Şimdi Ara

////FILTRELER ANA KONU\\\\

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
147
Cevap
14
Favori
26.591
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

DSLR makinelerde lensler üzerine takılan filtreler ne denli gereklidir?
    Alınması şartmıdır? yani bu lenslerin verdiği effectleri vb. Photosop üzerinde RAW haliyle düzenleyemiyormuyuz zaten? o halde neden kullanılıyorlar? birde araştırdım biraz baya çok çeşit var.

Şimdi ben 35mm f1.8 lens aldım bunun üzerine filtre taksam ne gibi faydaları olacak bana? mesela ev içi portre çekimlerinde gereksizdirde dışarı çıkınca güneşli havalarda taktığımızda yansımaları önleyerek bize faydasımı oluyor?

Filtreleri konuşalım

Teşekkürler.

merak edenler için
    POLARİZE FİLTRELER

ND FİLİTRELER

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hasskabal -- 15 Mayıs 2011; 23:29:31 >

• hocam bu konuda adam akilli baslk bende bulamadım. dslr like fuji s200 aldm dslr a geçmeyi düşünmüyorum bu makine bile fazlasyla iri ve ağır birde lenslerle uğrasmak bana gore degl. Bu makinede malum lensi degstrmek mumkun degıl. Oyüzden lensi koruma amaclı bı fıltre kullanmak istiyorum cok yazı okudum kimi goruntuyu ve kesknlgı bozuyor dıyor kımı gozle gorulur etksı yok diyor. Bende ne yapacagm şaşrdm. Amacım sadece lensi korumak. Foto kalitesini bozmadan nasıl bir filtre tercih etmelym. Cevapları bende sabrszlıkla bekliyorum. Keyifli forumlar..
  • Bende merak edip araştırıyorum. Uv filtreler hoşuma gidiyor gökyüzünün ve deniz gol fotograflarında netlik sağlıyor. Ozellikle akasu vs de suyun dibindeki taslar vs görülüyor. Konuyu takip edecem.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ChakMak

Bende merak edip araştırıyorum. Uv filtreler hoşuma gidiyor gökyüzünün ve deniz gol fotograflarında netlik sağlıyor. Ozellikle akasu vs de suyun dibindeki taslar vs görülüyor. Konuyu takip edecem.
    Şimdi araştırıyorum normal olarak (efekt verenler hariç) 3 çeşit filtre buldum. Hoya'nın HD filtreleri var güzel çizilmelere karşıda dayanıklı imiş filan...

1- Protected diye geçen var bu sadece koruma amaçlımı? yani lensin kalitesine bir etkisi olmuyor değilmi?

http://cgi.ebay.com/NEW-HOYA-52mm-HD-Digital-PROTECTOR-Filter-Made-Japan-/250721695978?pt=Camera_Filters&hash=item3a602d78ea

2-UV olan var bu ise Ultraviole yani dış mekan çekimlerde güneş ışınlarına karşı fotoğrafta patlama olayını engelliyor değilmi?

http://cgi.ebay.com/New-HOYA-HD-High-Definition-Digital-UV-Filter-52-mm-/280576476540?pt=Camera_Filters&hash=item4153a9457c#ht_2106wt_905

3-Circular Polarizing diye bir olay var bunu tam anlamadım ne iş yapar bu filtre? en pahalısı da bu...

http://cgi.ebay.com/HOYA-52mm-HD-Circular-Polarizing-Digital-New-Filter-/250725718040?pt=Camera_Filters&hash=item3a606ad818

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hasskabal -- 27 Nisan 2011; 11:38:15 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: hasskabal

Şimdi araştırıyorum normal olarak (efekt verenler hariç) 3 çeşit filtre buldum. Hoya'nın HD filtreleri var güzel çizilmelere karşıda dayanıklı imiş filan...

