Şimdi Ara

Fotoğraf çekmek yasak!!!

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
55
Cevap
1
Favori
8.491
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar nette dolaşırken gördüğüm ve beğendiğim bir yazıyı sizinle de paylaşmak istedim.

1994’ten beri profesyonel olarak binlerce fotoğraf çektim halen de çekmeye devam ediyorum. 94’ten önce tabii ki filmli makinelerle eş dost, yaşgünü, okul ve mezuniyet törenlerimin fotoğraflarını çekmiştim. Ancak 94’te ilk olarak Günaydın Gazetesi’nde basketbol ve futbol maçlarına giderken elimde koca teleobjektiflerle pota arkasına ya da kornere yakın bir yerde oturmanın keyfi bambaşkaydı. O zamanlar 2.8 / 300 mm’lik teleobjektifimle bir çok yere girip çıkabiliyordum. Kimse giremezsiniz yasak kardeşim demiyordu… Hatta büyük kolaylık gösteriyorlardı…

Neyse günümüze dönelim… Bugün bir çok yerde digital compact tarzı küçük makinelere kimse bir şey demezken elinizde DSLR makine gördüler mi hemen arkanızdan koşuyorlar: Yassah kardeşimmm…

Güvenlikle ilgili olarak gerek Tunceli’de Jandarma Komando olarak yaptığım askerliğimde, gerekse de gazetecilik yaptığım dönemlerde bir sürü şey öğrendim… Tamam ben de biliyorum kanunlarımıza göre Askeri bölgelerde, güvenlik nedeniyle fotoğraf çekimi yasak. Bunu tabii ki herkes gibi tüm fotoğrafçılar da destekliyordur eminim. Mesela, hastanelerde de hasta hakları için çekim yasağı var. Yine dinsel tapınaklar da insanların özel hayatı nedeniyle ibadet sırasında izinsiz çekilmesi tabii ki doğru değil… Bunlara zaten diyecek tek kelime sözümüz yok…

Ancak yasaklarla karşılaşılan diğer mekanlara değinmek istiyorum şimdi… Otoparklar, metrolar, iskeleler, garlar, sinemalar, bazı kafelerde fotoğraf çekilemiyor.
    Ayrıca konserlerde ünlü sanatçıları canlı izlemeye gittiğimizde fotoğraf makinelerimize görevliler el koyuyor… Yurtdışında hemen her konserde fotoğraf çekmeye izin varken bizim sanatçılarımızın farkı ne?

Yine atıyorum x bir kafede arkadaşlarımla otururken benim fotoğrafçı olduğumu bilen arkadaşlarım kendilerinin fotoğrafını çekmemi istiyorlar. Tam elimi makineme götürüyorum garson geliyor ve bizi yine şok eden cümlesini söyleyiveriyor: Fotoğraf çekmek yasak!.. Yahu birlikte bir şeyler içerken ya da yemek yerken arkadaşlarımın fotoğrafını çekmek neden yasak olsun ki?

Hele müzelerimiz başlı başına yasaklarla dolu… Ama bu biraz da bizim bilgisizliğimizden kaynaklanıyor olabilir. Çünkü yurdum insanı trafikte nasıl kornaya basmayı seviyorsa flaş kullanmayı da çok seviyor. Her yerde flaş kullanıyor. Halbuki digital makinenin ISO ayarlarından bu sorun kolayca çözülebilir. Tamam belki çok karanlık bir ortamda güzel bir fotoğraf çekemeyebilirsiniz ama yine de bu fotolar idare eder. Ben kendi adıma kesinlikle gittiğim müzede flaş kullanmam… Dünyada da flaş kullanarak fotoğraf çekmek yasaktır. Ama flaşsız istediğiniz eserin fotoğrafını çekebilirsiniz…
    dsc_5223_2144x1424
    Geçenlerde Ankara’ya gittiğimde Kurtuluş Savaşı Müzesi’nde de aynı olay yaşandı. Hepimizin elinde fotoğraf makinelerimiz o muhteşem görüntülerin olduğu müzede dolaştık durduk. Kesinlikle çekim yapamadık… Mesela Ayasofya… Burada fotoğraf çekilmesine izin var. Ama yanınıza tripod götürseniz 15 TL ücret alıyorlar. Yahu ha tripodla çekmişim ha tripodsuz çekmişim. Tripodun üç ayağı zemine zarar veriyor diye mi 15 TL ücret kesiyorsunuz benden…

