Şimdi Ara

Fiş Vermeyen Yeri NEREYE Şikayet Edebilirim ? (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
33
Cevap
0
Favori
16.699
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
Giriş
  • arkadalar bilen bilmeyen yazmış, Her vergi mukellefi fiş ( asıl adı:ödeme kaydedici cihaz fişi) veya fatura vermek zorundadır.Ödeme kaydedici cihaz fişi veya fatura vermeyen her mukellefe tesbit halınde her belge için ayrı ayrı olmak uzere 213 sayılı vergi usul kanununun 353 maddesi geregınce 139 ytl özel usuluzluk cezası kesilir.Fatura ve ökcf şinin verilmemesının şikayet merci 189 nolu telefon veya illede vergi dairesi başkanlıkları ile vergi denetım bürolarıdır.bu olayların zabıta ve belediye ile hiç bir ilişksi yoktur.ayrıca bu belgelerı almayan her vatandaşada özel usulsuk cezası kesilmektedir.(1/5 ranında)..dolayısle fatura veya ökcf almak vatandaşlık görvimizdir.

madde burada:herkes okusun.

Kanun Ad VERGİ USUL KANUNU
    Madde No 353
    Kapsam
    4008 sayılı Kanunun 17 nci maddesiyle değişen madde) 1. (4108 sayılı Kanunun 8 inci maddesiyle değişen bent) Verilmesi ve alınması icabeden fatura, gider pusulası, müstahsil makbuzu ile serbest meslek makbuzlarının verilmemesi, alınmaması veya düzenlenen bu belgelerde gerçek meblağdan farklı meblağlara yer verilmesi halinde; bu belgeleri düzenlemek ve almak zorunda olanların herbirine, her bir belge için (4369 sayılı Kanunun 19 uncu maddesiyle belirlenen miktar) 10.000.000 liradan (364 Sıra No.lu V.U.K Genel Tebliği ile 1.1.2007'den itibaren 139 -YTL) aşağı olmamak üzere bu belgelere yazılması gereken meblağın veya meblağ farkının % 10'u nispetinde özel usulsüzlük cezası kesilir.(*)
    Bir takvim yılı içinde her bir belge nevine ilişkin olarak tespit olunan yukarıda yazılı özel usulsüzlükler için kesilecek cezanın toplamı (4369 sayılı Kanunun 19 uncu maddesiyle belirlenen miktar) 5.000.000.000 lirayı (364 Sıra No.lu V.U.K Genel Tebliği ile 1.1.2007'den itibaren 64.000 -YTL) geçemez.(**)

2. (4108 sayılı Kanunun 8 inci maddesiyle değişen bent) Perakende satış fişi, ödeme kaydedici cihazla verilen fiş, giriş ve yolcu taşıma bileti, sevk irsaliyesi, taşıma irsaliyesi, yolcu listesi, günlük müşteri listesi ile Maliye Bakanlığınca düzenlenme zorunluluğu getirilen belgelerin; düzenlenmediğinin, kullanılmadığının, bulundurulmadığının, düzenlenen belgelerin aslı ile örneğinde farklı meblağlara yer verildiğinin veya gerçeğe aykırı olarak düzenlendiğinin tespiti halinde, her bir belge için (4369 sayılı Kanunun 19 uncu maddesiyle belirlenen miktar) 10.000.000 lira (364 Sıra No.lu V.U.K Genel Tebliği ile 1.1.2007'den itibaren 139 -YTL) özel uzulsüzlük cezası kesilir.(***)

Ancak, her bir belge nevine ilişkin olarak kesilecek özel usulsüzlük cezasının toplamı her bir tespit için (4369 sayılı Kanunun 19 uncu maddesiyle belirlenen miktarlar) 500.000.000 lirayı (364 Sıra No.lu V.U.K Genel Tebliği ile 1.1.2007'den itibaren 6.400 -YTL) bir takvim yılı içinde ise 5.000.000.000 lirayı (364 Sıra No.lu V.U.K Genel Tebliği ile 1.1.2007'den itibaren 64.000 -YTL) aşamaz.(****)

