyle geldi buraya. Aksini de iddaa edemezsin kendi açıklamaları bu yönde adamların edersen rezil duruma düşersin...

Ve 1 sene geçmemiş, 1 sene ya ! 1 sene olmamış başarısız damgası veriyorsunuz adama. O damgayı verdiğiniz adam da koskoca RİJKAARD !

Ayrıca anlamak istemiyorsun heralde Rijkaard kısa vaadeyi düşünmediğinden ve uzun vaadeyi düşündüğünden sistemde ısrar ediyor. Neden kısa vaade de başarıda ısrar ediyorsun ? Kısa vaadede başarı ne kazandırır sana ? 1 sene şampiyonluk. Uzun vaade ne kazandırır ? Gelecek 10-20 seneyi garanti altına alır. Yönetim altyapıya Tugay-Derks ikilisini getirerek ve Rijkaard'ı da başımıza getirerek uzun vaadeli plan yaptığını gösterdi. Seneye Aslantepe'deyiz malum. En iyi şekilde çıkmaya hazırlanıyoruz oraya.

Hedef 1 sene değil, 10 sene, 20 sene, 30 sene...... !

o yüzdenmi takımda koşan oyuncu yok. herkez sallabaş oynuyor. disiplin yok. çiftlikmi bu takım? nerde disiplin diye sorarlar

yıllardır takımda disiplin vardı da benim mi haberim yok?

• hıncal'ın bir yazısında Rijkaard teknik direktör değildir futbol dan anlamıyor dedi ben mi yanlış okudum yoksa bu adamin sorunlarımı var ?
  • Gecen maca kadar ucuyordu bazi arkadaslar su durumda Bursa, Bjk, Fb hatta ve hatta Ts Gs macini kazanirsa ligte sampiyonluk sansi bizim kadar olur.
    Bu noktadan sonra Rijkard gibi hocalik vasfi olmiyan bir hoca ve bu yönetimle sampiyonlar ligine gitme hakki olursa dua edin.
    o bidi bidi vs vs ahkam kesen Gs camiasini 2ci ligten cikipta ileriye yatirim yapiyor diye konusan kisilerde kaybolmasinlar.
    Son olarak futbolda bir tkaim iyi oynuyorsa hocaya 2 sene sabir edilir, Terimi örnek alirsak 1ci senesi olmasa 2ciyi zor görürdü yani Türkiyede yatirim uzun olmaz, zaten mevcut hoca Gs 3 4 mac harici adam gibi oynattigi mac sayisida yok istanbulda ibb ve Manisaspor gibi takimlar canimiza okudu son dakikalarda gecmis olsun hoca bozuntusu Rijkardida tepe tepe kullanin.
    Ayrica o Barsa takiminida Türkiyeden kimi yollasaniz o para ve oyuncuyla aynisini yapardi gecmis olsun afiyet olsun arkadaslar.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Lythari

hıncal'ın bir yazısında Rijkaard teknik direktör değildir futbol dan anlamıyor dedi ben mi yanlış okudum yoksa bu adamin sorunlarımı var ?

O kadar uzağa gitmene gerek yok, senden sonraki yoruma bak yeter Kısacası, böyle düşünenler olabiliyor..
  • quote:

Orijinalden alıntı: kkratoss

quote:

quote:

quote:

her td. her takımda aynı başarıyı yakalıcak değil. oyuncu yapısına göre takım düzenlenir elinde o oyuncu yoksa başka taktikleri uygulaman lazım.

Abi vallahi birşey diyemiyorum bu kadar komik olma Hagi ve Popescu ne alaka şimdi ? Yeni gelenlere bak bakayım Kader Keita, Neill, Dos Santos, Elano hepsi Rijkaard ve Neeskens faktörüyle geldi buraya. Aksini de iddaa edemezsin kendi açıklamaları bu yönde adamların edersen rezil duruma düşersin...

Ve 1 sene geçmemiş, 1 sene ya ! 1 sene olmamış başarısız damgası veriyorsunuz adama. O damgayı verdiğiniz adam da koskoca RİJKAARD !

