Şimdi Ara

Fiyatlardan Vergilerden Dem Vuruyoruz Ama Alım Gücümüz de Gayet İyi (5. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
129
Cevap
2
Favori
2.037
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
92 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • kredi çekmek = birikimi bu şekilde yapmak. "Ödeyebildiğim kadarını öder, çok zorda kalırsam kredi ile aldığım (ev, araba her neyse) ürünü satar, kredi borcumu öder geri kalanını da biriktirmiş olurum" görüşü.

Devlet bizim üstümüze o kadar vergi koymuş ki mecburen biz de ondan onun kanunları ile ondan para yolmak. Kredi kartı limitini mümkün mertebe yükseltip (sürekli 2,3 yıl düzenli ödemeler yaptıktan sonra yükselir limitiniz) ödeyemez isem iflas ettim deyip bankanın parasının üstüne yatmak. Tabii ki adınıza kıymetli hiçbir şey bırakmayacaksınız. Bunu da göğüslüyor tabii ki şahıslar. banka nasılsa devletten parasını alıyor. Böylece devletten zorla para almış olunur.
  • Alım gücü zenginler ve memurlar için artıyor sürekli ama geri kalanların durumu vahim bence.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • 2004 yılında vw bora pasific aldık. babam memur emeklisi aldığı rakamlar yüksek değil. bora o zaman için vw in iyi arabalarındandı içine binince lüks hissi yarattırıyordu (bize göre). 2015 kasım a kadar kullandık 29.000 tl ye sattık. 11 yıl ama vw kalitesi taş gibi arabaydı.
    ve sonrası
    şuan dacia sandero stepway 2016 sahibiyiz 48.500 tl. sunduğu özellikler hiçbirşey yakıt sarfiyatı yerden yüksekliği ve dış görünüşü dışında + sı yok gibi birşey. yollarda görüyorum. herkes yeni jetta passat, ne kadar ucuz da olsa 2. eli bile 100bin tl üstü olan araçlardan cla 'lar bmw ler havalarda uçuyor. biz ise en ucuz sıfır arabayı aldık. düşük miktar da olsa 2 yıl boyunca kredi ödemeye devam edicez (ayda 500tl)

herkes vergilerden dem yanıyor. inanın yollarda o hep yüksek fiyatlı kaliteli araçlar. sorsak herkes herşeyden mutsuz devlet sömürüyor , para yetmiyor. samimi bir konuşmada kendisi bahsetti benim öğretmenim THY da müdür. eşi doktor birlikte eve getirdiği para 35.000tl (O T U Z B E Ş B İ N T L ) civarı aylık gelir. ve yetmiyor dedi. adam opel corsa kullanıyor 2012. eşinde de bu civarlarda bi araç varmış. düşünün bu ülkede asgari ücretle geçinenleri kira ödeyenler 2bin tl ye yakın miktarlara 3 çocuğu okutuyor.

peki bu insanlar bu paraları ne yapıyor. inanın minibüse binicek parası yok ama cebinde i phone 6s. minibüs muavininde s6 edge ler. insanlar sırf hava atacağım diye taahhütlü türksel avea vodafone dan 4bin tlye iphone alıyor (kerizlik). gerçekten ülkemiz gösteriş konusunda türünün tek örneği. evde 1lokma yemeği olmaz ama mercedes kullanır. kolunda marka saati gözünde bin tl lik gözlüğü olur. belki donu yırtık pırtık ama üstte lacostle gömlek eşşek gibi timsahlı :)

dediğim gibi herkes para yok diye ağlar ama alım gücü hep var. belki kredilerin oyunu belki de söylenildiği gibi dar gelirli ortalama bir avrupa ülkesinden fazlası içimizde. gelir dengesi gerçekten değişik ama gelirin nelere harcandığı en büyük sorun. Bu devlet az bile vergi alıyor. % 500 vergi almalı ne de olsa yine verecek yine yıllarca borca girecek ENAYi çok ülkemizde.

allah herkese akıl sağlığı versin hidayet etsin.

herkese iyi bayramlar

• Esnafım işim gücüm çok şükür iyi..bayramda 5 yıldızlı bir otel aradım antalya civarlarında şöyle 1 hafta kafa dinleyelim diye yeminle boş otel bulamadım..Allahtan para yok millette,eee ruslarda yok..maşallah halkım yetip artıyor..etrafımda 2-3 seneden daha eski arac binen yok..bende de kaşıntı başladı..şu yeni 3008 yada 5008 gelsin aracımı değiştirebilirim..