3. (4108 sayılı Kanunun 8 inci maddesiyle değişen bent) 232 nci maddenin birinci fıkrasının 1 ila 5 numaralı bentlerinde sayılanlar dışında kalan kişilerin fatura, gider pusulası, müstahsil makbuzu, serbest meslek makbuzu, perakende satış fişi, ödeme kaydedici cihaz fişi ve giriş ve yolcu taşıma biletlerini almadıklarının tespit edilmesi halinde, bunlara bu maddenin 2 numaralı bendinde belirtilen cezanın beşte biri kadar özel usulsüzlük cezası kesilir. şu kadar ki, bu cezanın kesilebilmesi için, belge alınmadığına ilişkin tespitin vergi incelenmesine yetkili olanlar tarafından yapılması şarttır. (5615 sayılı Kanunun 20 inci maddesiyle eklenen cümle Yürürlük; 04.04.2007) Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı, söz konusu tespiti vergi incelemesine yetkili olmayanlara da yaptırmaya yetkilidir. Bu hükmün uygulanmasında belge alınmadığına ilişkin tespit tutanağının belge almayana verilen örneği, ceza ihbarnamesi yerine geçer.

4. (4108 sayılı Kanunun 8 inci maddesiyle değişen bent) Günlük kasa defteri, günlük perakende satış ve hâsılat defteri ile Maliye Bakanlığınca tutulma ve günü gününe kayıt edilme mecburiyeti getirilen defterlerin; işyerinde bulundurulmaması, bu defterlere yazılması gereken işlemlerin günü gününe deftere kayıt edilmemesi veya yoklama ve incelemeye yetkili olanlara istendiğinde ibraz edilmemesi halleri ile vergi kanunlarının uygulanması bakımından levha bulundurma veya asma zorunluluğu bulunan mükelleflerin bu zorunluluğa uymamaları halinde her tespit için (4369 sayılı Kanunun 19 uncu maddesiyle belirlenen miktar) 10.000.000 lira (364 Sıra No.lu V.U.K Genel Tebliği ile 1.1.2007'den itibaren 139 -YTL) özel usulsüzlük cezası kesilir.(*****)

5. (5228 Sayılı Kanunun 60/1-b maddesiule yürürlükten kaldırılan bent. Yürürlük; 31.07.2004)(*)

6. (4108 sayılı Kanunun 8 inci maddesiyle değişen bent) Bu Kanuna göre belirlenen muhasebe standartlarına, tek düzen hesap planına ve malî tablolara ilişkin usul ve esaslar ile muhasebeye yönelik bilgisayar programlarının üretilmesine ve kullanılmasına ilişkin kural ve standartlara uymayanlara (4369 sayılı Kanunun 19 uncu maddesiyle belirlenen miktar) 250.000.000 lira (364 Sıra No.lu V.U.K Genel Tebliği ile 1.1.2007'den itibaren 3.000 -YTL) özel usulsüzlük cezası kesilir.(*******)

7. (4108 sayılı Kanunun 8 inci maddesiyle eklenen bent) Bu Kanunun 8 inci maddesinin son fıkrası uyarınca getirilen mecburiyete uymaksızın işlem yapanlara her bir işlem için (4369 sayılı Kanunun 19 uncu maddesiyle belirlenen miktar) 10.000.000 lira (364 Sıra No.lu V.U.K Genel Tebliği ile 1.1.2007'den itibaren 160 -YTL) özel usulsüzlük cezası kesilir(********)

8. (4369 sayılı Kanunun 12 nci maddesiyle eklenen bent) Belge basımı ile ilgili bildirim görevini tamamen veya kısmen yerine getirmeyen matbaa işletmecilerine 75.000.000 lira (364 Sıra No.lu V.U.K Genel Tebliği ile 1.1.2007'den itibaren 490 -YTL) özel usulsüzlük cezası kesilir.

