Şimdi Ara

Konu güncelliğini kaybettiği için verilen bilgiler yanlış yönlendirebilir. KONU SİLİNEBİLİR (10. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
452
Cevap
14
Favori
463.370
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 89101112
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • ftr yi kazanan arkadaşlar 2002 mezunu bir fzt olarak size diyecegim meslegimizin parlak görüntüsüne aldanmayın bizim meslegin gelecegi 3 enfazla 4 yıldır.. nedenmi??
    ftr açıldıgı yıldan beri 1949 du sanırım şu ana kadar ortalama 6000 mezun vermiş ama görüyorumki bu yılki kontenjan 1700 4 yıl sonra 1700 mezun verecek.(sadece 1 yılda) bizim meslek arz-talep ilişkisinden kaynaklı bir maaş dolgunlu var eger benim yaşadıgım şehire10 fzt birden gelse çalışmak için bizim maaşlar yarı yarıya düşecektir.1700 den 10da düşer 20 de...
    yanı tıp eczacılık puanlarıyla bizim bölümü yazmış arkadaşlara üzülüyorum , siz mezun oldugunuzda kamudada özel sektörede iş imkanları bu kadar rahat olmayacak.
    sorularınız olursa cevaplayabilirim.
  • Up
  • 2.500 lira maaşı sebebiyle insanlar tarafından populer olmuş, ilerde hiç umut ışığı vermeyen genellikle bayanların tercih ettiği puanların suni yükselmiş bölüm. Allah bu bölüme girenlere akıl fikir versin.
  • Belki üslubum kırıcı gelir ama fazla lafı yuvarlamadan söylüyorum, fizyoterapistelerin maaş skalası özelde 2.500 tl civarında, fazla alan olabilir ama kesinlikle standart sapmayı değiştirecek miktarda değil. Yüksek puan alıpta diş hekimliği yada tıp yazmayıp bu bölümü yazan varsa ciddi tanışmak isterim.
    Bakın insanlar üniversite tercihlerinde neye göre kıyaslama yapıyorlar anlamıyorum. Bu bölümü seçen kişi para var iş alanı geniş diye bu bölümü seçiyor, hatta 17 binci olan bu bölümü kazanamıyor. Kazanç mikatrıda yukarıda dediğim durum, şimdi 30 bininci olarak kocaeli elektrik mühendisliğine giren bir bayan, mezun oldu mu kpss ye formaliteden girip, 2.500-3.000 tl arası parayı devlette alır, 3-5 sene sonra teknik şef olduğunda (elektrik mühendisi sayısı az olduğundan yükselmeside kolay) dil tazminatı varsa 3.500 tl civarında geliri olabilir. Özeldeki gibi stres yaşamadan. Yada özelde çalışır, mezun olur olmaz yapı denetim firmasına girer 500 lira imza atmadan alır. O sırada başka işte çalışır. 12 yılı doldurduğunda 1.500 tl yapı denetimde imzanla ek gelir elde edersin. Eh 12 yıllık mühendiste en kötü dışarda 3 bin lira civarı kazanır. Koy üstüne 1.500 tl al sana 4.500 tl. Maksat paraysa ah işte para hem üniveriste sınavında yüksek puan almasınada gerek yok ve hiç bir zaman işsilik streside çekmiyecek.

Onun için hangi mesleği ne için seçiyoruz, 5 sene sonra ne yaparız diye bir düşünün.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi murat gülen -- 2 Eylül 2010; 13:24:10 >

• 5 sene sonra naparmıyız?
    5 sene sonra bu meslek dünyanın mesleği olucak.. karamsar arkadaşların sayısalcı olduğu belli. matematik hesabıyla söylüyemezsiniz bunları. fizyoterapinin çalışma alanları kadar geniş bir meslek yok. sorusu olan görüşlerimi ispatlamamı isteyen benimle irtibata geçebilir. fzt_abdullah@hotmail.com
  • quote:

Orijinalden alıntı: niqotin

5 sene sonra naparmıyız?
    5 sene sonra bu meslek dünyanın mesleği olucak.. karamsar arkadaşların sayısalcı olduğu belli. matematik hesabıyla söylüyemezsiniz bunları. fizyoterapinin çalışma alanları kadar geniş bir meslek yok. sorusu olan görüşlerimi ispatlamamı isteyen benimle irtibata geçebilir. fzt_abdullah@hotmail.com