1- Protected diye geçen var bu sadece koruma amaçlımı? yani lensin kalitesine bir etkisi olmuyor değilmi?

http://cgi.ebay.com/NEW-HOYA-52mm-HD-Digital-PROTECTOR-Filter-Made-Japan-/250721695978?pt=Camera_Filters&hash=item3a602d78ea

2-UV olan var bu ise Ultraviole yani dış mekan çekimlerde güneş ışınlarına karşı fotoğrafta patlama olayını engelliyor değilmi?

http://cgi.ebay.com/New-HOYA-HD-High-Definition-Digital-UV-Filter-52-mm-/280576476540?pt=Camera_Filters&hash=item4153a9457c#ht_2106wt_905

3-Circular Polarizing diye bir olay var bunu tam anlamadım ne iş yapar bu filtre? en pahalısı da bu...

http://cgi.ebay.com/HOYA-52mm-HD-Circular-Polarizing-Digital-New-Filter-/250725718040?pt=Camera_Filters&hash=item3a606ad818

Alıntıları Göster
    Arkadaşlar sizce Circular Polarizing ile UV arasındaki fiyat farkına değecek kadar fark varmı? kullanım açısından... Almışken pahalısını al iyi olsun mu diyorsunuz yoksa gereksiz normal UV olanı al gitsinmi?
  • quote:

Arkadaşlar sizce Circular Polarizing ile UV arasındaki fiyat farkına değecek kadar fark varmı? kullanım açısından... Almışken pahalısını al iyi olsun mu diyorsunuz yoksa gereksiz normal UV olanı al gitsinmi?

Alıntıları Göster
    Circular Polarizing alındı
  • quote:

Circular Polarizing alındı

Alıntıları Göster
    Hayırlı olsun filtreniz :) Ben de düşünüyorum da pek bir cahilim filtreler konusunda da... Farkını gösterebileceğiniz çekimler paylaşabilir misiniz ? Malum önümüz yaz, bol güneşli UV'li günler bizi bekliyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: jiddi

Hayırlı olsun filtreniz :) Ben de düşünüyorum da pek bir cahilim filtreler konusunda da... Farkını gösterebileceğiniz çekimler paylaşabilir misiniz ? Malum önümüz yaz, bol güneşli UV'li günler bizi bekliyor.

Alıntıları Göster
    bir üstad bizi bilgilendirse nekadar iyi olacak
  • quote:

Filtre gelsin deneme çekimleri yapacağım o zaman canlı fotoğrafları koyarım buraya çok bilgilendirici olur sanırım. Ama şimdilik bununla idare edeceğiz
  • quote:

quote:

Filtre gelsin deneme çekimleri yapacağım o zaman canlı fotoğrafları koyarım buraya çok bilgilendirici olur sanırım. Ama şimdilik bununla idare edeceğiz

Alıntıları Göster
    @hasskabal
    Teşekkürler... benim için çok bilgilendirici olacağı kesin :) Şu örnek 2 fotoğrafta bile nasıl bir fark yarattığı görülüyor. Filtre duruma göre şart bir aksesuvar demek ki...
  • quote:

quote:

Alıntıları Göster
    mesajım bulunsun takipdeyim
  • quote:

Orijinalden alıntı: berke_han

mesajım bulunsun takipdeyim

Alıntıları Göster
    Filtreler hakkında bilgiye aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

http://vedatkonyali.wordpress.com/2009/10/02/fotografcinin-temel-filtreleri/
  • quote:

Orijinalden alıntı: yasin_kaya

Filtreler hakkında bilgiye aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

http://vedatkonyali.wordpress.com/2009/10/02/fotografcinin-temel-filtreleri/

Alıntıları Göster
    Filtrelerde "ne kadar pahalı o kadar iyi" kuralı geçerli. En pahalısına gerek olmayabilir belki ama, örneğin 10$'a UV filtre alıyorsanız çok fazla şey beklemeyin.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ozturert

Filtrelerde "ne kadar pahalı o kadar iyi" kuralı geçerli. En pahalısına gerek olmayabilir belki ama, örneğin 10$'a UV filtre alıyorsanız çok fazla şey beklemeyin.

Alıntıları Göster
    az önce kenko skylight filtre siparişi verdim bakalım sonuç nasıl olacak. daha makine gelmedi ama makine amerikadan gelene kadar hepsiburada daha gönnderemez..
  • quote:

Orijinalden alıntı: turcoblanco

az önce kenko skylight filtre siparişi verdim bakalım sonuç nasıl olacak. daha makine gelmedi ama makine amerikadan gelene kadar hepsiburada daha gönnderemez..

