Şimdi Ara

FORMULA 1 2017 -- sezonu --- L.Hamilton 363 puan -- - Mercedes 668 puan (6. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
471
Cevap
7
Favori
18.162
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Her ne kadar Ferrari fanı olsamda Bottas'ın ilk galibiyetini almasına sevindim çünkü potansiyeli olan bir pilot ve belki bu şekilde kendine güveni daha çok artar Hamilton ile savaşabilmeli.Açıkcası dün gelen polden sonra çok sevinmiştim üstelik ilk 2 yi alınca tamam duble geliyor demiştim ama Bottas gerçekten çok iyi kalkış yaptı start'da sonrasındada pistin çok fazla geçiş noktası olmamasından dolayı her ne kadar Vettel farkı azaltsada Bottas galip geldi Hamilton'da yavaş kaldı daha doğrusu Bottas ve Vettel harici diğer pilotlari çok nadir gördük start hariç geçiş bile olmadı nerdeyse Ferrari'nin yine çok iyi lastik kullandığını gördük ancak hala Mercedes'in düzlük hızında gerisinde kalıyorlar bakalım genelde İspanya Gp den sonra takımların genel hali ortaya çıkıyor yapılan güncellemeler ile yine Alonso fanı olarak ah keşke Ferrari'den gitmeseydide Rai yerine onu izleseydik Vet ve Alo ikilisi çok iyi şeyler yapabilirlerdi.
  • Alonso, Ferrari'den ayrılmasaydı Vettel Ferrari'ye gelmezdi. Alonso ve Vettel yanında güçlü, şampiyonluğa oynayabilecek bir takım arkadaşı istemez. Alonso'nun, 2007 yılında Lewis Hamilton'ın ile olan sorunlarını gördük, 2010-2014 yılları arasında Ferrari'de en rahat ettiği dönemdi çünkü yanında orta profilli bir Massa vardı. Alonso'nun ilk sezonunda Massa'nın muhtemelen kazanacağı bir yarış takım emriyle kendisine verilmişti. (2010 Almanya GP) Devam eden yıllarda bariz olarak Fernano Alonso takım içinde kayrılmış ve Massa ikinci pilot muamelesi görmüştü. Massa'nın o dönem yaptıklarını Vettel'e yaptıramazsınız. Keza Vettel için de bu durum aynı.

Benim görüşüm Alonso, bu sezon sonunda Mercedes için bastıracaktır, Lewis Hamilton da kendisi ile birlikte yarışmayı kabul ederse takıma katılır. Aksi halde rekabetçi, şampiyonluğa oynayacak bir takım bulamaması halinde Alonso'nun F1'den ayrılabileceğini düşünüyorum. Bu sezon Monaco GP'sinde yarışmayıp başka bir seride yarışacak olması tüm bunların habercisi zaten.
  • Merhaba.
    Yarışı izleyemedim. Youtubeden 5 dakikalık son anlar vardı oraya baktım. Vetel bir tur kala niye pite girip yarışı verdi ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi wayfarer2140 -- 6 Mayıs 2017; 20:9:17 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: wayfarer2140

Merhaba.
    Yarışı izleyemedim. Youtubeden 5 dakikalık son anlar vardı oraya baktım. Vetel bir tur kala niye pite girip yarışı verdi ?

Yoo., öyle birşey olmadı ki.

Son turda tur bindirirken Massa ya takıldı, Bottas in hemen arkasında geçti damali bayrağı.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • yanılıyorsun dostum vetel ikinci olmuş

FORMULA 1  2017 -- sezonu --- L.Hamilton 363 puan -- - Mercedes 668 puan

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi wayfarer2140 -- 6 Mayıs 2017; 21:38:8 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: wayfarer2140

yanılıyorsun dostum vetel ikinci olmuş

Tamam iste ben de öyle dedim.

1 bottas, 2 vettel oldu.

Sen son turda pite girdi dedin öyle birşey olmadı.