Ayrıca anlamak istemiyorsun heralde Rijkaard kısa vaadeyi düşünmediğinden ve uzun vaadeyi düşündüğünden sistemde ısrar ediyor. Neden kısa vaade de başarıda ısrar ediyorsun ? Kısa vaadede başarı ne kazandırır sana ? 1 sene şampiyonluk. Uzun vaade ne kazandırır ? Gelecek 10-20 seneyi garanti altına alır. Yönetim altyapıya Tugay-Derks ikilisini getirerek ve Rijkaard'ı da başımıza getirerek uzun vaadeli plan yaptığını gösterdi. Seneye Aslantepe'deyiz malum. En iyi şekilde çıkmaya hazırlanıyoruz oraya.

o yüzdenmi takımda koşan oyuncu yok. herkez sallabaş oynuyor. disiplin yok. çiftlikmi bu takım? nerde disiplin diye sorarlar

takımı ne kadar yakından takip ettiğiniz belli.
    geçen seneden beri takımda disiplin yok

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: kkratoss

quote:

quote:

quote:

takımı ne kadar yakından takip ettiğiniz belli.
    geçen seneden beri takımda disiplin yok

Benim anlamadığım takım kazanınca disiplinli, kaybedince disiplinsiz neden oluyor ?

Ve neden bu olaylar hep yenilgi sonrası patlak veriyor.

Bir düşüncen varsa kardeşim galibiyet aldığımızda da söylersin. Yenilgi sonrası böyle yok disiplinsizmişiz, yok böyleymişiz, şöyleymişiz demezsin.

Gayette disiplinliyiz...

• Yok birde takimin ortalama yasina bakarak yazmis oraya 10 degil 20 30 sene iyice ucmus.
    Demek Rijkardimiz 15 yasinda gencleri monte ediyor 20 sene sayalim 30 demis ama ayip olmasin 20 sene Gs üst üste sampiyon olucak hadi be.
    Fb salakmis ya koskaca dedeyi yolladi keske bir 5 sene kalsaydida Fb icinde söyle 20 30 senelik takim kursaydi.

Keita dedigin adam Fransada maca girecegi anda yuhlanan bir adamdi, Afrikada yilin oyuncusu secilmis, büyük umutlarla alinmis yetenekli ama sorumsuz birisi oldugu icin satildiginda yapilan aciklama Keitadan zarar degil para kazandik oldu sebebi belli adamlara kol gibi girmis zararin 100 de 70ni kurtardilar.
    Dos santos yetenekli olabilir iyi olabilir bizde parliyabilir Ribery gibi ama Barsadan sutlanmis alan takimda begenmeyip baskasina vermis abartmayin.
    Elano oynadigi takim zengin bir isadamina satilmis Brezilyada banko oynayan oyuncu istenmeyen adam durumuna düsmüs en iyi mangiri Haldun basip almis Türkiyede vergi olaylarida buna etkendir.
    Jo zaten oynayamadigi basaramadigi icin kiralanmis ama olurda tutarsa diye kol gibi bonservisi duruyor.
    Tugay olayina gelelim Canaydin döneminde en iyi olay alt yapiydi sayisiz oyuncu yetistirdik ve sürekli sampiyonduk oradaki alt yapida sorun yokken üst üste hocalarimizi kacirdik islerine son verdik Tugay gelince sanki cok sey degisecek ordaki hocalarimizin hepsi son 7 8 senedir cok iyi adamlardi.
    Yani simdi bu bilinen gercekler icinde kimse ahkam kesmesin kesene yutturum bunlar gercekmi degilmi diye cünkü gazete okumayip basindan medyadan haberi olmiyan sahislar ahkam kesiyor gercekelri bilmeden kendi dünyalarinda yasiyorlar ama bunlarin hepsi gercek.

