Şimdi Ara

Fiat Freemont Sevenleri ve Sahipleri (12. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
305
Cevap
9
Favori
84.841
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1011121314
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Araç sahipleri bu yıl kasko ve trafik sigortasını kaça yaptırdılar bilgi verebilirler mi? Fiyatın yanına firma ile yüzde kaç indirimde olduğunuzu da belirtirseniz faydalı olacaktır.
  • Merhaba dostlar bende 2013 model bir Freemont lounge var. Parantez içinde kırmızı elektrik sembolü çıkıyor. Bilgisi olan var mı bu nedir? Fotoda sol altta

Fiat Freemont Sevenleri ve Sahipleri

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Teşekkür ederim apollonx güzel bir içerik.

Gaz kelebeğinde bir hata olduğunu gösteriyormuş. Bazıları arabının ilk çalıştığında gözüktüğünü daha sonra kaybolacağını iddia ediyor ama ben sanmıyorum. Benim aracımda oksijen sensörü bozuldu belki onunla ilgilidir. Parça bekliyorum değişecek. Aracın parça sorunu Türkiye'de çok. Araba güzel ama 1 parça için 1 ay bekleyebiliyorsunuz. Ben 02 sensor bekliyorum 2 haftadır. İnş değişince bu hata da düzelir yoksa birde onunla uğraşacağım :(
  • Berkay63300 B kullanıcısına yanıt
    neyi?
  • pertagos aynı sorun bencede mevcut kapatıp açınca geçiyor
    o işaret çıktığında ise aracın çekişi düşüp yakıtı artıyor
    ben acaba partikül filtresi tıkanmıştır diye düşündüm ama galiba yanılmışım
    Senin yorumu okuduktan sonra
  • Arkadaşlar merhaba. Birkaç kişiden daha duydum, başıma gelmez diyordum ama geldi. İzmir'den Bursa'ya dönerken (Allah'tan) az bir mesafe kala otomatik vites çalışmamaya başladı. Sadece 1 e geçiyor, devir yükseliyor ama diğer viteslere geçiş yok. Emniyet şeridinden yavaş yavaş gelip park ettim. Henüz servise götürmedim.

Bu problemi aranızda yaşayan ve çözen oldu mu? Eğer basit bir çözümü varsa servisin çakallığına gelip komple şanzıman indirmek zorunda kalmayayım. Çok moralim bozuldu ya. Acayip seviyorum bu arabayı.

Not: Boşa ve geri vitese geçiyor. Sadece D pozisyonunda 1'den üst viteslere geçmiyor. Manuele de almıyor.

• ozzlegrand kullanıcısına yanıt
    öncelikle 1. vites değil kitlendiği vites 2. vites olmalı. Şanzıman "limp mode" (koruma modu) na almış kendini.

araç şanzımana zararlı olabilecek bir hata kodunu 1500mil boyunca verirse kendisini koruma moduna alıyor.

yapılacak işlemler şu sırayla olmalı ve çok basit işlemler
    1- hata kodları okunup, öncelikle hangi hatadan dolayı yaptığına bakılacak
    2- hata kodları silinecek
    3- vlp sayaçları temizlenip, yeniden şanzıman adaptasyonu yapılacak.

bu 3 ünü yaptığınızda araba normale dönecektir ancak yaklaşık 500km kullandıktan sonra tekrar bilgisayara bağlanıp aynı kodun tekrarlanıp tekrarlanmadığına bakmak lazım.
    aracın km sine göre ve hata koduna göre revizyona gerek olup olmadığına karar verilebilir.

bu araca özel yazılımı olan özel servislerde (biraz kafası çalışan bir tane bulabilirseniz) 10 dk lık işlem.
  • Eyvallah hocam, çok sağol. Hemen baktırayım.

• uykatech U kullanıcısına yanıt
    Aracı servise götürdüm, dediğiniz gibi arıza kodları çıktı ancak silince sorun düzelmedi. Şanzıman beyninin hata verdiğini söylediler. Eğer başka bir mekanik arıza yoksa sadece beyin değişecek. 8.000 TL gibi bir masraftan bahsediliyor, çok moralim bozuk.

hocam bana mail adresinden yada özel mesajdan ulaşır mısınız? istanbuldaysanız benim bilgisayarımla bakalım , şanzıman beyni dedikleri selonid pack diye geçer, ebay fiyatı 250 dolar, türkiyede 2800 tl
    8000 liraya ne değişiyormuş, delirtmesinler.
    Sorun düzeldi mi?
  • Merhabalar.
    Freemont almak istiyorum ancak şanzıman ve akü gibi sorunları olduğuna denk geldim. Araca bakmaya gittiğimde ne gibi kontroller yapmalıyım ?
    İstanbul’da bu araç için uzman, tavsiye edebileceğiniz bir servis var mıdır ? Expertizden sonra bu servise götürüp onlara da kontrol ettirmek isterim.
    Teşekkürler

• Motor kulağınin lastiği kopmuş , malum yenisi çok pahalı bizde iç lastik kısmını sağlam bir Fiat 1.6 Motor takozunun içi ile degistirerek çözdük. Sorunsuz biniyorum ;)  Fiat Freemont Sevenleri ve Sahipleri

