Şimdi Ara

Fotoğrafçılıktan para yapabilmek üzerine

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
21
Cevap
1
Favori
949
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Ben fotoğrafçılığa başlayacağım ve portre fotoğrafları çekmek istiyorum. İyi bir makine almayı düşünüyorum. Düşündüğüm makine A7R III. Merak ettiğim konu, kendimi geliştirebilirsem fotoğrafçılığı yan iş olarak yapıp para yapabilir miyim? Ülkemizde bu piyasa nasıldır? Ne gibi yollarla az çok para yapabilirim? Benim tam zamanlı fotoğrafçı olmak gibi bir amacım yok ama böyle bir profesyonel makineyle az çok para yapabilirsem güzel olur. Fikirlerinizi esirgemezseniz çok sevinirim.

• Valla stüdyo vs. gibi ortamlar olmadan falan portre fotoğrafçılığından müşteriyi bulup, çek-öde gibi bir iş yapmanız ciddi bir çevre gerektirir diye düşünüyorum. Stok fotoğrafçılığı olabilir ama onu da yapan o kadar çoğaldı ki kırıntı miktarda sırf işte hobistin foto çekmeye itici gaz olacak kazançlar mümkün olabiliyor. Haa tabi çok ilginç projeler, trendleri, güncel yaşamı iyi takip eden bir stok fotorğafçısı olabilirseniz yine iyi para var diyorlar. İyi bir makina değil de "iyi fotoğraflar" o da işin içeriği yine... Öyle para kazanmak mümkün. Facebook'ta shutterstock contrubitors grubuna biraz bakın
    https://www.facebook.com/groups/1686048705011055/

Bu yöntemle "az para" yapabilirsiniz. Vaktiniz bol ise çok çalşır ve yüklerseniz olur. Öyle FF'ye falan da gerek yok APS-C + tak gez lens falan yeter. Nikon D90+18-105 ile bugün hala bu işi yapıp güzel kazanç elde edenleri görüyorum. Çok iyi makina alınca çok iyi kazancam gibi bir denklemi yok bunun. Üretilen içerik ile çok daha ilgili.

• Mesela şu videosu arkadaşınhttps://www.shutterstock.com/tr/video/clip-28451011-several-raw-traditional-turkish-shish-adana-kebab
    1.5 us $'a satılmış.

Tabi böyle işler buralarda defalarca satılabiliyor ve toplamda icabında 1 tek foto yada videodan 100-500 us$ kazanılabiliyor. Tabi süreç uzun oluyor.
    Misal benim bazı satışlarım (foto hepsi)

Ve çoğu fotoğrafımda Olympus PEN E-PL3, PEN E-PL6, Olympus OM-D E-M10 kullandım, yine çoğunda 14-42 kit lens kullanarak çektim. Şu alttaki fotolardan ilk 2'si Olympus PEN E-PL3 + 14-42 kit lens ile mesela

Bu ev fotoğrafı da süreç içinde en çok satış yapan , sürümden çok kazandıran fotorğaflarımdan birisi oldu. Şu ana kadar 33 kez satın alınmış.

Şu aşağıdaki fotoğrafım da Olympus PEN E-PL3 + 14-42 II R kit lens ile çekilmiştir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi jiddi -- 25 Mart 2020; 23:0:23 >

• İyi makineyle iyi fotoğrafçı olunmaz. Bu devirde fotoğrafçılar bile zor para kazanıyor. Verebileceğim gerçekçi tavsiye bu maalesef
  • atanamayansantrafor A kullanıcısına yanıt
    Dostum iyi makineyle iyi fotoğrafçı olunmadığını bilmediğimi mi sanıyorsun?

Ayrıca fotoğrafçıların az para yaptığını pek sanmıyorum. Tabii kendimi onlarla kıyaslamamam gerekir, onlar ne de olsa profesyonel. Benim öyle bir derdim yok.

Para yapabilir miyim diye konu açmak bence saçmalık, farkındayım. Bunlar tamamen kişinin kendisiyle ilgili. Girişkensen ve işini iyi yapıyorsan para yaparsın bu kadar basit.