Tripod yasağı aslında bilinen bir yasak. Avrupa ve ABD’de de durum böyle. Sadece monopod ile çekim yapılmasına izin var. Sebep olarak da tripodun açılan ayakları nedeniyle ziyaretçilerin takılıp düşmeleri, bu sırada da eserlere zarar verme tehlikesi gösteriliyor. Bence de mantıklı olan budur. Yine ayrıca tripodla çekim için müzelerden yazılı izin alınıp normal ziyaretçi saatleri dışında çekim yapılmasına izin veriliyor… Ama bizdeki gibi hoop hemşerim tripodla girersen 15 YTL ücret alırım haaa demiyor AB ve ABD…

Aynı yasak maalesef ki alışveriş merkezlerinde de bulunuyor. Hele diyelim ki arkadaşınız evleniyor. Ve onun fotoğraflarını çekmek istiyorsunuz… Düğün fotoğrafçıları o yamuk yumuk beyaz ayarı yapılmamış, bir duvarın önüne inci gibi dizilmiş gelin ve damatın ailesinin fotoğraflarını çeker bir de üstüne size düğünü izletmez ve düğüne gittiğinize bin pişman olursunuz. Burası Türkiye…

Sırası gelmişken belirteyim, ben de düğün fotoğrafları çekiyorum ama benimki belgesel tadında… Yani düğün gününü sabahtan akşama kadarki olan heyecanıyla anlatıyorum fotoğraflarımda…

Neyse bu kadar reklam yeter… Konumuza dönelim. Biz fotoğrafçılar olarak insanların özel hayatlarına tabii ki saygımız sonsuz. Biz de izinsiz fotoğraflarımızın çekilmesine izin vermeyiz. Portre fotoğrafı çekeceğim zaman insanlardan izin almasını da bilirim tabii ki… Bu zaten fotoğrafçının bilmesi gereken bir şeydir.

Ben tatile çıkarken ya da bir yere gezmeye giderken çekeceğim fotoğrafları düşünürüm. Fotoğraf çekmenin yasak olduğu bir yere de hayatta gitmem. Milli Parklarda da yasaklanmış artık sanırım fotoğraf çekmek. Olsun parklarda da fotoğraf çekilmeyiversin… Doğaya zarar vermenin bir alemi yok öyle değil mi? Ha fotoğraf çekmişsin, ha mangal yakmışsın ikisini de aynı kefeye koyuyorlar. Burası Türkiye!..

Bana göre bu durum gittikçe abartılmaya başlandı… Vay efendim vapurlarda çekim yasak, yok efendim istasyonlarda yasak, orda yasak burda yasak. Herkes kendi aklınca elinde fotoğraf makinesi olanlara düşman gözüyle bakmaya başladı. Fotoğraf çekmeyi yasaklayan zihniyetin google earth programından hiç mi haberi yok acaba? Cep telefonlarımıza kadar giren Google Earth, yakında hangi kitabı okuduğumuzu evimizde hangi köşede oturduğumuzu bize gösterebilecek konuma gelmişken biz nelerle uğraşıyoruz…

Sevgiler

Hakan SEZER

Kaynak:
    http://hakansezer.wordpress.com/2009/01/31/fotograf-cekmek-yasak/

• insanlarda neyi çekçeğini bilmiyor ama.
    geçen ay bizim sosyal tesisin düzenlediği bi gecede gelmiş benim bayan yiğenimin fotosunu çekiyor fotoğrafçı bir zibidi.sildirdim fotoğrafı birazda sert şekilde def ettim.
    şeytan dedi vur kır elindeki makinayı
    zaten ne biçim profesyonel fotoğrafçı bulmuşlarsa.kıytırık bi 350d si vardı üzerindede 18-55 objektifi
  • alış veriş merkezi, vapur da da mı yasak
  • quote:

