Şimdi Ara

Fizik soruları(Eşit kollu terazi)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
25
Cevap
0
Favori
33.115
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Hocam bu resim adreslerini tek tek aynen alıp şu kodlar arasında koyarsan, resmi forumda paylaşmış olursun:
    [image] [/image]

Eşit kollu terazilerde "Binicinin olduğu koldaki kefede bulunan cisimlerin toplam kütlesi + (Binicinin olduğu bölme . Duyarlılık) = Diğer kefede bulunan cisimlerin toplam kütlesi" diye bir eşitlik vardı.

• Sol kefede 3 tane özdeş cisim var. Her birine m gram diyelim. Kefedeki toplam kütle 3m gram olur, değil mi?

Sağ kefede aynı özdeş cisimlerden 2 tane var; buradaki toplam kütle 2m gram olur, değil mi?

Binicimiz ise sağ kolda ve 2. bölmede. Duyarlılığı (binici kütlesi / koldaki bölme sayısı) d olsun.

İlk durum için 3m = 2m + 2d eşitliğini yazabiliriz.

• Sol kefeye aynı cisimlerden 3 tane daha konulursa yeni toplam kütle 6m gram olur, değil mi? Sağ kefede ise bir olay yok. Yeni durumda binici x. bölmeye kaydırılsın.

6m = 2m + x.d

• İki eşitliği kullanarak x'i bulalım.

İlk eşitlikten m = 2d olur. İkinci eşitlikten ise 4m = xd. m yerine 2d yazalım.

4.2d = x.d

x = 8 olur. Yani binici 8. bölmeye kaymalıymış.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Guest-C1E9C52E6

Hocam bu resim adreslerini tek tek aynen alıp şu kodlar arasında koyarsan, resmi forumda paylaşmış olursun:
    [image] [/image]

Eşit kollu terazilerde "Binicinin olduğu koldaki kefede bulunan cisimlerin toplam kütlesi + (Binicinin olduğu bölme . Duyarlılık) = Diğer kefede bulunan cisimlerin toplam kütlesi" diye bir eşitlik vardı.

• Sol kefede 3 tane özdeş cisim var. Her birine m gram diyelim. Kefedeki toplam kütle 3m gram olur, değil mi?

Sağ kefede aynı özdeş cisimlerden 2 tane var; buradaki toplam kütle 2m gram olur, değil mi?

Binicimiz ise sağ kolda ve 2. bölmede. Duyarlılığı (binici kütlesi / koldaki bölme sayısı) d olsun.

İlk durum için 3m = 2m + 2d eşitliğini yazabiliriz.

• Sol kefeye aynı cisimlerden 3 tane daha konulursa yeni toplam kütle 6m gram olur, değil mi? Sağ kefede ise bir olay yok. Yeni durumda binici x. bölmeye kaydırılsın.

6m = 2m + x.d

• İki eşitliği kullanarak x'i bulalım.

İlk eşitlikten m = 2d olur. İkinci eşitlikten ise 4m = xd. m yerine 2d yazalım.

4.2d = x.d

x = 8 olur. Yani binici 8. bölmeye kaymalıymış.

• İlk sorudaki mantıkla hemen eşitliği yazalım. Özdeş cisimlerin herbirinin kütlesi m gram olsun. 4m = m + 6d diyebiliriz.

• Sol kefeden 1 bilye alırsak, kalan bilyeler toplam 3m gram olur, değil mi? Bu aldığımız 1 bilyeyi sağ kefeye gönderiyoruz. Sağ kefede 2 özdeş bilye oldu. Burası da toplam 2m gram eder, değil mi?

Yeni durumda 3m = 2m + xd eşitliğini yazabiliriz. (x: yeni durumda binicinin kaydırılması gereken bölme sırası)

• İlk eşitlikten 3m = 6d, buradan da m = 2d çıkar.

İkinci eşitlikte m = xd çıkar. m, zaten 2d'ydi.

2d = xd

x = 2 olur. Yani binicimiz 2. bölmeye gelmeliymiş.

İlk durumda 6. bölmedeydi. Yeni durumda 2. bölmede. O zaman binicinin 4 bölme kaydırılması gerekiyormuş.
  • quote:

• İlk sorudaki mantıkla hemen eşitliği yazalım. Özdeş cisimlerin herbirinin kütlesi m gram olsun. 4m = m + 6d diyebiliriz.

• Sol kefeden 1 bilye alırsak, kalan bilyeler toplam 3m gram olur, değil mi? Bu aldığımız 1 bilyeyi sağ kefeye gönderiyoruz. Sağ kefede 2 özdeş bilye oldu. Burası da toplam 2m gram eder, değil mi?

