Şimdi Ara

Fiber Kablo Eve Kadar Döşeme/Döşetme Masrafı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
88
Cevap
2
Favori
62.117
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Evime kadar fiber döşemek istiyorum, apartman yöneticisi yok, tek biz bağlatsak masraflı olur mu, kaça olur?

16 mb internet paketimiz var bize yetmiyor.

Düzenleme: Bu mesajı girdikten 1 ay sonra Haziran-Eylül arası internetimiz kesildi, Turkcell Superonline tarafından mağdur olduk. Fatura geldi, ödedik sonra iptal ettik dedi. Onun için Tüketici H. Heyetine başvuru yapacağım.

BTK ya şikayet ettik, hattı kapatırdık ve Türkcell den kurtulduk. Avukatlık olduğumuz modem konusu bile oldu. Bunu ayrı bir konuda anlatırım. BTK raporunu da yazarım.

Ekim 5 itibariyle Türk Telekom'a 35 mb 75 GB kotalı pakete tahahhüt imzaladım. 2 yıllık sözleşmede pakedi 1 sene bu hızda kullandım. Ortalama paket hızım 36 mb hatta çoğu zaman 40 mb olduğu gibi bazen 32 mb hızda da kullandım. 1 yılı doldurduğunda yani Kasım 2018'de 50 mb'e kadar 100 GB kotalı kullandım. 2 ay bu kirayla kullandım ve ortalama hızım 55 çoğu zaman 60 mb gördüğü gibi zaman zaman 48 ve 46'ya da düştü. 2019 Ocak itibariyle sınırsız ve kotasız olarak bu hızda kullandım. 2 sene içinde 2 kez arıza kaydı oluştursun. 1.sinde 50 yerine 32 mb hız alınca aradım düzeldi. 2.sinde kablolar kısa devre yapmış internet yoktu. Kabloları yeniledik. Bu sene Eylül 28'de tarafıma ulaşana kadar Ocak - Eylül sınırsız kullandığım hizmet fiyatı 85 TL'den 190 TL 'ye yükseldiğini öğrenince arayış ve araştırma içindeyken belirlediğim bir pakede geçme kararı aldım. Farklı operatöre geçmeyi düşündüysem de vazgeçtim. -türksat gibi- 28 Eylül'de 2 yıllık tahahhüt yenileyerek 50 mb hızında 300 GB kotalı (bitince duran/ hizmeti kesilen) + 2 yıl Muud üyeliği olan tarifeye geçtim. Muud öyle aman aman bir şey değil ama ek hizmetlerinden bana en uygunu buydu. 300 gb kota can sıkıcı olsa da bizim ortalamamız 280 GB. (4 kişilik bir aileyiz.) En yüksek kullanım da 309 GB. Kota yetmezse ek paket alacağız. Paket fiyatı 105 TL. Yani eski tarifeden 20 TL fark var. Bence mantıklı bir hamle oldu. 25 gb kota 9 50 gb kota da 14 tl. Gerektiğinde alınır. Sizlere de bu ılkel yöntemi tavsiye ederim. Türk Telekom hizmette (internette) vaadettiğini yerine iyi getirdiği için (en azından eski iss lere kıyasla ve bize göre) onlarla devam etmeye karar verdim. Telefon şebekesi olarak hizmetleri aksayabiliyor, örneğin en sınır bozucu yani 1 saat dolunca kapanması. Bu konuda alternatif Vodafone fakat konumuzu dağıtmamak adına detaylı karşılaştırma yapmaya gerek yok. 2 yıllık sürecimin özeti böyle. Daha önemli ayrıntı ve konuları bir ara konu açıp, burdan linkle paylaşırım. Konuda emeği geçen her arkadaşa da teşekkürlerimi iletiyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Yasin_1903 -- 30 Eylül 2019; 15:42:32 >

• Siz o masrafı karşılayamazsınız boşuna uğraşmayın.

Olay sadece paraya da bakmıyor, operatör kafasına göre kazı yapamıyor, belediye taraflı izin süreci v.s oluyor bu izin süreci 6 ay'a kadar uzayabiliyor.

Kazı yapılsa bile sonlandırma aşamasında kullanılan ekipman olmadan fiber çektirmenin anlamı yok, apartmanın altına takılan ufak tip11 kutunun fiyatı 10 bin dolar civarı.

Sizin yapabileceğiniz dilekçe yollamak, sonrasında operatör bölgedeki şartları inceler, müşteri potansiyeline bakar herşey müsaitse iş planına ekler, sonrası belediye izinleri, ekipman tedariği, kazı aşaması, kablo çekimi, kablonun bina altına kadar getirilmesi, ekipmanların montajı, sonlandırma işlemi, santral-otomasyon entegresi, mevcut hatların kutuya aktarımı v.s olarak devam eder. 1-2 ayda ve 1-2 bin tl para harcanarak olacak şeyler değil.