• vettel son turda pite girmedi

bottas rusyadaki yarışta kariyerindeki ilk galibiyetini vetteli startta geçerek , yarış boyuncada vettelin önünde 1. liğini koruyarak kazanmış oldu

vettel startta bottasa geçildikten sonra 2. sıraya düşdü

pit stopların ardından vettel bottası geçemedi

vettel bottasın ardından 1 saniyeden az farkla yarışı 2. olarak tamamladı .

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • tamam öyleymiş teşekkürler arkadaşlar

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi wayfarer2140 -- 7 Mayıs 2017; 2:27:54 >
  • 13 Mayıs Cumartesi Günü Ankara'da saat: 14:00'da Biguen / Da Vinci Cafe işbirliği ile düzenlenecek olan "Formula D Kutu Oyunu" turnuvasına tüm Formula 1 severler davetlidir.

Oyun turnuvada basit kuralları ile oynanacak olup, turnuva öncesi 15 dakikalık kural anlatımı gerçekleştirilecektir. Oyun kuralları gayet kolay öğrenilir olduğundan deneyimsiz oyuncular da gönül rahatlığı ile katılım gösterebilir.

Katılım Ücreti: 20 TL

Ödüller
    İlk üçe 150/100/50 TL Hediye çeki
    Katılan herkese 10 TL Hediye çeki

Etkinliğe attending/katılıyor olarak işaretleyen katılımcıların arasından çekilişle 4 kişiye ücretsiz giriş hakkı
    Hediye çekleri Biguen oyunlarında geçerli olup Da Vinci'den veya Biguen'in web sitesinden oyun alımlarında kullanılabilir.

Kazanan oyuncunun adı kafenin duvarında kalıcı bir yere sahip olacaktır..
    https://www.facebook.com/events/428789370817360/
    https://www.facebook.com/biguenbiguen/

Katılmayı düşünen arkadaşların Facebook'ta etkinliği attending/katılıyor olarak işaretlemesini rica ederiz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bumin1 -- 7 Mayıs 2017; 15:17:27 >
  • 5. yarış ispanya Barcelona Katalunya

toplam tur sayısı --- 66
    pist uzunluğu ------ 4.655 km
    toplam uzunluğu -- 307.104 km
    en hızlı tur Kimi Raikkonen 1.21.670 2008

hafta sonu yarış programı

14 mayıs pazar büyük yarış -- saat 15.00

bundan sonra yarışları canlı izleyemediğim için f1 sonuçlarını yazamayacağım ....
    isteyen yeni f1 başlığı açabilir ...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi formula 1 -- 13 Mayıs 2017; 16:41:45 >
  • Yarışın en sevmediğim yüzü Mercedes sırf Vettel'e zaman kaybettirmek adına Bottas'ı pistte tuttu. Bir turda Hamilton 3 saniyeye yakın fark kapattı. Zaten yarışın başında Kimi'nin yarışını mahveden Bottas, aynısını Vettel'e de yapacaktı, ama Vettel harika bir atakla buna izin vermedi.

• Kimi yarış dışı kalınca tribünlerde ağlayan minik taraftarı Ferrari garajına getirip Kimi ile tanıştırmışlar, üstüne de birlikte fotoğraf çektirmişler. Bu fikir kimden çıktıysa tebrikler, çok şık bir hareket olmuş.

• Daha 9 tur var ama Hamiltonun lastikler dayanacak gibi yaa.

Yumusaklar 28 tur atmaz dedim atacak galiba

• Öner kullanıcısına yanıt
    belli olmaz Bottas'ın motoru gibi arıza çıkartabilir motoru... + saçma t kanatta kopabilir...
  • Mercedes'in Bottas'ı bilerek Vettel'in önünde tutması yani takımın kirli oyunlara başvurması sebebiyle yarışı kazanmayı hak etmediklerini düşünüyorum, bence yarış Vettel'in hakkıydı ama Hamilton kazandı. Tabi bunda Ferrari'nin yarışın son bölümlerinde risk almamasının da payı büyük. Ferrari, Hamilton'ın yarışın sonuna kadar lastiklerinin dayanıp dayanmayacağımı beklemek yerine Hamilton, Vettel'i geçtikten sonra birkaç tur içinde Vettel'i pite alarak bir kumar oynasaydı, belki de yarışı Vettel kazanabilirdi. 50.tur civarlarında bir pit Ferrari'ye galibiyeti getirebilirdi, ama Ferrari risk almayıp ikinciliğe razı oldu.