Yeni durumda 3m = 2m + xd eşitliğini yazabiliriz. (x: yeni durumda binicinin kaydırılması gereken bölme sırası)

• İlk eşitlikten 3m = 6d, buradan da m = 2d çıkar.

İkinci eşitlikte m = xd çıkar. m, zaten 2d'ydi.

2d = xd

x = 2 olur. Yani binicimiz 2. bölmeye gelmeliymiş.

İlk durumda 6. bölmedeydi. Yeni durumda 2. bölmede. O zaman binicinin 4 bölme kaydırılması gerekiyormuş.

Alıntıları Göster

• 1. şekil için K + L = 5d + M + N yazabiliriz.

• 2. şekil için K + M = 1d + L + N yazabiliriz.

K - N + L = 5d + M ve K - N + M = d + L eşitlikleri çıkar.

M + 5d - L = d + L - M diyebiliriz, K-N'leri eşitlersek.

2M = 2L - 4d

2M + 4d = 2L

M + 2d = L eşitliğine ulaşırız en son.

Bu eşitlik bize, M cisminin olduğu sağ kolun 2. bölmesine binici koymamız gerektiğini söylüyor, değil mi?

2. kola 2. bölmeye koymamız gerekir biniciyi.

• < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-C1E9C52E6 -- 28 Eylül 2009; 13:17:55 >
  • quote:

• 1. şekil için K + L = 5d + M + N yazabiliriz.

• 2. şekil için K + M = 1d + L + N yazabiliriz.

2M = 2L - 4d

2M + 4d = 2L

M + 2d = L eşitliğine ulaşırız en son.

Bu eşitlik bize, M cisminin olduğu sağ kolun 2. bölmesine binici koymamız gerektiğini söylüyor, değil mi?

2. kola 2. bölmeye koymamız gerekir biniciyi.

Alıntıları Göster

• Hocam bu soruda şıkları koyman lazım. Şıklarda yargılar vermiş, bize hangisinin doğru olduğu soruluyor.
  • quote:

Hocam bu soruda şıkları koyman lazım. Şıklarda yargılar vermiş, bize hangisinin doğru olduğu soruluyor.

Alıntıları Göster
    # 1. şekil için K + L = 5d + M + N yazabiliriz.

# 2. şekil için K + M = 1d + L + N yazabiliriz.

eşitlemeleri nasıl yaptığını anlayamadım mazur gör kardeşim :)

4.sorunun cevapları;

A)X'in kütlesi,Y'ninkinden 1g fazladır.
    B)X'in kütlesi;Y'ninkinden 2g fazladır.
    C)X'in kütlesi;Y'ninkinden 3g fazladır.
    D)Y'in kütlesi;X'ninkinden 1g fazladır.
    E)Y'in kütlesi;X'ninkinden 2g fazladır.
  • quote:

Orijinalden alıntı: evcârâ

4.sorunun cevapları;

N'leri sol tarafa at. K-N+L=5d+M ve K-N+M=d+L eşitlikleri çıktı.

(K-N) + L=5d+M
    (K-N) + M=d+L

4. soruya bakıyorum şimdi.
  • quote:

quote:

4.sorunun cevapları;

N'leri sol tarafa at. K-N+L=5d+M ve K-N+M=d+L eşitlikleri çıktı.

(K-N) + L=5d+M
    (K-N) + M=d+L

4. soruya bakıyorum şimdi.

Alıntıları Göster

• İlk durumda X + 2 = 4d + Y + 1 eşitliğini yazabiliriz.

X + 1 = 4d + Y olur.

• Sağ kefedeki 1 gramlık cisim alındığında kefede sadece Y kalır, değil mi? Bu durumda da binici 6. bölmedeymiş.

X + 2 = 6d + Y olur.

Şimdi şıklara bakalım. X ile Y'yi karşılaştırıyor.

İlk eşitlikten X-Y = 4d-1 olur. İkinci eşitlikten X-Y = 6d-2 olur. İkisini eşitleyelim. 4d-1 = 6d-2'den 2d = 1 olur.

2d=1'se, 4d=2 olur.

X-Y = 4d-1
    X-Y = 2-1 = 1

X = Y+1

Yani X'in kütlesi, Y'nin kütlesinden 1 gram fazlaymış. Buna göre doğru yanıt A şıkkı olur.
  • quote:

• İlk durumda X + 2 = 4d + Y + 1 eşitliğini yazabiliriz.

X + 1 = 4d + Y olur.

