Şimdi Ara

Ford Fiesta 1.4 TDCI Comfort Yakıt tüketimi sorunu ! (12. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
245
Cevap
4
Favori
241.596
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 910111213
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Konu epey uzun ama faydalı bir konu hele de benim gibi acemiler için burdan anladığım kadarıyla:

Yazılanları özetlersem, yakıt tüketimi kullanana bağlı olarak değişim gösteriyor, modele göre de aşağıdakilere dikkat etmek faydalı olacaktır.

- Bakımları zamanında yaptır, düzgün motor yağı kullandır, mazotu shell veya opetten al (ford için üretilmiş yağlar var, pahalı demezsen mobil 1 al)
    - Belli dönemlerde enjektör contalarını değiştirmelerini iste, enjektörleri temizlet.
    - Lastiklerdeki havanın düşük olmamasına dikkat et, fazla olması da kötü
    - Araba yeniyse rodaj süresi boyunca fazla yakması normal
    - Arabadan fazla şüpheleniyorsan ve eski modelse yazılımını kontrol ettir
    - Araç hızlanırken gaza kökleme, trafikte gaz fren yerine rölantide ilerlersen yakıt tasarrufu olur
    - Araçta vites değişince turbonun açıldığı değer olan 1750-1800 devirin altına düşürmek fazla yakıt tüketimine yol açar
    - Normal kullanımda 2000-2500-3000 devir arasını tercih etmek ideal yakıt tüketimi sağlar, şehirler arası 85-90km arası min yakıt tüketir.120 km/sa ortalama 1L fazla yakar.
    - Yakıt katkısı kullanmak tartışılır bir konudur.Yeni araçlar için tavsiye edilmez.

**Benim tavsiyem de şu konuda o fiestanın özürlü lastiği olan 195-50-15 lastiklerden bi an önce kurtulun, uzun araştırmam sonucu en ideal lastik olarak karar verdiğim 185-60-15 lastiğe geçin(185-55-15 pahalı biraz) bu lastikler ben +3 yetişkin ve + 2 tane 13-15 yaş genç, toplam 5 yolcu ve full bağajla hız tümseklerini geçerek test ettim ve kesinlikle sürtme v.s. durumu görmedim, lastiklerden çok memnunum 10 numara süspansiyon ve bir miktar yakıt tasarrufu sağladı.

** Trafik ışığına yaklaşırken gaza basmadan olabildiğince yüksek viteste rölantide yaklaşmak min yakıt tüketimi sağlıyor, vitesi boşa almayı tercih ediyorsanız araçtakileri risk ediyorsunuz demektir.
    ** Benim gibi çok yokuşlu ve 2-3 km gibi kısa mesafelere gidiyorsanız aracın yakıt tüketiminin yüksek görünmesi normaldir, yokuş aşağı 3. vites ve gaza basmamak tavsiye edilir, yakıt tasarrufu için vitesi sakın boşa almayın!!

Sonuç olarak ise ford fiesta hiçbir şekilde 9-10L/100 km gibi bir tüketim yapamaz, araçta veya yol bilgisayarında bir sıkıntı vardır veya sürekli yokuş tırmanıyordur. Ben orta yokuşlu, tümsekli,2-3-5 km mesafeli, bol dur kalklı yollarda acemi şoför (toplam 700 km yol yaptım) olarak şehir içi 6-6,5 litre ortalama harcıyorum; o da arada canım çekiyor kalkışlarda gaza sonuna kadar köklüyorum .1750 devri yakalayınca beyaz şahinlerden direk kurtulmuş oluyorum

Herkese kazasız belasız yolculuklar.

•  Ford Fiesta 1.4 TDCI Comfort  Yakıt tüketimi sorunu !

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Hafta sonu aracıma mazot aldım..
    37,25Lt. * 3.49 TL (İndirimli aldım..:):): ) 845 km gitmişim...
    % 80 şehirdışı..

Ortalama 4.4 Lt. yakmışım..

Süper bir değer.. Hayırlı sürüşler.. :):):

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi nejgun -- 3 Ağustos 2015; 17:12:57 >
  • Dün gırtlağına kadar dolu dizel fiesta ile yalova alanya yaptım ve Antalya'da mazot lambası yandığında tekrar mazot aldım ve 630 km'yi 125 tl ile geçmişim ki mazot 3.81 tl ve ortalama 110 km hızla seyrettim. Bence yakıt iyi ki az hızda seyredilirse düşmeye meğilli. Benim hesaba göre km'de 20 kuruş yakmış. Bu arada arabaya koyduğum yüke inanamazsınız . Üç tane valiz, bebek arabası, puset, 2 yetişkin, 1 çocuk, 1 bebek, çantalar, poşetler, pazar alışverişleri, kavanozlar, yiyecek falan vardı yanımızda.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Menzil 50km kalmışken 50 tl motorin ile 200 km yapıyor. 25 kurusun altına pek inemedim. (şehir içi dışı ortalama)arabayı yeni aldım 2007

• quote:

Orijinalden alıntı: nexomer

Menzil 50km kalmışken 50 tl motorin ile 200 km yapıyor. 25 kurusun altına pek inemedim. (şehir içi dışı ortalama)arabayı yeni aldım 2007

gayet normal, hayırlı yolculuklar

• Arkadaşlar bende mi sorun var? 2007 model dizel fiestam var, depoyu fulllediğim Zaman bile ekranda 600 km yol gidersin diyor araç. Ben mi çok vahşi kullanıyorum

• 2011 model trend dizel ( 1.4 tdci) Fiesta

Full doldurduğumda 670 km gösteriyor. Üzerine çıkıyorum bu rakamın yaklaşık 770-800 km gidiyor sakin kullanırsam.

tuketim : 4,8 100 kmde

Uzerinde 195 55 15 R lastik var.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: navigator_

2011 model trend dizel ( 1.4 tdci) Fiesta

Full doldurduğumda 670 km gösteriyor. Üzerine çıkıyorum bu rakamın yaklaşık 770-800 km gidiyor sakin kullanırsam.

tuketim : 4,8 100 kmde

Uzerinde 195 55 15 R lastik var.

