Şimdi Ara

Fizik Kimya ve Biyoloji Soruları

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
30
Cevap
0
Favori
1.547
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • http://img228.imageshack.us/img228/382/23242424.jpg ÇÖZÜLDÜ
    http://img696.imageshack.us/img696/4614/img053qs.jpg ÇÖZÜLDÜ

Yeni
     Fizik Kimya ve Biyoloji Soruları

Yardım eden herkese teşekkürler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Thoughtless -- 24 Haziran 2010; 11:00:20 >

• Yukardan aşağıya cevaplar.

1.) Toplam E.m.k'ya E diyelim.
    Gerilim 10 Volt ise devreden geçen akım 5 Amperdir.

I= E/Toplam Direnç. 5 = E/2,5 Buradan E = 12,5 Volt bulunur. Anahtar açıldığında devreden akım geçmeyeceği için kollar arasındaki gerilimi üreteçlerin emkları toplamına eşittir.
    Yani 12,5 Volt

2.) A, B, D, E, şıklarında verilenler kan şekeriyle alakalı. Pankreas bunlara sebep olabilir. (İnsülin ve Glukagon hormonlarıyla)
    C şıkkındakiyle bir alaka göremedim.

3.) X'in elektron dağılımından 1A grubundan olduğunu buluruz.
    1.iyonlaşma enerjisi "a" ise 2.iyonlaşma enerjisi bunun 4-5 katından fazla olmalı. Şıklarda bunu sağlayan "6a" var.

4.) Sempatik sinir sistemi Genelde vücuttaki sistemleri hızlandırıcı etki yapar. Fakat sindirim sistemini yavaşlatıcı etki yapar.
    Örnek: Kalp atışını hızlandırır, kan basıncını arttırır, Vücuttaki kılları dikleştirir vs.

Vaktim olursa diğerlerine de bakarım.

• Dostum son soruda açıkçası formüllerle açıklanabilecek çok şey yok sanırım. Yani ben formüllerle çözmeye çalıştım da, uzuyor.

O cisim L'ye gelene kadar enerji değişimi mgh oluyor.

Şimdi en başta dirençten akım geçmiyordu; çünkü manyetik akı değişimi yok. O cisim L'ye inerken çubuk da hareket edecek. Manyetik akı değişecek. Dolayısıyla dirençten bir indüksiyon akımı geçecek. Bu akımın yaratacağı elektriksel enerji de olsa olsa o cismin enerji değişimine eşittir. Çünkü düşünüyorum da, burada sürtünme yok, verimsizlik yok, yani enerjiyi kaybettirecek başka bir şey yok. Fizikte böyle ideal bir ortamda enerjinin korunumu söz konusu olduğu için, dirençteki elektriksel enerji de mgh'tır, derim.
  • 42. soru

P = I²R = I.V

220 = R . I
    V = 220

110 = R . I' ===> I' = I/2
    V' = 110

P' = (I')².R = I²/4 . R = P/4 olur.
  • Alttaki 12. soru

Vücut hücrelerinin kromozom formülü (Otozomlar)+(2 gonozom)'dur. Bu canlının vücut hücrelerinde 4 otozom varmış. 2 tane de gonozom bulunacak. Çünkü canlının diploit olduğu söyleniyor. 4+2'den 6 tane kromozom olur. Yani canlımız 2n=6 kromozomluymuş.

I. şekil ===> Bu şekil, anafaz-II evresine ait olabilir. Şimdi o ayrılan kromatitleri birleştir. 3 tane kromozom oluyor. Yalnız sadece 3 tane kromozom. E bizim canlımız 2n=6'ydı. Yani bunların homologları yanlarında yok. Bu mayozdur. Homolog çiftleri 1. evrede zaten ayrılmıştır. Bu şekildeki evre ise kromatitler ayrılmaktadır. (6/2 = 3)

II. şekil ===> Bunun zaten ne 6'yla ne de 3'le alakası var. 2 tane kromatit birbirinden ayrılmış. Yanlış.

III. şekil ===> Bu şekil, metafaz-II evresine ait olabilir. n=3 tane homologsuz kromozom var. Fakat daha kromatitleri ayrılmamış. Yani I. şekilden bir önceki evre. Ekvatorda dizilmişler, en belirgin formlarını almışlar.

