Şimdi Ara

FİAT SİENA TEAM (160. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
3.562
Cevap
52
Favori
648.758
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
3 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 158159160161162
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Bu arada kütahya civarındakiler için bizim gedizde İzmirli oto var o Bağlarım dedi ama gidip bağlatmadım uşak yeni sanaii sitesinde de (adı yeni sanayii aslında eski sanayi karıştırmasınlar yeni sanayii deyince bireylül sanayiye gönderebilirler) oto klinik diye bi yer olması lazım Tofaş özel servis derseniz bulursunuz orası bağlıyor. Gedizdeki 20liraya Bağlarım demişti bana bilginiz olsun. Uğraşmak istiyenlerde vag-kom kkl 409.1ile fiat 3pin to obd II. Kablosuyla veya forumlardan taratarak ya da YouTube dan izleyerek pinlerini bağlayıp fiatecusceen miyni neydi o programla bağlayabilir kendisi. Denemedim ama videolar da yapıyorlar ve tempra tipo nokta Com da yapan arkadaşlar mevcut bilginiz olsun

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mikailhanaltınkaya -- 2 Şubat 2017; 1:29:49 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bobin diye gittim parçacıdan makonun bobini aldım taktım gine aynı. Geri verdim bobini. Yapacak bir şey yok diyerek ustamam gittim baktı buji kablosu dedi git al gel dedi tamam abi dedim gittim almaya kaç para dedim 90 liste fiyatı dedi bize ne olur Ahmet amca dedim (adamla kanka oldum artık ) 75dedi iyi dedim olan oldu yakıyor zaten araba patlama da yapıyo güçten düştü ver dedim. Gittim ustamın yanına taktık gez gel dedi gittim patlamalar gitti yakıtı yarın kütahya ya gidip geleceğim o zaman yazarım. Ustam 20lira da işçilik aldı 95lira tuttu toplam. Evdeki hesap her zamanki gibi çarşıya uymadı 70diye çıktık evden 95lira gitti

• quote:

Orijinalden alıntı: techturk

hayırlı geceler cümleten :)

fiat sieana 2000 model 1.4 95bin km arabanın durumu bu. geçen yaz eskişehire giderken göstergede enjeksiyon uyarısı verdi (arabayı çalıştırıken solda yanan) ama zaten lpg kullanırken bu uyarıyı verdiği için önemsemedim ama bu uyarı varken araba çekişten düşüyor sanki motora yakıt gitmiyor. tıkalı olabilir diye daha da yüklendim gaza bazen çözüm oluyor bazen hiç işe yaramıyor. öyle durumlara geldi ki yolun kenarına çekip düzelmesini bekledim bi kaç kurcalamayla.. geri geldiğimde sanayiye götürüp baktırdım ekzos tıkalı olabilir dediler hatta değiştirelim dediler tamam dedim bin liraya ekzos taktırdım. yine yaptı hatta ekzos patladı az daha araba yanacaktı. ekzos tekrar değiştirdim. şimdi benzinde kullanıyorum ve halen yapıyor bir türlü çözemedim sanki motora yakıt gitmiyor tıkalı gibi oluyor sonra geçiyor ama insanda tedirginlik uyandırıyor güvenemiyorum arabaya. bunun nedeni ne olabilir bilginiz var mı ?

Merhaba,
    aracınızda emilatör sorunu olabilir herhangi bir lpgciye gidip emilatörü kontrol ettiriniz,bazı ustalar lpg sistemine emilatör yerine ucuza kaçmak için dandik role takıyorlar,buda enjektör lambası yanmasına ve enjektörü uyutmadığı için lpg benzin karışık yanmasına bu sebepten dolayı araçta gaz yememe sorunu ve tekleme sorunu oluşuyor, sorunun büyük ihtimalle emilatörden olduğunu düşünüyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi smhsyhn*34 -- 2 Şubat 2017; 23:05:13 >

