Şimdi Ara

/ / FOOTBALL MANAGER 2020 / [ANA KONU] / / [v20.4.4] (956. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
5 Misafir - 5 Masaüstü
5 sn
23.476
Cevap
149
Favori
1.413.883
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
10 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 954955956957958
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Oyunda süper lig de en fazla 12 yabancı alınıyor. Bizim ligde 14 yabancı değil miydi? Ben mi yanlış biliyorum?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: fenerliso

quote:

Orijinalden alıntı: - The Stig -

FM 2018 de bir taktikle hatta 2 taktikle bile başarılı olmak gerçekten zor. Elde çok çeşitli oyuncuların olması şart.

Hocam bir site vardı taktiklerin denendiği baya maç oynayıp alınan puanları, win lose sayılarını felan da yazıyorlardı, o site neydi bir türlü aklıma gelmiyor, internette de araştırdım ama yok çıkaramadım, biliyor musunuz siz?

MRL Tactics ama bu sene çıkmak bilmeyen ve sürekli güncellenen bi program yüzünden hep ertelendi ve maalesef adam gibi bi test yok. MRL'de benim taktiklerde mevcuttur bu arada
  • quote:

Orijinalden alıntı: Pençe_

Oyunda süper lig de en fazla 12 yabancı alınıyor. Bizim ligde 14 yabancı değil miydi? Ben mi yanlış biliyorum?

Kayıt için 14 hocam. maç kadrosunda 12 yabancı olabilir
  • quote:

quote:

quote:

FM 2018 de bir taktikle hatta 2 taktikle bile başarılı olmak gerçekten zor. Elde çok çeşitli oyuncuların olması şart.

Hocam bir site vardı taktiklerin denendiği baya maç oynayıp alınan puanları, win lose sayılarını felan da yazıyorlardı, o site neydi bir türlü aklıma gelmiyor, internette de araştırdım ama yok çıkaramadım, biliyor musunuz siz?

MRL Tactics ama bu sene çıkmak bilmeyen ve sürekli güncellenen bi program yüzünden hep ertelendi ve maalesef adam gibi bi test yok. MRL'de benim taktiklerde mevcuttur bu arada

Hocam, en son gelen yamaya uygun taktikleri alalim senden. Ne kullaniyorsun son olarak?
  • Matip, Lovren, Milner uclusunden 114.5m kaldirmak buyuk basari

Bende Besiktas sonrasi Ingiltere dusunuyorum.

Liverpool, Arsenal, Tottenham arasinda gidip geliyorum.

Ayrica A. Robertson 7.5 ortalama 8 asist oynamis gercekte de gelecegi var midir bu elemanin Liverpool sol bekini kurtarir mi?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Aykan19o3 -- 25 Ocak 2018; 12:30:2 >
  • - The Stig - kullanıcısına yanıt
    2017 oynuyorum zaten ben de o yüzden istemiştim :) Sizin taktikleri zaten forumdan biliyoruz hocam gayet başarılı
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Pençe_

Oyunda süper lig de en fazla 12 yabancı alınıyor. Bizim ligde 14 yabancı değil miydi? Ben mi yanlış biliyorum?

Kayıt için 14 hocam. maç kadrosunda 12 yabancı olabilir

O zaman bu Beşitaş niye larin, vagner love filan alıyor?

Ben kimi oynatacağımı şaşırdım.
  • Yani şimdi siz bu oyunda başarılı olmanın tek yolunun hazır taktik ya da ondan baz alınarak yapılmış taktikleri kullanmak olduğunu mu söylüyorsunuz? Ben böyle saçma bir şey görmedim.

15 yıla yakındır menajerlik oyunlarını oynarım. Binlerce saatim gitmiştir. Bir sürü başarı kazandım ama Fm'nin son serilerinde hiçbir şey yapamıyorum. Bakıyorum, ergenler bile Fm'de ne kadar başarılı olduklarından bahsediyor. Herkes mi hazır taktik kullanıyor? Ben hazır taktik kullanmak zorunda mıyım?