IV. şekil ===> Bu şekil, anafaz-I evresine ait olabilir. Canlımız 2n=6 kromozomdu. Yani 3'er tane homolog kromozom çifti olacak. O ayrılan kromozomları birleştir. 3'er tane ikili kromozom çifti, yani homolog kromozom var. Bu evrede homolog kromozomlar ayrılıyor.

V. şekil ===> 4'er kromatit birer hücrede toplanmış. Zaten 2 kromatit = 1 kromozom mantığına göre piyasada 2 (üstteki hücre) + 2 (alttaki hücre) = 4 kromozom var. 6'yla da 3'le de alakası yok. Yanlış.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-C1E9C52E6 -- 22 Haziran 2010; 18:38:00 >

• 14. SORU

Öncelikle cisim yere düşene kadar 20cm=0,2metre yol alır. h=5t²'de yerine yazarsak 0,2/5=t2 => t=1/5 gelir.
    3/2 devri 1/5 saniyede yaparsa 1 devri kaç saniyede yapar deyip oran orantı kuruyoruz buradan T=2/15 yani 4/30

Dipnot: "²" sembolleri için Alacakaranlık'a teşekkürler ondan kopyaladım
  • Sağ üstteki 10. soru
    Y ipindeki gerilme kuvveti mg olur. X ipindeki gerilme kuvveti mg'den küçük bir şeyse, burada sürtünme kuvveti söz konusudur. O da K cisminin altında sola doğru olmalı.

mg = f(s) + T(X)

mg > f(s) olur.

X ipini kestik. Şimdi sağdan L'nin ağırlığı olan mg kuvveti çekiyor. Fakat solda da sürtünme kuvveti var. Kuvvetler birbirini dengelemediği için ivmeli hareket yapacaklar. Net kuvveti bulalım, oradan ivmeye ulaşalım.

mg - f(s) = 2m . a

a = mg-f(s) / 2m olur.

İvme sistemin her yerinde aynıdır. O zaman L cismine dinamiğin temel prensibini uygulayıp Y ipindeki gerilme kuvveti hakkında yorum yapalım. Aşağıdan mg çekiyor. Yukarıdan T(Y) çekiyor.

mg - T(Y) = m . a

T(Y) = mg - m(mg-f(s)/2m) = mg - (mg-f(s)/2) = 2mg - mg + f(s) / 2 = mg + f(s) / 2

Şimdi f(s), mg'den küçük bir değer. Tam mg olsaydı T(Y) için de mg derdik. 0 olsaydı mg/2 derdik. f(s) arada bir değer olduğu için Y ipindeki gerilme kuvveti de mg/2 ile mg arasında olur.

• Üstteki 11. soru
    V = w . r
    10 = w . r
    w = 10/r olur.

Şimdi o cisim aşağıya indiği vakit 10 m/s'lik çizgisel hızından dolayı bir öteleme kinetik enerjisi kazanmış. Fakat soru kıllık olsun diye bir de cismin dönme kinetik enerjisini hesaba katmak istemiş. Bu cisim dönerek ilerlediği için bir de dönme kinetik enerjisi kazanacak.

E(dönme kinetik) = 1/2 . I . w² = 1/2 . 2/5 . m . r² . 100/r² = 20m olur.

E(öteleme kinetik) = 1/2 . m . 10² = 50m olur.

Cismin, öteki cisme çarpmadan evvelki toplam kinetik enerjisi 20m + 50m = 70m olur.

Şimdi momentum kurallarını hatırlarsak... Esnek çarpışmada enerjinin korunumu. Soldan bir cisim 70m kinetik enerjiyle geliyor ve eşit kütleli duran bir cisme esnek çarpıyor. O zaman enerjinin korunumu gereği duran soldan gelen cisimle eşit kütleli olan duran cisim 70m'lik bir kinetik enerji kazanacak ve o kinetik enerji sayesinde sağa doğru yükselecek.

70m = m . 10 . h

h = 7 metre yükselir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-C1E9C52E6 -- 22 Haziran 2010; 19:14:11 >

• 12. Soru

İpin tamamını L olarak verilmiş ve d uzunluğu var. Buradan çemberin yarıçapı r= L-d olarak bulunur.