Orijinalden alıntı: ıspanak

alış veriş merkezi, vapur da da mı yasak

Vapur hakkında bilgim yok fakat alışveriş merkezlerinde güvenlik görevlileri gelip uyarıyorlar.
    İstanbul sirkeci garında da gelip uyarıyorlar fakat haydarpaşa garında herhangi bir sorunla karşılaşmadım belki de bana denk gelmedi.
  • haklı yönleride var yanlış yönleride, boynuna bir makina takıpta fotoğrafçıyım diye herşeyi çekip her yere giremezsiniz. tamam mantıksız bir çok uygulama yok değil fakat bazanda çok abartıyoruz. yasaklar varsa mutlaka mantıklı da bir açıklama vardır, o mantıklı açıklama bize yanlış gelse bile bir doğruya mutlaka çıkar.
  • Yer Altınpark. 2006 dan beri yaz-kış fotograf çekerim - Daha doğrusu çekerdim. Elimde Fuji S6000FD veya Canon A-620 varken herhalde onları elimde gizleyebiliyordum ki, pek bir sorunla karşılaşmadım. Ne zamanki mangal kadar 40D ve ucunda Tamron 18-270 mm ile fotograf çekmeye başladım YASSAK' larda başladı. Üstelik Güvenlikçilerin tamamına yakını da beni 3-4 senedir tanır. Ben bunun Medeni Ülke' lerdeki (!) gibi mantıklı ve de yerinde bir açıklaması olduğunu da hiç düşünmüyorum. Bunun altında TR' ye yerleştirilmeye çalışılan birşeylerin olduğundan %100 eminim ki zaten bindirmişler bizi bir gemiye, gidiyoruz bilinmeyen bir meçhule.....
    Malum şahsın oturduğu yerde oturuyorum. 3 sene öncesine kadar pek bir sorun yoktu, Keçiören vadisinin özellikle şimdi ışıklandırılan bölgesinin gece fotograflarını çekmek istiyordum uzun bir süredir. Neredeeeee! sıkıysa bi çekmeye kalkın. Soluğu Silivre' de alırsınız...... 3 ay önce İ.M.G nin Villalarının olduğu Vadide fotograf çekiyordum. Daha ya 5 yada 6. fotograf çektim-çekmedim, özel güvenlikten 2 kişi çektiklerimi de sildirdiler. İstersen silme , Makinaya el koyacaklar.
    Kısacası Yavaş yavaş S.A. kralından daha kralcı bir ülke olduk. İnanın 3 yıl önce bir vesile ile gittiğim Suriye' ve Ürdün' de bile bu sıkıntıları yaşamadım.
    Ne yapsak, Ege Bölgesinde bir yerlere mi yerleşsek ? İyice soğumaya başladım fotograftanda, herşeyden de...

• quote:

Orijinalden alıntı: bipekkan

Yer Altınpark. 2006 dan beri yaz-kış fotograf çekerim - Daha doğrusu çekerdim. Elimde Fuji S6000FD veya Canon A-620 varken herhalde onları elimde gizleyebiliyordum ki, pek bir sorunla karşılaşmadım. Ne zamanki mangal kadar 40D ve ucunda Tamron 18-270 mm ile fotograf çekmeye başladım YASSAK' larda başladı. Üstelik Güvenlikçilerin tamamına yakını da beni 3-4 senedir tanır. Ben bunun Medeni Ülke' lerdeki (!) gibi mantıklı ve de yerinde bir açıklaması olduğunu da hiç düşünmüyorum. Bunun altında TR' ye yerleştirilmeye çalışılan birşeylerin olduğundan %100 eminim ki zaten bindirmişler bizi bir gemiye, gidiyoruz bilinmeyen bir meçhule.....
    Malum şahsın oturduğu yerde oturuyorum. 3 sene öncesine kadar pek bir sorun yoktu, Keçiören vadisinin özellikle şimdi ışıklandırılan bölgesinin gece fotograflarını çekmek istiyordum uzun bir süredir. Neredeeeee! sıkıysa bi çekmeye kalkın. Soluğu Silivre' de alırsınız...... 3 ay önce İ.M.G nin Villalarının olduğu Vadide fotograf çekiyordum. Daha ya 5 yada 6. fotograf çektim-çekmedim, özel güvenlikten 2 kişi çektiklerimi de sildirdiler. İstersen silme , Makinaya el koyacaklar.
    Kısacası Yavaş yavaş S.A. kralından daha kralcı bir ülke olduk. İnanın 3 yıl önce bir vesile ile gittiğim Suriye' ve Ürdün' de bile bu sıkıntıları yaşamadım.
    Ne yapsak, Ege Bölgesinde bir yerlere mi yerleşsek ? İyice soğumaya başladım fotograftanda, herşeyden de...
    yaw bipekkan aynı duygularıma tercuman olmuşun. sen niye egeye onları silivriye