Yarışın başında Kimi'nin başını yakan Bottas, yarışta hak ettiğini buldu diyelim. Kimi, zaten ilk virajda senin önünde virajı dönmeye çalışıyor, daha ne diye burnunu oraya sokmaya çalışıyorsun. Keza Verstappen de dışarıdan çok iyimser bir atak denedi. Eğer Kimi, ilk virajı dönebilmiş olsa muhtemelen Verstappen'in üzerine kapanır ve onun geçmesine müsade etmezdi. Eğer ki Verstappen acele etmese virajın sonunda Kimi'ye atak yapma fırsatını elde edebilirdi, böylece kaza da önlenmiş olurdu. Kısaca Kaza anını yorumlamak gerekirse, Bottas'ın acemiliği ve Verstappen'in acele etmesi hem Kimi'nin hem de Verstappen'in yarışını daha ilk virajda bitirdi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Sercann35 -- 14 Mayıs 2017; 17:14:22 >
  • F1 5. yarış İspanya nın Barcelona kentindeki yarışı Mercedes pilotu Lewis Hamilton kazandı

yarışa polde başlayayan Hamilton startta Vettele geçilmesine rağmen yarış sonlarında pist üzerinde Vetteli geçerek bu sezon 2. kariyerinde 55. yarışını kazandı . Hamilton lider Vettel ile puan farkınıda 6 ya indirmiş oldu .

yarışa 2. sırada başlayan Vettel her zamanki gibi iyi bir startla Hamiltonu geçerek 1. sıraya yerleşti

Barcelonadaki start oldukça olaylı ve sert geçti . yarışa 3. sırada başlayan Bottas startta henüz 1. virajda Raikkonene geçilirken virajda içerden yaptığı ani atak sonucu Raikkonene çarptı , Bottasla çarpışan Raikkonende aracın kontrolünü kaybedince arkadan gelen Verstappene çarpmak zorunda kaldı ve her 2 pilotda yarış dışı kalırken Bottas hasar almadan yarışa 3. sırada devam etti

yine startta 7. sırada başlayan Alonso ile 8. sıradaki Massanın mücadelesinde 1. virajın çıkışında birbirleriyle temas edince Alonso pist dışına çıkınca 11. sıraya düşerken , Massanın lastiği patlaması sonucu son sıra düştü ve pite girmek zorunda kaldı .
    starttdaki olağan kazalara rağmen güvenlik aracı pistte girmedi ..
    startta en çok yükselen isim Renault pilotu Hulkenberg oldu , yarışa 13. sırada başlayan Hulkenberg 6 sıra birden yükselince 7. sıraya kadar çıktı