• bu takım yıllardır 4-4-2 taktiği, orta kafa gol sistemiyle oyununu sürdürdü.
    Skibbe ile birlikte ayağa pas, hızlı oyun ve pres sistemi uygulanmaya başlandı ve şimdi Rijkaard hem bunu yapıyor hem de kendi sistemini oluşturmaya çalışıyor.
    bunun için kesinlikle sabır gerekiyor. bu 1 veya 2 değil 4-5 sene bile olabilir.
    bu ülke ve taraftarları Fatih Terim zamanında bile UEFA kupasını kazanmadan önce takımdan gönderiyordu ama yönetim takımda tuttu ve gelen başarılar ortada. henüz 1 sene bile dolmamışken bu tarz eleştirilere gerek yok hele bu takım ve Rijkaard birlikte 3-4 sene geçirsin işte ondan sonra başarılar gelir...
  • quote:

Orijinalden alıntı: mancukya

Yok birde takimin ortalama yasina bakarak yazmis oraya 10 degil 20 30 sene iyice ucmus.
    Demek Rijkardimiz 15 yasinda gencleri monte ediyor 20 sene sayalim 30 demis ama ayip olmasin 20 sene Gs üst üste sampiyon olucak hadi be.
    Fb salakmis ya koskaca dedeyi yolladi keske bir 5 sene kalsaydida Fb icinde söyle 20 30 senelik takim kursaydi.

Keita dedigin adam Fransada maca girecegi anda yuhlanan bir adamdi, Afrikada yilin oyuncusu secilmis, büyük umutlarla alinmis yetenekli ama sorumsuz birisi oldugu icin satildiginda yapilan aciklama Keitadan zarar degil para kazandik oldu sebebi belli adamlara kol gibi girmis zararin 100 de 70ni kurtardilar.
    Dos santos yetenekli olabilir iyi olabilir bizde parliyabilir Ribery gibi ama Barsadan sutlanmis alan takimda begenmeyip baskasina vermis abartmayin.
    Elano oynadigi takim zengin bir isadamina satilmis Brezilyada banko oynayan oyuncu istenmeyen adam durumuna düsmüs en iyi mangiri Haldun basip almis Türkiyede vergi olaylarida buna etkendir.
    Jo zaten oynayamadigi basaramadigi icin kiralanmis ama olurda tutarsa diye kol gibi bonservisi duruyor.
    Tugay olayina gelelim Canaydin döneminde en iyi olay alt yapiydi sayisiz oyuncu yetistirdik ve sürekli sampiyonduk oradaki alt yapida sorun yokken üst üste hocalarimizi kacirdik islerine son verdik Tugay gelince sanki cok sey degisecek ordaki hocalarimizin hepsi son 7 8 senedir cok iyi adamlardi.
    Yani simdi bu bilinen gercekler icinde kimse ahkam kesmesin kesene yutturum bunlar gercekmi degilmi diye cünkü gazete okumayip basindan medyadan haberi olmiyan sahislar ahkam kesiyor gercekelri bilmeden kendi dünyalarinda yasiyorlar ama bunlarin hepsi gercek.

Bir de transferleri eleştirmişsin.. Ne bekliyorsunuz anlamıyorum ki? Yıldızı parlamış oyuncu almamızı mı bu bütçeyle? Oyuncularımıza vermiş veriştirmişsin, al sana eskilerden örnekler;

Hagi: O kadar büyük klüp (Real Madrid, Barcelona) gezdikten sonra İtalya macerasında da başarısız olduğu düşünülünce Meksika'daki bir klübe gidiyordu. Galatasaray'ın araya girmesiyle Galatasaray'a geldi. İsmi büyük ama başarısız bir isim olarak geldi. Sonrasında neler yaptığını anlatmama gerek var mı?

Popescu: 30. yaşına girince senin mantığınla Barcelona ondan kurtulmak istedi. Ve o zamana göre yüksek bir bedelle bize sattılar. Yani Barcelona ondan kurtuldu (!) Bizde neler yaptığını anlatmama gerek var mı?

Taffarel: Müthiş bir dünya kupası çıkardıktan sonra, 32 yaşında olduğu için bu yaştan sonra işe yaramayacağı için (!) kimse almadı. Biz yine toplamaya devam ettik ve Taffarel'i kadromuza kattık. Sonrasında bizde neler yaptığını anlatmama gerek var mı?

