Şimdi Ara

Fiat Egea Yakıt Tüketimi SS li. (6. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
127
Cevap
2
Favori
28.153
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • 1,3 mj yüksek devirlerde fazla yakması normaldir.

Arkadaşın dediği ortalama hızı yakalamak için motorun ortalama deviri 3bin civarındadır. Motor sürekli Maksimum güç elde etmeye çalışmış ayrıca torkun en düşük olduğu devirler.

Doğal olarak bol bol mazot çekecek.

1,6 hatta 2,0 dizel motorlar yapısından dolayı daha ciğerli olduğundan bu hızlarda muhtemelen daha az yakacaktır. Yani bence 1,4 tsi ile 1,0 tsi bu hızlarda kıç kıça gitse 1,4tsi daha az yakacaktır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ESER14 -- 25 Ocak 2019; 6:28:53 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • İkame araç olarak verilen 2018 model 1.3 multijet egea ile şehir dışı 2.7 litre ortalama tüketim elde ettim.
    Fiat Egea Yakıt Tüketimi SS li.

• Bu fiat arabalarının egea, linea vs. yol bilgisayarı verilerine inanmayın tutmuyor ekrandakinin ortalama 1 lt koyun üstüne ben bizzat test ettim.

• 404NotFounD kullanıcısına yanıt
    Ben de test ettim 4-5 kere, en fazla fark 0.2 litre olunca bakmayı bıraktım, çoğunluk daha fazla sapma yaşıyor, ben şanslıyım sanırım

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi lojistisyen -- 22 Ekim 2019; 16:44:53 >
  • lojistisyen kullanıcısına yanıt
    Merhaba, arkadaşım Egea bakıyorda kimi ilanlarda Start stop olduğu yazıyor internette araştırdım biraz yurtdışına satılan modellerde sadece start stop olduğu yazıyor doğru mu ? Baktığı model Hb 1.3 multijet

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • orktas O kullanıcısına yanıt
    Benim bildiğim sadece dizel otomatiklerde start stop var

Orta konsolda, dörtlülerin olduğu tuş takımında start stop kapatma tuşu varsa vardır

• quote:

Orijinalden alıntı: asadem

İkame araç olarak verilen 2018 model 1.3 multijet egea ile şehir dışı 2.7 litre ortalama tüketim elde ettim.
    Rakım farkı der susarım.

• quote:

Orijinalden alıntı: 404NotFounD

Bu fiat arabalarının egea, linea vs. yol bilgisayarı verilerine inanmayın tutmuyor ekrandakinin ortalama 1 lt koyun üstüne ben bizzat test ettim.
    İlginçtir ki 1.4 120 lik benzinli puntoda virgülüne kadar tutuyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: lojistisyen

Ben de test ettim 4-5 kere, en fazla fark 0.2 litre olunca bakmayı bıraktım, çoğunluk daha fazla sapma yaşıyor, ben şanslıyım sanırım
    Benimde yakıt tüketim farkı şu şekilde;

Yol Bilgisayarı 12.1 lt, ölçüm 12,69 lt fark: 00,59 lt. %4-5 gibi bir sapma var ki gayet normal.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MÜŞAVİR -- 23 Ekim 2019; 9:17:8 >

• 1.3 multijet yüksek hızlarda fazla yakıyor.

aynı şekilde 1.6 multijet ile 130 altına hiç düşmeden ortalamada 5.3 yaktım. çoğu zaman 150+ gidildi.
  • duggac kullanıcısına yanıt
    1.6 multijet lancia delta.

Kahramanmaraş - Kocaeli arası. Ort hız 112, tüketim 5.5 çıktı. 130 altına ben de pek düşmedim. Araç dolu, klima açık. Pompa verisi 5.7 çıktı.

Şehir içi 7-8 civarı yakıyor.

Uzun vadeli tüketim son 3800km için 29-30km ort hız, 6.5 tüketimi var. Gerçek tüketim verileri, kasıntı değerler değil.
  • Arac sahibi sahane demis ama 320d ile ayni yolu yapsam daha fazla lamba olsa bile 5.4 ü gecmez. Toplam kutle 2 ton olacak sekilde hemde.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: ESER14

1,3 mj yüksek devirlerde fazla yakması normaldir.

Arkadaşın dediği ortalama hızı yakalamak için motorun ortalama deviri 3bin civarındadır. Motor sürekli Maksimum güç elde etmeye çalışmış ayrıca torkun en düşük olduğu devirler.

Doğal olarak bol bol mazot çekecek.

1,6 hatta 2,0 dizel motorlar yapısından dolayı daha ciğerli olduğundan bu hızlarda muhtemelen daha az yakacaktır. Yani bence 1,4 tsi ile 1,0 tsi bu hızlarda kıç kıça gitse 1,4tsi daha az yakacaktır.
    Şu yorumun aynısı yazacaktım, gerek kalmadı.

Ben artı verdim sizde verin de 3-5 insan bilgilensin bari.