Ben sadece farklı fikirleri duymayı severim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ozan301 -- 26 Mart 2020; 11:41:43 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: jiddi

Valla stüdyo vs. gibi ortamlar olmadan falan portre fotoğrafçılığından müşteriyi bulup, çek-öde gibi bir iş yapmanız ciddi bir çevre gerektirir diye düşünüyorum. Stok fotoğrafçılığı olabilir ama onu da yapan o kadar çoğaldı ki kırıntı miktarda sırf işte hobistin foto çekmeye itici gaz olacak kazançlar mümkün olabiliyor. Haa tabi çok ilginç projeler, trendleri, güncel yaşamı iyi takip eden bir stok fotorğafçısı olabilirseniz yine iyi para var diyorlar. İyi bir makina değil de "iyi fotoğraflar" o da işin içeriği yine... Öyle para kazanmak mümkün. Facebook'ta shutterstock contrubitors grubuna biraz bakın
    https://www.facebook.com/groups/1686048705011055/

Bu yöntemle "az para" yapabilirsiniz. Vaktiniz bol ise çok çalşır ve yüklerseniz olur. Öyle FF'ye falan da gerek yok APS-C + tak gez lens falan yeter. Nikon D90+18-105 ile bugün hala bu işi yapıp güzel kazanç elde edenleri görüyorum. Çok iyi makina alınca çok iyi kazancam gibi bir denklemi yok bunun. Üretilen içerik ile çok daha ilgili.
    Merhaba hocam. Ayrıntılı cevabınız için çok teşekkür ederim.

Fotoğraf makinesi öneriniz için teşekkür ederim. Ben iyi bir makine alacağım, belki R3 yerine R2 alırım. Ama aynasız alacağım. Vidyo da çekmeyi istiyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ozan301 -- 26 Mart 2020; 11:35:21 >

• Yeni başlayacağım yazmışsınız.O yüzden öğrenilecek bir çok detay var.

@Jiddi'nin dediği gibi çevre çok önemli ve şans da olması lazım. Portre fotoğrafçılığı genelde kadınlar üzerinde dönüyor. Ciddi genç kadın çevresi lazım portfolyo oluşturmak için. Türkiyede insanlar fotoğraf çektirmeye çekiniyor bayağı.Ayrıca normal insanlar poz vermeyi bilmez.Poz verdirme konusunda ciddi çalışma ve bilgi birikimi yapmanız lazım.

Ayrıca yazılımla müdahale/retouch konusunda da öğrenilecek çok detay var.Yani PS çok ileri seviye bilmeniz lazım. Makyaj yapılmış cildin bile epey retouch ihtiyacı oluyor.

Yani sizin işin tekniğini iyi derece de bilmenizin yanında fotoğrafını çekeceğiniz kişilerin az-çok işten anlaması lazım. İleri seviye portre fotoğrafçılar model/modacı/makyajcı vs ekip halinde çalışıyorlar zaten.

Bunları çok az seviyede bilip de iyi iş de yapabilirsiniz, tamamen şans.

Profesyonel kelimesi Türkiye'de çok yanlış anlaşılıyor zaten.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Emphire -- 26 Mart 2020; 12:55:57 >

• quote:

Mesela şu videosu arkadaşınhttps://www.shutterstock.com/tr/video/clip-28451011-several-raw-traditional-turkish-shish-adana-kebab
    1.5 us $'a satılmış.

Tabi böyle işler buralarda defalarca satılabiliyor ve toplamda icabında 1 tek foto yada videodan 100-500 us$ kazanılabiliyor. Tabi süreç uzun oluyor.
    Misal benim bazı satışlarım (foto hepsi)

Ve çoğu fotoğrafımda Olympus PEN E-PL3, PEN E-PL6, Olympus OM-D E-M10 kullandım, yine çoğunda 14-42 kit lens kullanarak çektim. Şu alttaki fotolardan ilk 2'si Olympus PEN E-PL3 + 14-42 kit lens ile mesela

Bu ev fotoğrafı da süreç içinde en çok satış yapan , sürümden çok kazandıran fotorğaflarımdan birisi oldu. Şu ana kadar 33 kez satın alınmış.

Şu aşağıdaki fotoğrafım da Olympus PEN E-PL3 + 14-42 II R kit lens ile çekilmiştir.

fotoğraflar size aitse gerçekten başarılıymışsınız bu işin hakkını verenlerdensiniz diyebilirim

• quote:

Orijinalden alıntı: ozcandagdevirdi

fotoğraflar size aitse gerçekten başarılıymışsınız bu işin hakkını verenlerdensiniz diyebilirim

Alıntıları Göster
    Teşekürler, evet fotoğraflar bana ait. Zaten benim bu işe başlama amacım da bu forumdaki "Tam kare, Full frame" sensör ve "Prime lens" hastalığına karşı "Ufak sensör ve kit lens ile profesyonel işler yapılabilir mi ?" sorusuna bir amatör hobist olarak kendimce yanıt bulmak , yanıt vermek idi. Epeyce de kanıt elde ettiğimi düşünüyorum ve bu yüzden de bunları paylaşıyorum.

