Şimdi Ara

Fiziksel şiddete yönelik suçlara verilen cezalar arttırılmalı

Bu Konudaki Kullanıcılar:
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
16
Cevap
0
Favori
557
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
6 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Hergün yeni bir fiziksel saldırı ve şiddet içeren gazete ve televizyon haberi görmekteyiz, mevcut ceza yasasında ki yatersizlikler sebebi ile bu şiddet olayları gittikçe artmakta, hepimizin başına gelme ihtimalide oldukça yüksek,

acil olarak bu konu ele alınmalı ve fiziksel saldırıda bulunan kişilerin alacakları cezalar oldukça arttırılmalı, sonuca bakımaksızın caydırıcı cezalar verilmeli, duruma göre afsız ömür boyu hapis cezasına kadar arttırılmalı, bu tür suçlar kesici, delici aletlerle veya ateşli silahlarla işlenirse ceza daha da arttırılmalı, bireysel silah taşımak tamamı ile yasaklanmalı, üzerinde silah veya benzeri ile yakalanan tüm kişiler ağır bir şekilde cezalandırılmalı,

Herhangibir fiziksel yada yaralama veya öldürme amaçlı saldırıda her türlü delil geçerli sayılmalı, eğer bu yapılmazsa hergün görmekte olduğumuz şiddet olayları artmaya devam edecektir, şiddet olayları arttıkçada savunma amaçlı silah taşıyanların sayısıda artacaktır,

Yasalarla bu durum öyle bir sıkılaştırılmalıdır ki, insanlar bir ağız kavgasında karşı tarafa en küçük bir tokat dahi atamamalıdır. Bu tür davalar mahkemelerde öncelikli olmalı ve hızlı bir şekilde sonuca ulaştırılmalıdır.

Mağdur olan ve zarara ğrayan, fiziksel hasara uğrayan kişilerin saldırgandan tazminat alması sağlanmalı ve bu tazminat miktarlarıda en üst seviyeye çıkartılmalıdır, tazminat belirlenmesinde zarar veren kişinin gelir durumu gözönünde bulundurulmaksızın verdiği zarar oranında oldukça yüksek bedeller ödemesine ilişkin yasal düzenlmelerde hızlıca yapılmalıdır.

Okullarda da küçük yaşlardan itibaren şiddetin engellenmesi için öğrencilere bu konuda eğitim verilmelidir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi serenissimo -- 22 Eylül 2020; 7:50:40 >

• Hapishaneler yetersizse arttırılsın.
    Cezalarda indirim falan olmasın.
    Cezalar dahada sertleştirilsin

Ben suçluya güneş ışığını bile göstermem.

İdam getirilsin. Hatta tvden bile yayınlansın.
    Çocuklar etkilenirmiş. Etkilensin.
    Hiç demeyin idam gelirse suçsuzlarda gider diye.
    Bunun ayırımını yapamıyorlarsa bıraksınlar bu işleri.

Herkes dayı herkes ali kıran başkesen. Bizim mahallede neredeyse her akşam kavga var.
    Herkes birbirini yiyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi buradan bir taytlı geçti -- 22 Eylül 2020; 8:14:28 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: buradan bir taytlı geçti

Hapishaneler yetersizse arttırılsın.
    Cezalarda indirim falan olmasın.
    Cezalar dahada sertleştirilsin

Ben suçluya güneş ışığını bile göstermem.

İdam getirilsin. Hatta tvden bile yayınlansın.
    Çocuklar etkilenirmiş. Etkilensin.
    Hiç demeyin idam gelirse suçsuzlarda gider diye.
    Bunun ayırımını yapamıyorlarsa bıraksınlar bu işleri.

Herkes dayı herkes ali kıran başkesen. Bizim mahallede neredeyse her akşam kavga var.
    Herkes birbirini yiyor.

nerede oturuyorsunuz hocam? her gün kavga

• Sana basit bir örnek vereyim ben mesela silah sevdalısı biri değilim.

Hollanda da gezerken üstümde hiçbir zaman bişey olmaz. Ne silah ne bıçak vs. Tek başıma toplu taşımayla fransaya belçikaya veya almanyaya falan gittiğimde de üstümde bişey olmaz.

Fakat Türkiyedeyken üstümde mutlaka bişeyler oluyor. Böyle gezintiye çıkmışsam büyükce bir bıçak olur mutlaka yanımda. Trafikteyse tabanca veya tüfek mutlaka olur aracımda.

Veya balkan ülkelerindeysem mutlaka bıçakla gezerim. Tatilde bile.

Şimdi soru şu. Ben neden bazı ülkelerde üstümde bişey taşımazken Türkiyede veya balkan ülkelerinde taşıyorum? Mesela brezilyaya veya meksikaya gitsem orda sokakta bile tabancayla gezerdim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi İAmSterdam06 -- 22 Eylül 2020; 9:18:53 >
    < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: İAmSterdam06

Sana basit bir örnek vereyim ben mesela silah sevdalısı biri değilim.

Hollanda da gezerken üstümde hiçbir zaman bişey olmaz. Ne silah ne bıçak vs. Tek başıma toplu taşımayla fransaya belçikaya veya almanyaya falan gittiğimde de üstümde bişey olmaz.

