Şimdi Ara

Flac Müzik Ve Mp3 Arası Fark Ve MP3 128 KBPS İLE 320 KBPS ARASINDAKİ FARK

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
75
Cevap
2
Favori
5.682
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Bugün arkadaşıma gösterdim oda dedi ne kadar fark olabilir falan dinledi hayran kaldı bundan sonra 320 kbps indirecek veya alacak bilmiyorum :D farkı merak edenler içinde paylaşayım dedim :) daha önce açıldıysa bu konu çok özür dilerim umarım bu konu yardımcı olmuştur size :)https://www.mediafire.com/?r5efnalcwhfk265

Kısa söylemek gerekirse kalite farkı diyelim 128 de tizler cuzz cizzz diye çıkıyorsa 320 de gerçek tiz sesi alırsınız ve bunu arkadaşımda söyledi bana gerçekten güzel tiz sesi alıyorum dedi deneyin farkı görün.Sadece tiz sesi değil bass ve mid de aynı şekilde.
    Flac müzik ise bam başka ustalar bilir gayet kaliteli ses veriyor onun kbps si genelde zamanına göre değişir her şarkının size attığım 1770 falandı galiba flaclar daha yüksek olur ve 5.1 sistemlerinizde gayet güzel ses alırsınız aynı şekilde 2.1 de dee

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ahmetoguz10 -- 11 Ocak 2015; 21:56:31 >

• Farkı hisseden var mı ?
  • Elalem dsd ile uğraşır olmuş sen daha flac :)
  • ahmetoguz10 kullanıcısına yanıt
    hocam farkı bilmedimde böyle parçalar varsa başka alabiliriz...
  • böyle şarkılar var tabide :D upload çok uzun sürer tanesi 50 mb civarı zaten :D
  • fark hissedilir derecede var. mp3 yerine keşke böylelerini download etsek ama ne yapcan bir kere indiriyosun
  • ortada biraz kavram karmaşası var o da sesin değişmez yasası olan zincir yasasıdır "bunu ben böyle adlandırırım hep" sesteki kaliteyi anlamanız için ona göre ekipman olması lazım sadece iş müzikte bitmez dinlenecek tüm ekipman belli bir düzeyde ve doğru ekipmanlar olacak ki kalite farkı anlaşılsın ortaya çıksın diper türlü anlamanız çok zor hatta imkansız gibi bir şeydir çalacağınız müzik istediği kadar kaliteli olsun işe yaramaz yani... işde zincir yasasıda burada devreye giriyor nedir bu? player > pc+ses kartı-cd player dac vs amfi> müzik için stereo amfi daha iyidir yada nisbeten avr olabilir hoparlör> raf tipi yada full range hop ve kablolar bu da çok önemlidir görüldüğü gibi tepeden tırnağa bir uyum söz konusu... ama bu demek değilki sistemin yok müzik dinleme yada flac wave vs dinleme kötü olandan en iyi olan zaten doğal olarak iyidir yada kalite anlaşılmasa yada belli belirsiz anlaşılsa bile elinizde güzel kayıtlar olmuş olur ileriye dönük yatırım olmuş olur... 5.1 lere gelince dts kayıtlı bir parça dinleyinde 5.1 neymiş görün derim...

• LAME mp3 encoder ile Diana flac'ı ortalama 140 kbit/sec olacak şekilde encode ettim, şimdi de çok fark var mı :)

edit: dosya kaldırıldı. Arkadaşın eklediği mp3 çok kötü, bu ise daha iyi idi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dustdevil -- 29 Ocak 2015; 22:06:30 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: yuxeses