Çünki bu forum (belki de olması doğal) çok pazarlama elemanı ortamına dönüşmüştü. Herkes kullanıcıyım diyor ama forum genelinde insanları fotoğrafçılığa değil de hep daha iyi makina ve lens satın almaya yönlendiren bir atmosfer var. Yine bu sebeple de özellikle "18-55 kit lensle çekilmiş fotoğraflar" başlığını da sürekli aktif tutmaya çalışıyorum birkaç yıldır !..
    https://forum.donanimhaber.com/18-55-lensler-ile-cekilmis-fotograflar--58072200-92

Umarım hobistimize de amatörümüze de ileri amatörümüze de çok para harcamadan "fotoğraf" çekebilmenin ve hatta "iyi fotoğraf" çekebilmenin iyi ekipman ve pahalı ekipman zorunluluğu olmadığını gösterebilmişimdir. Hatta "Profesyonel" bir manada yaptığı işten para kazanan ise, küçük sensörlü makinalar ve kit lens (ki "çöp lens" diyenler nice) ile de para kazanılabileceğinin kanıtlarını ortaya koydum. Anlayana ve almasını bilene...

• Peki böyle pahalı ekipmanlarla foto çekmek için dışarda dolanmak risk oluşturmaz mı? Elinde aşağı yukarı 25 binlik makine....
  • quote:

Orijinalden alıntı: Emphire

Yeni başlayacağım yazmışsınız.O yüzden öğrenilecek bir çok detay var.

@Jiddi'nin dediği gibi çevre çok önemli ve şans da olması lazım. Portre fotoğrafçılığı genelde kadınlar üzerinde dönüyor. Ciddi genç kadın çevresi lazım portfolyo oluşturmak için. Türkiyede insanlar fotoğraf çektirmeye çekiniyor bayağı.Ayrıca normal insanlar poz vermeyi bilmez.Poz verdirme konusunda ciddi çalışma ve bilgi birikimi yapmanız lazım.

Ayrıca yazılımla müdahale/retouch konusunda da öğrenilecek çok detay var.Yani PS çok ileri seviye bilmeniz lazım. Makyaj yapılmış cildin bile epey retouch ihtiyacı oluyor.

Yani sizin işin tekniğini iyi derece de bilmenizin yanında fotoğrafını çekeceğiniz kişilerin az-çok işten anlaması lazım. İleri seviye portre fotoğrafçılar model/modacı/makyajcı vs ekip halinde çalışıyorlar zaten.

Bunları çok az seviyede bilip de iyi iş de yapabilirsiniz, tamamen şans.

Profesyonel kelimesi Türkiye'de çok yanlış anlaşılıyor zaten.
    Hocam cevabınız için teşekkür ederim. Bu insan fotoğrafı çekme konusunda benimde dediğiniz türden bir çekingenliğim vardı. İnsanların fotoğraf çektirmeye çekinmesi konusu... Bakalım. Sanırım bu yüzden biraz daha genel kullanım lensiyle başlayacağım, 85 mm almayı düşünüyordum aslında.

• İlk tavsiyem "para yapmak" terimini kullanmaman yönünde. Gerisi kolay zaten, biraz çalışma ile gelir hepsi.
  • quote:

Orijinalden alıntı: AKINLASINN

İlk tavsiyem "para yapmak" terimini kullanmaman yönünde. Gerisi kolay zaten, biraz çalışma ile gelir hepsi.
    İngilizceyle fazla haşır neşir olmaktan oluyor.
  • Fotoğraftan para kazanmak o kadar basit değil ciddi zaman ve enerji gerektriyo onun yerine enerjinizi, zamanınızı ve paranızı daha iyi bir işe ayırabilirsiniz
    Hobi kısmında ise ekipmana ciddi paralar harcamanıza gerek yok fotoğrafta kaliteyi etkileyen en önemli etken lens.
    Kaliteli lensler ile 10 yıllık gövde bile kullansanız ortalamanın üzerinde fotoğraf çekersiniz ama maksimum kalite için r3 harika gövdedir. Eğer bütçe varsa r3 yoksa lenslere odaklanmalısınız

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • @tufan erkul - Fotoğraftan para kazanmak o kadar basit değil ciddi zaman ve enerji gerektriyo onun yerine enerjinizi, zamanınızı ve paranızı daha iyi bir işe ayırabilirsiniz.
    Arkaaşımız çok güzel söylemiş. Dünya'da zaten öyle "şu işi yap para kazan" diyebilecek hiçbir iş yok ki. Her işi iyi yapabileni o işten para kazanıyor. Bu nedenle de her iş alanında başarılı olan var olamayan var.