Güncelleme; Arabada ufak bir titreme ve motor sesinde artma yaptı , gidip yurt dışından bir site aracılığı ile ( 100zl + 90zl nakliye + 60 TL gumruk vergisi ) ödeyerek sıfır ayarında bir kulak aldım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Magnetti Marelli -- 7 Kasım 2019; 23:56:0 >
    < Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >

• Sonunda 2013 model beyaz renk 158bin km'de Freemont aldım. Ve güne park sensörü arızasıyla başladım 2 tane ekspere soktum ama park sensörüne baktırmak hiçte aklıma gelmedi. Hız gösterge panelinde park service service uyarısı var, hiç bir türlü ses gelmiyor ama geri görüş kamerası çalışıyor (tabi buna çalışmak denirse, 2005 model nokia kamerası gibi).

Geri görüş kamerasında da mı sorun var acaba, araç sahibi bir arkadaş geri görüş kamerasında görüntü varken bir foto paylaşabilir mi?
  • apollonx kullanıcısına yanıt
    Hayırlı olsun, benim geri kamerada bir buharlanma var gibi böyle sönük gosteriyor. İçini açıp dış lens kapağını temizlicegim. ( Dışardan sildim düzelmedi.)

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Magnetti Marelli kullanıcısına yanıt
    Teşekkürler.

Sanırım genel olarak kamerası kötü. Daha iyi bir lens ile değiştirilebilir mi acaba bu kamera?

Sahibinden de bi eleman ilanına koymuş, aynen bende ki görüntüde bu kalitesizlikte.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi apollonx -- 10 Ekim 2019; 20:37:32 >

• OBJEKTİF YORUM İÇERİR.

Depoyu doldurduktan sonra 268 km yol yapıp depoyu yeniden doldurdum. Bu verilere göre yakıt değerlerim aşağıdaki şekilde oldu.

100 km'si şehir içi (Şehir içi derken dur kalk olmayan, trafik olmayan, sadece bir iki ışığa denk gelinen bir güzergah. Agresif kullanım olmadan yol bilgisayarı ortalaması bu süreçte 13 Lt 'ydi. Hız ortalamasını bu araç göstermiyor sanırım ama ortalam 38-40 km/h'dır tahminen çünkü eski aracımı da aynı güzergahta kullanıyordum.

Bu km üzerine (sıfırlama yapmadım) şehir dışı çıkışım oldu ve E-5 üzerinden kalan 167 km'lik yolculuğumu yaptım. Hızım 90-120 arasıydı, üzerine çıkmadım.

Bu şekilde yol bilgisayarı ortalamam 10,6 LT oldu. Ne şehir için de, ne şehir dışında ki kullanımda agresif kullanım yok.

Pompa verilerini de yazayım;

Yakıt: 27 LT X 6,48 TL = 175 TL
    Yapılan KM: 268 KM
    Ortalama yakıt tüketimi, kuruş hesabı: 175 TL / 268 KM = 0,65 TL
    Yol bilgisayarı Ortalaması: 10,6 LT
    Pompa ortalaması: 10 LT

Bunların haricinde aracın konforunu beğendim çok rahat ve keyifli bir araç.

Hızlanmaları bir Insignia veya 2007 model audi A4 gibi değil tabii ama "ne kadar da yavaş" araç dedirtmiyor kesinlikle.

Cepler, bagaj hacmi vb. özellikleri gerçekten arabadan sonra SUV genişliğinı hissettiriyor.

Geri görüş kamerası ne gündüz ne gece her türlü kötü, değiştirme işlemini araştıracam.

Parçaları, arıza tespiti evet biraz sıkıntılı. Örnek vermem gerekirse, aracı alırken dikkat etmediğim bir sorun olan park sensörü için İzmit sanayisine gittim ve elektrikçilerden aldığım yanıtlar "abi biz bu araçta arıza okuyamıyoruz, servise gitmen lazım". Sonrasında FIAT yetkili servisine gittim ve tampon sürtmesinden dolayı en sağdaki sensörün arızalı olduğunu ve değişmesi gerektiğini söyledi, tek sensörün işçilik ve sensör boyaması dahil fiyatı 985 TL denildi. Sanayide ki FIAT parçacılarına sensörü sordum ama freemont diyince hee abii onun parçaları bizde yok denildi Park sensörünü arkadaşla söktük, BOSCH'un park sensörüymüş, internetten o kodla arattığımda bende bulamadım, aramaya devam.

Navigasyon tuşuna basıyorum harita bulunamadı uyarısı veriyor, servise yükleyin diyorum abi bizde de harita yok diyor

Bu araca yakıt takıntısı olanlar uzak dursun bence. İhtiyac duyulduğunda parça bulma işlemleri yetkili servis haricinde biraz sıkıntılı hissiyatı oluşturdu bende.

Zamanla deneyimlerimi paylaşırım, daha 5 gün oldu aracı aldığım.

• Magnetti Marelli kullanıcısına yanıt
    Olur muhtemelen ama video görüntüsünü beğenmedim yada videodaki monitör dandik o yüzden gündüz vakti iyi göstermiyor de olabilir.
  • 
Sayfa: önceki 1011121314
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.