9. (4369 sayılı Kanunun 12 nci maddesiyle eklenen bent) 4358 sayılı Kanun uyarınca işlemlerinde vergi kimlik numarası kullanma zorunluluğu getirilen kurum ve kuruluşlardan yaptıkları işlemlere ilişkin bildirimleri Maliye Bakanlığının belirleyeceği standartlarda, araçlarla (yazı, manyetik ortam, disket, mikro film, mikro fiş gibi) ve zamanlarda yerine getirmeyenler hakkında 75.000.000 lira (364 Sıra No.lu V.U.K Genel Tebliği ile 1.1.2007'den itibaren 640 -YTL) özel usulsüzlük cezası kesilir. Ceza kesilenler, ödedikleri ceza için fiilleri ile ceza kesilmesine neden olan kişilere rücu edebilirler.

10. (4369 sayılı Kanunun 12 nci maddesiyle eklenen bent) Bu Kanunun 127 nci maddesinin (d) bendi uyarınca Maliye Bakanlığının özel işaretli görevlisinin ikazına rağmen durdurmayan aracın sahibi adına 75.000.000 lira (364 Sıra No.lu V.U.K Genel Tebliği ile 1.1.2007'den itibaren 490 -YTL) özel usulsüzlük cezası kesilir.

Bu maddede yazılı usulsüzlükler sonucunda vergi ziyaı da meydana geldiği takdirde bu ziyaın gerektirdiği vergi cezaları ayrıca kesilir ve bu cezalar hakkında 336 ncı madde hükmü uygulanmaz.

Bu maddenin uygulanmasına ilişkin diğer usul ve esasları belirlemeye Maliye Bakanlığı yetkilidir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi DEMİRCİEFE -- 12 Haziran 2007; 17:41:05 >

• quote:

Orjinalden alıntı: Autumn.

quote:

Orjinalden alıntı: tunama

arkadaşlar bu zabıta işini de ilk defa duyuyorum...zabıta ne yapacak yapsa yapsa sadece uyarır...zabıtanın asli görevi işyerinin ruhsatının olup olmadığıdır...en doğru yer mahllenin bağlı bulunduğu vergi dairesine bir dilekçe...bu arada ben size fiş almayın demiyorum...sadece bu duruma getiren devlet... artık kim fiş alıyor allah aşkına kim özen gösteriyor... millet alışveriş yaparken fiş almazsam son ne olur zihniyeti eskisinden beter oldu...esnaf aldığı malın kdv sini vergiden düşerken verdiği malın kdv sini devlete geri vermiyor..buda vergi kaçakçılığına giriyor...siz hiç vergi kaçakçılığı yapmadınızmı...siz vergi iadesi doldururken çok mu dürüst davransınız...1 ytl lik şeyi 10 ytl yazmadınızmı...geçmeyen fişleri koymadınız mı... önce kendinize bakın....bu ülkede herkez devletten ne koparırsam kar diyor..devlet aldığı zamanda devletten kötüsü yok...sen gereken yerlere şikayet etsen ne olcak adam basacak rüşveti... durum daha beter olacak en güzeli sen alışverişi yaptıktan sonra fişini isteyeceksin yok vermedi kardeşim nereye şikayet edeyim dersen sadece senin yorulmanla kalır...

Sırasıyla cevap veriyorum;

Ben özen gösteriyorum ve alıyorum. Ben hiç vergi kaçakcılığı yapmadım. Evet dürüstüm, fişin üzerinde ne görüyorsam onu yazıyorum. Geçmeyen fişleri koymadım. Biz kendimize bakıyoruzda sen çevrene iyi bakamışsın ortamın farklı sanırım, hep bu tür şeyler dönüyor demekki etrafında. Herkez değil herkes yazılır, herkesin anlamını sözlükten bak daha sonra yaz. Ben hakkımı savunayımda bırak gerisini ben düşüneyim.

bende cevap veriyorum

bana derken sen önce türkçe yazmayı öğren bakamışsın ne demek anlamadım fransızcamıdır????

vergi iadelerini doğru yazdığını söylüyorsun ama yaptığın alışverişin fişini almıyorsun !!!

nereye şikayet edeyim diyorsun ama oraya oturmuş dahala bana cevap yetiştiriyorsun....

sana şikeyet edeceğin yerleri yazdığıma rağmen değil teşekkür etmeyi hakaret etmeyi uygun buluyorsun...

