Şimdi Ara

Forza Motorsport 7 testi: RX Vega 64 %23 farkla GTX 1080 Tİ’ın önünde!

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
52
Cevap
0
Favori
2.181
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Forza Motorsport 7 testi: RX Vega 64 %23 farkla GTX 1080 Tİ’ın önünde! 
    Forza Motorsport 7’nin satışa sunulması için geri sayımın başladığı şu günlerde bir inceleme ekibi kendisine ulaşan oyunu farklı sistemler üzerinde şimdiden test etmiş bile. Sonuçlar diğer oyunlarda görmeye alıştığımız değerlere göre bir hayli farklı görünüyor.

Test sistemi

Öncelikle oyunun çalıştırıldığı sistemin konfigürasyonunu paylaşalım isterseniz. İşlemci tarafında Intel’in Core i7-6850K yongası 4.3 GHz’e hızaşırtılırken, sistemde quad channel modunda çalışan 3000 MHz hızındaki 16 GB kapasiteli DDR4 belleklere yer verilmiş.

Ekran kartlarının kıyaslanması denilince sürücüler de önemli bir husus haline geliyor. Nvidia tarafında 385.69 sürümlü yazılım kullanılırken AMD cephesinde ise kartlar Crimson ReLive 17.9.3 sürücüsü eşliğinde çalıştırılmış. Ayrıca ekran kartlarının her ikisinin de referans tasarım modeller olduğunu da belirtelim.

Sürücü güncelleştirmeleri önemli

Burada önemli bir husus var, inceleme ekibi AMD’nin henüz bir kaç gün önce Total War: Warhammer II ve Forza Motorsport 7’ye özel olarak optimizasyonlara gittiği güncel sürücüyü kurmayı ihmal etmemiş ki bu güzel bir detay. Ek olarak oyunun DirectX 12 modunda çalıştırıldığını, tüm ayarlarının en üst seviyeye çekildiğini ve 8xMSAA’nın kullanıldığını da belirtelim.

1920x1080 çözünürlükte %23 fark

1080p çözünürlükte yapılan teste geçecek olursak, şu ana dek çeşitli ortamlarda alınan sonuçların aksine burada RX Vega 64’ün GTX 1080 Ti’e üstünlüğü söz konusu. Üstelik farkın %23 gibi bir değerde olması, AMD kartların iyi optimize edilmiş bir yazılım altında ne denli yüz güldürücü sonuçlar elde edebildiğinin bir kanıtı. Bununla birlikte ekrana yansıyan kareler arası gecikmeler konusunda da AMD’nin liderliği söz konusu.

Öte yandan normalde GTX 1060 6 GB’ın gerisinde kalan fakat aldığı sürücü güncelleştirmeleriyle GTX 1060 6 GB’la baş edebilir hale gelen RX 580’de benzer bir tablo ortaya çıkmış. Hem FPS değerleri hem de gecikme değerleri bakımından AMD kazanan taraf olmuş.

R9 390'da fark %38'e tırmanıyor 

İncelemede R9 390 da unutulmamış. Çıkış yaptığı dönem itibariyle GTX 970’in karşısına konumlandırılan model oldukça başarılı bir sonuç ortaya koymuş, fark %38 olarak ölçülürken R9 380-GTX 960 ikilisinde de benzer bir durum rapor edilmiş.

RX 580’in 1920x1080 çözünürlüğünde kullanılması normal fakat kartların asıl performanslarının ortaya çıkması için daha yüksek çözünürlüklere yer verilmeli. Tabi GTX 1080 Ti ve RX Vega 64’ün performansı kıyaslanınca çözünürlük konusunda 2K hatta 4K seviyelerinde ölçüm yapıldığında daha isabetli sonuçlar elde edilecektir. Bu açıdan 1080p’de yapılan testlerin ölçücülüğü üst seviyedeki kartlar için tartışılır konumda.