• Sağ kefedeki 1 gramlık cisim alındığında kefede sadece Y kalır, değil mi? Bu durumda da binici 6. bölmedeymiş.

X + 2 = 6d + Y olur.

Şimdi şıklara bakalım. X ile Y'yi karşılaştırıyor.

İlk eşitlikten X-Y = 4d-1 olur. İkinci eşitlikten X-Y = 6d-2 olur. İkisini eşitleyelim. 4d-1 = 6d-2'den 2d = 1 olur.

2d=1'se, 4d=2 olur.

X-Y = 4d-1
    X-Y = 2-1 = 1

X = Y+1

Yani X'in kütlesi, Y'nin kütlesinden 1 gram fazlaymış. Buna göre doğru yanıt A şıkkı olur.

Alıntıları Göster
  • kardeşim çok sağolasın.Allah razı olsun.

bu tür sorularda eşitleme yapıyorsun ya mesela;(K-N)ortak parantez aldın eştlikte.neye göre aldın bunu?
  • quote:

kardeşim çok sağolasın.Allah razı olsun.

bu tür sorularda eşitleme yapıyorsun ya mesela;(K-N)ortak parantez aldın eştlikte.neye göre aldın bunu?

Alıntıları Göster
    http://img233.imageshack.us/i/dsc00034m.jpg/

1.denklem;3x=3y+9d ==> x=y+3d

2.denklem;2x=2y+x+k.d dedim. (k=bulunacağı bölme)

1. denklemdeki x'i 2 denklemdeki x yerine yazıp k=6 buldum.fakat sonuç bu değil :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi evcârâ -- 28 Eylül 2009; 17:01:08 >
  • quote:

Rica ederim.

Elimde sadece M ile L arasında ilişki kurabileceğim bir denklem olsun, diye (K-N)'leri eşitledim. Çünkü sorunun yanıtı için bizim M ile L arasında ilişki kurmamız lazım. Biri ötekinden ne kadar fazla, binici nereye gelmeli vb. için gerekiyor.

quote:

1. denklemdeki x'i 2 denklemdeki x yerine yazıp k=6 buldum.fakat sonuç bu değil :)

(Imageshack'e de bir şey mi oldu, nedir. Aşırı derecede ağır açıldı resim.)

• İlk durumda 3X = 3Y + 9d diyebiliriz. Buradan X = Y + 3d çıkar.

• Sağ kefeden bir Y cismi alıp, yerine sol kefedeki X cisimlerinden birini koyarsak sağ kefedeki toplam kütle 2Y + X olur, değil mi? Sol kefedeki de 2X olur.

Yeni durum için 2X = 2Y + X + kd diyebiliriz. (k: binicinin bulunacağı bölme sırası) X = 2Y + kd olur.

• İki denklemden de X'leri eşitleyelim. Y + 3d = 2Y + kd olur. Buradan Y = (3-k)d gelir, değil mi?

Hocam, şimdi biraz tuhaf bir mantık olacak belki. "Y" dediğim şey Y cisminin kütlesi, değil mi? Kütle negatif bir değerde olabilir mi? Olamaz. Y>0'dır yani.

O hâlde (3-k)d > 0 olmalıdır.

"d" dediğim şey duyarlılık. Duyarlılık da binicinin kütlesinin, binicinin olduğu koldaki bölme sayıdır. Kütlenin pozitif bir değer aldığını söylemiştim. Bölme sayısı da bir sayma sayısı olacak, bu da pozitif bir değer alır. Hiç "-5 tane bölme, -10 gram cisim" gibi şeyler duydun mu? Pozitif sayının pozitif sayıya bölümü pozitif olduğu için, "d" de pozitiftir.

(3-k)d > 0 eşitsizliğinde "d" gider (İki tarafta da sadeleştirme gibi düşün. 0/d = 0 zaten.) ve pozitif olduğu için de sadeleştirilip giderken eşitsizliğin işareti değişmez.

3-k > 0 diyebiliriz doğrudan. Eee bu eşitsizliğin sağlanması için de k'nın 3'ten küçük pozitif değerler alması gerekmiyor mu? Yani 1 ve 2 değerlerini alabilir.

O zaman k=1 veya k=2 olabilir. Yani binicimizi 1. bölmeye veya 2. bölmeye getirebiliriz. III. öncülde 4. bölmeye getirilmesini söylüyor; 4. bölmeye getirilmesi demek k'nın 4 olması demektir. Bu da 3-k'yı, bundan dolayı da Y'nin kütlesini negatif sayı yapar ki böyle bir şey olmaz.