• quote:

quote:

quote:

arkadaşlar bu zabıta işini de ilk defa duyuyorum...zabıta ne yapacak yapsa yapsa sadece uyarır...zabıtanın asli görevi işyerinin ruhsatının olup olmadığıdır...en doğru yer mahllenin bağlı bulunduğu vergi dairesine bir dilekçe...bu arada ben size fiş almayın demiyorum...sadece bu duruma getiren devlet... artık kim fiş alıyor allah aşkına kim özen gösteriyor... millet alışveriş yaparken fiş almazsam son ne olur zihniyeti eskisinden beter oldu...esnaf aldığı malın kdv sini vergiden düşerken verdiği malın kdv sini devlete geri vermiyor..buda vergi kaçakçılığına giriyor...siz hiç vergi kaçakçılığı yapmadınızmı...siz vergi iadesi doldururken çok mu dürüst davransınız...1 ytl lik şeyi 10 ytl yazmadınızmı...geçmeyen fişleri koymadınız mı... önce kendinize bakın....bu ülkede herkez devletten ne koparırsam kar diyor..devlet aldığı zamanda devletten kötüsü yok...sen gereken yerlere şikayet etsen ne olcak adam basacak rüşveti... durum daha beter olacak en güzeli sen alışverişi yaptıktan sonra fişini isteyeceksin yok vermedi kardeşim nereye şikayet edeyim dersen sadece senin yorulmanla kalır...

Ben özen gösteriyorum ve alıyorum. Ben hiç vergi kaçakcılığı yapmadım. Evet dürüstüm, fişin üzerinde ne görüyorsam onu yazıyorum. Geçmeyen fişleri koymadım. Biz kendimize bakıyoruzda sen çevrene iyi bakamışsın ortamın farklı sanırım, hep bu tür şeyler dönüyor demekki etrafında. Herkez değil herkes yazılır, herkesin anlamını sözlükten bak daha sonra yaz. Ben hakkımı savunayımda bırak gerisini ben düşüneyim.

bende cevap veriyorum

bana derken sen önce türkçe yazmayı öğren bakamışsın ne demek anlamadım fransızcamıdır????

vergi iadelerini doğru yazdığını söylüyorsun ama yaptığın alışverişin fişini almıyorsun !!!

nereye şikayet edeyim diyorsun ama oraya oturmuş dahala bana cevap yetiştiriyorsun....

sana şikeyet edeceğin yerleri yazdığıma rağmen değil teşekkür etmeyi hakaret etmeyi uygun buluyorsun...

"türkçe" yazılmaz Türkçe yazılır. Sen gayet iyi anladın benim demek istediğimi.

Nereden biliyorsun alışveriş fişlerini almadığımı yukarıda da yazdım okumadın sanırım, her alışverimde fişimi almadan gitmem!

Nereye şikayet edeyim demiyorum konuyu açanla beni karıştırdın sanırım. Hakaret ettiğim yok.

• quote:

quote:

quote:

quote:

bende cevap veriyorum

Nereden biliyorsun alışveriş fişlerini almadığımı yukarıda da yazdım okumadın sanırım, her alışverimde fişimi almadan gitmem!

Nereye şikayet edeyim demiyorum konuyu açanla beni karıştırdın sanırım. Hakaret ettiğim yok.

evet karıştırmışım biraz ama senin benim türkçeme karşı tavrın hepey sinirlendirdi... ilk okul mezunuda olabilirim üniversite mezunuda insanları sözlüğe bak gibi kavramlarda bulunurken lütfen inciltici olma.. belliki yaşın ufak heyecanına veriyorum... hemde konumuzun türkçeyi doğru yazıp yazmakla alakası olmamasına rağmen... ha bu arada senin ortamından farklı benim ortamım ben ortamın tam içindeyim tam 7 senedir muhasebeciyim...bilmem açıklayabildim mi...anlayamayabilirsin bir daha söylüyorum ortamın tam içindeyim ben....ben hersene kaç tane vergi iadesini kontrol ettiğimi, ne kadar vergi iade zarfı düzeltiğimi ben bide allah bilir...konumuz bu tamammı türkçe doğru yazma yada yazmama değil ok...ha sen yine bi bak doğru yazmışmıyım yazmamışmıyım bi kontrel et için rahat etmez şimdi senin...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tunama -- 12 Haziran 2007; 18:16:53 >

• quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

bende cevap veriyorum

evet karıştırmışım biraz ama senin benim türkçeme karşı tavrın hepey sinirlendirdi... ilk okul mezunuda olabilirim üniversite mezunuda insanları sözlüğe bak gibi kavramlarda bulunurken lütfen inciltici olma.. belliki yaşın ufak heyecanına veriyorum... hemde konumuzun türkçeyi doğru yazıp yazmakla alakası olmamasına rağmen... ha bu arada senin ortamından farklı benim ortamım ben ortamın tam içindeyim tam 7 senedir muhasebeciyim...bilmem açıklayabildim mi...anlayamayabilirsin bir daha söylüyorum ortamın tam içindeyim ben....ben hersene kaç tane vergi iadesini kontrol ettiğimi, ne kadar vergi iade zarfı düzeltiğimi ben bide allah bilir...konumuz bu tamammı türkçe doğru yazma yada yazmama değil ok...ha sen yine bi bak doğru yazmışmıyım yazmamışmıyım bi kontrel et için rahat etmez şimdi senin...

Türkçemizin yok olmaması için elimden geleni yapıyorum, senin benim Türkçem yok bizim Türkçemiz var. Hepimizin sahip çıkması gerekiyor bilmem anlatabildimmi ? 7 senedir muhabeciymişsin ama birşey öğrenememişsin benim gözümde. Ayrıca incilttiğim için özür dilerim..

• vergilendirilmiş kazanç kutsaldır.

her zaman hatırlatmam zorunda kalmak çok kötü

cezalar çok fazla olmalı ki vergi kaçırmak neymiş görsünler.

kaç tane Esnaf çocuğu tanıyorum, burs alıyor devletten vergileri düşük gösterip.

Hiç birine hakkımı helal etmem.

fiş vermeyenin kafasını gözünü yarasım geliyor.
  • Alo Maliye!
  • aslında ikimizde aynı şeyleri konuşuyoruz benim sadece bu konuda sitemim devlete yapmış olduğu uygulama vergi kaçakçılığına itiyor insanları, o verilen fişler kimsenin işine yaramayacağı için kimsede almıyor esnaf esnaf olsa işe yarasa da yaramasa kesip vermesi lazım...7 senede birşey öğrenememişsin derken neyi öğrenememişim pek anlamadım öğrette öğreneyim doğru yolu bulayım madem..
  • fiş toplama takıntısı olan biri olarak soliyim bulundugun yerin vergi dairesine bildirmen yeter
  • quote:

aslında ikimizde aynı şeyleri konuşuyoruz benim sadece bu konuda sitemim devlete yapmış olduğu uygulama vergi kaçakçılığına itiyor insanları, o verilen fişler kimsenin işine yaramayacağı için kimsede almıyor esnaf esnaf olsa işe yarasa da yaramasa kesip vermesi lazım...7 senede birşey öğrenememişsin derken neyi öğrenememişim pek anlamadım öğrette öğreneyim doğru yolu bulayım madem..

• bende seni öpüyorum bu forumdaki ilk tartışmam senle oldu..ama mutlu sonla bitirdik hiç unutmucam seni ...kendine iyi bak...
  • Birce kullanıcısına yanıt
    merak ettiğim bir şey var, bizim mahallede bir bakkal var günlüğü en az 5 bin tl, 1 kişiye bile fiş kesmez.

ben şimdi bu bakkalı şikayet etsem maliye buna nasıl bir ceza kesecek? cidden günlüğü 5 bin tl den hesaplayıp mı kesecek yoksa 200-300 lira göstermelik bir ceza mı kesecek?
  • 
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.