Şimdi Ara

FON NEDİR ? NASIL YATIRIM YAPILIR ?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
22
Cevap
4
Favori
787
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Türkiye'de çoğu kişinin bilmediği bir yatırım yöntemi, bilinmediğini de nerden çıkardın derseniz. şuradan çıkardım en çok katılımcısı olan fon bile sadece 27000 kişi koskoca 83 milyonluk ülkede bu kadar az kişi katılmışsa halkın %98 i bu işten bir haber demektir.

• Yatırım konusuna atsan daha iyi olur

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • the__executioner__ kullanıcısına yanıt

yatırım bölümü forumuna takılanlar zaten fonun ne olduğunu bilir,amaç bilmeyenlere öğretmek. en çok kişi burada var.

• AFT ve YAY'da biraz yatırımım var gerçi ikisi de birbirinin aynısı gibi. Var mıdır başka bir fon tavsiyen?

• Booker DeWitt kullanıcısına yanıt

1 tanede bist100 şirketlerine yatırım yapan fon al. örnek

TACİRLER PORTFÖY HİSSE SENEDİ FONU (HİSSE SENEDİ YOĞUN FON)

TACİRLER PORTFÖY DEĞIŞKEN FON

Yani fonları çeşitlendirmek iyidir tüm yumurtaları aynı pepete koymak risktir.

• Bu tarz başka kanal öneriniz var mı ?

• İŞ PORTFÖY ELEKTRİKLİ ARAÇLAR KARMA FON

da güzel fon elektrikli araçlar popülerleşecek daha da o yüzden geleceği parlak bir fon. tabi fon yöneticilerinin performansı da önemli. şimdilik iyiler

• Ali Babacan a sorsana  

bu kanal da iyi

• ozbey08 kullanıcısına yanıt

Ali bey gelirse zaten ülke yatırım ve fırsat cenneti olacak gelirse bana teşekkür edersiniz umarım 

• quote:

Orijinalden alıntı: ozbey08

1 tanede bist100 şirketlerine yatırım yapan fon al. örnek

TACİRLER PORTFÖY HİSSE SENEDİ FONU (HİSSE SENEDİ YOĞUN FON)

TACİRLER PORTFÖY DEĞIŞKEN FON

Yani fonları çeşitlendirmek iyidir tüm yumurtaları aynı pepete koymak risktir.

bundan aldım zarardayım

• quote:

Orijinalden alıntı: xxCrazyBoyxx01

bundan aldım zarardayım

Alıntıları Göster

nasıl zarardasın? günlük aylık yıllık ta en çok kazandıran fon bu.

https://www.tefas.gov.tr/FonAnaliz.aspx?FonKod=TCD

• quote:

nasıl zarardasın? günlük aylık yıllık ta en çok kazandıran fon bu.

https://www.tefas.gov.tr/FonAnaliz.aspx?FonKod=TCD

Alıntıları Göster

dolar daha da düşer diyodum mal gibi tam tatilden önce girdim böyle oldu bilgim de yok dh halkı bana ne önerir

• xxCrazyBoyxx01 kullanıcısına yanıt

şuan bu fonlar tatilde işlem yapmıyorlar. yani zarar etmen imkansız.

31 aralık günü bu tacirler hisse senedi fonundan 30tl kazandım 3000tl yatırmıştım yani günlük kazanç %1 di 30tl verdi. birde ak poöyföy yeni teknolojiler fonunda da 5000tl vardı oda 2tl kazandırdı son işlem gününde.

10 000tl para haizdeyken günlük 3,5tl veriyordu . faizden çıktım fonlara yatırdım 10 günlük faizden gelecek parayı 1 günde kazandırdılar.

10 kasımdan beri bekliyoruz altın dolar çıkacak diye ama düştükçe düşüyor.

• quote:

şuan bu fonlar tatilde işlem yapmıyorlar. yani zarar etmen imkansız.

31 aralık günü bu tacirler hisse senedi fonundan 30tl kazandım 3000tl yatırmıştım yani günlük kazanç %1 di 30tl verdi. birde ak poöyföy yeni teknolojiler fonunda da 5000tl vardı oda 2tl kazandırdı son işlem gününde.

10 000tl para haizdeyken günlük 3,5tl veriyordu . faizden çıktım fonlara yatırdım 10 günlük faizden gelecek parayı 1 günde kazandırdılar.

10 kasımdan beri bekliyoruz altın dolar çıkacak diye ama düştükçe düşüyor.

tesla amazon apple google falan var o fonlarda şişmemiş mi sence o hisseler şuan girilir mi patlamadan çıkılabilir mi hisse almaktan daha az riskli çeşitlilik var ama yine de korkutuyo insanı

• kısa vadede %10 düşer sonra tekrar yükselir. yani öyle bitcon gibi acayip şekilde düşüş yapmaz. fonları 6 aylık 1 yıllık olarak almak gerek. ve en önemlisi panik yapmamak gerek.

