Şimdi Ara

Fiyatlar ucucak.Damat Bakan:'Birileri ulkemizi zamaninda ithalat cennetine cevirdi' (6. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
369
Cevap
1
Favori
31.300
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
376 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • artık gülemiyorum, karnıma ağrılar giriyor. ulan nerden buluyorlar bu şakaları.
  • Türkiye'de muadil ürün üretilmiyor asıl sorun bu. Üretim yapacak fabrikayı kuracak zengin arkadaş niye riske girsinki devletten dolar garantili ihaleler alıp 1 koyup 10 kazanmak varken.

Mekanik klavye arıyorum mesela Amazonda 30-60$ bandında klavyeler ama Türkiye'de 400-900tl. Varsa TR muadili alalım?
  • k1mbu kullanıcısına yanıt
    1960-80 arası denenmiş ve başarısız olmuş bir sistemi 2020 yılında denemek nasıl bir mantık? Öyle herşeyi üretemezsin almanya bile üretemez çin üretemez. Herkes iyi olduğu işi yapar yoksa eski zamandaki gibi kalitesiz ve pahalı türk malları piyasayı sarar.

Bu devirde dünyada böyle bir ülke yok. Değişik kafa olan sizlersiniz sosyalist dışa kapalı ekonomi olmak hangi sağ partide var?

Girmediğiniz kılık yok gerçekten.
  • Bilmedikleri bir şey var.

Hani gidiyorsun başka bir ülkeye "Ticaret" anlaşması yapıyorsun. "İkili ticaretimiz xxxx milyar dolara çıkacak" diyorsun ve sonra bu adamın ürününe SATMASIN diye ekstra vergi koyuyorsun ya.. Yabancı ülke de senin mallarına ekstra vergi koyacak. Böylece ihracatın da duracak.

Bunlar daha iyi günlerimiz.
  • Vanished Man V kullanıcısına yanıt
    Hatırlarmısın içimizden bir türk çıktı ve dedi ki ben Türkiye de uçak üreticem dedi ve çalışmalara başladı. Sonunda Yaptı da. Ama sonra ne oldu?

Birisi çıktı dedi ki bu ülke nin kendi yerli aracı olacak ve çalışmalara başlandı ve sonunda bir tane yaptılar. Sonra ne oldu?

Birisi geldi dedi ki bu ülke de uçan savaş uçaklarını başkası kontrol ediyor ve biz bunun yazılımı çözmek üzereyiz nerdeyse bitti. Biz kontrol edeceğiz dediler. Ne oldu onlara?

Yakın tarih biz teroristlerle kendi imkanlarımızla savaşmadığımız sürece asla bunlardan kurtulamayız dedi. Bu adam neden öldü?

En sonunda birisi dedi ki tankımızı, silahımızı, gemimizi, bütün teknolojik aletlerimizi kendimiz yapacağız ve en iyisi yapıp dünya da bu konu da söz hakkımız olacak. Peki bunu eleştirenler kimdi? Bu kişi hükümet den birisi değil di. Bu hükümetin destek verdiği firmaların ortak bir kararıydı.

Ne oldu biliyormusun? Bu yılın sonunda atılan adımlar sayesinde Türk Silahlı Kuvvetlerinin deniz envanterine yeni bir gemi girecek. Ama bu gemi diğerlerinden çok farklı. Adını soracaksan TCG ANADOLU UÇAK GEMİSİ.
    https://www.youtube.com/watch?v=Vwfp5P60_Ho&feature=share

Bunun konusu açıldığında sözde Türk milliyetçi tayfadan gelen en ortak karar tepkisini açıklıyorum: BUNA VERİLEN PARAYLA FAKİRLERE YARDIM EDERLERDİ. AMA ONLAR BÖYLE BOŞ ŞEYLERE PARA VERMEYİ SEVERLER. NE GEREK VARDI BÖYLE BİR GEMİYE. Gibi konuşanlar oldu biliyormusun?

Biz istiyelim herşeyi yaparız. Yeter ki isteyelim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi k1mbu -- 21 Mayıs 2020; 1:30:30 >
    < Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Last Troll Bender

18 yıldır ülkeyi ithalat cennetine çeviren cehape zihniyetini lanetliyorum.
    Siz ironi olarak yazıyorsunuz ana bunu ciddiye alacak binlerce kişi var.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: k1mbu

Hatırlarmısın içimizden bir türk çıktı ve dedi ki ben Türkiye de uçak üreticem dedi ve çalışmalara başladı. Sonunda Yaptı da. Ama sonra ne oldu?

Birisi çıktı dedi ki bu ülke nin kendi yerli aracı olacak ve çalışmalara başlandı ve sonunda bir tane yaptılar. Sonra ne oldu?

Birisi geldi dedi ki bu ülke de uçan savaş uçaklarını başkası kontrol ediyor ve biz bunun yazılımı çözmek üzereyiz nerdeyse bitti. Biz kontrol edeceğiz dediler. Ne oldu onlara?