Merhabalar hocam. Ford fiesta 2011 dizel trend aracım var. Denizliden aldım aracı orada fulledim. Depo 650 civarı gösteriyordu. Kayseriye gelene kadar neredeyse sabit kaldı. Yani şöyle söyleyeyim yarım depo ile kayseriye geldim. 104 Tl ile 730 km gitmiş. Ve hala depo 500 km den fazla götürecek durumdaydı. Ufak bir hesapla 0.142 kuruş yakmış. Toplamda 1 depo ile 1300 km'ye denk geliyor Maşallah.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi zn_volkan -- 13 Ekim 2016; 12:44:20 >
  • hocam yanlışın olmasın. 1300 km tek depo ile yapmıs olamazsın. hani zorla 870 Km olur ama 1300 km yapmak zor. tabi 40-50 ile gidersen ulaşır mısın bu rakama bilmiyorum.
  • quote:

hocam yanlışın olmasın. 1300 km tek depo ile yapmıs olamazsın. hani zorla 870 Km olur ama 1300 km yapmak zor. tabi 40-50 ile gidersen ulaşır mısın bu rakama bilmiyorum.

Hocam 1.5tdci de bilmiyorum ama 1.4tdci de minimum yakıt tüketimi için hızın 88km/saat olması lâzım, yani düşük viteste 40-50 ile 25kuruş altına inen varsa helal derim. Hayırlı yolculuklar herkese.

• Acikcasi 1,4 tdci ile full depo menzili 760 olmasi lazim hadi cok tasarruflu kullandiniz, 900 km olsun ki cok iyi rakam. 1300 un imkani yok. Fieastalarda depo 32 litre degil mi?

• quote:

Acikcasi 1,4 tdci ile full depo menzili 760 olmasi lazim hadi cok tasarruflu kullandiniz, 900 km olsun ki cok iyi rakam. 1300 un imkani yok. Fieastalarda depo 32 litre degil mi?

43lt

• Arkadaşlar forumu şöyle genel bir okudum da yazılanları 1.4 TDCİ motorlar için 2500-3000dd vites değiştirin diye çok söylenmiş oysa youtube tan filan uzman yorumlarını izliyorum dizel motorları yüksek devir kullanmayın diyorlar 1500-2000dd da kullanılması uygundur ne kadar çok yüksek devir o kadar aşınma deniliyor, ayrıca aracımda shift göstergesi var o da 1800-2000 devir i gördüğünde vites değiştirmem için yanıyor sizce hangisi doğru?
  • Hocam gaza basınca yesil işareti gördüğünüzde değiştirin ama ben 2-3 değişiminde bıraz gaza basıp yuksek devırde vıtes değiştiriyorum.
    100 km de 4,7 litre tüketimi var. Dızelden çok memnunum acıkcası.

• quote:

Hocam gaza basınca yesil işareti gördüğünüzde değiştirin ama ben 2-3 değişiminde bıraz gaza basıp yuksek devırde vıtes değiştiriyorum.
    100 km de 4,7 litre tüketimi var. Dızelden çok memnunum acıkcası.

Öncelikle çok teşekkür ederim cevabınız için, her ikisinide 2 depo fulleyip denedim ilkinde 2500-3000dd aralığında vites attığım zaman 745km yaptım, diğer depoda da shift yeşil ışığını gördüğümde değiştirdim vitesleri 797km yaptım aynı yol aynı trafik işe gidiş geliş yani mühendis o yeşil ışığı (shift) boşuna koymamış :)) Tekrar teşekkürler.
  • Aynen ama su var; 3-4 e atarken arac bi devinim kazaniyor orda erken degistirmek istemiyorsun, tabi size kalmis bir sey, ortalama benim de 780 km menzilli. Depo full de kac lt aliyor?
  • 2006 fiestam var. Sehir ici 50tl lik mazotla 0.27 kurus yakti. Normal mi. Yani 100km de 6.5lt yakiyor. Full depoda gostergesi 800 kusur gosteriyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: 3845

2006 fiestam var. Sehir ici 50tl lik mazotla 0.27 kurus yakti. Normal mi. Yani 100km de 6.5lt yakiyor. Full depoda gostergesi 800 kusur gosteriyor.

1.4 dizel, 1.5 e göre biraz fazla yakıyor, bazı arkadaşlar yeni fiestalardan bahsetmiş arada, başlık 1.4tdci için açılmış ve konu bunun üzerine yorumlanmıştı. Benim araç ta 2007 1.4tdci, şehir içi 6.5lt civarı yakıyor

• Bide mazot fiyatlari artti konunun acilis tarihine gore o zamanlarin 22 23 kurusu simdinin 27si. Eyvallah kardesim cevap icin.

• 
Sayfa: önceki 910111213
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.