Şimdi Ara

FİAT MAREA ABS ARIZASI (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
151
Cevap
9
Favori
95.451
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Selamlar herkese . Sırf buraya yazmak için üye oldum. Arabam Marea Liberty 2004 1.6 103 hp ;

İzmir'de yaşıyorum. Bir ay önce memleke gittik Kahramanmaraş'a. Memleke gitmeden önce ABS ve EL FRENİ lambalarım yanıyordu benimde. Arabanın freninde bir sorun hissedemedim. Arabayı çalıştırıyorsun 5-10 dk içinde lambaları yanıyordu. Kontağı kapatıp açtıktan sonra sönüyordu tekrar 15 dk içinde yanıyordu. Aldırış etmedik memleke gittik dönerken Antep otobanından geldik orayada uğradık. Antep otobanını bilen bilir uçak pisti gibi 170-180 gittim açıkcası. Allah'tan bir sorun yaşamadım. Yolda iki tane FİAT servisine uğradım hidrolikleri kontrol ettiler arabayla turladılar bir sorun bulamadılar. Bilgisayara bağlamak istedilerde yolda olduğumuzdan durum müsait değildi. Kısacası araba ışıkları yanarken görmesem bi sorun var demem ama yinede insanın içi huzursuz oluyor. İzmirde servise götürdüm belki bazılarınız bilir Bornova'da ENRİKO ALİBERTY ye arabayı aldığım yerde orası Fiat servisi adamlar bi kaç kontrolden sonra beyin değişecek dedi ve 4000 bin istediler. Mükemmel masraf bu araba için yapılacak şey değil. Arabanın ederi zaten 11-12 bin. Sanayiye tanıdığa götürdük aküyü valfleri bir sürü şeyi kontrol etti en son 500 TL ye yaptı bu işi. Paylaşmak istedim. Bakalım bu ne kadar götürecek bizi Allah bilir. Ama bu sorundan başka Allah'a şükür fıstık gibi araba.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Emred35 -- 31 Ağustos 2010; 3:00:44 >

• bu abs beyni tam olarak otomaobilin neresinde arkadaşlar??
  • Dostlarım mareadaki olay şu;

diğer araçların ABS sensörleri (tekerlek tarafındaki) tırtıklı bir yapıya sahip teker döndükçe bu tırtıklı yapı sayesinde hareketi algılıyor, marealar da ise sensörlerin yüzeyi tamamen düz bir yapıda ve hareket manyetik olarak algılıyor.

Sensörlerin yüzeyi düz olduğundan üzerinde nem oluşsa dahi sensör okuma yapamıyor, tek bir tekerlek okumasa dahi tüm sistem devre dışı kalıyor ve gösterge panelinde ABS ışığı yanıyor.

Bu nedenle genellikle aracınızı yıkattıktan sonra bu durumla karşılaşabilirsiniz, bir kaç saat sonra sensörler kuruyunca düzeldiğini fark edersiniz zaten.

yok ben bekleyemem diyorsanız ve hemencik gösterge panelinden uyarı ışıklarının gitmesini istiyorsanız beyni resetlemeniz lazım, bunun içinde akü kutup başlarından birini söküp yeniden takmanız yeterli

Kaynak Otomotiv Öğretmeni

• Dostum iyi güzelde akü kütüp basını sökünce motor kitlenmiyormu code istemiyormu?Sahsen bende motor ve teyp kodu yok italyadan geliymiş 65 tl istediler bende getirtmedim :D
  • Motor kodu istemez..Teyp kodunu ister sadece
  • mrb arkadaşlar aynı sorun bende de var 2001 model fiat marea 2,0 hlx abs sorununu hakan ustaya ankaraya gidince yaptıracam şimdide sağ aks şanzumandan gelen renolarda lale dedikleri bilyenin körüğü yırtılmıştı yağladık körüğü değiştirdim ses yapmaya başladı bilyeler yer yapmış 6 adet bilye ver eskiden bilye oynadığımız bilyeler bu sefer bana oyun yaptı yer yapmış orjinaline servis çok para istedi sadece o bilye servisde yokmuş çıkmamı buluruz yoksa o bilyeyi tek olarak bulabileceğim yer varmıdır şimdiden tşk ediyorum
  • Bu olay marea'larda sık karşılaşılan bir sorun.Forumda daha önce arkadaşlar tarafından da çözümü açıklanmıştı.Kendimde uğraşım bu sorunu düzelttim.