5 sene degilde 50 sene sonra dedigin gibi iş alanımız genişleyebilir ama pratikte özelegitim ve hastanelerden başka çalışma alanı yok. önceden iş arayan fzt tanımazdım ama şu mezun sayısı ile bile tanıdıgım iş arayan fzt var. önceden iş aramazdık iş gelirdi bizi bulurdu.dernek mail gurubunda iş arıyorum başlıklı mailler görülmeye başladı. en basitinden yaşadıgım şehirde geçen yıl 6-8 seans olayında 6 fzt işetn çıkarıldı ve yerine kimse alınmadı fzt ünitelerini kapattılar. bizlerde daha düşük maaşlarla ilçede çalışmak zorunda kaldık. kurumlar bize bu parayı hakettigimiz için degil az bulunmamızdan dolayı vermek zorunda kalıyorlar.
    gözleri hep bizim paramızda. 200-300 düşük birini bulsalar derhal bizi postalarlar. 1700 rakamıda öngördügüm gelecegi KESİNLİKLE getirecektir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi pupilla79 -- 3 Eylül 2010; 17:46:40 >

• Doktorlarla konuşun bir bu mesleğin geleceği olmadıgını açıklarlar bende yazcaktım son anda vazgeçtim iyiki vazgeçmişim diş hekimliği yazdım bölümümdende memnunum,mesleginizi iyice araştırın oyle karar varin bence
  • bişi dicem bn biyoloji 3.teyim we bu yıl denıcem ftr içn tkrar ha bio da yuksek doktora yapmişim (ki kadro yk dktoradan sorasi muamma:S ) ha ftr okumuşm ama bn dktor olmk istiom kiiiii :S snce degrmı bu bolumu birakp ftr okumaya???
  • Bu bölümde Şu an okuyan arkadaşların hiçbir şeyden haberleri yok.Sağlık Bakanlığı ftr den artık ihtiyaç doğrultusunda sözleşmeli olarak personel alıyor oda şuan ki mezun sayısının %10 kadar.Tabi bu oran her yıl daha da üniversitelerde yeni bölüm açılmasıyla düşecek.Ayrıca Ftr mezunları mevcut yasalar doğrultusunda Fizik tedavi merkezleri açamazlar onu sadece alanda uzman doktorlar açabiliyor.

Kısacası okuyan arkadaşlar mezun olunca gerçekleri göreceksiniz,kendinizi iyi geliştirin ve çok yüksek yaşam standartları beklemeyin.

Bu bölümü okumayı düşünen arkadaşlar o kadar yüksek puan alıpta kafanızını duvarlara vurmak istemiyorsanız geleceği olan bölümler yazın.
  • quote:

Orijinalden alıntı: üvey baba

Bu bölümde Şu an okuyan arkadaşların hiçbir şeyden haberleri yok.Sağlık Bakanlığı ftr den artık ihtiyaç doğrultusunda sözleşmeli olarak personel alıyor oda şuan ki mezun sayısının %10 kadar.Tabi bu oran her yıl daha da üniversitelerde yeni bölüm açılmasıyla düşecek.Ayrıca Ftr mezunları mevcut yasalar doğrultusunda Fizik tedavi merkezleri açamazlar onu sadece alanda uzman doktorlar açabiliyor.

Kısacası okuyan arkadaşlar mezun olunca gerçekleri göreceksiniz,kendinizi iyi geliştirin ve çok yüksek yaşam standartları beklemeyin.

Bu bölümü okumayı düşünen arkadaşlar o kadar yüksek puan alıpta kafanızını duvarlara vurmak istemiyorsanız geleceği olan bölümler yazın.

sözleşmeli de alıyor kadrolu da devlet.26-27 puanla sözleşmeli yerleşen oldu ocakta.2010/2 alımında kadrolu yerleştirme yapıldı.devlete halen daha talep çok değil.özelde çalışma daha cazip geliyor.
    quote:

Belki üslubum kırıcı gelir ama fazla lafı yuvarlamadan söylüyorum, fizyoterapistelerin maaş skalası özelde 2.500 tl civarında, fazla alan olabilir ama kesinlikle standart sapmayı değiştirecek miktarda değil. Yüksek puan alıpta diş hekimliği yada tıp yazmayıp bu bölümü yazan varsa ciddi tanışmak isterim.
    Bakın insanlar üniversite tercihlerinde neye göre kıyaslama yapıyorlar anlamıyorum. Bu bölümü seçen kişi para var iş alanı geniş diye bu bölümü seçiyor, hatta 17 binci olan bu bölümü kazanamıyor. Kazanç mikatrıda yukarıda dediğim durum, şimdi 30 bininci olarak kocaeli elektrik mühendisliğine giren bir bayan, mezun oldu mu kpss ye formaliteden girip, 2.500-3.000 tl arası parayı devlette alır, 3-5 sene sonra teknik şef olduğunda (elektrik mühendisi sayısı az olduğundan yükselmeside kolay) dil tazminatı varsa 3.500 tl civarında geliri olabilir. Özeldeki gibi stres yaşamadan. Yada özelde çalışır, mezun olur olmaz yapı denetim firmasına girer 500 lira imza atmadan alır. O sırada başka işte çalışır. 12 yılı doldurduğunda 1.500 tl yapı denetimde imzanla ek gelir elde edersin. Eh 12 yıllık mühendiste en kötü dışarda 3 bin lira civarı kazanır. Koy üstüne 1.500 tl al sana 4.500 tl. Maksat paraysa ah işte para hem üniveriste sınavında yüksek puan almasınada gerek yok ve hiç bir zaman işsilik streside çekmiyecek.

Elektrik mühendisi ile elektrik elektronik muh arasındaki adaletsizlik yüksek oranda düzeltildi,çoğu elektrik muh kadrolarını elektrik elektronik de yazabiliyor.
    devlette şef olunca 3000 in çok ustunde rakamlar alamazsın.dil tazminatı eğer kurumda dil kullanılmıyorsa çok cüzi bir rakamdır.

• Arkadaşlar meslek hakkında bilgi almam lazım.Özel mesajdan msn adresini atan olursa çok iyi olur.
  • ADAMANTIUM devlete talep yok demişsin heralde sende benim gibi özelde kalıpta devlete girmeye çalışanlardansın.Alınan personel %10 bile değil ve de sözleşmeli kadroşuyla alındı.Sağlık Bakanlığından bilgi edinme modülü yoluylada bilgi aldık kadrolu alım yok dediler.Artı bu kadar mezun , her yıl katlanarak artacağını düşünürsek devlete girmemiz imkansız gibi.Özelinde ne gibi avantajı var diyorsun anlamış değilim,maaşlar sürekli düşüyor kastın asgari ücretin üstünde anlamında mı?

3-4 yıl sonra inşallah bu son sözümü aramam inşallah !
  • quote:

ADAMANTIUM devlete talep yok demişsin heralde sende benim gibi özelde kalıpta devlete girmeye çalışanlardansın.Alınan personel %10 bile değil ve de sözleşmeli kadroşuyla alındı.Sağlık Bakanlığından bilgi edinme modülü yoluylada bilgi aldık kadrolu alım yok dediler.Artı bu kadar mezun , her yıl katlanarak artacağını düşünürsek devlete girmemiz imkansız gibi.Özelinde ne gibi avantajı var diyorsun anlamış değilim,maaşlar sürekli düşüyor kastın asgari ücretin üstünde anlamında mı?

Verilerle ifade edeyim o zaman.
    Bilindiği gibi devlet, KPSS B grubu kadrolara atama yapmak için çift yıllarda yapılan kpss puanını dikkate alır.
    Bu puanların geçerliliği 2 yıldır. ÖSYM bu süre zarfında kadrolu+399 Kadro karşılığı sözleşmeli personel alımı için ortalama 4 defa merkezi atama yapar.
    Bu atamalardaki tüm fizyoterapistler kadrolu yerleştirilir.
    http://osym.gov.tr/dosya/1-57074/h/20102maxminlisans.pdf
    Yukarıdaki bağlantıdan 2010 puanıyla yapılan Şubattaki atamanın minimum ve maximum puanları görebilirisiniz.
    3,4 adet kadro hiç talep edilmediği için boş kalmış.Minimum puan olarak da Tunceli Sosyal hizmetler ve çocuk esirgeme kurumu 26,545 ile Fizyoterapist almıştır.
    Bu kadrolu alımlara ek olarak Sağlık Bakanlığı zaman zaman sözleşmeli sağlık personeli almaktadır.
    http://osym.gov.tr/dosya/1-56983/h/20113maxminlisans.pdf
    Yukarıdaki bağlantı incelenirse;
    2011/3 Ocakta yapılan Sözleşmeli sağlık personeli alımında yaklaşık 40 Fizyoterapist pozisyonu boş kalmış,bazı kadrolara yine 26küsur puanla yerleşilebilmiştir.
    Anlayacağınız arkadaşlar Devletin aldığı Fizyoterapist sayısı aşırı miktarlarda değildir ancak azımsanmayacak miktardadır.
    Fizyoterapistlerin bu kadrolara dahi yeteri kadar ilgi göstermediği aşikardır.
    Devlette kadromuz az öldük bittik diyenler lütfen Gıda,endüstri,elektrik elektronik,makine mühendisliklerinin alımlarına bir göz atsınlar.
    Makine ve inşaat mühendisliği bölümlerine her yıl ortalama 8500 öğrenci alınıyor.Yığılan mezunları bilen yok.Makine için 2 yılda ortalama 600, inşaat için ortalama 1000 kadro açılıyor.
    KPSS sınavı için diyeceklerim; ortalama sayısalcı bir aday çalışmadan 70 puanı rahat geçer.Bu puanın altında almak için o sinava hiç önem vermeden girmesi gerekir kişinin.Ftrcilerden atananların puanlarını ölçüp biçmeniz açısından söyledim.
    Tekrar özet olarak,Özel sektör öldü devlete atanmamız şart diye düşünenler ağırlıkta olsaydı o puanlar 85 leri dahi göremezdi.Çok yüksek kapatırdı.
    Sağlıkta iş imkanı her zaman vardır.Rahatlıkla Ftr yazabilirsiniz.
    Not:Ftrci değilim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-BDE369A63 -- 31 Mart 2011; 3:00:35 >