15. turda ilk olarak Vettel pite girdi , Hamilton ise 22. turda pite girdi
    23.turda Vettel , henüz pite girmeyen Bottasın arkasında 1 saniye farkla 2. devam ederken , Hamiltonda vettelin ardından 3 saniye farkla 3. olarak devam etti.
    25.turda Vettel Bottası geçerek yarışda yeniden 1. liğe yükseldi
    bu arada Bottas Vetteli yavaşlatarak Hamiltonun Vettel ile farkında açılmasını önlemiş oldu , Vettele geçilen Bottas hemen pite girdi
    4. sırada Ricciardo ise Hamiltonun 30 saniye gerisinden devam etti .
    5 ve 6. sırada Force india pilotları Perez ve Ocon oldular
    37. turda Hamilton 2.pit stopu yaptı ve daha sert olan beyaz renkli lastiği taktı
    1 tur sonra Vettelde 2. pit stopu yaptı sarı renkli olan yumuşak lastiği taktı
    Vettel pit çıkışında Hamilton ile 1. viraja beraber girdiler 2 pilotun 1. virajdaki mücadelesinde iki pilotda birbirleriyle hafif temas ettiler
    Hamilton temas sonucu pist dışına çıkınca Vettel mücadeleyi kazanarak 1. olarak devam etti
    yarışın 39.turunda 3. sırada devam eden Bottas ın aracından dumanlar çıkması sonucu yarış dışı kaldı
    bottas yarış dışı kalınca ricciardo 3. sıraya yükselirken Force İndia pilotları Perez 4. Ocon 5. Hulkenberg 6, WEHRLEİN 7. oldu

yarışın orta bölümlerine kadar harika yarış çıkaran sauber pilotu WEHRLEİN 7. sırada devam etti
    44. tur yarışın en önemli anlarıydı 2. sıradaki Hamilton 1. Vetteli pist üzerinde start düzlüğünde geçti
    Hamilton yarış sonuna kadar 1. liğini koruyarak bu sezon 2. kariyerindeki 55. yarışınıda kazanmış oldu.

ispanya yarışında günün yıldızı PASCAL WEHRLEİN olurken , vettel , hamilton force india takımı ve hulkenberg de iyi yarış çıkardılar
    fernando alonso da bu sezon ilk kez finiş görerek yarış bitirdi

ispanya barcelona yarış sonuçları

1 lewis hamilton --------- 1.35.56.497--- 25 puan
    2 sebastian vettel -------- 3.490 --------- 18 puan
    3 daniel ricciardo -------- 1.13.978 ------ 15 puan
    4sergio perez ----------- 1 tur ------------ 12 puan
    5 esteban ocon --------- 1 tur ----------- 10 puan
    6 nico hulkenberg ------- 1 ---------------- 8 puan
    7 carlos sainz ------------ 1 ---------------- 6 puan
    8 pascal wehrlein ------- 1 ----------------- 4 puan
    9 daniil kvyatt ------------ 1 ---------------- 2 puan
    10 romain grosjean ----- 1 ----------------- 1 puan
    ---------------------------------------------------------
    11marcuss ericcson --- 2 tur
    12 fernando alonso ---- 2 tur
    13 felipe massa -------- 2 tur
    14 kevin magnussen --- 2 tur
    15 jolyon palmer ------- 2 tur
    16 lance stroll ----------- 2 tur
    yarış dışı kalanlar -------------------------
    17 valtteri bottas ------ 28 tur
    18 stoffel vandoorne -- 34 tur
    19 max verstappen ---- 65 tur
    20 kimi raikkonen ------ 66 tur

-------- F1 2017 Puan Durumu Pilotlar 5. hafta ------------------------------

1 - 104 Sebastian Vettel FERRARİ
    2 - 98 Lewis Hamilton MERCEDES
    3 - 63 Valtteri Bottas MERCEDES
    4 - 49 Kimi Raikkonen FERRARİ
    5 - 37 Daniel Ricciardo REDBULL
    6 - 35 Max Verstappen REDBULL
    7 - 34 Sergio Perez FORCE İNDİA
    8 - 19 Esteban Ocon FORCE İNDİA
    9 - 18 Felipe Massa WİLLİAMS
    10 - 17 Carlos Sainz TORO ROSSO
    11 - 14 Nico Hülkenberg RENAULT
    12 - 5 Roman Grosjean HAAS
    13 - 4 Pascal Wehrlein SAUBER FERRARİ
    14 - 4 Kevin Magnussen HAAS
    15 - 4 Daniil Kvyat TORO ROSSO
    puan alamayan pilotlar ---------------
    16 - 0 Marcuss Ericsson SAUBER
    17 - 0 Lance Stroll WİLLİAMS
    18 - 0 Fernando Alonso MCLAREN
    19 - 0 Antonio Giovinazzi SAUBER
    20 - 0 Jolyon Palmer RENAULT
    21 - 0 Stoffel Vandoorne MCLAREN