• Aynen emülatör olabilir. Geçen bi abim benim arabada sorun var mikail bi bak şuna dedi. Ustası emme manifold contasını değiştirmiş düzelmemiş map sensörü demiş. 1.4lerle bizim 1.2lier aynı sensörü kullandığı için benimkiyle denedik aynı şeyi yaptı abi dedim emülatör olabilir. Gittik ustasının yanına emülatörü iptal etti 1gün benzinde bin dedi bindi problem yok gitmiş emilatörü iptal edip role ile uyutmuş enjektörü. Onun arzası benzinde çalışmamaydı LPG si de tek nokta LPG olduğundan ilk benzinle çalışıyo 3000d/d da LPG ye geçiyo çalışmayınca ustası bi kablo vermiş onu LPG selenoidinden aküye direkleyip 10Sn boyunca o şekilde bekleyip sonra da marş yapıyodu. Zar zor çalıştırdık benzine aldım gazı köklememe rağmen 5000d/d kaldı motor ordan anladım emülatör olduğunu. Sonra ustasına gittik anlattım yukarıda yazdıklarım oldu işte. Sizin emülatör de o abinin arzasının tam tersi araç LPG de iken benzin göndermeye çok az da olsa devam ediyor olabilir eğer eliniz yatkınsa bi role ile emülatörü değiştirip deneyebilirsiniz ya da 15-20lira gibi bir ücrete LPG cinizden role ile uyutmasını isteyebilirsiniz hayırlı geceler...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mikailhanaltınkaya -- 3 Şubat 2017; 1:52:57 >

• tamam emilatör durumu aklımda olsun. ama bayadır sadece benzinde kullanıyorum yine yapıyor? kusura bakmayın bu işlerden anlamadığım için soruyorum. teşekkür ederim
  • techturk T kullanıcısına yanıt
    Hocam eğer emülatör se onun sağı solu belli olmaz yani gazda benzin karıştırır benzindeyken benzin göndermez değişik bi parça. Ama başka bir şey de olabilir mesela devir sensörü Isı müşiri gibi parçalar da olabilir yani aslında imkan varsa PC ye bağlatıp arza koduna göre hareket etmek daha mantıklı

• Sa Arkadaşlar 1.2 75 bg sienam var. Bugünlere anlamadığım rölantide motorun sağ tarafından sürtünme sesi geliyor. Hatta motor çok soğuksa bu ses çok belirginleşiyor. Debriyaja bassamda basmasamda bu ses geliyor. Hatta rolantide gaza yüklendiğimde(debriyaja basmadan) motor sarsıntılı çalışıp lakırtılı bir ses yapıyor. Isındığında veya yola çıktığımda ses azalıyor. Fakat ön kaputu açtığımda ses sürekli az az devam ediyor.Birde motorun sağ tarafında terleme var. Serviste orada dişli sistemi var denmişti acaba o mu ses yapıyor yoksa debriyaj-şanzıman da bilya mı bozuktur.

Cevaplarınız için teşekkürler.

Edit: ses video motor soğukken ilk marş ve gaz verme

https://1drv.ms/v/s!AvFP_yI9MRaQgVhCIpcdfBo2xHdI

Foto aracımın değil temsilidir.

FİAT SİENA TEAM

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi fb168 -- 17 Şubat 2017; 16:47:46 >

• fb168 kullanıcısına yanıt
    Orda volant var volantınız da problem var gibi gözüküyor. Balans sorunu olabilir derhal yapyırmanızda fayda var ansızın kaputtan bişeyler fırladığını görebilirsiniz maddiyat neyse de birine zarar verir falan Allah korusun.

Terleme derken yağ mı oluyor yoksa su mu?
    Ses üst taraftan geliyorsa yani yağ koyulan yerden o zaman egzantirik milinde sıkıntı var demektir. Ama sanmam orası dediğiniz şekilde ses yapsa performansta da acayip sıkıntı olur

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mikailhanaltınkaya -- 19 Şubat 2017; 2:12:23 >
  • Yakıt değerlerim düştü uzun yolda 250km yi 60liraya yaptım 30lirası 3.05den 30 lirası 2.89dan gazın şehir içi de 188km de 60lira yaktı gaz 2.75 şehir içi 188km sonunda tekrar fullediğimde gaz 2.69du resimde yazıyor işte litresi falan
     FİAT SİENA TEAM

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mikailhanaltınkaya -- 19 Şubat 2017; 12:49:19 >
  • mikailhanaltınkaya M kullanıcısına yanıt
    Cevabınız için çok teşekkür ederim. Sabah ilk çalıştırmada rölantide normal çalışmasına rağmen gaz verince ( ilk koyduğum videodaki son saniyedelerdeki sorun ) tekliyor. Daha sonra ikinciye gaz verdiğimde veya ısınınca böyle vuruntu-tekleme yok. Acaba aldığım benzinde(aracımda lpg yok ) bir sorun olabilir mi?