Resimlerdeki ABS merkezini söktüm.(Allien anahtar başlıklı 4 vidayla sıkılmıştır.)(Hidrolik fren yağı deposunun altındaki geniş soketli ünite) Plastik ve presslenmiş sert bir kapakla kapalı olduğu için yanlardaki birleşme çizgisinden ısıtılmış bir bıçakla uzun uğraştan sonra açtım.İkinci resimdeki işaretili pinlerin sarsıntı ve sıcaklık etkisiyle temasını kaybettiğini farkettim.Lehim tabancasıyla iyice lehimledikten sonra kapağını siyah silikon ile yapıştırıp yerine monte ettim.İlk çalıştırmada sadece ABS yandı.Tekerler birkaç tur dönünce oda söndü ve 6 ay boyunca birdaha her iki ışığında ( ABS ve ikaz lambası ışığı) yandığını görmedim.ABS'de normal şekilde çalışmaktadır.

FİAT MAREA ABS ARIZASI

FİAT MAREA ABS ARIZASI

• merhaba arkadaşlar bende 2001 HLX var ve abs elfıreni lanbası yanıyor fromda belirtiğiniz arzanın aynısı İSTANBULDAN yazıyorum bana yardımcı olabilcek elektirikçi ve arkadaş varsa tosun_11@hotmail.com mesaj atarsa çok sevinirim şimdiden ilginize teşekkürler.
  • 2003 model fiat marea aracımı alalı daha 2 hafta olmuştu ki araç kendi kendine abs yi devreye soktu , 5-6 kez fren pedalına bastıktan sonra ABS ve ELFRENİ lambası birlikte yandı .ses kesildi ama abs devre dışı kalmıştı . çok can sıkıcı bir durum ve İZMİR de inanın güveneceğiniz usta yok (daha önce ford fiesta aracımın rölanti arızasını çözememişlerdi) kendim otomotiv mezunuyum bu sefer çok araştırdım ve sorunu söyle çözdük :)
    1. akünün gücünü ölçtük sorun yok .
    2. akü kutup başını söküp 5-6 dakika bekleyip tekrar taktık (sonuç alamadık )
    3. servis beyin arızalı dedi (arızalı beynin ABS yi nasıl devre dışı bırakıp aracı korumaya aldığını bana açıklayan Allah'ın kulu olmadı )
    ve izmir esenderede BOCH CAR SERVİSE gittim CEMAL usta ile aracı makinaya bağladık c1205 ve c1045 arıza kodlarını aldık kodları sildik sorun devam etti bu arada c 1205 kodu sol arka tekerlek sensörünün dönüş hızını algılamada sorun olduğunu bildiren kod ŞİMDİ dikkat edin sol arka tekerleği söktük kampananın içinde balataların hemen arkasında sensörü gören tamburun üzerinde çok küçük metal ve toz parcaçıklarının yapışık olduğunu gördük iyice temizledik hata kodlarını sildik ve sorun bitti. arka kampanaların tozluklarını mutlaka takın ve bu işlemleri yapmadan sakın kimseye inanmayın ve bu tip durumlarda mutlaka BOSCH servislerine gidin izmirde ELBİRLİK BOSCH servisi bu konuda gerçekten süper SAĞOL CEMAL USTA.

• bu tür arızaları arıza ansiklopedisine işlerseniz daha iyi olur... geçmiş olsun
  • Arkadaşlar bugün abs ışık olayını çözdüm bi beyinciye gittim tam 400 tl istedi bi deyerine gittim 250 tl istedi en sonunda sanayide bi usta buldum 50tl ye halletti gün boyo ışık yanmıyordu ve abs devrede umarım ilerleyen günlerde bi sorun yaratmaz:)) istanbul ikitellide ibrahim usta İSTANBUL ELEKTİRİN güngören sanayı 16.blok
  • merhaba,2001 ELX aldım haftasonu.abs lambası yanıyordu,cihaza bağlandı;sol kablo değişecek dendi önce,sonpa teker rulmanına bakıldı hatalı rulman dendi.rulmanı çıkarınca gördük ki ters takılmış,o yüzden okumuyormuş.şimdi herşey yolunda.herkese hatasız kazasız günler dilerim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: byati81

Bu olay marea'larda sık karşılaşılan bir sorun.Forumda daha önce arkadaşlar tarafından da çözümü açıklanmıştı.Kendimde uğraşım bu sorunu düzelttim.