--------- F1 2017 Puan Durumu Takımlar --------------------

1 - 161 MERCEDES
    2 - 153 FERRARİ
    3 -- 72 REDBULL
    4 -- 53 FORCE İNDİA
    5 -- 21 TORO ROSSO
    6 -- 18 WİLİAMS
    7 -- 14 RENAULT
    8 --- 9 HAAS
    9 --- 4 SAUBER
    10 -- 0 MCLAREN

startta raikkonenin kaza sonucu yarış dışı kalması üzerine minik bir ferrari taraftarı ağlamaya başladı
    yarış sonunda raikkonen ile minik ferrari taraftarı pit garajında bereber oldular minik taraftar ile raikkonen beraber hatıra resmi çektiler

f1 de bir sonraki yarış 27 - 28 mayıs günlerinde cadde yarışı olan monacoda yapılacak

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi formula 1 -- 14 Mayıs 2017; 19:22:38 >
  • Sercann35 kullanıcısına yanıt
    Bottas'ı kullanmaları bir bahane olamaz. Aynısını Ferrari de yapabilir. F1'in içinde olan stratejiler bunlar. Bottas zaten yavaştı her türlü 3. olacaktı. Vettel'i engellemesi oldukça mantıklı.

• quote:

Orijinalden alıntı: Krone

Bottas'ı kullanmaları bir bahane olamaz. Aynısını Ferrari de yapabilir. F1'in içinde olan stratejiler bunlar. Bottas zaten yavaştı her türlü 3. olacaktı. Vettel'i engellemesi oldukça mantıklı.

Mesele Mercedes'in ya da Ferrari'nin yapması değil, bunların F1'de kullanılan stratejiler olduğunu bilecek kadar uzun süredir de bu sporu takip ediyorum. Ben bu tür stratejilerin sporda yerinin olmadığını düşünüyorum. Mesela Bottas tek pit stratejisiyle yarışıp pite geç gireceği için Vettel'in önünde kalır, buna lafım yok, zaten farklı stratejiyle yarışıyor der geçerim, ama bilerek ve isteyerek Bottas'ı sadece Vettel'i yavaşlatıp Hamilton'ın ona yetişmesi için pistte tutmak bana göre etik değil. Zaten Ferrari'nin yarışı kaybetmesinin nedeni bu değil. Ben sadece sporda bu tür stratejileri sevmediğim için bunu belirtmek istedim. Yoksa Ferrari'nin yarışı kaybetmesinin en büyük sebebi gerektiği yerde risk almamasıydı. Vettel, 50.tur civarında pite alınsa belki de yarışı kazanabilirdi.

• Sercann35 kullanıcısına yanıt
    hocam 50.turda pite alınsa aradaki 25 saniye civarı farkı kapatabilirmiydi sizce Vettel ?
  • Vettel yarışı orta sertlikte, Hamilton ise yumuşak lastiklerle bitirdi. İki lastik arasında da doğal olarak zaman farkı var ve lastik açısından daha dezavantajlı olan lastikler Vettel'deydi. 50.tur civarında pit yapılsa yarışın bitmesine 15-16 tur kalacaktı ve Vettel yeni lastiklerle yaklaşık 25 saniye civarında farkı eritebilirdi, bunun örneklerini çok gördük. Vettel pitten çıkış turu ve ondan sonraki birkaç tur boyunca tur başına 1,5-2 sn fark kapatabilir (belli daha da fazla) ve Hamilton'ı yakalayabilirdi ama Ferrari bunu yapmak yerine Hamilton'ın lastiklerinin bitmesini bekleyip bir nevi yarışı Hamilton'a hediye etti.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Sercann35 -- 16 Mayıs 2017; 12:50:4 >
  • 
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.