Birde bu dediğim sürtme sesinin videosunu çektim. Bu ses ısınınca yok oluyor . Debriyaja basıp çekmekle de değişmiyor. Bu sesi zaten araba böyle tekleme yaptığında dinleyince farkettim belkide normal bir ses olabilir.

Şimdiden cevabınız için teşekkür ederim.

https://1drv.ms/v/s!AvFP_yI9MRaQgVmvC0qCz20rzkzE

Benzin ya da LPG kaynaklı bi vuruntuya benzemiyor(yani yakıttan ya da ateşleme sisteminden kaynaklı) bu ya debriyaj akşamında bir prolem var (tam bilmiyorum o aksamı ama bildiğim kadarı ile rulmanlar ve bilyeler var bunlar debriyaja basın basmayın ses yapabilir) ya da vovalnt da problem var ama dediğinize göre araç ısınınca geçiyorsa bu bi bilye sesi gibi geldi bana. her zaman dediğim gibi ben bi usta değilim sadece arabaya aşırı ilgili ve meraklı biriyim kendi sorunlarımı en azından tespit etmek için ve arabalarla uğraşmaktan zevk aldığım için uğraşıyorum öğrenmeye çalışıyorum otomobil teknolojisini. Size de çok teşekkürler

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mikailhanaltınkaya -- 20 Şubat 2017; 0:43:27 >
  • Dostum sol üst köşedeki kapak hidrolik direksiyon yağı kapağı mı?

FİAT SİENA TEAM

Sa Sorunumu çözdüm. Sorun benzinden kaynaklanan bir durummuş. Çünkü yola çıktığım için her zaman aldığım bayiden değilde yolumun üzeri diye ilk defa değişik shell bayisinden yakıt almıştım. O bayi de SHELL bayisi olduğu halde sulu benzin diye tabir edilen kirli benzin satmış bana o da dibe çöktüğü için 1 hafta öyle vuruntulu çalıştı. Şimdi ise kirli benzin anca bitti ve depoda olan temiz benzin de sıkıntısız çalışmaya başladı. Onu da sarı ışığa kadar bitirip bildiğim shellden nitro+ almayı düşünüyorum.

Burdan çıkardığım sonuç şu oldu hiçbir zaman bilmediğin yerden (shell bile olsa) benzin almayacaksın. hepsine tankerlerle aynı benzin gidiyor fakat nasıl yapıyorlar bilmem ama bu işte hep hile hurda çok dönüyor.

• braveheartgs43 kullanıcısına yanıt
    Aracınızın modeline göre bakabilirsiniz.
    Hidrolik Direksiyon yağı olarakta Serviste OPAR OLİO ATF III kullanılmaktadır.

https://www.google.com.tr/search?q=opar+olio+atf+3&oq=opar+atf&aqs=chrome.2.69i57j0l3.3181j0j4&client=ms-android-samsung&sourceid=chrome-mobile&ie=UTF-8#imgrc=0AwcrNijTW9YbM:

FİAT SİENA TEAM

FİAT SİENA TEAM

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi fb168 -- 26 Şubat 2017; 19:55:44 >

Evet hd yağı 2yılda bir değiştirilmesi tavsiye edilir ben kitaptığında atf 2 koyun yazdığı için atf 2ile değiştirdim çok memnunum seneye bir daha değiştireceğim

Şimdi benim anlamadığım şu bu arabaları motor farketmeksizin tek nokta LPG ile hatta düz LPG ile çalıştırıp binenler var tüm düzeni yok saymak demek bu buna rağmen arza çıkartmayıp ya da uzun vade de arza çıkartan motorlarımız ve motor beynimiz var bizim sizin nasıl oluyor da benzin seçiyor hayer ettim açıkcası. Acaba bizimkiler lan zaten olan olmuş alıştık fakirliğe arada bü benzin verseler yeter diye gönderdiğimiz benzini ne pahasına olursa olsun kabul mü ediyo

Aynen öyle hocam. Aslında bizim arabalar benzin seçmiyor (hiçbir araba seçmez ne konulursa yakmaya çalışır dizel dışında tabi)ama benzin kötü olursa yanmada sıkıntı yaratıyor.yani benzin kötü olursa yanma zamanını kaçırdığında(sıkıştırma zamanında buji ateşlemden benzinin alev alması) vuruntu yapar. Bu yüzden araba sesli çalışır.