Bu böyle uzar gider arkadaşım, sen Galatasaray'ı ve oyuncularını eleştirmeye devam et..

• rijkaard peygamber değil.

haldun üstünel sayesinde geldi deniyor rijkaard sayesinde deniyor ne iş anlamadım ? bi karar verin.

korkarım ki rijkaard elimizde patladı, umarım bu lafı yerim hatta yemeyi çok isterim ama ben ilk maçları ile bu son maçları arasında pek fark göremiyorum ne yazık ki !

sabretmeye devam edin bakalım, tarihin en iyi kadrolarından biri bir anadolu takımının gerisinde bunu da unutmayın.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Brothers of Metal

rijkaard peygamber değil.

haldun üstünel sayesinde geldi deniyor rijkaard sayesinde deniyor ne iş anlamadım ? bi karar verin.

korkarım ki rijkaard elimizde patladı, umarım bu lafı yerim hatta yemeyi çok isterim ama ben ilk maçları ile bu son maçları arasında pek fark göremiyorum ne yazık ki !

sabretmeye devam edin bakalım, tarihin en iyi kadrolarından biri bir anadolu takımının gerisinde bunu da unutmayın.

Tarihin en iyi kadrosunu yazalım bakalım...

Kaleye gelen her şutu yiyen bir LEO FRANCO... VASAT

Dönüşümlü defans...... Uğur, Sabri, Zan, Servet, Güngör, Neil, Balta veya solbekteki Caner Sadece Neill iyi sakatlanmadığı zamanlar da Emre Güngör... Sabriyle Balta da oturmuş bir takımda ehh idare eder... Gerisi VASAT

Orta saha.... Barış, Sarp, Topal, Elano, Arda ve Çolak ............... Arda , Elano malum ve azcuk da Çolak( Çok güçsüz ve çok az şans buluyor ileri de ancak işe yarar) gerisi bir adam etmez... Aslında problemin büyüğü burası...Arda sürekli forvete çıktığı için Sarpla Topalda da teknik sıfır olduğu için hiçbir maçda orta saha baskısı kuramıyoruz ki tarihin en berbat orta sahasına sahibiz şu anda...

Forvetler......... Kewell...Nerdesin be koçum yaw...Bi gittin takımın yarı gücü gitti... Keita bir var bir yok ama her eve lazım bi tane...Sol açık Caner solbekteki Canerin yerine iyi işler çıkarıyor ama kiralık ne olacağı belli değil...ve Santosss...İkinci büyük sorun da burası...Birinden birine bişey olduğunda takımın tüm dengesi bozuluyor ve ne ilerde top tutabiliyoruz ne de gol pozisyonu üretebiliyoruz...

Geliyoruz en dertli olduğumuz santrafor mevkiine.......Baros ve idareten oynayan Jo...Başka adam var mı yooookkkkkk... Baros bir gitti pir gitti maalesef bu bölge yama tutmadı bir türlü...Baros dönünce görecez bakalım el mi yaman bey mi yaman...

Sonuç....Puan cetvelinde görülüyor zaten...Demekki iş Reykardla falan bitmiyormuş...Defans da, orta saha da, kanatlar da, forvetler de nereye baksan elinde kalıyor hiçbir mevkide de yeterli oyuncu yok...Bu sezon şampiyonluk mümkün olmadığı gibi gene 4.5. liğe talim edeceğimiz apaçık görülüyor eğer Baros gümbür gümbür gelmezse...

