Şimdi Ara

Forumdaki lpg hayranligi? Lpg demek sorun demek! (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
268
Cevap
0
Favori
14.738
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
39 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Sıfır bir araçta dizel motor farkı 40bin TL civarına ulaştı.Bu rakam çok üst düzey araç için değil.Bir EGEA'da bile bu şekilde.
    Neredeyse bir araç parasını motora vermeniz gerekiyor.
    Ama LPG uyumlu atmosferik motorlu bir araç için yaklaşık 3000TL gibi bir bütçe ile orta kalite bir kit takıp yola devam edebilirsiniz.

Ayrıca dizel araç geç ısınır ve yakın mesafe kullanımında zarar ettirir.İstanbul'da ne kadar dizel gerekli ise Sivas'ta hiçte gerekli olmayabilir.
  • Calisirken benzinde calisiyor zaten, neden merak edeyim calisacak mi diye?

Ben calistirip lpg ye gecince hareket ediyorum yaklasik 4-5 dk suruyor benim arabamda.

Ben henüz yeniyim ama cok kullanan arkadaşlar var çevremde, bence yazdiginiz seylerin cogu, uyumsuz marka model (gm mesela) veya kotu montaj/ayar dan kaynakli.

Hatta bir cogu lpg nin ilk donemlerinden kalma hurafeler diyebilirim mesela ilk calisma artik hepsi ilk calismada benzinle calisiyor.

Her avm nin acik parki var hemen hemen oraya park edip biraz fazla yuruyorsunuz olacagi o kiyamet kopuyormus gibi abartmak sacma, esini cocugunu kapiya birak, git nereye park ediyorsa et sonra herseyin cozumu var.

Ben su an yaklasik 30 kurus yakiyorum benzin dahil, istanbul sehirici.

32 litre lpg ile 400-420km gidiyorum simdilik memnunum.

Hayirli gunler

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • zero01 kullanıcısına yanıt
    Çok iyi.Ne marka araç var sizde.
  • çok lpg li araç aldık sattık pekde sıkıntı olmadı sıralı sistemde sık sorun olmaz sizin sorun dediginiz sorunlu lpg karbüratörlü araçlarda kaldı.

• Abi az yakıyor az , 1.5 dCi edc fluance 6.5 in aşağısına inmiyor (çoğu araç böyle bakımsız falan da değil) dizelde 45 kuruş yakarken lpg de 30 kuruş arada 15 krş fark var, benzin ile dizel aynı fiyat nerdeyse, dizelin bakım fiyati fazla gürültü, iyi bir ayarla lpg taktırılır ömür boyunca binilir....

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Oo haftalık lpgyi kötüleme konusuna hoşgeldiniz.

• şehir dışı 25 kuruş

karma 30 kuruş

ş. içi 35 kuruş

1.4 otomatik corsa hadi yap hesabı.....

• Vallahi bugün arkadaşımın 100 liraya sadece 15 litre mazot aldığını görünce bir kez daha lpg ye şükrettim.Şu piyasada dizel almak hele de bir ton fark verip sıfır dizel almak hiç mantıklı gelmiyor bana.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Rakipsiz Fırtına -- 16 Kasım 2018; 21:50:49 >
    < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • şimdi bazıları birazcık çıldırıcak. alfa önerenlerden biri benim önceden alfacı değildim şuan alfacıyım aracımdanda son derece memnunum.. lpg de önerenlerden biri benim ve aracım LPG'Lİ. sorunsuzluk adına şunu söyliyim 3 sene içinde sadece samandıra arızası yaşadım onun nedeni sonuna kadar basılan gazdan dolayı dolum yavaşlayıp durdu mu pompacının bidaha gaz basmasından kaynaklı... Lovato obd2 kit var. performans olarak benzinle çok ufak bir fark var. 1.6 atmosferik araç 120hp. dilovasi rampasini bilenler yolun ne kadar dik uzun ve virajlı olduğunuda bilir. 4. vites 100-110 ile rahat çıkıyorum 3500-4000 devir arası. inanın bu yakıt fiyatlarından dolayı güzel işçilik ile takılan lpg benzindende dizeldende makul yakıt yakıyor. eksikleri var mı derseniz bence performans oda 1300 kilo 120 beygir araç için normal temiz 2.0 155 hp 156 bulsam satar onu alırım. ailede a3 1.4 tfsi araca da sahibiz benim araçla 5 hp farkı var ama gidişi atmosferiğe göre çok daha iyi gönül ister turbo benzin her zaman kullanalım ama inanın 7 lira benzine vermek hiç içimden gelmiyor...

• Son 8-9 yıldır ailecek Lpgyi doğayı daha az kirletiyor diye tercih ediyoruz . Bu zamana kadar hiçbir problem yaşamadık. Umarım elektrikli otomobil ler biran önce hayatımıza dahil olur.

• Lpg kullanan birisi olarak kesinlikle ama kesinlikle önermiyorum. Her gün iki saat sanayide dolaşıyorum. Az yaksın diye lpg taktırdım ama 100tl lpg yakıyorsa ısınana kadar 200tl benzin yakıyor. Avm yi geçtim, marketin önüne bile parkettirmiyorlar patlar diye. 180le çıktığım yokuşu 80le ancak çıkıyorum. Bagaj lazım olunca stepneyi kucağımda gezdiriyorum.