Yapay zeka taktiğimi çözmesin diye üç farklı taktik kullanıyorum, takım bu taktiklere sezon başından beri çalışıyor. Ama yok, olmuyor. En sonunda laptopu fırlatıp atacağım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Dream Machine -- 25 Ocak 2018; 14:4:17 >
  • Ben Beşiktaşla zorlanıyorum hatta ilk sezon 3. olup ikinci sezon şampiyonluğa gidiyorum ama millet çıkmış ilk sezon Mersin idman yurduyla ligi öbür sezon şl yi aldım diyor. Net hile yapıyor adamlar taktiği al takımı sahaya sür diye bişey yok.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Marty.McFLY

Ben Beşiktaşla zorlanıyorum hatta ilk sezon 3. olup ikinci sezon şampiyonluğa gidiyorum ama millet çıkmış ilk sezon Mersin idman yurduyla ligi öbür sezon şl yi aldım diyor. Net hile yapıyor adamlar taktiği al takımı sahaya sür diye bişey yok.

Hocam ben Schalke ile oynuyorum. Schalke dediğimiz takımın normal şartlar altında ilk beşte, en kötü ihtimalde ilk onda olması gerekir. Ben Schalke ile şu an küme düşme potasındayım. Gücüme giden bu. Yoksa ilk yıldan şampiyonluk elbette beklemiyorum.

• quote:

Orijinalden alıntı: Nikolai Rostov

Yani şimdi siz bu oyunda başarılı olmanın tek yolunun hazır taktik ya da ondan baz alınarak yapılmış taktikleri kullanmak olduğunu mu söylüyorsunuz? Ben böyle saçma bir şey görmedim.

15 yıla yakındır menajerlik oyunlarını oynarım. Binlerce saatim gitmiştir. Bir sürü başarı kazandım ama Fm'nin son serilerinde hiçbir şey yapamıyorum. Bakıyorum, ergenler bile Fm'de ne kadar başarılı olduklarından bahsediyor. Herkes mi hazır taktik kullanıyor? Ben hazır taktik kullanmak zorunda mıyım?

Yapay zeka taktiğimi çözmesin diye üç farklı taktik kullanıyorum, takım bu taktiklere sezon başından beri çalışıyor. Ama yok, olmuyor. En sonunda laptopu fırlatıp atacağım.

Bir tek ben bu durumdayım sanıyordum.

FM17 oynuyorum bende. Yeni başladım gerçi sizin gibi eski değilim. Trabzonspor ile ilk sezon 4. olup UEFA'ya katıldım. Ardından Tottenham, Rijeka (aşırı güçlü adamlar dayanıklılık anlamında, neden bilmiyorum) ve Touluse takımlarının olduğu gruptan 2. olarak çıktım. Elemelerde ilk maçta Napoli geldi ve elendim. 2. sezon maç kazanamıyorum bir türlü. Aynı kadro aynı taktik ama olmuyor. 12. sırada idim ve sonunda kovdular

Şu anda küme düşme potasındaki Bursaspor'u çalıştırıyorum. Oyunu hala tam anlamıyla çözemedim. Ve genelde asistan menajerimin verdiği maç taktiğini kullanıyorum. Burada mı hata yapıyorum sizce ? Morallerde de bir sıkıntı yok ama oyuncular sahaya çıkınca tutuluyorlar resmen.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi nk061 -- 25 Ocak 2018; 15:48:31 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: captain_turkiye

quote:

quote:

quote:

Hocam, en son gelen yamaya uygun taktikleri alalim senden. Ne kullaniyorsun son olarak?

Ben kendi yarattığım 433 (Bozkurt) ve 442 taktiklerini kullanıyorum. FM18de 3lü forvetler FM17'nin aksine tıkır tıkır işliyor valla

FM18 için denediğim taktikler arasında TFF9'un Demolisher V5'ini beğendim fakat 3'lü stopere FM17'deki gibi 18de ihtiyaç yok açıkçası.