Alıntıları Göster
    @ beyazitcakir31 hiç filtre olayına girme pahalı uv filtre almazsan görüntüde netlik kaybı olur.onun yerine varsın çizilsin satmıcaksan fotografa etkisi pek olmaz.
    @ ChakMak bahsettiğin taşların görünmesi polarize filtreler ile mümkün.
    bende nd 8 ve polarize kullanıyorum bulabildiğim en ucuzlarını almıştım tane 25 tl idi.
  • quote:

Orijinalden alıntı: turcoblanco

Alıntıları Göster
    @ozturert
    Hoş gelmişsiniz başlığa :)
    alt limit 10 dolar ise üst limit kaç dolardır ? Ona göre orta karar bir şey almak istesek kaç dolarlıklara bakmalıyız ? 50 dolar !..
  • quote:

@ozturert
    Hoş gelmişsiniz başlığa :)
    alt limit 10 dolar ise üst limit kaç dolardır ? Ona göre orta karar bir şey almak istesek kaç dolarlıklara bakmalıyız ? 50 dolar !..

Alıntıları Göster
    Sigma 150mm makronun üzerine eski ev sahibim çakmak düşürdü (bahçede adamın ektiği çiçekler arasında sürünürken ), filtre çatladı. Her zaman olmuyor tabi ama o Sigma'ya çok üzülürdüm.
    4 yıldır B+W kullanıyorum. İnce versiyonlarını öneririm, ama ucuz değiller. Tiffen UV + telefoto lensler manzarada bariz haleli bir görüntü oluşturuyordu. B+W'de bu çok çok az.
    Hoya Super HMC filtreleri de bayağı iyi.
    UV filtre gerekli mi değil mi sorusu tamamen kişisel seçime kalıyor. Fiyat sınırı veremem ama 10 $'lıklar sadece ek bir yansıma katmanı oluşturup (kötü) basit çarpmalara karşı korur (iyi).
  • quote:

Orijinalden alıntı: ozturert

Sigma 150mm makronun üzerine eski ev sahibim çakmak düşürdü (bahçede adamın ektiği çiçekler arasında sürünürken ), filtre çatladı. Her zaman olmuyor tabi ama o Sigma'ya çok üzülürdüm.
    4 yıldır B+W kullanıyorum. İnce versiyonlarını öneririm, ama ucuz değiller. Tiffen UV + telefoto lensler manzarada bariz haleli bir görüntü oluşturuyordu. B+W'de bu çok çok az.
    Hoya Super HMC filtreleri de bayağı iyi.
    UV filtre gerekli mi değil mi sorusu tamamen kişisel seçime kalıyor. Fiyat sınırı veremem ama 10 $'lıklar sadece ek bir yansıma katmanı oluşturup (kötü) basit çarpmalara karşı korur (iyi).

Alıntıları Göster
    Ben de çizilmeye karşı önlem amaçlı uv filtre kullanıyorum. Makinam Sony R1. Sigmanın multi coated uv filtresini kullanıyorum. Fotolarda olumsuz bir etkisini görmedim şimdiye kadar. 60 tl ye almıştım filtreyi.
  • quote:

Orijinalden alıntı: isa2711

@ beyazitcakir31 hiç filtre olayına girme pahalı uv filtre almazsan görüntüde netlik kaybı olur.onun yerine varsın çizilsin satmıcaksan fotografa etkisi pek olmaz.
    bende nd 8 ve polarize kullanıyorum bulabildiğim en ucuzlarını almıştım tane 25 tl idi.

hocam verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim ama sanki cevabınızda tutarsızlık var gibi. lens çizilsin fotoğrafa pek etkisi olmaz ama ucuz filterinin etkisi olumsuz yönde olur demişsiniz. ardınada en ucuzundan 2 adet filtre aldım demişsiniz. bu biraz imamın dediğini yap yaptığını yapma gibi oldu
  • quote:

Orijinalden alıntı: beyazitcakir31

quote:

Orijinalden alıntı: isa2711

hocam verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim ama sanki cevabınızda tutarsızlık var gibi. lens çizilsin fotoğrafa pek etkisi olmaz ama ucuz filterinin etkisi olumsuz yönde olur demişsiniz. ardınada en ucuzundan 2 adet filtre aldım demişsiniz. bu biraz imamın dediğini yap yaptığını yapma gibi oldu

yanlış anlaşılma olmuş ben uv filtre için diyorum polarize ve nd filtrenin kullanım amaçları farklı benim açımdan ilk planda mesela gün batımına dogru uzun pozlamanormalde filtre takmam ama tabi pro fotografçılar manzara çekiminde mesela gradient filter bile kullanıyorlar ki çok faydalı gökyüzüyle karanın pozlamasının doğru olmasını sağlıyor.

tabi bu benim düşüncem,yoksa alıp test edersiniz içinize sinerse kullanmaya devam edersiniz.
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.