DonanımHaber'de AraYENİ GELİŞMİŞ ARAMA
ForumBu Bölümde Ara
Yeni DH Mobil Uygulama herkese açık beta sürümü kullanıma açıldı. Gizle Şimdi Dene
FLAŞ! ASKERLİK 3 AY DÜŞÜYOR! YASA 1 EKİM'DE SUNULACAK..
276
Cevap
0
Favori
49.024
Tıklama
Tüm Forumlar >> Konu Dışı / Off Topic >> Konu Dışı >> FLAŞ! ASKERLİK 3 AY DÜŞÜYOR! YASA 1 EKİM'DE SUNULACAK..
Sayfaya Git:
Sayfa:
Giriş
      2629 Mesaj
      16 Eylül 2010 12:02:18 Konu Sahibi
      Genelkurmay Başkanlığı, 9, 12 ve 15 ay sürelerinde çalışmalarını yoğunlaştırdı.

Bu arada, bir başka kaynağa göre, hükümet, askerliği 9 aylık süreye çeken 'Tek tip' tasarısını 1 Ekim'de Meclis'e getirecek.

3 TERTİBE BİRDEN KIŞLADAN TERHİS YOLU

Savunma Bakanı Vecdi Gönül, "Konu nihai bir kanun tasarısı haline gelmedi" dese de konu üzerinde çalışan askeri kaynakların kafasında öne çıkan süre 12 ay.

Vatan gazetesinde Levent İçgen'in üst düzey askeri kaynaklara dayandırdığı haberinde 9 ay askerliğin zor olduğu yazılıyor.

9 AY ZOR

Üst düzey askeri kaynaklar, “Tek tip askerlik uygulamasıyla ilgili olarak 9, 12 ve 15 sürelerinde çalışma yürütülüyor. Asker ihtiyacının yıllara göre belirlenmesi netleşince bu süre de netlik kazanacak. Ancak tek tip askerliğin 9 ay olması ihtimali oldukça zayıf görünüyor. 12 ay daha kuvvetli bir ihtimal” değerlendirmesini yaptı.

HENÜZ TASARI HALİNE DÖNÜŞMEDİ

Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül ise tek tip askerlik tasarısının henüz Bakanlar Kurulu’nda konuşulacak seviyeye gelmediğini söylemişti. Gönül, "Konu nihai bir kanun tasarısı haline gelmediği için bir şey söylemek yanlış olur. Bakanlar Kurulu’nda müzakere edilecek aşamaya geldiğinde daha çok bilgi verme şansımız olur" açıklamasını yapmıştı.

KISA DÖNEM BİTECEK

Projenin hayata geçmesiyle birlikte, 4 yıllık üniversite mezunlarının istifade ettiği kısa dönem askerlik uygulaması son bulacak. Yine üniversite mezunlarının yaptığı yedek subay askerlik de bu uygulamayla son bulacak. 12 ay süreliğine takım komutanı olarak kıtalarında gören yapan yedek subaylar da er statüsüyle zorunlu askerlik hizmeti yapacaklar.

ACEMİ EĞİTİMİ

Acemi eğitimi de 20 ile 30 gün arasında verilecek. Yemin töreninden sonra ikinci döneme geçilecek. Bu dönemin 45 gün sürmesi planlanıyor. Takım komutanları ise mesleği askerlik olan sözleşmeli subaylardan oluşacak.

2.HABER ;

Hükümet, askerliği 9 aylık süreye çeken 'Tek tip' tasarısını 1 Ekim'de Meclis'e getirecek.

Ekle Türkiye'nin yeni gündemi tek tip askerlik... Hükümet, askerliği 9 aylık süreye çeken 'Tek tip' tasarısını 1 Ekim'de Meclis'e getirecek. Böylelikle kışlada süre eşitlenecek. Yasa çıkar çıkmaz olacaklar şöyle:

Bedelli askerlik tartışmaları sürerken gündem "Tek tip"e kilitlendi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan önceki gün Genelkurmay Başkanı Orgeneral Işık Koşaner ile bir araya geldi. Bu sırada Koşaner, Başbakan Erdoğan'a bir dosya sundu. O dosyada "Tek tip" askerlikle ilgili çalışmaların bulunduğu öne sürüldü. İşte o dosyayla ilgili bilgiye ulaşıldı. Genelkurmay Başkanlığı, askerliğin 9 aylık sürede "Tek tip" olarak yapılmasını öngören çalışmayı tamamladı. Genelkurmay'ın taslağı Başbakanlık'ta yapılacak çalışmaya göre işleyecek. Başbakanlık, konunun ilgilendirdiği kurumlarla temasa geçerek Genelkurmay'ın yazdığı metne son şeklini verecek.