• İlk 2000 km karma tüketim 5.9 benim. Şehiriçi de şehir dışı da . Genelde klima açık 2 kişi. C4 dizel kullanıyorduk önceden aynı karma tüketimle 5 seviyesinde geziyorduk. Tüketim konusunda kimse Fransız dizellerin eline su dökemez .ama egea daha konforlu geldi , bu yüzden 301 değil egea aldık. Ek olarak motorun karakterini öğrenerek kullanırsanız tüketim daha da düşebilir.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Egea günlük kullandığım aracım, inanın ki tasarruflu bir motor falan değil.

Ben toplamda forumda en çok kullananlardan biriyimdir sanırım (ilkini 100 bin, ikincisini 80 bin, şu anda da 60 bin oldu).

Şöyle söyleyeyim hem çok takmadan hem de ciddi anlamda dikkat ederek kullandım. Multijete ekonomik demek güç, ayrıca bu motor egeada yine iyi. Fiorino ve Doblo da var bizde, onda durum daha da vahim oluyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: funnerman

Rakım farkı der susarım.

Alıntıları Göster
    Rakım farkının kesinlikle etkisi var, 800 rakımlı yerden 450 rakımlı yere gidiyorum. Ancak aynı yolu 1.3 95 lik fiorinomla ortalama hız 80 km ile 4,2 lt/100 olarak gidiyorum. Ya gösyerge hatalı ya da euro 5 euro 6 motor farkından kaynaklı, bilemiyorum.

• Arkadaşlar forumda paylaşmıştım, 4.5 aylık 2019 Egea 1.3 Urban Euro6 Multijet sahibiyim, şuan 6.500 km deyim.

Benim yaptığım testlerde, şehir içi, Ankara Batıkent-Çakırlar ile Dışkapı arası (gidiş geliş 35-40km civarı) her gün sabah 7:45 - Akşam 18.00 saatlerinde yoğun trafikte depo ölçümüm 5-5.2 lt arası ortalama hızım 28-35 km arası. Trafik yoğunluğuna göre. Yol bilgisayarı 4.4-4.5 lt gösteriyor, yaklaşık 0.5 lt sapma oluyor benim araç için.

1 kere uzun yol yaptım Bolu tarafına, az yakıcam diye kasmadan gittim, ilk uzun yolumda araçla sınırlarını denemek için kısa süreli bir kaç dk 170 km lere kadar çıktığım yerler oldu, gidebildiğim yerlerde 100-110 civarı gittim çoğunlukla.
    Gidiş dönüş 550-600 km civarı yol yaptım, ortalama hız 78 km
    Yol bilgisayarı, 4.8 lt gösteriyordu, depo ölçümüm de 5.2 litre çıktı...

Bunlar net sonuçlardır arkadaşlar, defalarca ölçüm yaptım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mixenon -- 23 Ekim 2019; 18:37:11 >

• quote:

Orijinalden alıntı: deserthawk

Egea günlük kullandığım aracım, inanın ki tasarruflu bir motor falan değil.

Ben toplamda forumda en çok kullananlardan biriyimdir sanırım (ilkini 100 bin, ikincisini 80 bin, şu anda da 60 bin oldu).

Şöyle söyleyeyim hem çok takmadan hem de ciddi anlamda dikkat ederek kullandım. Multijete ekonomik demek güç, ayrıca bu motor egeada yine iyi. Fiorino ve Doblo da var bizde, onda durum daha da vahim oluyor.
    Fiorino'da iyice coşuyor motor

1.3 Multijet'in en büyük avantajı arıza çıkarmaması, kronik problemlerinin olmaması, çok uzun süre sorunsuz hizmet edebilmesi ve yetkili servislerde bakım ücretlerinin çok ucuz olması. Birde rölanti sesini ilave edebiliriz.

Ben şehir içinde hypermil denemesinde her zamanki rotamda 4.2 litreyi gördüm, ama normalde 5-6 litre takmadan kullanılırsa. Şehirde daha ekonomik olduğunu da söyleyebilirim.

Uzun yolda ise işler daha da ilginç bir hal alıyor ve 5. Vites max 2000 d/dk gitmediğiniz zaman mazotu içmeye başlıyor. Benim günlük kullandığım şehirler arası yolda 6.8-7.5 litre yakıyor.

Arkadaşta 1.4 d4d Corolla var, o da aynı şekilde 6.5 litre civarında geziyor.

Uzun yolda küçük hacim dizeller heleki performanslı kullanılırsa beklendiği gibi az yakmak yerine hem gidemeyip hemde mazotu içiyorlar.

• kendi aracım 1.2 clio4 75 lik uzun yolda 120-130 lu hızlarda 6 litre civarı yakıyor, peder beyde megane 3 105hp 6 ileri araç ile bilen bilir taşucu mersin arası gece 3 civarı boş yolda 2.8 litre ortalama ile mersinde kontak kapattım, görüp görebileceğim en düşük yakıt tüketimi bu oldu, 3.2 nin altına asla düşemedim .. şehir içinde meg3 ile 4-5 litre arası gidip geliyor. Egea hacmine göre çok yakan ve gitmeyen bi araç
  • 
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.