Yanıtın I ve II olduğunu düşünüyorum yani. Zaten soruda "sağlar" dememiş de "sağlanabilir" demiş; olasılık söz konusudur bu tür ifadelerde. Böyle bir mantıkla düşündüm, inşallah doğrudur.

Sağlama yaptığımızda da, yani k yerine tek tek 1 ve 2 verdiğimizde de bulduğumuz eşitlikleri sağlıyor.

• < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-C1E9C52E6 -- 28 Eylül 2009; 18:14:07 >
  • quote:

quote:

Rica ederim.

Elimde sadece M ile L arasında ilişki kurabileceğim bir denklem olsun, diye (K-N)'leri eşitledim. Çünkü sorunun yanıtı için bizim M ile L arasında ilişki kurmamız lazım. Biri ötekinden ne kadar fazla, binici nereye gelmeli vb. için gerekiyor.

quote:

(Imageshack'e de bir şey mi oldu, nedir. Aşırı derecede ağır açıldı resim.)

• İlk durumda 3X = 3Y + 9d diyebiliriz. Buradan X = Y + 3d çıkar.

• Sağ kefeden bir Y cismi alıp, yerine sol kefedeki X cisimlerinden birini koyarsak sağ kefedeki toplam kütle 2Y + X olur, değil mi? Sol kefedeki de 2X olur.

Yeni durum için 2X = 2Y + X + kd diyebiliriz. (k: binicinin bulunacağı bölme sırası) X = 2Y + kd olur.

• İki denklemden de X'leri eşitleyelim. Y + 3d = 2Y + kd olur. Buradan Y = (3-k)d gelir, değil mi?

Hocam, şimdi biraz tuhaf bir mantık olacak belki. "Y" dediğim şey Y cisminin kütlesi, değil mi? Kütle negatif bir değerde olabilir mi? Olamaz. Y>0'dır yani.

O hâlde (3-k)d > 0 olmalıdır.

"d" dediğim şey duyarlılık. Duyarlılık da binicinin kütlesinin, binicinin olduğu koldaki bölme sayıdır. Kütlenin pozitif bir değer aldığını söylemiştim. Bölme sayısı da bir sayma sayısı olacak, bu da pozitif bir değer alır. Hiç "-5 tane bölme, -10 gram cisim" gibi şeyler duydun mu? Pozitif sayının pozitif sayıya bölümü pozitif olduğu için, "d" de pozitiftir.

(3-k)d > 0 eşitsizliğinde "d" gider (İki tarafta da sadeleştirme gibi düşün. 0/d = 0 zaten.) ve pozitif olduğu için de sadeleştirilip giderken eşitsizliğin işareti değişmez.

3-k > 0 diyebiliriz doğrudan. Eee bu eşitsizliğin sağlanması için de k'nın 3'ten küçük pozitif değerler alması gerekmiyor mu? Yani 1 ve 2 değerlerini alabilir.

O zaman k=1 veya k=2 olabilir. Yani binicimizi 1. bölmeye veya 2. bölmeye getirebiliriz. III. öncülde 4. bölmeye getirilmesini söylüyor; 4. bölmeye getirilmesi demek k'nın 4 olması demektir. Bu da 3-k'yı, bundan dolayı da Y'nin kütlesini negatif sayı yapar ki böyle bir şey olmaz.

Yanıtın I ve II olduğunu düşünüyorum yani. Zaten soruda "sağlar" dememiş de "sağlanabilir" demiş; olasılık söz konusudur bu tür ifadelerde. Böyle bir mantıkla düşündüm, inşallah doğrudur.

Sağlama yaptığımızda da, yani k yerine tek tek 1 ve 2 verdiğimizde de bulduğumuz eşitlikleri sağlıyor.

Alıntıları Göster
  • Y + 3d = 2Y + kd

k ortak parantez olması gerek miyor mu?

mantık çok güzel ve cevap doğru :)
  • quote:

Y + 3d = 2Y + kd

k değil, d.

Y - 2Y = -3d + kd

Y = 3d - kd

Y = d(3-k)
  • quote:

quote:

Y + 3d = 2Y + kd

k değil, d.

Y - 2Y = -3d + kd

Y = 3d - kd

Y = d(3-k)

Alıntıları Göster
    kardeşim çok sağol.var mı bir isteğin? :)
  • quote:

Rica ederim. / Yok, estağrufullah.

2010 YGS-LYS'nin hepimiz için iyi geçmesinden başka isteğim yok şu an geleceğe dair.
  • quote:

quote:

Rica ederim. / Yok, estağrufullah.