• sanırım bu yasaklar büyük dslr lar için ,
    çunki alışveriş marketleri hariç fuarlar , açık alanlar, basketbol ve halı saha maçları, cafelerde ve restorantlarda arkadaşlarımla çektiğim fotoğraflar , v.s. kimse bişey demedi ,
    bendede compact makina var bitek AVM lerde sorun çıkarttılar oda bauhaus carrefour gibi marketlerin reyonlarını çekerken :D
  • quote:

Ne zamanki mangal kadar 40D ve ucunda Tamron 18-270 mm ile fotograf çekmeye başladım YASSAK' larda başladı.

• quote:

Yer Altınpark. 2006 dan beri yaz-kış fotograf çekerim - Daha doğrusu çekerdim. Elimde Fuji S6000FD veya Canon A-620 varken herhalde onları elimde gizleyebiliyordum ki, pek bir sorunla karşılaşmadım. Ne zamanki mangal kadar 40D ve ucunda Tamron 18-270 mm ile fotograf çekmeye başladım YASSAK' larda başladı. Üstelik Güvenlikçilerin tamamına yakını da beni 3-4 senedir tanır. Ben bunun Medeni Ülke' lerdeki (!) gibi mantıklı ve de yerinde bir açıklaması olduğunu da hiç düşünmüyorum. Bunun altında TR' ye yerleştirilmeye çalışılan birşeylerin olduğundan %100 eminim ki zaten bindirmişler bizi bir gemiye, gidiyoruz bilinmeyen bir meçhule.....

Eeee hocam biz boşuna mı K-x aldık el kadar...Adam beni gözlüğümü temizliyo sanıyo makinayı göremiyo çekerken...

Daha hiç başıma gelmedi yasak masak...

• @ DungeonKeeper,
    Alışveriş merkezlerini o da bir ölçüde anlarım. Tam 3 sene evvel TANSAŞ' la kafa kafaya geldim. Ankara'da başka fiyat bir gün arayla Burhaniye' de başka fiyat Üstelik yöresel bir üründe değildi Adana Ceyhan Başerler Kimyada üretilen Tansaşmatik deterjandı. Ankarada neredeyse 2 misli fiyattı. Kırk dereden su getirdiler. Raf fotografı ile kasa fişinin fotokopisini gönderince şapa oturdular. Yine böyle fotograflayarak yine Tansaşı rezil etmiştim.2 yıl önce bir tesadüf bizim kalınvaldeyi yolcu edip akşam 20. civarında Tansaş' a uğradım. Ketle alayım dedim 19.90' a sinbo'yu alacam ama para almamışım yanıma. Ama pirelendim tüm çalışanlar etiketleri kaldırıyor yeni mal getiriyorlar. Ketılın fotografını çektim fiyat etiketiyle. Meğerse o meşhur %40 indirim başlıyormuş. Ertesi günü gittiğimde aynı mal 29.90 TL üzeri çarpı olmuş 17.90 TL. hemen onunda fotografını çekip Yeni asır Gazetesine gönderdim. Yayınlandı. Elbette karşı çıkarlar, yaptıkları sahtekarlığı yerinde tespit ediyorsun. Ama ya diğer ortamlar, plajda, parkta elin hanımı kızını alenen fotograflamıyorsan yada rahatsız olduklarını görüp çekmiyorsan, saygı gösteriyorsan, kime ne, O zaman mektepleride kaldıralım, Milli Eğitim rahat ve sorunsuz çalışsın. Müzelerde bazen patlatılan flaşın özellikle çok eski resimlerde etkisi olduğunu okumuştum, bazen sahtelerini yapıp satmak için fotograf çekildiğini de biliyorum. Bu nedenlede anlarım ama işin aslı fesli BAŞKA. Neyse aklı başında herkes neyin ne olduğunu biliyor. Bir zamanlar 3222 sayılı radyo telsiz yasası vardı. Boydan boya 10 mt tel anten çekmek bile yasaktı, bırakın şimdi milletin, tüpçünün elindeki telsizleri, tek transistörlü verici yapıp yayın yapar, yakalanırsan hapı yutmuştun. Alnının ortasına RUS casusu damgasını yer, Devlet memuruysan siciline işlenirdi. Yıllarca amatör telsizciliği yasa ile engellediler. Derneğimizin en az yarısı sırf bu nedenle içeri girip çıktı. Ne oldu?.... Şimdide kabuk değiştiriyormuşuz !. Sevsinler.... Kafa, hala O kafa.....
    quote:

Orijinalden alıntı: DungeonKeeper

sanırım bu yasaklar büyük dslr lar için ,
    çunki alışveriş marketleri hariç fuarlar , açık alanlar, basketbol ve halı saha maçları, cafelerde ve restorantlarda arkadaşlarımla çektiğim fotoğraflar , v.s. kimse bişey demedi ,
    bendede compact makina var bitek AVM lerde sorun çıkarttılar oda bauhaus carrefour gibi marketlerin reyonlarını çekerken :D

• @Zommby,
    Kozmopolit olmasına rağmen İstanbul daha bir çağdaş kenttir. Ankara' da öyleydi ammmaaaaaaa! 90' lı yılların Ankara' sını Diojen' in mumu ile arıyoruz. Bu arada, K-x de ne gözlükmüş, Ha !
    quote:

Orijinalden alıntı: Zommby

quote:

Eeee hocam biz boşuna mı K-x aldık el kadar...Adam beni gözlüğümü temizliyo sanıyo makinayı göremiyo çekerken...

Daha hiç başıma gelmedi yasak masak...

• Vallaha bana göre askeri bölgelerdeki yasaklar haklı sadece gerisi tamamen kişisel artizlik yasaklar.

Portre çekileceksede izin almadan çekmek kişinin ayıbıdır, o konuda fotosu çekilen kişi itiraz ederse tamamen haklıdır. Bende sevmem pek portre resimlerinde çıkmayı, internete kendi resmimi bile koymam mesela. Bu yasakların oluşmasında bizim herşeyi izinsizce çekip orda burda yayınlayan milletimizinde suçu var, olayı çözmek yerine yasaklamaya gidip milletin hakklarını kısıtlayan yönetimlerinde.

Tren garında fotoğraf çekilince ne olur?

AVM içinde foto çekilince ne olur ?

Metrode foto çektiğinde ne olur?

Bazı park ve bahçelerde de yasak, ankarada bazı arkadşalarmın başına gelmiş neyseki Eskişehirde hiç bir yerde başıma gelmedi çağdaş bir kent. Hemde tripodla çekimler yatım bazen. Parkta bahçede foto çekersen ne olur?

Sahil ve plajlarda fotoğraf çekmenin yasak olması taamen haklı bir neden, bir rahatsızlık duyulup şikayet gelirse anlayışla karşılamak lazım kimse kendisinin mayolu resmini çekip internetlerde yayınlanmasını istemez. Ama böyle insanhaklarına aykırı olmayan durumlardaki yasaklar, askeri alanlar hariç... Niye var ? Neden var? Foto çektiğinde ne olacka ne zarar gelecek?

Gizlice fotoğraf çekecek adam zaten gide yüksek zoomlu ufak bir kompak makine alır ceketinin içinden istediği yeri çeker kimseninde ruhu duymaz. DSLR nin çektiği fotoğrafsa onun çektiğide fotoğraf. Adam gizli iş yapacaksa DSLR alıp objenin dibnden çalışmaz zaten. DSLR side varsa takar zoom objektif uzaktan çeker kimseninde ruhu duymaz. Onu geçtim 12xlik compact makineler var masaya koyar uzaktan çeker yine kimsenin ruhu duymaz.

Bu tamamen artizlik bir davranıştır. Yasakların hiç bir anlamı yoktur. Ama tabi ülkemizde de fotoğraf çeken insanların biraz daha bilinçlenip insan haklarına saygılı ve kurallara uyar bir şekilde fotoğraf çekmeyi öğrenmesi şart. Müzede flash yasak diyorsa flash'ı kapatacak, bunu yapmazsa kimse yasak gelir işte ozaman.

• MEzuniyet ve düğün fotoğrafları içinde aynı şey geçerli. Bir düğün oluyor, fotoğrafcı bir sürü fotoğraf çekmiş ama 10 liraya satıyor herkeste 1 tane ya alıyor ya almıyor. Ama salonlarda fotoğraf çekmek yasak...