Fakat Fm17'deki gibi FM18'de de 3'lü stoperler çok daha iyi taktikler var. Fakat bu sefer ileride işler değişti
  • quote:

2017 oynuyorum zaten ben de o yüzden istemiştim :) Sizin taktikleri zaten forumdan biliyoruz hocam gayet başarılı

Wof mu Goodbye'mıydı neydi Knap'ın FM17 için yaptığı efsane bir taktik var. FM17'nin diablosudur
  • quote:

Orijinalden alıntı: Nikolai Rostov

Yani şimdi siz bu oyunda başarılı olmanın tek yolunun hazır taktik ya da ondan baz alınarak yapılmış taktikleri kullanmak olduğunu mu söylüyorsunuz? Ben böyle saçma bir şey görmedim.

Hayır söylediğim vede anlatmak istediğim şey aslında o kadar kısa, basit değil. Yanlış anlamanız gayet normal.

Demek istediğim şey hazır taktikle başarılı olurdan ziyade, oyun yani maç motoruna etki eden rol ve talimatlar var. Bu da dolaylı yoldan taktik demek aslında ama sadece bir şablon en iyi demek değil.

Yani 3-4-3 ilede 5-2-3 ilede aynı rol ve talimatlar ile çok çok iyi 2 taktik yaratılabilir. Fakat bunu nasıl kullandığınız asıl önemli nokta!

Şimdi başarılı olmak için aslında oyunun mantığını, maç moturunu vede bazı püf noktaları iyice kavramak gerek. FM18 diğer serideki oyunlara göre 1 tık daha zor hale geldi. Zor hale gelmekten kastım kombinasyonlar vede algoritma arttı.

Size şöyle açarak izah edeyim.

Çoğu FM oyuncusunun yaptığı en büyük hatalar şunlar;

1- Oyuncunun profilindeki Rol ve Görevdeki yeşil zımbırtıya göre oyuncuya rol vermek. Örnek Emre Çolak. Emre'nin profiline girdiğiniz zaman Rol ve Görevde Ofansif Oyun Kurucu rolü en dolu olarak gözüküyor. Şimdi bunu çoğu kimse bu şekilde kullanıyor. Bu çok yanlış. Çünkü takım taktiğinde siz belkide AMC'nizin forvete daha fazla yardımcı olmasını isteyeceksiniz.
    Ofansif Oyun Kurucu Destek rolü Emre Çolak için (oyuncu talimatı içermediğinden) aslında iyi bir tercihdir. Fakat sırf forvete yardım etsin daha çok ileri çıksın diye onu Ofansif rol verildiğinde Emre'den alacağınız performans ve verim azalacak. Tabi bu sadece oyundaki algoritmada denizdeki bir damla.

2- Oyuncunun profilinde Rol ve Görev seçildikten sonra çıkan mavi ve beyaz şeritlerin dışındaki özellikleri es geçmek sanki istenmiyormuşcasına düşünmek.
    Emre üzerinden konuşmaya devam edersek, Emre ofansif bir oyuncu bu su götürmez bir gerçek. Fakat Ofansif bir oyuncu diye es geçilen veya seçildiği rol ve görevde diğer özellikler gösterilmiyor diye bakılmayan özellikler vardır. Mesela Cesaret. Çoğu kişi eminim cesaret özelliğini sadece top kapmasını istediği oyuncularda ve stoperlerde arıyordur. Fakat işin aslı o değil. Cesaret sadece stoper için değil forvet, kanat hatta orta saha oyuncuları için bile iyi kötü ortalama olması gereken bir özelliktir.
    Nedeni! Şimdi Emre Çolak, inanılmaz teknik ve çok çok iyi bir pasördür. Fakat o kadar iyi özelliğinin arasında Cesaret özelliğini es geçenler ve Emre'yi topu alsın sürsün, adam eksiltsin diye komut verenler çok büyük bir hata daha yapmış olur. Niye? Emre Çolak evet ilk kontrolü, dribling, teknik ve özel yeteneği sayesinde aslında muazzam topa sahip olma özelliği ve topları çok iyi kullanabilme özellğine sahiptir. (ek olarak, pas, teknik, vizyon) Hatta fiziksel olarak çevik vede iyi dengeye sahiptir. Ancak Emre Cesur vede güçlü bir oyuncu değildir. Buda Emre'yi ikili mücadelelerde korkak ve çekimser bir oyuncu yapmaktadır. Yani driblingi 14 özel yeteneği 16 oldu diye sadece adam çalımlarken bu iki özellik çalışmaz. Üzerine eklenen en az 12 özellik vardır. (daha önceki mesajda bahsettiğim algoritma)