Bu anlattıklarım türk telekomun apartman altına kadar gelen fiber bağlantısı için, mahalle başlarına koyulan tip 7 kutular için süreç daha farklı. Süperonline için ise fiber sonlandırma aşamasında daha basit bir sistem kullandığından masraf daha az olacaktır fakat yine belediye izin ve kazı süreci gibi durumlar olacaktır.
  • Daha önce bağlatan soran bir ttnet yetkilisi falan yok mu bilgi verebilecek?

Başka iss kullanıcıları yaptıysa bunu onlar da bilgi verebilir.
    Zaten ben Turkcell Super Online kullanıyorum ve yeni iss ye geçmeyi düşünüyorum, ttnet de devlete bağlı olduğu için bu düzenlemelere rakip olacak bir kota işlemi başlatmasını pek beklemiyorum. İmkanım olunca fiberi döşeyip, iss ye geçip, bu işi bitireceğim.
  • ttnet döşesin kardeşim biz niye döşeyecekmişiz. ben de 35 lik pakede geçmek istediğimde bana fiber yok 16/5 kullanacaksın dediler :d
  • quote:

Orijinalden alıntı: kanguru_kesesi

ttnet döşesin kardeşim biz niye döşeyecekmişiz. ben de 35 lik pakede geçmek istediğimde bana fiber yok 16/5 kullanacaksın dediler :d

Kardeşim zaten bende elimi sürmek istemiyorum, bu bir devlet hizmeti ama devlet herkese eşit sağlamıyor yürüme mesafesiyle 5 dk uzaktaki binada fiber var, bize yok. Dahası evimin önü şehrin en işlek caddesi yeni istanbul caddesi var fiber altyapı varmış burada. Evime kadar döşensin istiyorum, ücretliyse ücretini ödeyim diyorum. Buna bir cevap alabilmiş değilim.
  • Ciddi bir fiyat çıkar, VDSL var mı ?
  • Bence hiper destekliyorsa yani vdsl geçiş yapın gitsin. Bir sıkıntı çıkmaz. İç tesisat ve ankastre iyiyse.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Ö1f1

Ciddi bir fiyat çıkar, VDSL var mı ?

Hocam tek bildiğim bakır kablo olduğu evde ev telefonu da yok. Yalın internet kullanıyoruz fibernet istiyorum hepsi bu.
  • quote:

Orijinalden alıntı: kralseraf

Bence hiper destekliyorsa yani vdsl geçiş yapın gitsin. Bir sıkıntı çıkmaz. İç tesisat ve ankastre iyiyse.

100 metre ileride polisevlerinde hipernet desteği var ama vdsl e pek sıcak bakmıyorum tarife olsun geleceğe yönelik olsun, pek sıcak bakmıyorum.
  • Belediye Kazı ve Metre başına kablo döşeme masrafı + Fiber kabloların masrafı + İş makinaları kiralama ücreti + İşçilik tahminim bir 10K civarı.
  • Yasin_1903 kullanıcısına yanıt
    Fixnet ve Vodafone'dan bir sorgulama yapın belli olur ozaman VDSL olup olmadığı varsa VDSl'e geçersiniz.
  • zero fear kullanıcısına yanıt
    Bizim burada kazı yapmamışlardı. Adsl kullanırken 2015 yazında vdsl'e geçtim.

Öncelikle sokaktaki eski kabloların yerine turuncu fiber optik kablo döşüyorlar.

Sadece ekstra olarak belli mesafelere santral yerleştiriyorlar.
  • quote:

Orijinalden alıntı: zero fear

Belediye Kazı ve Metre başına kablo döşeme masrafı + Fiber kabloların masrafı + İş makinaları kiralama ücreti + İşçilik tahminim bir 10K civarı.

Zamanında Turkcell için de sormuştum, 1500 e ay da 3000 e yaparız dediler, eğer apartmandan gereken kişi sayısı kadar imza toplarsanız, bir ücreti yok ama fatura 200 kat artacak dediler.

1500 tl aylık nete ücret ödeyecekmişsiniz bunu yan blok(aynı apartman ama farklı bir kapıdaki) ttnet kullanıcısı bile ödermiş.

Yani her ay 1500 tl komşular vermeye yanaşmaz kaldı ki avrupa da buna 40 tl veren ülkeler varken vermem kesinlikle.

Öyle işte 10 000 e sanmıyorum hatta işçilerin aylık ücretini bizden almazlar, tt yetkilileri 1000 den fazla ya yapmaz, taahhüt ile masraflar ile 1500 e biter benim tahminim bu yönde.