Peki sürümden kazanmak diye bişey var bilmiyorlar mı? 10 lira yerine 2,5 lira yap 4 lira yap. Adam 1 tane alacağına 3 tane alır ve ucuz olduğunu görünce hiç almayacak adamlarda foto alır.

Onu geçtim niye salonda foto çekmek yasak. Ben hiç görmediğim başka şehirde olan arkadaşlarımı toplayıp bir grup fotosu çekecem mesela garson gelip diyorki fotoğraf çekmek yasak. Yasaksa yasak suç işliyorum git polis çağır....

Dijitla bir dünyadayız, ben bir akrabamın düğününde fotoğraf çekmeyeceksem, o fotoğrafları bilgisayarımda saklayamayacaksam ne diye fotoğraf makineleri satılıyor ozaman. Sadece prof modeller olsun sadece fotoğrafcılar olsun dünya üzerinde onlar dışında foto çekmek yasak olsun....

Gittiğim düğünlerde yasak falan dinlemem, kendimde çekerim fotoğrafcıyada çektiririm. Hiçbir zaman profesyonel bir fotoğrafçının çektiği fotolarla benim çektiğim bir olmaz ama bende kendi çektiğim fotoları bilgisayarda saklamak isterim açıkcası. Onu geçtim, fotoğrafçılardan dijital medya olarak isteyin fotoğrafıda vermiyorlar bazen yasak diyorlar.

Bu nasıl memleket nasıl insanlar ben anlayamadım artık. Herkes kendi cebini düşünür olmuş. Bir yanda herşeyden korkan yöneticilerin uyguladığı fotoğraf ambargosu diğer yanda fotoğrafcıların yaptığı kısıtlama.

Yazılacak çok şey var hatta siyasete bile gider bu konuda neyse. Ben bu haksızlıklara karşı çok sinirleniyorum gerçekten. Öyle çıkıp habire fotoğraf çektiğim yoktur yasaklada karşılaşmadım pek şu güne kadar ama okudukça ve duydukça sinir oluyorum.

• dünde aynı şeyi ben yaşadım . tam da onun üzerine bu yazı geldi .

Samsun Büyük Şehir Belediyesi ne ait Fener plaj diye bi yer var . tam foto luk bi yer . plajın ortasında deniz feneri var geceleri ışıklandırmalar o biçim . görülmeye değer bi yer yani . neyse tam foto çekeceğim artizzzliğe merak saran bi güvenlikçi arkadaş kendine yakışan bir üslup ile bana yasak olduğunu belirtti bende yazılı bi uyarı olmadığını söleyince yasak diyoruz yazması mı gerekiyor vs vs vs vs

tamam sen bilirsin dedim uzaktan foto o güvenlikçinin bakışları altında çekeceğimi çektim yine (pekde bişeye benzeememiş akşam çekimi deneyeceğim ilerde )

yani merak ettiğim şey şu ; compakt makine , cep tel vs vs ile bugüne kadar hiç mi resmi çekilmedi ??

ben kendi memleketim Samsun un güzelliklerini çekip reklamını yapamamamın Samsun Büyük Şehir Belediyesinin ayıbı olduğunu düşünüyorum

(havanın bozuk olduğu ve denize giren kimsenin olduğunu belirteyim)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi osman_gazi55 -- 11 Haziran 2010; 14:03:49 >

• quote:

Orijinalden alıntı: osman_gazi55

dünde aynı şeyi ben yaşadım . tam da onun üzerine bu yazı geldi .

Samsun Büyük Şehir Belediyesi ne ait Fener plaj diye bi yer var . tam foto luk bi yer . plajın ortasında deniz feneri var geceleri ışıklandırmalar o biçim . görülmeye değer bi yer yani . neyse tam foto çekeceğim artizzzliğe merak saran bi güvenlikçi arkadaş kendine yakışan bir üslup ile bana yasak olduğunu belirtti bende yazılı bi uyarı olmadığını söleyince yasak diyoruz yazması mı gerekiyor vs vs vs vs

tamam sen bilirsin dedim uzaktan foto o güvenlikçinin bakışları altında çekeceğimi çektim yine

yani merak ettiğim şey şu ; compakt makine , cep tel vs vs ile bugüne kadar hiç mi resmi çekilmedi ??

ben kendi memleketim Samsun un güzelliklerini çekip reklamını yapamamamın Samsun Büyük Şehir Belediyesinin ayıbı olduğunu düşünüyorum

(havanın bozuk olduğu ve denize giren kimsenin olduğunu belirteyim)

Yani bende onu diyorum ya hocam. Minnacık kompakt makineler günümüzde 10mp kocaman baskı alabiliyorlar ve optik zoomları falanda gelişmiş durumda. Ama DSLR ile çekince nedense yasak oluyor. Bişey yapacak adam küçücük makine ilede yapar zaten o güvenlikçinin ruhu bile duymaz.