ortada biraz kavram karmaşası var o da sesin değişmez yasası olan zincir yasasıdır "bunu ben böyle adlandırırım hep" sesteki kaliteyi anlamanız için ona göre ekipman olması lazım sadece iş müzikte bitmez dinlenecek tüm ekipman belli bir düzeyde ve doğru ekipmanlar olacak ki kalite farkı anlaşılsın ortaya çıksın diper türlü anlamanız çok zor hatta imkansız gibi bir şeydir çalacağınız müzik istediği kadar kaliteli olsun işe yaramaz yani... işde zincir yasasıda burada devreye giriyor nedir bu? player > pc+ses kartı-cd player dac vs amfi> müzik için stereo amfi daha iyidir yada nisbeten avr olabilir hoparlör> raf tipi yada full range hop ve kablolar bu da çok önemlidir görüldüğü gibi tepeden tırnağa bir uyum söz konusu... ama bu demek değilki sistemin yok müzik dinleme yada flac wave vs dinleme kötü olandan en iyi olan zaten doğal olarak iyidir yada kalite anlaşılmasa yada belli belirsiz anlaşılsa bile elinizde güzel kayıtlar olmuş olur ileriye dönük yatırım olmuş olur... 5.1 lere gelince dts kayıtlı bir parça dinleyinde 5.1 neymiş görün derim...

birçok albümüm var dts kodekli katilmamak mümkün değil hocam 1410 k/bit deger var parçalarda

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• khz değeride çok önemlidir aslında 96 ve 192khz iyidir ama genelde flac da olsa 44-48khz oluyor genelde... bu da tek başına yetmez bit değeri vardır en iyisi 24bit lik parçadır ama onlarada genelde 8-16 bit oluyor...
    bende mesela bir çok dts albüm var bazısı 96khz 1400-1700kpbs ve 24bit değerlere sahip işde kalite bunlar da ama bunun da hakkını veren sistemler lazım bu işin sonu yok ama ben şahsen kaliteli encodeleri kısmen anlayabiliyorum... birde blu-ray kalitesinde müzik albümleri var ama onlarada esaslı bir sistem lazım... sonra plak dac lambalı olayları var onlara girmiyorum bile...
  • quote:

Orijinalden alıntı: yuxeses

ortada biraz kavram karmaşası var o da sesin değişmez yasası olan zincir yasasıdır "bunu ben böyle adlandırırım hep" sesteki kaliteyi anlamanız için ona göre ekipman olması lazım sadece iş müzikte bitmez dinlenecek tüm ekipman belli bir düzeyde ve doğru ekipmanlar olacak ki kalite farkı anlaşılsın ortaya çıksın diper türlü anlamanız çok zor hatta imkansız gibi bir şeydir çalacağınız müzik istediği kadar kaliteli olsun işe yaramaz yani... işde zincir yasasıda burada devreye giriyor nedir bu? player > pc+ses kartı-cd player dac vs amfi> müzik için stereo amfi daha iyidir yada nisbeten avr olabilir hoparlör> raf tipi yada full range hop ve kablolar bu da çok önemlidir görüldüğü gibi tepeden tırnağa bir uyum söz konusu... ama bu demek değilki sistemin yok müzik dinleme yada flac wave vs dinleme kötü olandan en iyi olan zaten doğal olarak iyidir yada kalite anlaşılmasa yada belli belirsiz anlaşılsa bile elinizde güzel kayıtlar olmuş olur ileriye dönük yatırım olmuş olur... 5.1 lere gelince dts kayıtlı bir parça dinleyinde 5.1 neymiş görün derim...

+1

• Kendinizi kandırmayın arkadaşlar ellerinizdeki Logitech tarzı Pc hoparlörleriyle 128,320,Flac vb.farkını anlamanız çok zor..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi aydinsakaryali -- 23 Ocak 2015; 17:56:53 >
  • http://www.soundliaison.com/all-categories/6-compare-formats

Burada Sound Liaison stüdyosunun orijinal wav, flac ve mp3 formatlı parçaları var. Yani Torrent'ten indirdiğimiz ne olduğu belirsiz flac dosyaları gibi değil. Firma da "bakın aralarında fark var, yüksek çözünürlüklü müzik dinleyin" diye bu örnek parçaları koymuş. Şimdi bunları indirin ve kör dinleme yapın. Yani formatına bakmadan dinleyip hangisinin hangisi olduğunu bulun. Ben Maverick Audio DAC/Amp->GradoSr80i+ FiiOE10K->HiFiMan Re300 ile defalarca dinledim.