• Francoyu yazıp sinirlenince Ufukla Aykutu yazmayı unutmuşum...En kısa zamanda Franco yollanıp kale bu ikisine emanet edilse hiç bir kaybımız olmıyacağı gibi aksine bir kişilik yabancı kadrosuna ek kontenjan bile açılıyor...
  • Ortasahada Emre ve Ernstimiz olmadığı için millete maskara oluyoruz.
    Çok değil 2 tane oyuncu olması gerekiyor. Hadi Ernsti geçtim bir tek Emre bu takımın uçmasını sağlardı.
    Topal-Barış-Ayhan-Mustafa hepsini toplasan Emre etmiyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Zommby

quote:

Dönüşümlü defans...... Uğur, Sabri, Zan, Servet, Güngör, Neil, Balta veya solbekteki Caner Sadece Neill iyi sakatlanmadığı zamanlar da Emre Güngör... Sabriyle Balta da oturmuş bir takımda ehh idare eder... Gerisi VASAT

Orta saha.... Barış, Sarp, Topal, Elano, Arda ve Çolak ............... Arda , Elano malum ve azcuk da Çolak( Çok güçsüz ve çok az şans buluyor ileri de ancak işe yarar) gerisi bir adam etmez... Aslında problemin büyüğü burası...Arda sürekli forvete çıktığı için Sarpla Topalda da teknik sıfır olduğu için hiçbir maçda orta saha baskısı kuramıyoruz ki tarihin en berbat orta sahasına sahibiz şu anda...

Forvetler......... Kewell...Nerdesin be koçum yaw...Bi gittin takımın yarı gücü gitti... Keita bir var bir yok ama her eve lazım bi tane...Sol açık Caner solbekteki Canerin yerine iyi işler çıkarıyor ama kiralık ne olacağı belli değil...ve Santosss...İkinci büyük sorun da burası...Birinden birine bişey olduğunda takımın tüm dengesi bozuluyor ve ne ilerde top tutabiliyoruz ne de gol pozisyonu üretebiliyoruz...

Geliyoruz en dertli olduğumuz santrafor mevkiine.......Baros ve idareten oynayan Jo...Başka adam var mı yooookkkkkk... Baros bir gitti pir gitti maalesef bu bölge yama tutmadı bir türlü...Baros dönünce görecez bakalım el mi yaman bey mi yaman...

Sonuç....Puan cetvelinde görülüyor zaten...Demekki iş Reykardla falan bitmiyormuş...Defans da, orta saha da, kanatlar da, forvetler de nereye baksan elinde kalıyor hiçbir mevkide de yeterli oyuncu yok...Bu sezon şampiyonluk mümkün olmadığı gibi gene 4.5. liğe talim edeceğimiz apaçık görülüyor eğer Baros gümbür gümbür gelmezse...

hatırlatırım lucescu dönemindeki gs kadrosunda perez, victoria gibi adamlar vardı.
    gerets döneminde de hemen hemen aynı ayarda adamlar vardı
    önemli olan takım olmak

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Zommby

quote:

hatırlatırım lucescu dönemindeki gs kadrosunda perez, victoria gibi adamlar vardı.
    gerets döneminde de hemen hemen aynı ayarda adamlar vardı
    önemli olan takım olmak

Lucescuda Hakan Şükür haricinde herkes vardı bea...Jardel yetiyordu zaten...

• quote:

Orijinalden alıntı: Roohans

Ortasahada Emre ve Ernstimiz olmadığı için millete maskara oluyoruz.
    Çok değil 2 tane oyuncu olması gerekiyor. Hadi Ernsti geçtim bir tek Emre bu takımın uçmasını sağlardı.
    Topal-Barış-Ayhan-Mustafa hepsini toplasan Emre etmiyor.

Sen Ayhan demesen hiç aklıma geleceği falan yoktu yaw... Ben çoktan onu sattım gitti... Adam futbolu nihayet öğrendim diye demeç verdiği günün akşamı bildiklerini de unuttu...

• quote:

Orijinalden alıntı: mancukya

Yok birde takimin ortalama yasina bakarak yazmis oraya 10 degil 20 30 sene iyice ucmus.

Rijkaard'ı ve yönetimi kötüleyeceğim diye bin bir takla atmışsın hahaha iyi güldüm ya

Keita dediğin adam gerekli ortamı bulamadı ve ondan başarısız oldu Lyon'da. Lille'de süperdi zaten. Ve Galatasaray'a geldi ilk devre 1-2 maç dışında tamamında süper oynadı, 2.devre de ilk 2 maç dışında gayet güzel. Ve bir tane sorumsuz hareketini gören yok. Şaka gibi kalkmış Keita'ya sallıyorsun ya ! Adam yedek kaldı, sorun yapması gerekirken yapamadı kadroya girmek için çabaladı. Neden ? Çünkü Rijkaard var başında da ondan. Başındaki adam kendinden kat kat kariyerli birisi, başındaki adam dünya çapında hocalardan birisi, başındaki adam Rijkaard. Bunu destekleyen bir çok şey gördük zaten maçlarda...