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Pirlibey09

quote:

Orijinalden alıntı: olorin_

Ben Denizli'de, yollardaki arabalara bakıyorum. Çoğu güzel ve yeni arabalar. İçlerinde hep birer kişi var. Maaşallah herkeste araba var diyorum.

Lakin,

Belediye otobüslerine baktığımda da, içlerinde oturacak yer yok. Diyorum ki herkes fakir, kimse de araba alacak para yok.

Şimdi, zengin miyiz, fakir miyiz?

Gelir dağılımının adaletsizliği.
    Özdemir Asaf'ın çok güzel bir sözü vardı. 'İnsanların fakir olduğu yerde zengin olabilirsiniz ama zengin gibi yaşamazsın'.

Zenginliğin sebebi fakirliğin nedenidir
  • ABCdiküçgeni kullanıcısına yanıt
    Bir öğretim görevlisinin hala araba almayı çok matah birşey sayması bence tartışılacak konu.

Neden araba almayı bu kadar gözünüzde büyütüyorsunuz anlamadıım?

Diğer ülkelerde insanlar için önemsiz bir ayrıntı bizde devasa muhabbet konusu.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ayhani -- 5 Temmuz 2016; 14:47:38 >
  • **********OKUYAN OKUMUŞTUR, SİLEYİM BU BÖLÜMÜ*********

Allah bu imkanları sağlayan devlet büyüklerimizden razı olsun, 2002 de öğretmenlik yaptığım okuldan çıkmış, GMK bulvarında kafamı ters yöne çevirip otobüsün altına atlamak üzereyken(Daha evli ve 3 çocuk sahibi değilim, ailemle yaşıyorum ama evi geçindiremiyoruz, yokluğa alıştırılmış bir milletin altına bez bağlanan uzaktan kumandalı başbakan eliyle yönetildiği zaman)... Nereden nereye... Hey gidi günler be..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ozgrozt -- 5 Temmuz 2016; 14:50:05 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: tttnet.net

Esnafım işim gücüm çok şükür iyi..bayramda 5 yıldızlı bir otel aradım antalya civarlarında şöyle 1 hafta kafa dinleyelim diye yeminle boş otel bulamadım..Allahtan para yok millette,eee ruslarda yok..maşallah halkım yetip artıyor..etrafımda 2-3 seneden daha eski arac binen yok..bende de kaşıntı başladı..şu yeni 3008 yada 5008 gelsin aracımı değiştirebilirim..

otellerin yarısı açılmadı, yerli turist ise sadece bayramda geliyor.

durum bundan ibaret
  • quote:

Esnafım işim gücüm çok şükür iyi..bayramda 5 yıldızlı bir otel aradım antalya civarlarında şöyle 1 hafta kafa dinleyelim diye yeminle boş otel bulamadım..Allahtan para yok millette,eee ruslarda yok..maşallah halkım yetip artıyor..etrafımda 2-3 seneden daha eski arac binen yok..bende de kaşıntı başladı..şu yeni 3008 yada 5008 gelsin aracımı değiştirebilirim..

Tabi zaten 12 ay hep bayram gibi dolu oluyor ya siz yer bulamadiniz

• quote:

Orijinalden alıntı: ayhani

Bir öğretim görevlisinin hala araba almayı çok matah birşey sayması bence tartışılacak konu.

En azindan senin gibi profil gizlemiyorum paranoya yapip:)

• quote:

Orijinalden alıntı: ABCdiküçgeni

quote:

Orijinalden alıntı: ayhani

En azindan senin gibi profil gizlemiyorum paranoya yapip:)

Konuyla ne alakası var. İşmi verekcesiniz?

Benim demek istediğim araba almak bu kadar abartılmamalı.
  • Tespit üstüne tespit eyvallah gençler.

Ama bu ülkede gizli kazançları göz ardı ediyorsunuz.

Ayrıca kime ne. Parası olan istediğini alir

• quote:

Orijinalden alıntı: TheCaliph_

quote:

Bayramı geçtim baktığım otellerde temmuz kompe doluydu..gectiğimiz şubat 15 tatilde 5 gün abanta gidelim dedim o zamanda her yer doluydu..benimde müsait olduğum zamanlar bu aralar..ben sonuca bakarım..beş yıldızlı oteller bile ful doluysa Allah daha çok versin millette para var demek ki..