Fakat Türkiyedeyken üstümde mutlaka bişeyler oluyor. Böyle gezintiye çıkmışsam büyükce bir bıçak olur mutlaka yanımda. Trafikteyse tabanca veya tüfek mutlaka olur aracımda.

Şimdi soru şu. Ben neden bazı ülkelerde üstümde bişey taşımazken Türkiyede veya balkan ülkelerinde taşıyorum? Mesela brezilyaya veya meksikaya gitsem orda sokakta bile tabancayla gezerdim

hocam hollandada hiç durup dururken sataşan oldu mu laf atan?

peki TR'de oldu mu?

• quote:

Bu mesaj silindi.

Alıntıları Göster

geçmiş olsun hocam ne kadar yattınız?

onlar hiç ceza almadı mı?

• quote:

hocam yorumu silmişsin okuyamadım

tutuklandım faan yazmışsın.bildirime tıklattım yorum silinmişti.

• Türkiye'de cezalar az olduğu gibi kendini koruma savunma hakkında neredeyse yok. Kadir Şeker olayına bakın. Tüm tanıklar ve kendi ifadesine göre karşı taraf fiziksel olarak ona saldırıyor, arkası dönükken saldırı başlıyor vs. Kendini savunmak için bıçaklayınca suçlu oldu. Neden? Çünkü sana yumrukla saldırana sende yumrukla saldırıcan :) Yani 1.70 55 kilo bir adama 1.90 100 kilo biri saldırdığında paşa paşa dayağını yiyecek, üstünde bıçak olsa dahi kendini savunamayacak. Dayaktan sonra hayatta kalırsa artık gider şikayet eder.

• quote:

Orijinalden alıntı: 88mph

Türkiye'de cezalar az olduğu gibi kendini koruma savunma hakkında neredeyse yok. Kadir Şeker olayına bakın. Tüm tanıklar ve kendi ifadesine göre karşı taraf fiziksel olarak ona saldırıyor, arkası dönükken saldırı başlıyor vs. Kendini savunmak için bıçaklayınca suçlu oldu. Neden? Çünkü sana yumrukla saldırana sende yumrukla saldırıcan :) Yani 1.70 55 kilo bir adama 1.90 100 kilo biri saldırdığında paşa paşa dayağını yiyecek, üstünde bıçak olsa dahi kendini savunamayacak. Dayaktan sonra hayatta kalırsa artık gider şikayet eder.

Kadir olayı hakikaten bana çok düşündürdü, sonunda kimsenin iyiliği için bir şey yapılmaması gerektiğine karar verdim, adam kadını kesiyor kadın şikayetçi olmuyor(kadir olayı için değil genel.) Siz aslında birini kurtarmış hissediyorsunuz ama kurtardığınız kişiden ülkenin adaletine kadar her şey sorunlu hep kızıyorlar birileri kavga ettiğinde neden kimseden ses çıkmıyor diye

O sesi siz çıkardığınızda bu sefer sizin başınıza gelmedik kalmıyor bu yüzden gerek yok insanlar birbirini yesin çekirdek yiyip izlerim

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Adam gibi egitim veremedikten yada egitilmedikten sonra cezalari arttirmak kisiyi basli baslina kanun dusmani yapar

• quote:

Dostum, sen henüz dayak yemedin oralarda o yüzden bir şey yok. Ben oralarda bıçaklanan çok biliyorum. Ben Birleşik Krallık'ta da aynı sorunluru gördüm.

• 30 kisi toplanıp adam dovmenin cezasi yok

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • bu konu oldukça önemli, konuyu öne çıkaran arkadaşlara teşekkürler, en küçük bir olayda yada yanlış anlamada bazı insanlar hemen saldırmaya hazırlar, bu gibi durumlarda sorunlar yaşanmaması için hızlıca gerekn düzenlemeler yapılmalı,

kendini koruma kanunu da tam ve net bir şekilde tanımlarını yapmalı ve insanlar kendini nasıl savunacağını bilmeli , toplumda ki olayları ve sonuçlarını görüyoruz, haklı olan bir insanı haksız olan kişiden korumak konusunda bile insanlar kararsız kalıyorlar.

hukukçular olsun, kanun yapıcılar ve uygulayıcılar olsun bunların farkında değiller mi?

ilginç bir örnek yazayım;

komşum bir zaman önce balkonda eşini fena halde dövüyordu, komşulara baktım hepsi balkonlara çıkmış seyrediyorlar, hiç yardıma gelen yok, kadın imdat diye bağırıyor, hemen polisi aradım , tesadüfen sokaktan geçen bir grup erkek çığlıkları duyup adama müdahale edince o ana kadar balkonlardan kadının dayak yiyişini seyreden komşular döven adamın dayak yeme ihtimali belirince bir anda koşup geldiler ve adamı korudular , bu sırada polis geldi karmaşada kadın sokağa kaçmayı başardı , 2-3 hafta eve gelmedi sonra bir baktık (daha öncede dayak yemesine rağmen) şikayetçi bile olmadan eve geri dönmüş,

adamda hiçbir ceza almadı, burada o kadar çok olumsuz durum varki hangisine dikkat çeksem bilemedim şimdi!

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi serenissimo -- 24 Eylül 2020; 17:39:54 >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.