2560×1440 

1440p seviyesinde yapılan testte RX Vega 64 liderliği GTX 1080 Ti’a kaptırmazken, RX Vega 56 her ne kadar GTX 1080 Ti’ın gerisine düşse de Nvidia’nın çözümü Vega kartının nefesini ensesinde hissetmiş. Gecikme değerlerinde ise 1080p’de elde edilenle benzer bir sıralama oluşmuş.

3840x2160'da durum değişiyor mu?

Evet şimdi geldik sonuçların en can alıcı kısmına, ‘’yükü ekran kartının üstüne bindirmek’’ olarak da tabir edilen, durumun ekran kartına daha bağımlı hale geldiği 4K çözünürlükte ise RX Vega 64 %8-9 gibi bir farkla GTX 1080 Ti’ın gerisine düşerken, RX Vega 56 bu kez GTX 1080 ile aynı diyebileceğimiz bir FPS skoru elde etmiş. Buradan anlaşılan o ki konsoldan aktarılan bir oyun da olsa sonuç günün sonunda güçlü donanımın lehinde sonuçlanıyor.

Buna karşın FPS değerlerinin aksine Vega modelleri yine en yumuşak oyun deneyimini sunmayı sürdürmüşler. R9 Fury X ise bellek kapasitesi nedeniyle her iki konuda da listenin en altında yer almış.

Nvidia sonuçları doğruladı!

Sonuçlar olağan dışı görünüyor fakat Nvidia’ya konu hakkında yöneltilen soruya gelen cevap durumu doğrulamış. DirectX 12 ile AMD’nin lehine bir dönem başlamış görünüyor. Hem DirectX 12’nin donanımsal optimizasyonlara daha duyarlı olan yapısı hem de PC oyunlarının giderek konsollardan aktarılır hale gelmesi oluşan yeni tablonun temel faktörleri arasında gösterilebilir. Son olarak Forza Motorsport 7’nin önümüzdeki salı günü itibariyle satışa sunulacağını ekleyelim.

• Vulkan ve DirectX 12'de Amd'nin üstünlüğü var garip şekilde. Doom'da da aynısı olmuştu.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • benim takoz 1060 a bak nerelerde kalmış

• Referans tasaramin sesli calistigi soyleniyor, ne kadar dogru acaba..

Ve fiyatlari pahali hala, ulkemizde yok orasida ayri bir konu

• ***Leopard*** kullanıcısına yanıt
    Bu iki platformun geliştirme aşamasında amd çok destek olmuştu. Nvidia burnundan kıl aldırmadı.

Amd tüm yatırımı dx12 ye yaptı ama oyun piyasası nvidianın destekleri:) ile döndüğü için ağırlığı nvidianın iyi olduğu dx11 e verdiler. Yoksa tamamen dx12 veya vulkan altyapısı üzerine geliştirilen oyunlarda amd üstün.

Amd ileriye yatırım yaptığı için bir iki seneye iyi yerlere gelecek.

• o kadar karta para veerip full hd'de mi oynayacak? Şu yazdığınız yazının ne mantığı var anlamadım. fps 100 olmuş 150 olmuş ne fark görüceksin? Aslolan görüntü kalitesi değil mi? Çıkmış oturmuş iki firmanın driverlarınıda toparladığı bir oyun değil. az adil olun, ne bu sitenin amd fanboyluğu?

• Amd şaşırtıcı

• quote:

Orijinalden alıntı: ***Leopard***

Vulkan ve DirectX 12'de Amd'nin üstünlüğü var garip şekilde. Doom'da da aynısı olmuştu.

Vulkan, DX12 ve AMD üçgeni mi garip? Hadi dx12 yi geçtim, Vulkanı bugünlere getiren hangi firma sanıyorsun? Savage mı, maxtor mu, AMD mi?
  • Nvidia'nın bi sürücü güncellemesine bakar.