Yakın tarih biz teroristlerle kendi imkanlarımızla savaşmadığımız sürece asla bunlardan kurtulamayız dedi. Bu adam neden öldü?

En sonunda birisi dedi ki tankımızı, silahımızı, gemimizi, bütün teknolojik aletlerimizi kendimiz yapacağız ve en iyisi yapıp dünya da bu konu da söz hakkımız olacak. Peki bunu eleştirenler kimdi? Bu kişi hükümet den birisi değil di. Bu hükümetin destek verdiği firmaların ortak bir kararıydı.

Ne oldu biliyormusun? Bu yılın sonunda atılan adımlar sayesinde Türk Silahlı Kuvvetlerinin deniz envanterine yeni bir gemi girecek. Ama bu gemi diğerlerinden çok farklı. Adını soracaksan TCG ANADOLU UÇAK GEMİSİ.
    https://www.youtube.com/watch?v=Vwfp5P60_Ho&feature=share

Bunun konusu açıldığında sözde Türk milliyetçi tayfadan gelen en ortak karar tepkisini açıklıyorum: BUNA VERİLEN PARAYLA FAKİRLERE YARDIM EDERLERDİ. AMA ONLAR BÖYLE BOŞ ŞEYLERE PARA VERMEYİ SEVERLER. NE GEREK VARDI BÖYLE BİR GEMİYE. Gibi konuşanlar oldu biliyormusun?

Biz istiyelim herşeyi yaparız. Yeter ki isteyelim.
    Önce dışarıdan saman ithalatını, buğday, mercimek ithalatını kesmek lazım.

• Birileri derken Ali Babacanı kast ediyor. Anlayamadınız mı ?

Ali Babacan döneminde , ekonomiden sorumlu devlet bakanı biliyorsunuz Türkiye düşük kur - yüksek faiz dönemi gibi tam değil ama bu şekilde yönetildi.

Bu dönemde dış ticaret açığı bir ara 100 milyar dolara çıktı.

Reel efektif kur değeri çok yüksek ithalat yapmanın kolay ihracat yapmanın zorlaşağı dönemlere kapı araladı.

Değerli TL ile ihracat yapmak zor çünkü Dünyayı domine edecek bir teknolojin yok.

ABD doları piyasadan çekilmeye başlayınca tüyü soyulmuş mudurnu tavuk gibi ortada kaldık.

Artık yüksek kur - düşük faiz ile dengeli büyüme zamanı.

Artık ithalat kolay değil. Kendimiz üretmeye başlamalıyız. Ham madde ithalatına engel yok onlar bu vergi artışlarından muaf...
  • Bu işten artık tek bir kurtuluş kalıyor Abd gibi bizim ülkede küçük devletlere sömürge politikası uygulaması gerek gazına petrolüne ekonomisine çökmemiz lazım yoksa Bu işin içinden çıkabileceğimizi düşünmüyorum.
  • Kardeşim kim ne derse desin bunların tek sorumlusu ATATÜRK....
    Yaşiyacakti bi 10 sene daha. ahh ki ne ahh...
    Vallahi yeterdi

• ali222 A kullanıcısına yanıt
    Hadi diyelim mercimek , buğday ithalat ediyoruz. Be kardeşim saman ı nasıl ithalata edeceksin?

Hayır yani köylerde kendi tarlarında yetiştirdikleri saman ithal saman dimi. Kendi ekip , kendi biçtikleri saman ithal yani?

• firstafa_ kullanıcısına yanıt
    1948 öldü diyelim. 10 sene daha yaşadı değişen ne olacaktı?

Önce sizin şu herşeyi Atatürk çözerdi , o olmazsa siz olmazdınız gibi bir bok yapamayıp, yada ülke içersinde hainliklere devam edip biz Atatürk çüyüz demeyi bırakmalısınız.

Ülke fakir ama vatandaşın birisinin çıkardı Atatürk adında kitabı 2.500 liraya 1 saat 1881 adet alıp, hala ülke fakir diyenler gibisiniz.

Nutuk bile o kadar etmezken , onun adına çıkartılan kitaba 2.500 lira verip ülke fakir diyenler geldi aklıma.

• Üretim imkanı bulunmayanlar hariç diyor ama konsollara falan hep ek vergi.

Tüm ülkenin zenginliğini 1881 kişiyle mı ölçüyorsun? Acizsin...

• Ama o insanlar bu ülke fakir diyebiliyor. Ne hikmet se 2.500 lira bir kitaba verdiklerinde fakir olmuyor?

Ülkenin yarışı 2.5k'ya kitabı almış gibi konuşmayı bırak

• Başımı kuma gömecem diyor yani. Kimse duymasın ben size bir sır vereyim, dolar kurunu da 1tl ye sabitleyin coşarız coşar. Bu adam 100 sene ekonomi okusa yine basmaz kafası tahminimce.
  • Alanlar hakkında eleştire de yapmıyorsun?

• biri şuna 16 yıldır iktidarda olduklarını söylesin
  • 
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.