2010 YGS-LYS'nin hepimiz için iyi geçmesinden başka isteğim yok şu an geleceğe dair.

Alıntıları Göster
    :)

arkadaşım şu soruları bir türlü yapamadım.yardımcı olur musun?

http://img204.imageshack.us/img204/7769/dsc00036mu.jpg
    http://img101.imageshack.us/img101/342/dsc00037ei.jpg
    http://img406.imageshack.us/img406/4255/dsc00038q.jpg
  • quote:

Alıntıları Göster

• Duyarlılığı sayısal değer olarak bulabiliriz. Duyarlılık neydi? Binicinin kütlesinin, binicinin olduğu koldaki bölme sayısına oranıydı.

Binicinin kütlesi 3'müş. Bölme sayısı da 10. O zaman duyarlılık 3/10 = 0,3 olur.

• 1. şekil için K = 5 + 6.d yazabiliriz. d=0,3'tü.

K = 5 + 1,8 = 6,8 gram olur.

• 2. şekle bakalım. Sol kefede 2K var; toplam 6,8 . 2 = 13,6 gram olur. Sağda ise sadece X var. Duyarlılığımız bölme sayısı ve binici değişmediği için yine 0,3.

13,6 = X + k.0,3 diyebiliriz. (k: binicinin olduğu bölme sırası)

Hocam ben olsam, sorunun kalan kısmını şıklardan giderek yapardım. Çünkü elimizdeki verilerle bu soruyu klasik soru tarzında çözmemiz zor gibi. Bana zor geldi.

Şıklarda X'in kütlesi ve binicinin olduğu bölme sırası (k) için verilen değerleri tek tek dene, serî ama sağlam bir şekilde. 13,6 = 0,3k + X denklemini sağlayan şık, doğru şıktır.

k = 1, X = 13,3 olabilir.
    k = 2, X = 13 olabilir.
    ...

• < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-C1E9C52E6 -- 28 Eylül 2009; 20:49:40 >
  • quote:

Alıntıları Göster

X+Y=K+L ve X+Y+L=3K

Şimdi X+Y diğer denklemde yerine K+L yaz.

2K+L=3K ve K=L çıkıyor.

Diğer şıklar yanlış. Cevap Yalnız-I galiba. (Kesinlik sorduğu için, olabilir deseydi Hepsi doğru olurdu)

------------------------------------------------------------------------------------------------------

K=L+X ve K+L=Y+X

Birinci yargı yanlış çünkü bir tarafa ayrıca X cismi konmuştur. Bu yüzden K>L

İkinci yargıda:

Birinci denklemdeki K değerini ikinci denkleme yaz. 2L+X=Y+X den 2L=Y olur ve Y>L olur.

Üçüncü yargıda:

İkisini kıyaslayacağımız bir denklem olmadığı için ve soruda da kesinlik sormadığı için cevap doğrudur.

Binicinin kütlesi 3 gram ise tek kademede 0,3 gram ağırlığı arttırır.

K=5g+1,8g=6,8g

İkinci denklemde K değerimizi yazıyor. 2K olduğu için 6,8 değerini 2 ile çarpıyoruz.

13,6= 0,6 + 13 şeklinde olur.

Böylece X cismi=13g Bölme sayısı: 2 olur
  • quote:

Orijinalden alıntı: Mindhunters

K=5g+1,8g=6,8g

İkinci denklemde K değerimizi yazıyor. 2K olduğu için 6,8 değerini 2 ile çarpıyoruz.

Doğru yanıt, değerlerin yakışıklılığından ötürü yüksek olasılıkla budur. Ama nasıl direkt 2 olduğunu söyleyebildin, direkt 0,3.2=0,6 yazdın?
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Mindhunters

K=5g+1,8g=6,8g

Doğru yanıt, değerlerin yakışıklılığından ötürü yüksek olasılıkla budur. Ama nasıl direkt 2 olduğunu söyleyebildin, direkt 0,3.2=0,6 yazdın?

Alıntıları Göster
    Direk tabiki olamaz fakat bu sorulardan ben 2-3 tane çözdüm. Yani şıklarda virgüllü X değeri kullanmıyorlar tabiki kesinlik yok. Üç seçenek var:

Bölme sayısı:0 X: 13,6
    Bölme sayısı:1 X: 13,3
    Bölme sayısı:2 X: 13

Ama şıklar %99 şu şekildedir:

A: X=13 k=1
    B: X=13 k=2
    C: X=13 k=3
    D: X=12 k=2
    E: X=12 k=3

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.