Bizden en az uzaklığı istediği için Fm=mg olmalıdır. Buradan mV²/r = mV²/L-d=mg => V²=g(L-d) olarak çekilir.

Cismin kaybettiği potansiyele bakarak 2. bağıntıyı çekelim. Cismin kaybettiği yükseklik(Tepe noktasında düşünürsek) 2d-L kadar olur. Kaybedilen potansiyel enerji kinetik enerjiye dönüşecek. mg(2d-L)=1/2mV² => V²=2g(2d-L) gelir. V² ler eşitlenirse; 2g(2d-L)=g(L-d) => d=3L/5 bulunur.
  • sol alttaki iyonlasma energisi sorusunda atomun 1A grubunda oldugunu görüyoruz. Yani 1 A dan 2A ya gecerken iyonlasma enerjileri arasında büyük fark olması gerekiyor. örnegin cevabı 2,5 düsünsek 1 den 2ye 2.5 kat var ama 2 den 3 e 3 kattan fazla o zaman atom 1A grubunda olmaz. Olan tek sıkda c sıkkı 6dır

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi apca[tr] -- 22 Haziran 2010; 22:14:41 >
  • sag üstteki 10.soruda

ivmeyi bulursak a=(mg-fs)/2m dir. t k cismini cektiginden Ty=m.a=m.(mg-fs)/2m=(mg-fs)/2 dir. Fs mgden kücük olduguna göre mg/2 ve mg arasındadır

Edit: alacakaranlık önceden cözmüs simdi gördüm

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi apca[tr] -- 22 Haziran 2010; 22:25:12 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Madawac

1.iyonlaşma enerjisi "a" ise 2.iyonlaşma enerjisi bunun 4-5 katından fazla olmalı. Şıklarda bunu sağlayan "6a" var.

X bir elektron verince kararlı hale(8A) geçmeyecek mi? Ve çok yüksek olması lazım kararlı halden çıkabilmesi için iyonlaşma enerjisinin çünkü 8A'da en yüksek iyonlaşma enerjisi. 13 den bile yüksek olmalı diye düşündüm ama yok cevaplarda. Anlamadım bu soruyu.

Herkese teşekkürler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Thoughtless -- 22 Haziran 2010; 22:55:30 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Thoughtless

quote:

Orijinalden alıntı: Madawac

X bir elektron verince kararlı hale(8A) geçmeyecek mi? Ve çok yüksek olması lazım kararlı halden çıkabilmesi için iyonlaşma enerjisinin çünkü 8A'da en yüksek iyonlaşma enerjisi. 13 den bile yüksek olmalı diye düşündüm ama yok cevaplarda. Anlamadım bu soruyu.

Herkese teşekkürler.

dostum o tablodaki iyonlasma enrjilerinden örnegin 3. İE 1+2+3 . elektron kopunca acıga cıkan enerjidir. Yani 2. koptuktan sonra 3. yü koparmak icin verilen enerji deildir

1. ie a dır. Sonra atom 8A grubunda oluyo ve bundan bi daha koparmak icin 5a daha veriyoz yani en cok buna veriyoz. ondan sonra 2. ie 6a oluyo

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi apca[tr] -- 22 Haziran 2010; 23:05:23 >

• Güncel!. Yeni sorular geldi.
  • 3. soru yalnızca B çıkıyor aslında ilk başta V potansiyel farkına bağlıymış gibi gözüküyor ama V=2.pi.r/t formülünde r yerine r=m.V(hız)/q.B yazarsan t nin hıza bağlı olmadıgını görürsün.Hıza bağlı olmadıgından V potansiyel farkı etkilemez sadece m q ve B ye bağlı olur.

19.soru 3/5 bence ama 1/2 demişsin bilemiyorum...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ismail. -- 24 Haziran 2010; 16:51:35 >
  • Yeni sorular kafamı karıştırdı.

3ncü ve 19ncu sorular C şıkkı olmalı bana kalırsa ama cevaplar farklı .

12nci soruyu C buldum ben ama anlatamayacağım malesef.