Aslında yasak falanda yoktur orda. Güvenlikçi otur otur sıkılıyor sonra gelip sohbet edecek bişeyde yok yasak masak diye bişeyler zırvalıyor.

Eskişehirde bşaıma gelmedi şu ana kadar çok şükür, çarşıda da çektim parklarda da çektim. Tripod koyup panoramada yaptım ve nete koyarım bu fotoları Eskişehirin, Yılmaz Büyükerşen hocamızın reklamını yapıyorum nez güzel :) Hatta güvenlikçilerin yanında çekiyordum ben basından sanıp ekstra ilgi bile gösteriyorlardı Bi bilseler amatör olduğumu bırak ya derler giderler işlerine

Akşama kardeşimin mezuniyeti var bakalım neler olacka merak ediyorum foto konusunda Gerçi kardeşimin arkadaşının sütüdyosu ile anlaşmışlar abimde fotoğraf çekecek falan demiş tamam demişler

• Ankara' yada çok lazım böyle başkanlar. Tüm illere gerekiyor aslında.... Adam gibi adamlar.
    quote:

Orijinalden alıntı: Yazılımcı Online
    .......................

Yani bende onu diyorum ya hocam. Minnacık kompakt makineler günümüzde 10mp kocaman baskı alabiliyorlar ve optik zoomları falanda gelişmiş durumda. Ama DSLR ile çekince nedense yasak oluyor. Bişey yapacak adam küçücük makine ilede yapar zaten o güvenlikçinin ruhu bile duymaz.

Aslında yasak falanda yoktur orda. Güvenlikçi otur otur sıkılıyor sonra gelip sohbet edecek bişeyde yok yasak masak diye bişeyler zırvalıyor.

Eskişehirde bşaıma gelmedi şu ana kadar çok şükür, çarşıda da çektim parklarda da çektim. Tripod koyup panoramada yaptım ve nete koyarım bu fotoları Eskişehirin, Yılmaz Büyükerşen hocamızın reklamını yapıyorum nez güzel :) Hatta güvenlikçilerin yanında çekiyordum ben basından sanıp ekstra ilgi bile gösteriyorlardı Bi bilseler amatör olduğumu bırak ya derler giderler işlerine

Akşama kardeşimin mezuniyeti var bakalım neler olacka merak ediyorum foto konusunda Gerçi kardeşimin arkadaşının sütüdyosu ile anlaşmışlar abimde fotoğraf çekecek falan demiş tamam demişler

• sırf meraktan acaba bende gitsem bu yasak olan yere (sözde yasak bence) ve çeksem sonrada beni uyarsalar ve ben polis çağırsam acaba ne olur ki iş inada bindiğinden bu işlerde üzerime yoktur

sildirecekse polis sildirsin.

bence şöyle olur polis bakar ne çekmişim çiçek böcek manzara

tamam der bir şey yok.

bence bu olur.

hayret yani yakın zamanda bende bir altın park yapmayı düşünüyordum şimdi tadım kaçmadı desem yalan.
  • cep telefonuyla veya kompakt makinalarla çekim yapanlara kimse birşey demez çünkü bilirler ki bu kişiler anı fotoğrafı çekmektedir.. ancak yetkililer, dSLR makinalarla gelenlere direkt gazeteci gözüyle bakıyorlar ve bi habere konu olmaktan korkuyorlar sanırım.. bu nedenle "en güzeli baştan yasaklayalım sonra başımız ağrımasın" politikasını uygulamakta bulmuşlar çareyi..
  • Kötü niyetli insanlar çoğaldığı için insanlar tedirgin oluyor.Ben çekimlerimi insanların yaşamadığı yerlerde yapıyorum
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.