• quote:

Orijinalden alıntı: Relapse91

benim takoz 1060 a bak nerelerde kalmış

Benim HD7950 listede bile yok
  • quote:

Orijinalden alıntı: sınav_testmis_kanka

Satışa çıksa da milletin yüzü gülse!

(Benim zaten gülemez, ben fakirim çünkü.)

kartlar zaten ülkemizde satışta

Ancak amazon da gümrük vergisi taşıma ücreti dahil Gigabyte RX Vega 56 (referans tasarım) 2240 TL civarına geliyor ülkemizdeki fiyattan 600 TL karlı ki o fiyata da bir miktar daha eklenip yine amazondan OCZ RD400 512 GB Nvme SSD alabiliyorsunuz ki vatan bilgisayar satış fiyatı 1500 TL ki kazanç 550 TL nin üzerinde

• Aha bende bunu dh editörünün haber yapmasını bekliyordum,ben aynı haberi duyurunca fan oldum ne alakaysa şimdi bu editördemi fanboy,aldığı kaynaktakilerde mi fanboy,bu kadar saçmalamayın Amd öne geçti diye.

Keşke bütün firmalar oyunlarda yakın sonuçlar verse veya ucuz olan daha fazla perf versede bize yarasa Amd öne geçti diye ağlamanın manası yok eğer hisse senetleri filan yoksa,diğer firmalar içinde aynı şekilde.
  • Xbox portu oyun, Xbox One da AMD'nin APU'sunu kullanıyor. Bütün Microsoft oyunlarında böyleydi Quantum Break dahil.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • sınav_testmis_kanka S kullanıcısına yanıt
    Özelleşmiş tasarımlı RX vega 56 ve 64 piyasaya sürülüp yaygınlaşana kadar 12 nm Vega 20 nin tüm detayları ve 3 Çeyrek 2018 piyasaya sürülme planları daha da netleşir ...

Vega 20 nin 12 nm ve PCE 4.0 ile geleceği zaten kesin gibi tek bilinmesi gereken Eylül 2018 mi yoksa Kasım 2018 de mi piyasa da ...

bu arada PCE 4.0 veriyolu ile gelecek derken bir detayı atlamayalım 12 nm Ryzen 2000 serisi (Pinnacle Ridge) ile beraber duyrulması beklenen PCE 4.0 teknolojisi ile gelmesi düşünülen X470 ve B450 yongaları da Mart Nisan 2018 de lanse edilecek.

mantıklı olan aslında 2018 i görüp Nvidia Volta yı gözlemleyip sonrasında Vega 20 ile hangi firmanın son kullanıcı için F/P kategorisinde ürün sunacağını bilmek ona göre alım kararı vermek bulunduğumuz zaman dilimi ürün almak için çok mantıklı zamanlar değil bana göre.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi aceleciburak -- 1 Ekim 2017; 23:52:5 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: aceleciburak

Özelleşmiş tasarımlı RX vega 56 ve 64 piyasaya sürülüp yaygınlaşana kadar 12 nm Vega 20 nin tüm detayları ve 3 Çeyrek 2018 piyasaya sürülme planları daha da netleşir ...

Vega 20 nin 12 nm ve PCE 4.0 ile geleceği zaten kesin gibi tek bilinmesi gereken Eylül 2018 mi yoksa Kasım 2018 de mi piyasa da ...

bu arada PCE 4.0 veriyolu ile gelecek derken bir detayı atlamayalım 12 nm Ryzen 2000 serisi (Pinnacle Ridge) ile beraber duyrulması beklenen PCE 4.0 teknolojisi ile gelmesi düşünülen X470 ve B450 yongaları da Mart Nisan 2018 de lanse edilecek.

mantıklı olan aslında 2018 i görüp Nvidia Volta yı gözlemleyip sonrasında Vega 20 ile hangi firmanın son kullanıcı için F/P kategorisinde ürün sunacağını bilmek ona göre alım kararı vermek bulunduğumuz zaman dilimi ürün almak için çok mantıklı zamanlar değil bana göre.