Dos Santos'ta aynı şekilde daha 21 yaşında 15 senesi var adamın hiç birşeyi yoksa bile yeteneğini tartışmaya gerek bile duymuyorum. Barcelona'dan da şutlanmadı ayrıca. Barcelona ona kontrat önerdi ama o kabul etmedi çünkü 11'de oynamak istiyordu ve gitti o da Totthenham'a, fakat bu sefer orada da hiç forma şansı bulamamış hatta taraftarlarının bu duruma baya tepkisi var diye biliyorum.

Elano'yu hiç konuşmak istemiyorum. Kalitesi ve kişiliği ortada. Manchester City takımında devam edebilirdi fakat takıma bir çok yıldız isim alındı ve oynayamayacağını düşündü, Galatasaray'a geldi. İstenmeyen adam durumları felan yok. Zaten Brezilya milli takımında banko 11 oynayan birisi yıllarca ve hala da öyle. Neden bu adamı alıyorlar diye sormadın mı kendine hiç ?

Jo'da 22 yaşında genç sayılır ve kaliteli de ayrıca. Kol gibi bonservis demek ne demek bunu da anlamış değilim heralde Haldun anlaşma yaparken yanında sende vardın değil mi kardeş ?

Ondan böyle emin emin konuşuyorsun.

Ve son olarak Tugay'ın gelmesi birşeyi değiştirmez demişsin yılın efsane yorumu ilan ediyorum bunu...

Tugay'ın kariyerini, yıllarca İngiltere'de oynamasını ve çok çok büyük tecrübeler edindiğini biliyorsun inşallah. Bu tecrübelerini gençlere aktaracak Tugay. Bu çok önemli bir olaydır. Zaten altyapnın başındaki diğer isim de DERKS bildiğin gibi hollandalı adam o da. Yani yönetim büyük düşünüyor senin gibi değil ! Rijkaard'ı getirdi neden çünkü sistem takımı görmek istiyor yönetim artık ve Rijkaard ile de bir sisteme başladık. Bu sistemi altyapıyada alıştırıyoruz. Neden ? Çünkü altyapıdan gelen oyuncular A takımda yabancılık çekmeden çatır çatır oynasınlar diye, bu yüzden Derks geldi ve Tugay geldi. Tugay'ın gelmesinin sebebi de Rijkaard'ın misyonunu tamamladıktan sonra boş olan koltuğa oturtulmasıdır. Yani Tugay teknik direktörü olana kadar sistem oturacak, Rijkaard gittikten sonra da Tugay o hazır sisteme devam ettirecek.

Bunların hepsi geleceğe yönelik adımlardır.

Sen anlamazsın kusura bakma anlatıyoruz ama ... Çünkü sen hep kısa vaade bakıyorsun ya ondan anlamazsın uzun vaadeli işleri........

• @Ezio Auditore : Arkadaşım bu kadar yazmışsın,karşındaki gene saçma sapan bir halt bulur,zamanın boşa gider.Uğraşmaya bile değmez,boşver.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ballrry

@Ezio Auditore : Arkadaşım bu kadar yazmışsın,karşındaki gene saçma sapan bir halt bulur,zamanın boşa gider.Uğraşmaya bile değmez,boşver.

Yapımda var hocam dayanamıyorum o tarz yorumlara ama artık takmıyorum .......

Sene sonu bakalım arkadaş şampiyon olduğumuzda sevinecek mi (inşAllah)
  • Sistem çılgınları bok atmaya devam etmiş. Gözler determinantı arar şimdi; o da gelirse voltron kurulabilir.
  • 
Sayfa: önceki 89101112
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.