İLK MADDELER ARASINDA
      Hükümet tasarısı olarak hazırlanacak metin, öncelikle Bakanlar Kurulu'nda tartışmaya açılacak. Bakanlar Kurulu'nun imzasının ardından da TBMM'ye sunulacak. Tasarı, önümüzdeki haftalar içinde tamamlanırsa, 1 Ekim'de yeni yasama yılına başlayacak olan TBMM'nin öncelikleri arasında bulunacak.

ERKEN TERHiS
      "Tek tip" askerlik, kısa ve uzun dönemi ortadan kaldıracak. Yasa çıkarsa herkes 9 ay askerlik yapacak. Uzun dönem yapanların süreleri 15 aydan 9 aya inecek. Ancak 6 ay olarak görev yapan üniversite mezunları 3 ay daha kışlada kalacak. Yedek subaylar ise görevlerine devam edecek. Yasa çıkar çıkmaz, yüzlerce asker de erken terhis olacak.

|
      |

• 16 Eylül 2010 12:04:17
      Özet geç
      |
      |

Pardon o sütle ne yapacaksınız acaba?
    • Yüzbaşı
      911 Mesaj
      16 Eylül 2010 12:04:39
      Burdaki bir çok kişi için 3 ay artacak.
      |
      |

▲  Hell aint a bad place. Hell is a from here to eternity
      ▲ ▲  Huehuehuehuehuehuehuehuehue like a brazilian Jiji
      Can't u? Cruel Moon Bring The End
    • Binbaşı
      1773 Mesaj
      16 Eylül 2010 12:05:09
      ülkede savaş var 32 ay olsun askerlik
      |
      |

i want to play a game
      make your choice... live or die
    • Yarbay
      2629 Mesaj
      16 Eylül 2010 12:07:57 Konu Sahibi
      quote:

Orijinalden alıntı: burakkagan

Askerliğin kısayıp uzamasından çok ne şekilde yapılacağı önemli. Şu an üniversite okuyorum bana 9 ay tuvalet temizleteceklerine 1 sene 1.5 sene asteğmenliğimi yaparım daha iyi

Eğer bu olay onaylanırsa yapamıyacaksın normal ER olacaksın.. İstersen 6 yıllık üniv bitir..
      |
      |

• Binbaşı
      1469 Mesaj
      16 Eylül 2010 12:08:00
      10 gün yapalım hatta şöyle bi görünüp çıkalım. 3-4 yıl sonra kürdistanı kurduk dicekler sonra kürtlerle savaşırken amerika demokrasi getircek. 10 günlük eğitim almış askerlerimiz amerikaya zarar veremez böylece? nedemiş ünlü düşünür rammstein:"hepimiz amerikada yaşıyoruz."
      |
      |

Other Bands Play,Manowar Kill !
    • Yarbay
      5412 Mesaj
      16 Eylül 2010 12:21:10
      el atmadıkları yer kalmadı ama sonları yakın..
      |
      |

Katılım tarihi: 8 Ocak 2005

You can breathe. You can blink. You can cry. Hell, they're all gonna be doing that.

Negan
    • Binbaşı
      1679 Mesaj
      16 Eylül 2010 12:22:19
      quote:

Orijinalden alıntı: burakkagan

Askerliğin kısayıp uzamasından çok ne şekilde yapılacağı önemli. Şu an üniversite okuyorum bana 9 ay tuvalet temizleteceklerine 1 sene 1.5 sene asteğmenliğimi yaparım daha iyi

+1
      Ben üniversite okucam ders geçmek için k.çımı yırtıcam ama ordan gelicek ilkokul terk birisi bana emir vercek.Döverim lan onu.
      |
      |

• Yarbay
      2448 Mesaj
      16 Eylül 2010 12:23:14
      quote:

Orijinalden alıntı: LsR

Alıntıları Göster

Eğer bu olay onaylanırsa yapamıyacaksın normal ER olacaksın.. İstersen 6 yıllık üniv bitir..

aynen okumanın hıcbı yararı olmayacak
      |
      |

• Binbaşı
      1907 Mesaj
      16 Eylül 2010 12:23:56
      quote:

Orijinalden alıntı: Man Of War

10 gün yapalım hatta şöyle bi görünüp çıkalım. 3-4 yıl sonra kürdistanı kurduk dicekler sonra kürtlerle savaşırken amerika demokrasi getircek. 10 günlük eğitim almış askerlerimiz amerikaya zarar veremez böylece? nedemiş ünlü düşünür rammstein:"hepimiz amerikada yaşıyoruz."