Şimdi bunu bile anlatırken aslında ne kadar uzun ve karmaşık bişeyden bahsediyoruz ki bu bahsettiğim sadece bir oyunucunun çalım atma ve ofansif özellikleri üzerine. Daha topsuz zamanda ne yapabileceğine ve takım olarak ne talimatlara nede şablona değinebildim. Yazılarak anlatılacak şeyler değil aslında ama elimin döndüğünce anlatmaya çalışıyorum.

3- Es geçilen bir oyuncunun Oyun Tercihleri. Şimdi yine Emre üzerinden devam edersek Emre'nin 3 oyun tercihi olduğunu görürüz. Bunlar, Verkaç Yapar, Zayıf Ayağını Kullanmaktan Kaçınır ve Oyunun Yönünü Diğer Kanada Değiştirmeyi sever. Şimdi bu tercihlere sahip olan bir oyuncuya siz ne kadar kısa paslı oynamayı hem takım olarak hemde oyuncu talimatı olarak versenizde oyuncunun karekterinde ve oyun tercihinde bu özellik (oyuncu özelliği dışında) çalışır.

Sonra yorumlarda görüyorum takım yapısını katı yaptım fakat oyuncu istediği gibi oynamaya devam ediyor falan diyorlar.

4- Oyuncu ve takım talimatlarının bir biriyle uyumlu vede oynatmak istediğiniz şablona göre çalıştığın emin olmadan gelişi güzel talimatlar kullanmak.
    Takım şablonu 4231 olan bir dizilişiniz var diyelim. Oyun anlayışınız kontrollü, takım yapınızı ise katı olarak belirlediniz.
    Fakat AMC'deki oyuncunuza sırf 1.maddedeki olay yüzünden 10 numara rolü verdiniz. Maç sırasında ise AMC'deki oyuncunuzun bir kanatta, bir orta sahanın ortasında, kimi zamanda forvetin önünde olduğunu görüp taktik işe yaramıyor yaaw ne yaptıysam başarılı olamıyorum diye boy boy konu açıldığını görürsünüz.
    İşte bunun nedeni takım talimatı ile oyuncuya verdiğiniz rol ve görevdeki oyuncu talimatında yer alanların çakışması. 10 numara rolü oyuncuya özgürlük verir. Eğer katı takım şablonunda oynamak istiyorsanız ve oyuncuların talimatlara bire bir oynuyorsanız hiç bir oyuncuya mevkiden bağımsız oyna rolü olan rol ve görevi seçtirmemelisiniz.

Şimdi bu daha çoooook uzar gider..

Gelelim sadede. Şimdi bu kadar şeyi neden ve niçin anlattım. Nedeni şu;

İnternette gördüğünüz bir çok hazır şablon yani taktik size nasıl oynamanız gerektiğini söyler. Bu yüzden o taktiklerle başarılı olunuyor. Yani bir bug veya hile değil.
    Oyunun algoritmasına ve maç motoruna göre bu yukardaki saydığım bir çok şeyi oyuncularla, takımlarla deneyip en iyi işleyen saati bulanlardır.
    Diyelim ki benim paylaştığım DS 433 Bozkurt taktiğini indirip yüklediniz. Şimdi hiç oyuncu talimatlarına, takım talimatlarına bakmadan, oyuncuzunun nasıl oynayabildiğini incelemeden alıp oynamaya kalkarsanız Başakşehir ile daha uyumlu oyuncular olacağından başarılı olabilirsiniz. Fakat aynı taktikle Fenerbahçe ile belki çok başarısız olursunuz.

