Şimdi Ara

FOCUS TDCİ YAKIT (8. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
151
Cevap
3
Favori
107.493
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
Giriş

2006-2007 focus ghia tdci yada collection düşünüyorum 26-27bin bütcem var en fazla :)

bir önceki aracımdan ağzım çok yandı yakıt konusunda, yine aynı modelde astra ile arasında gidip geliyorum.

sorum şu. çok ağır trafiğe girmiyorum kartaldan maltepeye e5 den günde git-gel toplam 15 km gidiyorum onun haricinde 20 günde bir izmite gidiyorum. Ben bir depo ile en az 750-800km gitsem yeter öle çok hırçın kullanmam zaten aracımı. 700km yi bile göremeyeceksem hiç bakmıyım focus a???
  • quote:

Orijinalden alıntı: caterpillar

Arkadaşlar Merhaba,

2006-2007 focus ghia tdci yada collection düşünüyorum 26-27bin bütcem var en fazla :)

bir önceki aracımdan ağzım çok yandı yakıt konusunda, yine aynı modelde astra ile arasında gidip geliyorum.

sorum şu. çok ağır trafiğe girmiyorum kartaldan maltepeye e5 den günde git-gel toplam 15 km gidiyorum onun haricinde 20 günde bir izmite gidiyorum. Ben bir depo ile en az 750-800km gitsem yeter öle çok hırçın kullanmam zaten aracımı. 700km yi bile göremeyeceksem hiç bakmıyım focus a???

Az yakmak için focus doğru tercih olmayabilir, 1.5 dci daha az yakan motor. Ama biryerde ford digér yanda clio

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • focus ışık yanınca 45 lt yakıt alır 130 km hız sabitleme ile 1000 km gider.megan 53 lt yakıt alır 120 km ile 1050 km yol gider.şehir içi focus 6 veya 6.3 lt /100 km yakıt tüketir.motorin lt 4.28 hesabını siz yapın.araçta 4 kişi var.olmadı depolarına 200 tl lik yakıt doldurun aynı yükle aynı yere aynı zamanda gitmeyi deneyin farkı görün .
  • arkadaşlar merhaba uzun zamandır istanbul izmir. istanbul ankara gidip gelirim. çeşitli araçlarım oldu multijet hdi,(tdci) dci piyasanın en az yakan ve tutulan motorlu araçları. şunu demek isterim yakıt ve performans açısından henüz 2004 yılında çıkan ve günümüze gelen tdci(hdi) psa 1.6 dizelin rakibi yok. uzun ömürlülükte multijet ( 700.000 km. motora işlem yapmadan yapan oldu) bu rakam tdci(hdi) 450-500.000 aralığında. dci ler malesef bu kadar uzun ömürlü değil. burda önemli faktör aracınızın bakımlı olması, lastiklerinizin iyi olması ve altın kurak gaz pedalınızla aranızın iyi olması. multijet albeayla (2007) 3.9 ortalamayla ist izmir yaptım ama 2010 albea multijetle malesef 4.2 nin altına düşemedim.
    mesela 307 hdi 110 luk pejo 307 ile ist. ankara gidiş dönüş. 3.6 lt. ortalama yaparken aynı yolu focus 1.6 tdci 110 luk araçla 4.0 ile yaptım. ve 4.0 yaktığım bu aracın sadece lastiğini değişip ist izmir. 3.5 lt. ortalama ile geldim.
    bu sebeple araçlar genelde birbirlerine yakın değerleri gösterir sonuçta rekabet olan bir sektör. burda bize düşen bakım ve kullanış stili. mümkün olduğunca hız sabitlemeli araçlar kullanıp hız sınırlarına riayet etmek gerekir. 2200 devir üstü her dizel yakıtı içmeye başlar bu mültijette dahada çok. fabrika verilerindeki max tork devir bandı çok önemli. arada bir yüksek devire çıkıp egzoz sistemindeki kurumları temizlemek gerek. yakıtı bildiğiniz güvenilir yerden almak gerek. hava filtresi kirli gezmemek gerek. lastik basınçlarını düzenli ve kitapçık değerlerinde doldurmak gerek. yokuş aşşağı boşa atmamak gerek.