We're all living in America,
      America is wunderbar.
      Amerika, Amerika.
      Coca-Cola, Wonderbra,
      Amerika, Amerika.
      |
      |
    • Er
      12 Mesaj
      16 Eylül 2010 12:26:07
      başlıkta 3 ay'a düşüyor diye okudum bir an sevinç patlaması yaşadım
      |
      |

• Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
      16 Eylül 2010 12:27:21
      ben bırakıyom o zaman okulu niye okuyoz zaten iş yok tek avantaj askerlikten yırtmaktı oda gitti
      |
      |

Güney Kore, resmi adıyla Kore Cumhuriyeti.Ülke'nin başkenti Seul'dür.Güney Kore
      ılıman iklim kuşağında ve ülke arazisi dağlık topraklardan oluşur. Ortalama 50 milyon
      gibi bir nüfusa sahiptir. Güney Kore başkanlık sistemine göre yönetilen ve onaltı idari
      bölüm içeren bir cumhuriyet, ayrıca ülkedeki yaşam standartları çok yüksektir ve Güney
      Kore gelişmiş ülke satüsüne sahiptir.Ülke Asya'nın en büyük dördüncü ekonomisine
      sahip.Ülke'nin ekonomisi ihracata dayalı, özellikle elektronik endüstrisi ve robotik gibi
      sektörlerde üretimi güçlüdür.Güney Kore Birleşmiş Milletler,OECD ve G20 gibi örgütlere üyedir.
    • Er
      12 Mesaj
      16 Eylül 2010 12:28:18
      Bedelli çıkacak dertler bitecek
      |
      |

• Binbaşı
      1046 Mesaj
      16 Eylül 2010 12:28:42
      48ay olsun
      |
      |

16 Eylül 2010 12:29:16
      tebrikler bu konuyu açan 3. kişisiniz
      |
      |

• Yarbay
      2077 Mesaj
      16 Eylül 2010 12:31:27
      at yolmak,izmarit toplamak,komutan köpeği gezdirmek için yeterli eğitimli adam yokmuş askerde o yüzden lisans mezunları 9 ay er olarak askerlik yapacak.

Bu kanun teklifi kabul edildiğinde AKP için iyi şeylerin başlangıcı olacak.
      |
      |

• Yarbay
      2380 Mesaj
      16 Eylül 2010 12:33:54
      ztn 4 5 sene okuyoruz..bir de 3 cocuk derler.askerden geldin de is buldun da evlencen de.....
      < Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >
      |
      |
    • Er
      12 Mesaj
      16 Eylül 2010 12:37:33
      Merakla bekliyorum 1 ekim'i umarım meclis tv görüşmeleri canlı verir kimlerin oy kaybedeceği belli olacak
      < Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >
      |
      |

• Yüzbaşı
      910 Mesaj
      16 Eylül 2010 12:37:42
      Arkadaşlar dinleyin Arkadaşlar

buradaki Üniversite öğrencilerine bakılırsa hepsi sinirlendi bu habere ve istemiyor düşünsenize üniversite mezunu 12 ay lise mezunuda 12 ay ilk okul mezunuda 12 ay ve er hepsi er !!!! buna kim razı gelir kimse

peki şimdi bu yasa 500 millet vekilinin önüne gelecek ve oylayacaklar red yada kabul olarak

ben millet vekiliyim oğlum 4 yıllık müh. okuyor ve ben kalkıp bu yasayı onaylarmıyım ? size soruyorum ????

siz onaylarmısınız ???? heleki dtp millet vekilleri onaylarmı böyle bir yasayı onların oğluda üniversitede okuyor ve oğlu 5 ay askerlik yapacakken 12 aylık yapacak ona izin vericek ha ? böyle birşeyin mümkünatı varmı ya ?

onun için en fazla olsa olsa buradan askerlik 12 aya düşer lise ön lisans için 4 yıllıklar içinde 5 ay askerliğe devam onun dışında bu yasadan hiç bir b.k olmaz....
      |
      |

16 Eylül 2010 12:40:09
      quote:

Orijinalden alıntı: Real-Gamer

Arkadaşlar dinleyin Arkadaşlar

buradaki Üniversite öğrencilerine bakılırsa hepsi sinirlendi bu habere ve istemiyor düşünsenize üniversite mezunu 12 ay lise mezunuda 12 ay ilk okul mezunuda 12 ay ve er hepsi er !!!! buna kim razı gelir kimse

peki şimdi bu yasa 500 millet vekilinin önüne gelecek ve oylayacaklar red yada kabul olarak

ben millet vekiliyim oğlum 4 yıllık müh. okuyor ve ben kalkıp bu yasayı onaylarmıyım ? size soruyorum ????

siz onaylarmısınız ???? heleki dtp millet vekilleri onaylarmı böyle bir yasayı onların oğluda üniversitede okuyor ve oğlu 5 ay askerlik yapacakken 12 aylık yapacak ona izin vericek ha ? böyle birşeyin mümkünatı varmı ya ?

onun için en fazla olsa olsa buradan askerlik 12 aya düşer lise ön lisans için 4 yıllıklar içinde 5 ay askerliğe devam onun dışında bu yasadan hiç bir b.k olmaz....

inşallah mantıklı diyosun
      |
      |

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.