• quote:

Orijinalden alıntı: ADAMANTIUM

quote:

ADAMANTIUM devlete talep yok demişsin heralde sende benim gibi özelde kalıpta devlete girmeye çalışanlardansın.Alınan personel %10 bile değil ve de sözleşmeli kadroşuyla alındı.Sağlık Bakanlığından bilgi edinme modülü yoluylada bilgi aldık kadrolu alım yok dediler.Artı bu kadar mezun , her yıl katlanarak artacağını düşünürsek devlete girmemiz imkansız gibi.Özelinde ne gibi avantajı var diyorsun anlamış değilim,maaşlar sürekli düşüyor kastın asgari ücretin üstünde anlamında mı?

Verilerle ifade edeyim o zaman.
    Bilindiği gibi devlet, KPSS B grubu kadrolara atama yapmak için çift yıllarda yapılan kpss puanını dikkate alır.
    Bu puanların geçerliliği 2 yıldır. ÖSYM bu süre zarfında kadrolu+399 Kadro karşılığı sözleşmeli personel alımı için ortalama 4 defa merkezi atama yapar.
    Bu atamalardaki tüm fizyoterapistler kadrolu yerleştirilir.
    http://osym.gov.tr/dosya/1-57074/h/20102maxminlisans.pdf
    Yukarıdaki bağlantıdan 2010 puanıyla yapılan Şubattaki atamanın minimum ve maximum puanları görebilirisiniz.
    3,4 adet kadro hiç talep edilmediği için boş kalmış.Minimum puan olarak da Tunceli Sosyal hizmetler ve çocuk esirgeme kurumu 26,545 ile Fizyoterapist almıştır.
    Bu kadrolu alımlara ek olarak Sağlık Bakanlığı zaman zaman sözleşmeli sağlık personeli almaktadır.
    http://osym.gov.tr/dosya/1-56983/h/20113maxminlisans.pdf
    Yukarıdaki bağlantı incelenirse;
    2011/3 Ocakta yapılan Sözleşmeli sağlık personeli alımında yaklaşık 40 Fizyoterapist pozisyonu boş kalmış,bazı kadrolara yine 26küsur puanla yerleşilebilmiştir.
    Anlayacağınız arkadaşlar Devletin aldığı Fizyoterapist sayısı aşırı miktarlarda değildir ancak azımsanmayacak miktardadır.
    Fizyoterapistlerin bu kadrolara dahi yeteri kadar ilgi göstermediği aşikardır.
    Devlette kadromuz az öldük bittik diyenler lütfen Gıda,endüstri,elektrik elektronik,makine mühendisliklerinin alımlarına bir göz atsınlar.
    Makine ve inşaat mühendisliği bölümlerine her yıl ortalama 8500 öğrenci alınıyor.Yığılan mezunları bilen yok.Makine için 2 yılda ortalama 600, inşaat için ortalama 1000 kadro açılıyor.
    KPSS sınavı için diyeceklerim; ortalama sayısalcı bir aday çalışmadan 70 puanı rahat geçer.Bu puanın altında almak için o sinava hiç önem vermeden girmesi gerekir kişinin.Ftrcilerden atananların puanlarını ölçüp biçmeniz açısından söyledim.
    Tekrar özet olarak,Özel sektör öldü devlete atanmamız şart diye düşünenler ağırlıkta olsaydı o puanlar 85 leri dahi göremezdi.Çok yüksek kapatırdı.
    Sağlıkta iş imkanı her zaman vardır.Rahatlıkla Ftr yazabilirsiniz.
    Not:Ftrci değilim.