Kaynak: cat6 0.98 $ 150 metre kablo gerekir bana, 500 tl bu masrafı var iki yetkili personel onu ayarlar gerekeni yaparlar ayrıca nasıl ki iş yerinizin önüne ücretsiz çöp konteynırı getiriyorsa belediye iş aletleri de ücretsiz olarak çalışması gerekir bu durumda.

Ama okuduğunuz gibi aşağı yukarı ederi budur diye tahmin ediyorum, bu konuda bilgili olan birileri varsa diye net bilgi almak için konuyu açtım.

• quote:

Orijinalden alıntı: Ö1f1

Fixnet ve Vodafone'dan bir sorgulama yapın belli olur ozaman VDSL olup olmadığı varsa VDSl'e geçersiniz.

Saolun hocam, altyapıyı bir sorgulamam gerekiyor, şartlar uygunsa vdsle(hipernete) geçebilirim.
  • Siz o masrafı karşılayamazsınız boşuna uğraşmayın.

Olay sadece paraya da bakmıyor, operatör kafasına göre kazı yapamıyor, belediye taraflı izin süreci v.s oluyor bu izin süreci 6 ay'a kadar uzayabiliyor.

Kazı yapılsa bile sonlandırma aşamasında kullanılan ekipman olmadan fiber çektirmenin anlamı yok, apartmanın altına takılan ufak tip11 kutunun fiyatı 10 bin dolar civarı.

Sizin yapabileceğiniz dilekçe yollamak, sonrasında operatör bölgedeki şartları inceler, müşteri potansiyeline bakar herşey müsaitse iş planına ekler, sonrası belediye izinleri, ekipman tedariği, kazı aşaması, kablo çekimi, kablonun bina altına kadar getirilmesi, ekipmanların montajı, sonlandırma işlemi, santral-otomasyon entegresi, mevcut hatların kutuya aktarımı v.s olarak devam eder. 1-2 ayda ve 1-2 bin tl para harcanarak olacak şeyler değil.

Bu anlattıklarım türk telekomun apartman altına kadar gelen fiber bağlantısı için, mahalle başlarına koyulan tip 7 kutular için süreç daha farklı. Süperonline için ise fiber sonlandırma aşamasında daha basit bir sistem kullandığından masraf daha az olacaktır fakat yine belediye izin ve kazı süreci gibi durumlar olacaktır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi donanımcı123 -- 1 Mayıs 2017; 17:21:9 >

• quote:

Orijinalden alıntı: kralseraf

Bizim burada kazı yapmamışlardı. Adsl kullanırken 2015 yazında vdsl'e geçtim.

Öncelikle sokaktaki eski kabloların yerine turuncu fiber optik kablo döşüyorlar.

Sadece ekstra olarak belli mesafelere santral yerleştiriyorlar.

Bu işi sorgulamadan bilemem şuan çalışmıyorum, yazın işe başladığımda ücretleri cezayı ödeyip, turkcell den devlet kurumuna geçmeyi düşünüyorum, sonrasında fiber altyapıyı vdsl ne gerekiyorsa işimi sağlama alınca da paketimi değiştirebilirim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Yasin_1903

quote:

Belediye Kazı ve Metre başına kablo döşeme masrafı + Fiber kabloların masrafı + İş makinaları kiralama ücreti + İşçilik tahminim bir 10K civarı.

Zamanında Turkcell için de sormuştum, 1500 e ay da 3000 e yaparız dediler, eğer apartmandan gereken kişi sayısı kadar imza toplarsanız, bir ücreti yok ama fatura 200 kat artacak dediler.

1500 tl aylık nete ücret ödeyecekmişsiniz bunu yan blok(aynı apartman ama farklı bir kapıdaki) ttnet kullanıcısı bile ödermiş.

Yani her ay 1500 tl komşular vermeye yanaşmaz kaldı ki avrupa da buna 40 tl veren ülkeler varken vermem kesinlikle.

Öyle işte 10 000 e sanmıyorum hatta işçilerin aylık ücretini bizden almazlar, tt yetkilileri 1000 den fazla ya yapmaz, taahhüt ile masraflar ile 1500 e biter benim tahminim bu yönde.

Kaynak: cat6 0.98 $ 150 metre kablo gerekir bana, 500 tl bu masrafı var iki yetkili personel onu ayarlar gerekeni yaparlar ayrıca nasıl ki iş yerinizin önüne ücretsiz çöp konteynırı getiriyorsa belediye iş aletleri de ücretsiz olarak çalışması gerekir bu durumda.

Ama okuduğunuz gibi aşağı yukarı ederi budur diye tahmin ediyorum, bu konuda bilgili olan birileri varsa diye net bilgi almak için konuyu açtım.