• IPJ, TTE, AFT, MAC

Bunlar hisse yoğun fonlarda favorilerim. Zaten sadece hisse yoğun fon alıyorum aldığımda, diğerleri gereksiz bence.

• Hocam bu başlığı biraz unutmuşsunuz sanırım :) Çok güncellenmemiş.

Bu ilk mesajda paylaştığınız videoyu izledim. Videonun sonunda bahsettiği fon tavsiyeleri barındıran ikinci videoyu da izledim. ( https://www.google.com/sorry/index?continue=https://www.youtube.com/watch%3Fv%3Dt3yL0e_oIt4&q=EgQuLZpEGNaY7IoGIhDI8nAyskEeRl8-0HcdSAKMMgFy )

Videoda tavsiye ettiği tüm fonlar 3 ay ve 6 ayda zarar etmiş.

Böyle video çekerek ve insanlarla paylaşacak bilgiye sahip birinin tavsiye ettiği fonlar bile 3 ay / 6 ay dönemde zarar ediyorsa sizce tecrübesiz yatırımcılar fonlara yönelmeli mi?

@ozbey08

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi agritux -- 11 Ağustos 2021; 17:56:10 >

• agritux kullanıcısına yanıt

şimdi bir şey sürekli %50 nin üzerinde kazandıracak olsa insanlar gider o şeye para yatırırdı. yani öyle olsa kimse mevduat faizine para yatırmazdı değil mi?

konjektüre göre fon değişikliklerini sen yapmalısın. fonlar her daim kazandırmaz. bazı döngüsel zamanlarda zararda eder.

mesela o videnun yapıldığı tarihte Türkiye borsası çoşuyordu,dolar düşüyordu. şuan ise tam tersi. doların yükselişte olduğu konjektürde yabancı hisse senedi fonları veya döviz fonları daha iyi kar ettirir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ozbey08 -- 11 Ağustos 2021; 18:9:53 >
  • ozbey08 kullanıcısına yanıt

Dediğinizde çok haklısınız hocam. Ben sanırım kendimi ifade edemedim.

Özellikle sizin paylaşımınızdan sonra fonlar ile ilgili vaktim oldukça araştırma fırsatım oldu.

Ama benim finans bilgim dahilinde erişebileceğim ya da anlayabileceğim kaynaklar hep yüzeysel.

Aslında demek istediğim şuydu. Bir fon aldık diyelim. İçerisindeki dağılımı da o günün koşulları dahilinde beğendik.

Sonra dediğiniz gibi değişkenler yüzünden fon duraklama dönemine hatta zarar dönemine geçti.

Fonu yönetenler hemen pozisyon alıp içeriği değiştirebiliyorlar mı? Değiştiremiyorlarsa ben bu dönemi hissettiğim zaman kendim hemen çıkabiliyor muyum?

Bilmiyorum şu an fonları yatırım aracı olarak kullanıyor musunuz ama bu başlıkta da borsa başlığınızda olduğu gibi paylaşımlar yapsanız ne şahane olurdu.

• agritux kullanıcısına yanıt

tamam şimdi anladım. her fonun tabi olduğu kurallar var. o kurallar dışına çıkamıyorlar.

mesela hisse senedi fonları paranın %80 ini daima hisse senetlerinde tutmak zorundalar. borsa her gün düşüyor olsa bile hisselerden çıkamıyorlar. mesela geçmişte başarılı olup şuan o başarısız bulduğun fonların çoğu o kurallar yüzünden son 5 aydır zarardalar. fon yöneticisi borsanın düşeceğini önceden ön görse dahi hisselerden çıkamıyor kurallar gereği.

serbest fonlar ise daha rahat takılabiliyorlar,istedikleri an hiiselerden çıkıp açığa satış yaparak bile para kazanabiliyorlar.

borsanın düşeceği bir iklim oluşursa fondan çıkman gerekir. tabi hemen çıkamıyorsun. Borsa istanbul fonlarından 2 günde yabancı hiise senedi fonlarından 3 günde çıkabiliyorsun.

piyasanın iklim değişikliklerinde fon değişikliği yapmak önemlidir.

mesela Naci Ağbal ın görevden alınmasından sonra yerli hisse senedi fonlarından çıkılıp yabancı hisse senedi fonlarına ağırlık verilmesi gerekirdi. çünkü piyasa iklimi değişmişti. bu soğuk kış ikliminden de hala çıkmış değiliz.

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.