Arkadaşın yazdığı yazı edebiyatta makale diye tanımlanıyor.

• bu mesleğin parlaklığı 5-6 sene içerisinde sönecek bence. çünkü son 2 seneye bakarsanız 17 farklı üniversitede bu bölümden açılmış. yani 3 katına çıktı bölümün sayısı. 5-6 yıl sonra tabi ki aç kalmazlar ama eskisi gibi yüksek ücretler alacaklarını hiç zannetmiyorum.
  • 5-6 yıl sonra o paraların kalmayacağından herkes hemfikir zaten tamamda arkadaş öyle bir yorum yapmış ki olayı. ben bittim ben öldüm aç kalacağım diyo. 5-6 yıl sonra artık kendini geliştirenler ön plana çıkacak, o paraları kazanabilecek. yıllardır her meslekte bu böyle oldu. şuanda bir aneztezi teknisyeni bile(2 yıllık lisans programı okuyor sağlık meslek çıkışlı)devlet hastanesi+özel hastane çalşarak 3.500 tlye tamamlıyor aylığını bizzat ben ailemden şahidim. bu meslekte 20 yıl önce açık vardı şuanda bilmem kaç üniversitede var ve boşta duran aneztezi teknisyen görmedim. ve bu arada meslek yasası anayasada kabul edilmeyi bekliyor. fizyoterapistlerin istediğinin %70ini karşılayacak şekilde bir paketle girdi hemde. sadece onay bekliyor. yasa çıksın fizyoterapistler adına daha iyi gelişmeler olacak. sağlık bakanlığı bu kadar üniversitenin açılmasının nedenini devletteki açığı kapatmak adına ve yasanın anlamlı olması adına okul sayısını artırmak zorunda kaldı. yoksa okullardaki fizyoterapist öğretim elemanı sayısı karşılamıyor.bu açılan okulların kaç tanesinde manipülasyon-mobilizasyon dersleri hemipleji dersleri anlatıyor fizyoterapistler bir araştırın bakalım. demeye çalıştığım ilerde bilgi düzeyi farklı fizyoterapistler sınıflaşmaya başlayacak. ben sadece merakla bekliyorum sonu ne olacak bu işin.

Saygılar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi canber_k -- 1 Nisan 2011; 21:49:24 >

• ben de araştırmıştım,hemşirelikten ciddi bi farkı yok(yetki,saygınlık vs..) bu kadar fazla maaş almalarının nedeni az olması fizyoterapist sayısının..ama yök sağolsun hemen başladılar ftr bölümü açmaya ileri de büyük sorunlar olabilir bence çok çok iyi araştırın..
  • quote:

Orijinalden alıntı: tlbam

ben de araştırmıştım,hemşirelikten ciddi bi farkı yok(yetki,saygınlık vs..) bu kadar fazla maaş almalarının nedeni az olması fizyoterapist sayısının..ama yök sağolsun hemen başladılar ftr bölümü açmaya ileri de büyük sorunlar olabilir bence çok çok iyi araştırın..

Zaten olay bu sayının az olması.Doktor neden çok maaş alıyor?Çünkü sayısı az.İşletmeci kadar tıp mezunu olsa onlarında yarısı işsiz olurdu.Rusya ve eski sovyet cumhuriyetlerinde doktor maaşı yerlerde sürünüyor çünkü ihtiyacın çok üzerinde mezun var.Temizlik, ev işleri yapmak için rusya, moldova gibi ülkelerden gelen kadınlar 1-2 üniversite mezunu içlerinden tıp, mühendislik mezunları çıkıyor.
    Ftr bölümü 2 yıl önce harikaydı ama şimdi her üniversitede açılıyor.Birkaç yıl sonra işsizlik olabilir.Benim okuduğum deniz-liman bölümü bile 2 yıl önce sadece 5 üniversitede varken şimdi 10 üniversitede var.Okulu bitiren herkes iyi bir iş ve maaş istiyor ama pasta hepimize yetmeyecek kadar küçük.

• Şuan fzt tahminen ygs'de kaç ilk kaç bini alıyor ?
  • Abiler ben sağlık meslek lisesinde okuyorum da üni. sınavında fizik tedavi ve rehabilitasyona ek puan veriyorlar mı? acil yardım lütfen ... TEŞEKKÜRLER
  • 
Sayfa: önceki 89101112
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.