LPG olayına gelince motora hava yakıt karışımı gelmesi çalışması için yeterlidir. Fakat Lpg tek noktada 1.2 ve 1.6 lar çok nokta olduğu için arızlar meydana gelmektedir.bu yüzden şimdilerde beyinli (obd) lpg sistemleri bağlanmaktadır.ama 1.2 ve 1.6 ları tek nokta lpg sistemleri ile insanlar uzun süre kullanmışlardır. Uyumsuz olduğu için benzin fiyatına yakın bir değerde binmişlerdir. Fiat siena team başlığının içinde çokça böyle mağdur kişiler vardır hatta arabasını satan.

Hatta bu konuda şöyle bilgiler buldum.

Hileli benzin nedir?

Hileli benzin, su ile karışımdan elde edilmez. Benzen, tolyen, hekzan, heptan ve white sprite gibi solvent türü boya inceltici katkı maddelerinin benzine karıştırılması ile elde edilir.

Hileli(kötü) Benzin Nasıl Anlaşılır?

Benzini full doldurunuz. Parka çektiniz ve 3 gün aracınızı çalıştırmadınız. Benzindeki uçucu katkı maddelerinden dolayı yakıtınız yarı yarıya tükenir.

Aracın rölantide çalışırken sesi değişir. Sağlıksız ve gürültülü çalışmaya başlar.

Kontağı kapattığınız zaman araç hemen stop etmez ve çalışmaya devam eder.

Aracın çekişi düşer, yokuşlarda bayılır ve en küçük engelde bile avans vuruntu yapar.

Motordaki sarsıntılar ve vuruntular yükselir.

Motor gücü azalır, süratlenmede yığılmalar meydana gelir.

Kilometre hesabı yaparsanız yolda kalırsınız, benzin her zamankinden çabuk tükenir.

Aracı boşa attığınızda veya rölantiye aldığınızda motor stop edebilir.

Kaynak:http://www.ototasarruf.com/mobile/sektor-detay.php?faydalibilgilerID=106

Dediklerinizle hemfikirim. Arkadaşımda Toyota corolla var LPG si çok nokta LPG sıkıntısı yok LPG de baya bi asıldık hatta kulak koparttık ama onun amcasında benzinli corolla vardı arkadaşım dedi sadec amcam tüp taktırıyomuş dedi bende direk kaç para dedim 600 dedi sakın taktırmasın tek nokta o dedim dinlememiş taktırmış şimdi bin pişman. Benzin konusunda da oktan çok önemli yüksek oktan benzinde sıkıntı pek çıkmaz ama düşük oktan benzinde bizim arabalarda vuruntu sensörü olmadığı için avans vurması diye tabir ettiğimiz yakıtın erken tutuşması meydana gelir ve zamanından önce yanan yakıt motora orta vadede ciddi zararlar verir. LPG de biraz şanslıyız çünkü lpg'nin oktanı benzinden biraz daha fazla adi LPG dahi olsa 88oktan civarı olur ki bu da çok sorun olmaz (95 oktan diye satılan benzin aslında 90-91 oktandır) yani aslında bir doğan bile hatta 50model hurda bir araç bile yakıt seçer

Tamam hocam zaten o yağdan varmış. Şimdi bişey daha soracağım sana hocam. Daha önce de söylemiştim araçta yolda giderken ayağımı gazdan çekince vuruntu yapıyor diye. Bu resimde gösterdiğim parça sanırım rölanti sensörü. Bunun fişini çektiğimde araba hiçbir tepki vermiyor. Yani ha takmışsın ha takmamışsın. Sen deneyebilir misin hocam çıkarınca sorun yaratıyor mu? Ya da bi öngörün var mı sorunla ilgili...
     FİAT SİENA TEAM

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi braveheartgs43 -- 2 Mart 2017; 10:8:27 >

Benim yanlışlıkla çıktı yerinden bir keresinde rolenti 1750-2000devirde takılı kaldı gaz vermeden düz yolda rahat rahat geziyordum 1.ve 2.viteste başka bi sorun olmadı daha önce temizletme falan yaptınızmı hiç yapmadıysanız bi, temizleyebilirsiniz narin parçalar sonuçta çabuk kirlenebiliyor

• 
Sayfa: önceki 158159160161162
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.