Sakın ama sakın lpg taktırmayın. En iyisi dizel, benzin. Arttırmayın lpg fiyatlarını.

• senin beynin 1990 larda kalmış .kuş serileri döneminde ki lpg lerde şşşşşt uyan kardeş 28 sene geçti aradan.
  • tasshelhoff kullanıcısına yanıt
    İstanbul da 30 kuruş nasıl oluyor.hemde benzin fiyatı dahil. 1.6 motorla 40 kuruş yakiyorum benzin hariç.sakin kullanıyorum. Vites geçişleri sabit 20 de yapılıyor. Yani yakacağı en aza şeyi yakıyor araç. Sizin ki biraz sallama bir sonuç

• quote:

Orijinalden alıntı: crow in cornfield

İstanbul da 30 kuruş nasıl oluyor.hemde benzin fiyatı dahil. 1.6 motorla 40 kuruş yakiyorum benzin hariç.sakin kullanıyorum. Vites geçişleri sabit 20 de yapılıyor. Yani yakacağı en aza şeyi yakıyor araç. Sizin ki biraz sallama bir sonuç
    hocam sallama falan değil benim aracımda clio3 1200 motor 80 tl lik gaz ile her seferinde 320 km yapıyor .ortalama hızım 28 km km gösteriyor yakıtıda aytemiz ve shell den 3.45-3.50 tl bandında alıyorum.km de 25 kuruş yakıyor.ocak ayında taktırdım kiti 200 tl lik benzin aldım inan daha yarısı duruyor..500 metrede gaza geçiyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Guest-0A14CAF8E

Opel’in son dönemde ürettiği LPG’ye en uyumlu motor..Sübap sorunu olmayan,yazılıma müsait ve sorunsuz bir motor ve de triger zincirli😊..
    Kronik turbo çatlatıyor :)
  • Hyundai getz aracımda 50bin km lpg ile gezdim. Tık demedi. Sadeve lpg filtresini değiştirdim.

Şuan ki almeram var. 10bin km oldu. Sorunsuz biniyorum.

Şimdi lpg iyidir diye bi iddiamız yok. Keşke benzinli binsem. Ama benzin çok pahalı.

Türkiye şartlarında lpg ye mecburuz. Sorun yaşamamak için 2 kriter çok önemli.

Uyumlu motor

Iyi montaj

• quote:

Orijinalden alıntı: crow in cornfield

Benim aracim 1.2 mivec motorlu, dunyada birden fazla tuketim rekoruna sahip, amerikanin hybdrid olmayip en az yakan arac ödülude dahil, ayrica cvt vitesli, yani dusuk devirde yuksek hiz yapabiliyorum yol bosken, 2000devirde 100km gibi, ayrica arac 945 kg.

Zaten benzinde 6.5-7 litre arasi idi tuketimim.

Yani sizin 1.6 ile alakasi yok.

2400km tuketimim 100km de 8 litre lpg ve 0.6litre benzin.

Ama acemilik calistirir calistirmaz suruyordum bu seferki surus teknigim motoru isitip lpg ye gecip oyle yola cikmak.

Yani o 0.6litreyi daha asagiya dusurmeyi planliyorum bakalim ne sonuc verecek.

Hayirli gunler

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tasshelhoff -- 16 Kasım 2018; 23:13:53 >

• bu dediklerin karburotorlu arabalarda oluyo..obd kit lpg lerde hicbir problem olmuyor..gaz ayari 1 kere yapiliyor sadece

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • anaconda41 kullanıcısına yanıt
    1-Araba ilk lpgde çalışmaz zaman ayarı vardır örneğin ilk marştan 30 saniye sonra lpgye geçer
    2-Benzin yağlıdır lpg kurudur kısa sürede bir sorun teşkil etmez ama uzun vadede motoru kurutur bujileri öldürür.
    3-Örneğin 10 yılda lpgyle 5bin lira kâr ettik uzun vadede biz 500.000km gidecek olan aracı 200.000km de öldürdük.Orta segment bir araçta motor yapımı 10.000tl.Gaz kelebeği ve bunun gibi parçaları da arıza yapacağı için bizim aslında kârımız olmuyor
    4-Araçtan performans alamayız

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Bir aracımda 4.5 yıl şu anki aracımda 2 yıldır sorunsuz kullanıyorum. 2 yıl sonra taktırdığım yere götürdüm ayarı da yapıldığı ilk günkü gibi. Filtresini bile değiştirmedim. Konuda yazılanlar çok eskide kaldı.

Yinede ülkemde benzin çok pahalı olmasa lpg ile kullanmam. Neden deldireyim arabamın sağını solunu ? 1 yılda benzinli araç kullandım ocağıma incir ağacı dikiyordu. Dizel LPG'nin ekonomisini yakalayamaz. Gönül isterki 2.0 turbo benzin ama elde var 1.2 atmo+ lpg.
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.