• Bende 2008 1.6tdi trend focus var tam depo sehirici normal kullanm ne cok sıkıstırdım ne de basmaktan korktum 950-965 km yol gidiyrum her zaman boyle ama fordlarin bakimini zamaninda yapacksn fazla bakimsiz birakmicaksn o zaman yakit tuketimi artiyor uzun yolda siz dusunun ben memnunum basmaktan korkmam guvenlidir viraj alimi cok iyi savurma yoktur bide dreksiyon ayari spordaysa hic korkma yükü vur kopek gibi gitsin

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Yakıt rekoru bende o zaman;yol bilgisayarı 9.2L/100 gösteriyor,araba daha 59 binde,Antalya şehir içi trafiği,ya yol bilgisayarı hatalı,ya aşırı soğuklardan ya da başaka bir sebebi var.Depoyu tekrar doldurup öyle hesaplama yapacam bakalım sonuç ne çıkacak.
  • Benim araç 1.6 tdci ama şehir içi şuan gördüğüm rakam 9.7 lt.... yeni aldım daha 100000 de araç.çokmu yakıyor anlamadım... şehir dışı 90-130 km arası gittim. ortalama 4,8 lt çıktı.
  • yaklaşık bir ay önce emekli bir amcadan 2007 dizel 160.000 km de araç aldım. Aldığımda depoyu fullettim yaklaşık her çeyrek çizgide 160-170 km gitti. son çeyreğe geldiğimde hava,yağ,polen ve mazot filtresi motor yağı değişti. Ek olarak berner marka enjektör temizleyici eklettim. Son çeyrek depoyu devirli kullandım ve yaklaşık 220-230 km gitti. geçtiğimiz hafta tekrar depoyu doldurdum ve ilke çeyreğe ulaştım. Yaklaşık 195-200 km gitti. Bu arada hem havalar soğudu hemde kışlıkları taktırdım. Filtre ve yağın mı faydası oldu yoksa enjektör temizleyicinin bilemiyorum. Belki bu bir aylık süreçte araca alıştım ondandır.
  • Iyi Aksamlar arkadaslarin yorumlarina bakıyorum da anlayamadigim nokta su;sehirici kiyaslamasini nasil yapıyorlar,mesela km ye kac isik ve stop var.Benim 2005 focus 2 hb dizel var ve sehirici 650 km yi geçmemiştir.iki ,uc yuz metrede bir isik ve bariyer var.Bana gore yakiti normal uzun yolda kullandiginiz yol otoban mi yoksa sehirlerarasi yol mu hepsi fark ediyor.Bence otobanda daha fazla yakıyor cunku kmler 150,160 geçiyor.Normal sehirler arasi yolda hiz limiti dusuk olduğu için yakit sarfiyati bayagi dusuk oluyor.sehirlerarasi yolda bir depo ile normal gidişte 900 ile 950 arasi yakıyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ARSLAN5834

focus ışık yanınca 45 lt yakıt alır 130 km hız sabitleme ile 1000 km gider.megan 53 lt yakıt alır 120 km ile 1050 km yol gider.şehir içi focus 6 veya 6.3 lt /100 km yakıt tüketir.motorin lt 4.28 hesabını siz yapın.araçta 4 kişi var.olmadı depolarına 200 tl lik yakıt doldurun aynı yükle aynı yere aynı zamanda gitmeyi deneyin farkı görün .
    mazot 4 ken iyiydi de şimdi 6 litreyi görünce canımız sıkılıyor benzin ile mazotun farkı da kalmadı 6.5 lira x 6 litre çok en güzeli uzun yola gitmek 110 la
  • 
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.