Resimlerdeki ABS merkezini söktüm.(Allien anahtar başlıklı 4 vidayla sıkılmıştır.)(Hidrolik fren yağı deposunun altındaki geniş soketli ünite) Plastik ve presslenmiş sert bir kapakla kapalı olduğu için yanlardaki birleşme çizgisinden ısıtılmış bir bıçakla uzun uğraştan sonra açtım.İkinci resimdeki işaretili pinlerin sarsıntı ve sıcaklık etkisiyle temasını kaybettiğini farkettim.Lehim tabancasıyla iyice lehimledikten sonra kapağını siyah silikon ile yapıştırıp yerine monte ettim.İlk çalıştırmada sadece ABS yandı.Tekerler birkaç tur dönünce oda söndü ve 6 ay boyunca birdaha her iki ışığında ( ABS ve ikaz lambası ışığı) yandığını görmedim.ABS'de normal şekilde çalışmaktadır.

FİAT MAREA ABS ARIZASI

FİAT MAREA ABS ARIZASI

arkadaşım bilgileriniz için teşekkürler benimde 5-6 aydır aynı sıkıntılar devam ediyordu bugün beyni söktüm kapagını dikkatlice dremel el aletinin kesme taşıyla yavaşça kesip açtım yalnız dikkat etmek lazım keserken .açtıktan sonra elektronikten anlamadığımdan bir televizyon tamircisinde resimde gösterdiğiniz yerlerin lehimlerini tekrar lehimlettim kapağı kapatmadanda yerine taktım biraz dolaştım şu an için abs lambası yanmıyor inşallah yanmaz bir kaç gün sonra tekrar bilgi vermeye çalışırım yanıp yanmadıgıyla ilgili. tekrar teşekkürler .

• arkadaşlar herkese selam.bende iki hafta önce fiat marea aldım.2001 model 16.6 ELX model 81000 km de.ama benimde aynı şekilde abs sorunum var.benim biraz farklı.abs ışığı kontağı açınca çok mat yanıyor.daha sonra sönüyor.fakat test ettim ani frende devreye girmiyor.artı aırbak ışığı sürekli yanıyor.arkadaşların çoğunun dediği gibi kartı söküp lehimlersem sorunun gitme ihtimali varmı yada bu sorunun çözülmesi için bi fikri olan arkadaş yardımı olursa çok sevinirim.şimdiden teşekürler
  • Arkadaşlar benim sorunum biraz farklı galiba, aracım marea ELX 2001.

Benim ABS ışığım yanmıyor fakat, ABS fren pedalına az dahi basılsa devreye giriyor ve ABS tıkıtrısından daha sık ve daha az sesli ses geliyor ve ffren mesadesi uzuyor, normal ABS siz frenden dahi uzun bir mesafeden duruyor...

sorun tekerlerdemi yoksa ABS beynindenmidir acaba??? birde bu sorun bozuk veya lakalı yollardan geçerken daha sık oluyor...

• quote:

Orijinalden alıntı: termometre

Arkadaşlar benim sorunum biraz farklı galiba, aracım marea ELX 2001.

Benim ABS ışığım yanmıyor fakat, ABS fren pedalına az dahi basılsa devreye giriyor ve ABS tıkıtrısından daha sık ve daha az sesli ses geliyor ve ffren mesadesi uzuyor, normal ABS siz frenden dahi uzun bir mesafeden duruyor...

sorun tekerlerdemi yoksa ABS beynindenmidir acaba??? birde bu sorun bozuk veya lakalı yollardan geçerken daha sık oluyor...

Dostum bence tekerleklerini değiştirmenin zamanı gelmiş...
  • abs beyniyle uğraşmışlar.benim soruna kimse bi çare bulamıyacakmı?:(:(
  • quote:

Orijinalden alıntı: volkansarı

2003 model fiat marea aracımı alalı daha 2 hafta olmuştu ki araç kendi kendine abs yi devreye soktu , 5-6 kez fren pedalına bastıktan sonra ABS ve ELFRENİ lambası birlikte yandı .ses kesildi ama abs devre dışı kalmıştı . çok can sıkıcı bir durum ve İZMİR de inanın güveneceğiniz usta yok (daha önce ford fiesta aracımın rölanti arızasını çözememişlerdi) kendim otomotiv mezunuyum bu sefer çok araştırdım ve sorunu söyle çözdük :)
    3. servis beyin arızalı dedi (arızalı beynin ABS yi nasıl devre dışı bırakıp aracı korumaya aldığını bana açıklayan Allah'ın kulu olmadı )
    ve izmir esenderede BOCH CAR SERVİSE gittim CEMAL usta ile aracı makinaya bağladık c1205 ve c1045 arıza kodlarını aldık kodları sildik sorun devam etti bu arada c 1205 kodu sol arka tekerlek sensörünün dönüş hızını algılamada sorun olduğunu bildiren kod ŞİMDİ dikkat edin sol arka tekerleği söktük kampananın içinde balataların hemen arkasında sensörü gören tamburun üzerinde çok küçük metal ve toz parcaçıklarının yapışık olduğunu gördük iyice temizledik hata kodlarını sildik ve sorun bitti. arka kampanaların tozluklarını mutlaka takın ve bu işlemleri yapmadan sakın kimseye inanmayın ve bu tip durumlarda mutlaka BOSCH servislerine gidin izmirde ELBİRLİK BOSCH servisi bu konuda gerçekten süper SAĞOL CEMAL USTA.