Yani alışkanlık oldu böyle sorular artık.Hemen çözüyorum ama.
    Yani tek söyleyebileceğim ; bir ortamdan diğer ortama geçen dalga eğer hızlanıyorsa normale yaklaşır. Daha hızlı olması demek te daha derin ortama geçmesi demek.
    Yani dediğim gibi tam ifade edemiyorum düşündüğüm şeyi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi HyperioИ -- 24 Haziran 2010; 16:38:18 >
  • 1. soru

Yüklü bir parçacığın manyetik alanda çizdiği dairesel yörüngenin yarıçapını r = mV/qB'den bulabiliyorduk.

Burada düzgün dairesel hareket yapıyor. Sabit hızlı hareket olduğu için "Hız = Yol . Zaman" mantığını kullanabiliriz. r yarıçaplı yörünge yayının uzunluğu x olsun. x = V . t olur.

Şimdi B (manyetik alan), yarıçapı etkiliyor. Yarıçap da o yörünge yayının (yarım çember) uzunluğunu etkiliyor. Burada sadece B'yi değiştirdiğimiz için V (hız) aynı. x (yörünge uzunluğu) değişti. V aynı. O zaman t değişir. Yani B, t'yi etkiler.

Paralel levhalarda yüklü parçacağın kinetik enerjisi için şunu yazabiliyorduk: qε = 1/2.m.V²
    ε değiştiğinde V (hız) değişiyor. V değişirse r değişir. Fakat burada r ile V doğru orantılı olduğu için aynı oranda değişirler. x dediğimiz yörünge uzunluğu yarım çember yayının uzunluğuydu ki bu da r ile doğru orantılı. Dolayısıyla V ile doğru orantılı olur. x = V.t bağıntısında x ile V zaten doğru orantılı ve aynı oranda değiştiği için t bundan etkilenmez. Kısacası ε'un değişimi t'yi etkilemiyor.

d zaten etkilemez. Parçacağın hızına bir etkisinin olmadığını qε = 1/2.m.V² eşitliğinden görüyoruz.

• 2. soru
    Atma ortam değiştirirken ayırıcı yüzeye yaklaşmış. O zaman atmanın geldiği X ortamı daha derin, geçtiği Y ortamı daha sığdır. Y ortamının derinliği X ortamının derinliğinden daha az olur.

X ortamının derinliğini azaltsak sığlığa yaklaşır, yani Y ortamına yaklaşır. Burada kırılma indisleri birbirine yaklaştığı için kırılma oranı da azalacak. Dolayısıyla Alfa açısı büyür. Çünkü şekildeki kadar çok kırılmayacak da, kırılmamışa yaklaşacak gitgide.

Y ortamının derinliğini azaltsak, zaten sığken daha çok sığ olur. Ortamlar arasındaki kırıcılık farkını arttırır. Daha da çok kırar. Bu da o Alfa açısının daha küçük olmasına neden olur. Bu olmaz.

Kaynağın frekansını arttıralım. Su dalgalarında frekans arttıkça kırılma azalır. Dolayısıyla o Alfa açısı büyür.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-C1E9C52E6 -- 24 Haziran 2010; 18:43:51 >
  • Alt satırın orta sorusu
    2. uyarılma enerji düzeyi = 3. enerji düzeyi

r = 0,53 . n²/Z
    L = nh/2π

Temel hâl için n=1 olur. Şimdi de n=3 olacak.

Temel hâlde yarıçapı r, açısal momentumu L olsun. 3. enerji düzeyinde n 3 katına çıkarken n² 9 katına çıkacağı için yörünge yarıçapı 9r olur. L ise direkt n ile doğru orantılı olduğu için 3L olur.

Yörünge yarıçapı 9 katına, açısal momentumu 3 katına çıkar.
  • 16. soruda 2. uyarılma seviyesi derken 3. yörünge demek istiyor. Cünkü en altta 1. yörünge 1 uyarılınca 2. yörünge olur. n^2/z formülünden ilk yörüngede 1/n ise 3. yörüngede 9/n olur yani 9 katına cıkar. acısal momentumun formülüde nh/2pi 3. yörüngeye cıkınca 3 katına cıkar

edit: Alacakaranlık yine önceden çözmüs

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi apca[tr] -- 24 Haziran 2010; 17:35:46 >
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.