Sorun şu ki telekom senden karıyla beraber alır yani cat 6 0.98$ diye o fiyattan satmak zorunda değil kaldı ki Cat 6 mı döşeyecek sadece yeraltına Kapasitesi çok daha yüksek profesyonel kablolar döşenir bunun yanında boruların masrafı da var kablolar onun içinden geçiriliyor.

Kısacası 1.500 Liraya kesinlikle fiber döşeyeceklerini zannetmiyorum işler o kadar basit değil..

• quote:

Orijinalden alıntı: donanımcı123

Siz o masrafı karşılayamazsınız boşuna uğraşmayın.

Olay sadece parayada bakmıyor, operatör kafasına göre kazı yapamıyor, belediye taraflı izin süreci v.s oluyor bu izin süreci 6 ay'a kadar uzayabiliyor.

Kazı yapılsa bile sonlandırma aşamasında kullanılan ekipman olmadan fiber çektirmenin anlamı yok, tip11 kutunun fiyatı 10 bin dolar civarı.

Sizin yapabileceğiniz dilekçe yollamak, sonrasında operatör bölgedeki şartları inceler, müşteri potansiyeline bakar herşey müsaitse iş planına ekler, sonrası belediye izinleri, ekipman tedariği v.s olarak devam eder. 1-2 ayda olacak şeyler değil.

Anlıyorum hocam, siz bilgilisiniz bu konuda bu güzel.

Yapmam gereken, tt a başvurup, altyapımızın yenilenmesi/değiştirilmesi için resmi bir çalışma başlatıp, gereken belge ve başvruları tamamlayıp, duruma göre paketime ya devam edeceğim ya da duruma razı olacağım. Belediyeye gelince öyle hizmet aşkı olan bir belediye yok, 10 senedir verdiği sözlerden 2 sini tuttu, 10 tanesini tutmadı, bu konuda umudum zayıf ama hakkımı aramaktan vazgeçmeyeceğim.

Olmazsa belediye seçimlerinde b.başkanı değişince diğer başkanda bir daha denerim, bu güncel hizmete merhaba deyip, kokuşmuş sisteme veda etmem gerekir artık.

• Böyle bişey mümkün değil eğer binanın önünden fiber hat geçseydi apartmandan 7-8 kişinin istemesiyle yapılabilcek bişeydi fakat ne sokağında fiber varmış ne bişey isteyen 1 kişisin onbinlerce lira masrafa 1 kişi için girmezler ha eğer çok zenginsen ayda 10-15 bin TL ödeyebilirsen gider metro ethernet çektirirsin. Bu yatırımlar normal bi insanın karşılayabileceği yatıramlar değil adam orda 3-5bin TL masraf yapmıyoki sadece ekipmanlara harcadığı para onbinlerce lirayı buluyo bunun yanında belediyeden izin alınıcak uzun bi süre bekliycekler izin çıkana kadar.
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Yasin_1903

quote:

Sorun şu ki telekom senden karıyla beraber alır yani cat 6 0.98$ diye o fiyattan satmak zorunda değil kaldı ki Cat 6 mı döşeyecek sadece yeraltına Kapasitesi çok daha yüksek profesyonel kablolar döşenir bunun yanında boruların masrafı da var kablolar onun içinden geçiriliyor.

Kısacası 1.500 Liraya kesinlikle fiber döşeyeceklerini zannetmiyorum işler o kadar basit değil..

Denize düşen yılana sarılır :)
    Hizmet gelecekse ve masraf çıkacaksa - ki bir arkadaş bunun masrafını siz karşılayamazsınız demiş - bu durumda elimizden geleni yapmam gerekir ama öyle masraflarda çıkartmazlar, aslında bu bir hizmet masraf bile çıkmaması gerekir.

• Yasin_1903 kullanıcısına yanıt
    Binanızın yakınlarında veya Mahallenizde Beyaz Buzdolabı gibi Kabin bulunuyor mu?

Türk Telekom'u aradığınızda Vdsl desteği gösteriyor mu?

Ben 1.2 km üzeri uzaklıktayım 20 Mb hız alıyorum ve 35 Mb tarifeye geçip internetimi sınırsız hale getirdim.

Sizin yakın olduğunu varsayarsam Vdsl'e geçebilirsiniz.

Zira Fibernet getirip , Evinize kadar fiber optik kablonun çekilmesi felan 50 Bin TL'den başlar Buda en düşük kabin fiyatlarından bahsedelim hepsi dolar üzerinden alınıyor ve şimdi Dolar'ın arttığını gözlemliyorsak bu çok zor bir ihtimaldir.

Binanızda kaç daire var ve site şeklinde midir?
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.