aynı sorun bende de var. ilk harekette abs devreye girer gibi ses ve titreme oluyor(özellikle pedallara yansıyan)., kısa süre sonra ses ve titreşim kesiliyor ama abs ve el freni lambası yanmaya başlıyor. arızadan bir gün önce z rodları ve ön beşikleri değiştittirmiştim, değiştiren ustaya sordum 'benden değil' dedi ve bir abs ustasına yönlendirdi, o usta da bilgisayara soktu baktı vs. abs pompasını değiştirmemiz gerek, çıkmasını araştıralım dedi(fiyatı 400 civarıymış). kütahya fiat servise gittim, baktılar ama ellerinde bilgisayar olmadığından eskişehire yönlendirdiler. forum sayesinde bosch car servis'i öğrendim, bugün oraya gidicem, umarım benim arıza da sadece balata arkasındaki tortulardan kaynaklanıyodur.

• quote:

Orijinalden alıntı: termometre

Arkadaşlar benim sorunum biraz farklı galiba, aracım marea ELX 2001.

3 usta ve çözümü bulamadık gibi... Tüm gün sanayideydim.

İlk usta ön fren boruların tıkanmıştır o yüzden erken devreye giriyordur ABS dedi, bu arada tempra ile aynı borular kullanılıyor tanesi 2x10TL, DOT4 hidrolik 7 TL + 15TL işçilik....

İkinci usta balatalara baktı söküldü hepsi durumları iyi denildi, 10TL işçilik...

Üçüncü usta bilgisayara bağladı ABS beyninde v.s. herhangi bir hata yokmuş, tekerler tekrardan sökülüp sensörler temizlendi 30 TL...

Evet ABS etken devreye giriyor denildi sorun olarak tekerler gösterildi en sonunda, michelin 2007 yılının 47. haftasında üretilmiş, sertleşmeden dolayı tekerler kayıp ABS erken devreye giriyor sonucuna varıldı....

• quote:

Orijinalden alıntı: kudreta

quote:

Orijinalden alıntı: volkansarı

2003 model fiat marea aracımı alalı daha 2 hafta olmuştu ki araç kendi kendine abs yi devreye soktu , 5-6 kez fren pedalına bastıktan sonra ABS ve ELFRENİ lambası birlikte yandı .ses kesildi ama abs devre dışı kalmıştı . çok can sıkıcı bir durum ve İZMİR de inanın güveneceğiniz usta yok (daha önce ford fiesta aracımın rölanti arızasını çözememişlerdi) kendim otomotiv mezunuyum bu sefer çok araştırdım ve sorunu söyle çözdük :)

aynı sorun bende de var. ilk harekette abs devreye girer gibi ses ve titreme oluyor(özellikle pedallara yansıyan)., kısa süre sonra ses ve titreşim kesiliyor ama abs ve el freni lambası yanmaya başlıyor. arızadan bir gün önce z rodları ve ön beşikleri değiştittirmiştim, değiştiren ustaya sordum 'benden değil' dedi ve bir abs ustasına yönlendirdi, o usta da bilgisayara soktu baktı vs. abs pompasını değiştirmemiz gerek, çıkmasını araştıralım dedi(fiyatı 400 civarıymış). kütahya fiat servise gittim, baktılar ama ellerinde bilgisayar olmadığından eskişehire yönlendirdiler. forum sayesinde bosch car servis'i öğrendim, bugün oraya gidicem, umarım benim arıza da sadece balata arkasındaki tortulardan kaynaklanıyodur.

yaşasın forum sayfasıııııııı
    ben de gittim bosh servise, bilgisayarı taktılar, sol arka sensörde sorun var, değiştirelim dediler. burada volkansarı kardeş sayesinde öğrendim ya bişileeer sensörün gördüğü yerde tortu olabilir, temizleyelim dedim. tamam dedi servis, balatayı çıkardı, hava tuttu, baya bi siyah toz birikmiş, başlamışken sağ arkayı da temizlediler. deneme yaptım ne titreme var, ne lamba yanıyor ne de abs de bir sorun var. abs pompası yada abs sensörü almadan mesele 20 tl'ye halloldu.
    çok teşekkürler volkansarı, çok teşekkürler cemal usta, teşekkürler kütahya bosch car servis, teşekkürler donanım haber

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.