O kadar pahalı ekipman ile gezinmek riskli olabilir elbette hele son zamanlarda hiç tek gezmemek lazım ! Zaten benim de ekipmanım o kadar pahalı değil. PEN E-P5 + kit lens müthiş bir şey mesela veya OM-D E-M10 Mark 2 + kit lens + 25mm. f1.8 , hem de lensleri de minicik. 10.000'i bulmuyor ki malyeti. Yine bunun daha Nikon D3500 veya D5600'lü falan uygun seçenekleri de mümkün ama sensör büyüdükle lenslerin de hacmi büyükleşiyor.
  • Pahalı ekipman taşımanın riski hakkında başka bir şey diyebilecek var mı?
  • ekipmanı çalınanları duydum ama gasp edileni duymadım. tabi bu olmayacağı anlamına gelmez, eğer içinizde kuşku varsa pahalı ekipmana hiç bulaşmayın çünkü fotoğraf çekerken fotoğrafı düşünmek yerine ekipmanı düşünürseniz bir anlamı kalmaz
    Ayrıca ucuz ekipman alırsanız fotoğrafı daha iyi öğrenirsiniz
  • quote:

Teşekürler, evet fotoğraflar bana ait. Zaten benim bu işe başlama amacım da bu forumdaki "Tam kare, Full frame" sensör ve "Prime lens" hastalığına karşı "Ufak sensör ve kit lens ile profesyonel işler yapılabilir mi ?" sorusuna bir amatör hobist olarak kendimce yanıt bulmak , yanıt vermek idi. Epeyce de kanıt elde ettiğimi düşünüyorum ve bu yüzden de bunları paylaşıyorum.

Çünki bu forum (belki de olması doğal) çok pazarlama elemanı ortamına dönüşmüştü. Herkes kullanıcıyım diyor ama forum genelinde insanları fotoğrafçılığa değil de hep daha iyi makina ve lens satın almaya yönlendiren bir atmosfer var. Yine bu sebeple de özellikle "18-55 kit lensle çekilmiş fotoğraflar" başlığını da sürekli aktif tutmaya çalışıyorum birkaç yıldır !..
    https://forum.donanimhaber.com/18-55-lensler-ile-cekilmis-fotograflar--58072200-92

Umarım hobistimize de amatörümüze de ileri amatörümüze de çok para harcamadan "fotoğraf" çekebilmenin ve hatta "iyi fotoğraf" çekebilmenin iyi ekipman ve pahalı ekipman zorunluluğu olmadığını gösterebilmişimdir. Hatta "Profesyonel" bir manada yaptığı işten para kazanan ise, küçük sensörlü makinalar ve kit lens (ki "çöp lens" diyenler nice) ile de para kazanılabileceğinin kanıtlarını ortaya koydum. Anlayana ve almasını bilene...

Alıntıları Göster
    Hocam yazınızı beğenerek okudum. Bu ülkede birşeyler yapıyoranız sizin değeriniz bilinmez. Hele ki amatörseniz . Umarım işinizin değerini bilen kişilerle karşılaşırsınız takip edecegim sizi. Hiç olmazsa fotoğraflarınızı beğenen birini bulabildiniz

• Biraz farklı bir açıdan konuya yaklaşmak istiyorum. Nitekim gövde ve lens önerisini birçok arkadaş burada belirtmiş.

Stok fotoğrafçılığını yaklaşık 1 senedir yapmaktayım. Ciddi derecede emek isteyen bir iş. Sağda solda fotoğraf çekip bunları satışa koymak kolay fakat aynı şekilde milyonlarca rakibin var.

Farkını ortaya koymak için öncelikle Photoshop ve benzeri uygulamalarda düzenleme yapmasını bilmek gerekiyor ki fotoğrafların üzerinde renk/keskinlik gibi ayarları yapabilesin.

Bunun yanı sıra, çiçek, böcek vs gibi fotoğraflar milyonlarca var. Ama mesela diş dolgu malzemesi fotoğrafı belki birkaç bin ya vardır ya yoktur. İşte sizin yakalamanız gereken kare budur.

Yani, dışarıdan göründüğü gibi kolay değil. Başarılar. Saygılar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Razer -- 16 Mayıs 2020; 15:5:10 >

• 2 ay olmuş ancak r3 sahibi olarak ben de bir kelam edeyim.

Herkes çok doğru şeyler söylemiş, para amacıyla girilen bir işte özellikle fotoğraf gibi bir alanda başarısızlık kaçınılmaz olabilir.

Yeni başlayacağınızı söylemişsiniz, fotoğrafın temellerini öğrenebileceğiniz bir aps-c ya da M43 makineyle en azından bir gidişata bakarsınız duruma göre ilerlersiniz. Piyasada ışık iyi oldukça başlangıçta ve hatta alanına göre bir yere kadar sizi üzecek makine yok bile denebilir.

r3 ile fotoğrafa başlamak ferrariyle ehliyet sınavına hazırlanmak gibi olabilir :)
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.