Sonuç: Bir fark hissetmedim. İyi kulakları olanların ya da bu işten para kazanan profesyonellerin farkı gördüğünden şüphem yok ama sanki çok fark varmış gibi insanları beklentiye sokmamak lazım. Ortalama bir tüketici için 320kpbs mp3 yeterlidir. Zaten Apple gibi kitleye üretim yapan firmalar flac formatını sallamıyor, cidden bir kalite farkı olsaydı eminim donanımlarını ona göre ayarlardı ama demek ki yaptıkları testlerin sonucunda buna gerek görmemişler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi pij harvey -- 23 Ocak 2015; 17:44:43 >

• pij harvey kullanıcısına yanıt
    Resmen saçma sapan insanları yanıltmak adına yazmis sin kimse takmaz her kez neyin ne oldugunu bilir

• quote:

Orijinalden alıntı: pij harvey

http://www.soundliaison.com/all-our-products/179-formats-to-compare-wav-flac-cd-mp3

Burada Sound Liaison stüdyosunun orijinal wav, flac ve mp3 formatlı parçaları var. Yani Torrent'ten indirdiğimiz ne olduğu belirsiz flac dosyaları gibi değil. Firma da "bakın aralarında fark var, yüksek çözünürlüklü müzik dinleyin" diye bu örnek parçaları koymuş. Şimdi bunları indirin ve kör dinleme yapın. Yani formatına bakmadan dinleyip hangisinin hangisi olduğunu bulun. Ben Maverick Audio DAC/Amp->GradoSr80i+ FiiOE10K->HiFiMan Re300 ile defalarca dinledim.

Sonuç: Bir fark hissetmedim. İyi kulakları olanların ya da bu işten para kazanan profesyonellerin farkı gördüğünden şüphem yok ama sanki çok fark varmış gibi insanları beklentiye sokmamak lazım. Ortalama bir tüketici için 320kpbs mp3 yeterlidir. Zaten Apple gibi kitleye üretim yapan firmalar flac formatını sallamıyor, cidden bir kalite farkı olsaydı eminim donanımlarını ona göre ayarlardı ama demek ki yaptıkları testlerin sonucunda buna gerek görmemişler.

Farkı duyamadığın için bu yorumu yapman hiç olmamış , nasıl ki herkesin görme yetisi farklı ise , herkesin de kulağı bir değil... yabancılarda mp3 kullanan kalmadı , herkes Flac dinliyor artık hadi Flac'ı geçtim yeni playerlar ve dac'lar dsd ve dxd destekliyor , siz mp3 dinlemeye devam edin

• Peki var mı arkadaşlar şu kaydın şurasını mp3 olarak bir de flac olarak, hatta hires formatta dinleyin farkı duyun diyebileceğiniz bir şarkı?

Ama öyle enstrümanlar arası boşluk, tiz sesler gibi genelleme olmasın, şu şu saniyede şu fark var şeklinde olsun ki mp3 gibi algoritma geliştirenlere iletelim, Türk hifi severler olarak hayrımız dokunsun.

• helsloot kullanıcısına yanıt
    Imzamı basarım super yorum

• dustdevil D kullanıcısına yanıt
    Ustat 500 mb lik bir veriyi hadi 40 mb a düşürdün flac yaptın diyelim farkı anladın

Ama 500 mb bir dosya yi 3 mb yapınca kayıp oldukca çok bir ornege gerek yok sisteminiz duzgun se

Hangi parçanın mp3 acsan radio gibi çalar zaten fark belli çok az muzik kulağın varsa orta segment bir sistem Dac vs varsa zaten anlarsın gerek yok su sn bu sn ye

• Nette türlü türlü encoder ile encode edilmiş bir çok mp3 var, bazı dosyalar kötü olabiliyor. Kişisel olarak tercih ettiğim bir format da değil ama LAME gibi güncel bir encoder ile kodlanmış 128 kbit/s üzeri mesela 192 kbit/s dosyalarla teste gireceksin, 20 denemede en az 15/20 oranında bilirsen 10000 tl vereceğiz bilemessen 5000 tlni alacağız deseler riske girmezdim :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dustdevil -- 23 Ocak 2015; 17:27:15 >

• < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.