Volta'ya kalacak millet gene. Lisa su reyiz uçakları hazırlamıştır madenciler için şimdiden.

• Forza Motorsport 7 nin demo sürümünü Pc de oynadım.Demoda fps limiti mevcuttu ve 30-60-half refresh rate fps değerlerinde oynanabiliyordu.Ayrıca oyun işlemci çekirdeklerinden sadece birini kullanıyor diğerlerini ise neredeyse hiç kullanmıyordu.Bu nedenle demoyu 4K 8xMsaa ve 8K(4K+%200 res scale) ayarlarında 1080 Tİ ile sabit 72 fps de (monitörümün yenileme hızının yarısına fps değerini sabitlediği için) oynadım.Eğer full sürümde herhangi bir fps limiti yer alıyorsa bu durum sonuçları etkiler çünkü oyun 1080 Tİ için ilk açılışta doğrudan 4K Ultra ayarlarda kendisi ayarlayarak başlamıştı.1080 Tİ bu oyun için 1080p ve 2K Ultrada yüksek fps verecek bir kart fakat eğer fps limiti mevcutsa muhtemelen 1080p ve 2K Ultra bu limit değerine ulaşacaktır.

Oyun için Nvidia tarafında en son çıkan Whql sürücüsü Forza Motorsport 7 için iyileştirmeler barındırıyor ve sitede testlerde bu sürücüye yer vermiş yani şu an Forza Motorsport 7 de Nvidia kartlar için gerekli sürücü yayınlanmış durumda,oyun demo sürümünde akıcılık olarak gayet iyi fakat işlemci kullanımı ve fps limiti nedeniyle ekran kartı kullanımı konusunda yeterli düzeyde değildi.8K çözünürlükte 1080 Tİ ın tam yüke alınabildiği(fps limitinden dolayı) bir oyun olduğundan full sürümde bu kadar kısa sürede ne kadar iyileşmeye gidebildiğini oyunu deneyimleyenlerden ve bu test sonuçlarından görebiliriz.

• quote:

Orijinalden alıntı: mugurgok

o kadar karta para veerip full hd'de mi oynayacak? Şu yazdığınız yazının ne mantığı var anlamadım. fps 100 olmuş 150 olmuş ne fark görüceksin? Aslolan görüntü kalitesi değil mi? Çıkmış oturmuş iki firmanın driverlarınıda toparladığı bir oyun değil. az adil olun, ne bu sitenin amd fanboyluğu?

Nen var kuzum, niye ağlıyorsun yauvv :)))

• quote:

Orijinalden alıntı: F355 Challenge

Xbox portu oyun, Xbox One da AMD'nin APU'sunu kullanıyor. Bütün Microsoft oyunlarında böyleydi Quantum Break dahil.

+1

En azından durumun farkında olanlar var.
  • Başta konuya genel olarak bakınca koca nette bir site dışında böyle 1 paylaşım olmaması nedeniyle şimdilik bu habere ve içeriğine biraz kuşkulu bakıyorum.
    Fakat yinede hâl böyle olsa dahi pek kafaya takılacak birşey olduğunu düşünmüyorum, çünkü bazı oyunlarda her 2 firmanında kartları birbirlerine üstünlük sağlıyabiliyor hatta zamanla bu farklar tersine bile dönebiliyor fakat bu tablolarda sanki bir gariplik var, şimdilik oyun çıktığında birçok site ve kullanıcı testleri sonucunda durumun daha net görülebileceğini düşünüyorum.

Sevgiler.
  • 2. eli 500₺ ye satılan Xbox One da 1080p 60fps de çalışan bu oyunu aynı değerlerde oynamak için kaç tl lik bir sistem toplamak lazım birde onun hesabını yapsınlar.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.