Yani her taktikle çok başarılı olup zor yenilen bir takım halini alabilirsiniz. Yada Real Madrid, Barcelona gibi takımlarda bile çalışmayan bir taktikle İngiltere 3.ligde namağlup şampiyon bile olabilirsiniz. Bilmem anlatabiliyormuyum.

Yani herşey OYUNCUDA bitmektedir. Bitiriciliği 20 olan bir forvetin her vurduğu gol olmaz. Yada gol atma olasılığı yüksek olmaz. Bitiricilik sadece 1 özelliktir. Gol atma algoritmasını etkileyen 10'nun üzerinde hesap vardır. Bulunduğu pozisyon, vizyon, teknik, karar verme, önsezi, bitiricilik, soğukkanlılık vs vs diye bu gider. Bunlar sadece oyuncu özellikleridir. Bunun dışında yine hesaplanan en az 10 algoritma daha vardır.

Size önerim çok farklı takımlarla bilmediğiniz oyuncularla ve liglerde girip oynama çalışmanız. Böylelikle oyuncuları kullanmaya taktik yaratmaya zorlanırsınız.

Oyunu oynaya oynaya maç motorunda nelerin ön planda olduğu nelerin daha çok kullanıldığını görüp doğru tercihlerde bulunmanız artar.

Unutmayın sonuçta oynadığımız şey bir oyun ve herşey matematik ve sayılardır, mutlaka bazı şeyler diğerlerinden iyi ve üstün olacaktır.
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: captain_turkiye

quote:

quote:

quote:

Ben kendi yarattığım 433 (Bozkurt) ve 442 taktiklerini kullanıyorum. FM18de 3lü forvetler FM17'nin aksine tıkır tıkır işliyor valla

FM18 için denediğim taktikler arasında TFF9'un Demolisher V5'ini beğendim fakat 3'lü stopere FM17'deki gibi 18de ihtiyaç yok açıkçası.

Fakat Fm17'deki gibi FM18'de de 3'lü stoperler çok daha iyi taktikler var. Fakat bu sefer ileride işler değişti

Hocam zaten senin bozkurt-ic forvet taktigini kullaniyorum. 442 dedigin klasik olan mi?

Oyleyse kanat oyunculari biraz sikinti. Mr ve ml icinde adam almak lazim ama malum yabanci siniri var.

Bir de bu en son yama (18.2.2 galiba) da da ayni sekilde isliyor mu taktikler?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi captain_turkiye -- 25 Ocak 2018; 18:4:37 >
  • O zaman direk TFF9'un Demolisher V5'ini kullan. Hiç kanat oyuncusu almana gerek kalmaz.

Benim Bozkurt taktiğinden defansif açıdan 1 tık daha iyi V5. Fakat hücumda Bozkurt daha iyi

Sana kalmış olay. Nasıl bir oyun oynamak istiyorsan onu dene

Edit: 442'yi GS kariyerinde kullanmıştım.
    < Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >
  • quote:

O zaman direk TFF9'un Demolisher V5'ini kullan. Hiç kanat oyuncusu almana gerek kalmaz.

Benim Bozkurt taktiğinden defansif açıdan 1 tık daha iyi V5. Fakat hücumda Bozkurt daha iyi

Sana kalmış olay. Nasıl bir oyun oynamak istiyorsan onu dene

Edit: 442'yi GS kariyerinde kullanmıştım.

Ben de Gs yapiyorum. 3. sezona geldim.

Hucum iyidir, bozkurt ile yardirmaya devam o zaman.

Ne oldu senin Gs kariyerin? Konunu takip ediyordum, iyiydi.
  • Bitti kardeşim. 2 sene üst üste finalde kaybedince ne moral kaldı ne heyecan. FM serüvenimde ilk defa GS ile üst üste ilk 5 sezonda final görmeyi başardım fakat ikisinide kaybettim büyük başarı oldu benim için
  • 
Sayfa: önceki 954955956957958
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.