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: TheCaliph_

quote:

Bayramı geçtim baktığım otellerde temmuz kompe doluydu..gectiğimiz şubat 15 tatilde 5 gün abanta gidelim dedim o zamanda her yer doluydu..benimde müsait olduğum zamanlar bu aralar..ben sonuca bakarım..beş yıldızlı oteller bile ful doluysa Allah daha çok versin millette para var demek ki..

arkadaşım antalya'dayım.

arkadaşılarımın yarısı turizmci. daha doğrusu öylelerdi zira önemli bir kısmı battı.

adamlar otelleri açmadılar 3 oteli olan birini açıyor ne doluluğu allasen.

temmuz komple dolu olan şu oteller hangisi söyle bakalım, 2-3 erkek falansanız doluyuz deyip almamışlardır.

• amadeus99 A kullanıcısına yanıt
    Yok hocam ailecek(iki yetişkin 2 çocuk) gidilecek otel aradım..şimdi isimlerini falan bilmiyorum(netten baktım) ama pc'den 7-13 temmuz arası bulduğum bütün 5 yıldızlı oteller doluydu..şimdi evde ve bayram gezmesinde takılıyorum..

• quote:

Yok hocam ailecek(iki yetişkin 2 çocuk) gidilecek otel aradım..şimdi isimlerini falan bilmiyorum(netten baktım) ama pc'den 7-13 temmuz arası bulduğum bütün 5 yıldızlı oteller doluydu..şimdi evde ve bayram gezmesinde takılıyorum..

bir dakikada 200 civarında buldum, nereden aradınız sorması ayıp. the marmara, akra barut hepsinde yer var.
  • Ben konu sahibine kesinlikle katılmıyorum 6-7 yıldır öçalşıyorum hayatımın büyük bi kısmı forumda geçti benim burda gerçek hayattan çok daha fazla arkadaşım var çünkü gerçek hayatta bişeyler yapmaya gücün yetmiyor ben burda ŞUAN bunları yazmaya bayılmıyorum gidip ben de tatil yapmasını bilirim ama her şey istediğin gibi olmuyor o yüzden burada atıp tutmak kolay burada yazmak kadar kolay değil Bir tatil yapmak bile lüks bir şey değil tatil yapmak herkesin hakkı senede birde olsa bir hafta insan mutlaka gider ama gidemiyorum şimdi bunu lüks bir şeymiş gibi insanlara anlatmayın bunlar normal şeyler başka yerde olsanız adama gülerler

• Bizim ülkeye değil bizim bmillete has bişey bu. Teyzem fransa da yaşıyor geçen yaz eniştemle memlekette geziyoruz. Başka fransa plakalı araç gördük. Lüksde bir araçdı. "bak şu araba kralık" dedi. Anlicanız memlekettek akrabalarına hava atmak için 1 2 haftalığına ralamış.

Bilmeyenler için söylim, fransa da kiralık araçlar plakalarından anlaşılıyor.

Ayrıca eklemek istiyorum 18 yıllık arkadaşım geçenlerde scirocco aldı. Arabanın deposu boş olduğundan kapıda yatıyor. Ama sciriccosu var yani ayıkıyon mu ?? Çok düzgün bi insan kendisi ama sanırsam gösteriş bi yerden sonra hastalık gibi bişey oluyor.

• Yazını okumadım
    Ama başlıktaki durumun nedeni banka kredisi
    Okulum yeni bitti is yok güç yok gelir yok bişey yok banka 2 bin liralık kart veriyor kullanıyorum mis gibi
    Dedim bir gün kredi verirler mi acaba ? Bir baktım hesabıma 10 bin TL yatırmışlar bile çok kolaylaştı
    Ama kriz vs durumunda allah yardımcımız olsun çok kötü oluruz

• Burada gelip millete yok akıllı telefon alıyor yok lcd yok araba alamıyor diye laf edilmiş ne yapsın almasın mi gönül bu herşeyi istiyor sen aliyorsunda o niye almasın kardeşim asgari ücretli diye facebookayorum gidemedim mi diyorum ya gönül istiyor bilmem kaçıncı biliyor çocuk babasından bilgisayar istiyor telefon istiyor baba çocuğun aman geri kalmasın diye alıyor zaten alsinda bu kadar vergi olmasa birinci dünya ülkesi olsak bunlar aslında basit şeyler senin ülkende güya yerli mal uretiliyor aliyorsun bi işe benzemiyor hanginiz vestel aldı hanginiz sunny aldı hanginiz casper alıyor çoğunuz almıyor eminim sizde haklisiniz üretilenler aslında çoğu Çin parçalarının birleştirilmiş halı hal böyle iken gider Samsung alırım gider lg alırım gider Vw alırım insanlara bazı şeyleri çok gormeyin burada siyasete girmek istemiyorum daha yazacak çok şey varda.

• 
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.