Şimdi Ara

Fiat 500X Kullanıcıları / Bilgi Paylaşım Başlığı (44. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
1.066
Cevap
32
Favori
133.968
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 4243444546
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Sorununuz çözüldü mü?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • alicanveliy A kullanıcısına yanıt
    Merhaba. Çözülmedi maalesef yani 10 gündür yine uyarı veriyor

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • atakankaragoz A kullanıcısına yanıt

Anlaşılan arıza lambası daha sonra söndü. Şimdi tekrar yandı.

Bizim de aynı sorunumuz var da. Çözüm bulursanız yazabilir misiniz?

Ne demek her zaman. Şimdi yakıt ile ilgili bir öngörüm var bugün yarın onu deneyeceğim. Birde bakıma girecek araç haftaya. Yağ bakımı o zaman lambda denilen parçayı temizleyeceğiz. Durumu buradan birdiririm. Siz servise götürüp sordunuz mu bu araızayı bir fikirleri var mı

Aracı galeriden almıştık. LPG'li... O diyordu, arıza ışığı yanıyor diye. Teslim almadan önce lambda sensörünü yenilemiş. Işık sönmüş. Satın aldığımızda sorun yoktu. Uzun yola gitmiştik. Gece farlar, klima, navigasyon vs açıktı, moladan sonra aracı çalıştırınca yine arıza ışığı yandı.

Biz aküden şüphelendik.

Bir ihtimal lpg'den olabilir...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi alicanveliy -- 11 Temmuz 2022; 19:53:2 >
  • selamlar 1.6 dizel 2015 model cross plus ile 500 klubüne girdim :)) 6.5 uconnect var. bunun sürümünü nasıl güncelleriz? fiatı aradım 7 yıla kadar 500 serisinde ücretsiz güncelleme olduğunu randevu oluturabileceklerini söylediler ve yarın için bağlıca ankara otodan randevu oluşturduk. olası "bunlara güncelleme yok" veya para isteme durumu için kendi sitesine baktım.sanırım sadece amerika şase numaralarına güncelleme veriyor uconnect siteden. sizin tecrübeleriniz nedir?

• Ormanci kullanıcısına yanıt

2 yıl olmuş yazalı bi hort yapacağım ama merak edip araştıranlar olabilir. 500x de lastik basınç göstergesi 6 yönlü body sensörüyle çalışıyor. en azından benim sahip olduğum cross plus da öyle. lastiklerde (siboplarda) bi sensör yok. araç lastik indiğinde bi tarafa doğru yatık olacağı için body sensörü bunu algılayıp uyarı veriyor kontrol edin basınçları diye. soğuk lastiklere gereğini basıp, harici bir basınç göstergesiyle olması gereken değere getirip, düz bir zeminde basınçları sıfırla derseniz sabitiniz o oluyor. o düzlemden saptığında araç uyarı veriyor. Aynı şeyi lastik ebat değişiminde de yapmalısınız. sibop içinde olanlar gibi detay basınç göstermiyor ama benim gibi yazlık kışlık 2 set jant lastik kullananlar için sibop aktarma derdini bitiriyor. "kasap" lastikçilerin sensörü kırma durumuda olmuyor ki sanırım 500 600 vardır tanesi ortalama.

Bugün arıza tespitine soktuk aracı... P0420 ve P1170 çıktı. Araçta herhangi bir sorun görünmediği için sildirdim kayıtları... Start stop özelliği çalışmaya başladı.

Arızaların biri start stop la ilgiliymiş diğeri de katalitik konvektör... İnternette öyle yazıyor.

• Arkadaşlar çözüm buldum sürüş modaları devre dışı sorununa

• Bana ulaşın tarif edeyim arkadşlar tamircilere para yedirmeyiz

• Memo5241 M kullanıcısına yanıt
    Neymiş dostum çok merak ettim. Nasıl olacak

Bende bu hafta hem LPG bayisine hem tanıdığım iyi bir turbocuya götürdüm aracımı bu arızalar ile. Verdiği hatalar p0236; turboşarj uyarısı ki bunu verme sebebi ya sigorta atıktır ya kablolarda kesiklik vardır yada giriş soketindeki pinlerde kırılma yada oksitlenme dedi. Bir diğer arıza p1170 ki bu da fakir karışım uyarısıymış LPG kaynaklı olduğunu söyledi ustam. Balıkesir de yetkili serviste bu konuda çok zayıf ve merkezde iyi bir usta olmadığı için bursa ya gitmemi söyledi.

• Memo5241 M kullanıcısına yanıt
    Şuan acayip meraklandım. Arabamın gücünü hissetmemekten sıkıldım. Tarif etsen de bizde bir hal çaresine baksak

P0236

Turbo Şarj Basınç Sensörü A Performansı

Turbo Hortum Bağlantılarını Kontrol Edin, Turbo Basınç Sezicisini Kontrol edin

P1170

ESO MOTOR DURDURMA SELENOİD VANA HATASI

LPG ayarlarınızı ve Turbo hortumlarınızı kontrol ettirin. Aracınız kaç kilometrede?

Araçtaki arıza ikazından başka olarak hangi sorunlarınız var, yazarsanız belki bir yol gösteren olur.

Mesela bizim aracımızda sadece arıza ışığı yanıyor fakat hissedilen hiçbir sorun yok. Çalışmasında, performansında herhangi bir sorun yok. Sadece sürüş modları devre dışı ve start stop devre dışı kalıyor. O da katalizör temizliği ile büyük ihtimalle çözülür.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi alicanveliy -- 3 Eylül 2022; 18:22:10 >
  • Aracım 75bin km de. Bende güç kesiyor. Servise sorduğumda motor kendini korumaya alıyor o yüzden güçten düşüyor demişti. En son gittiğim turbocu usta ki kendisi dizellere bakıyormuş dediği ya sigorta ya kablolar yada soket pinlerinden kaynaklanıyor dedi

• Bir internet sitesinde şöyle yazıyor:

P0236 Arıza Kodunun Sebepleri Nelerdir?

P0236 arıza kodunun ayarlanmasının bazı nedenleri aşağıda listelenmiştir:

- Aşırı kirli veya karbon birikintileri nedeniyle tıkanmış turbo basınç sensörü

- Arızalı turbo basınç sensörü

- Turbo basınç sensörüne giden hasarlı kablolar, konnektörler, su ve korozyon nedeniyle açık veya kısa devre sorunları

- Bükülmüş, çökmüş veya çatlamış turbo hortumları

- Emme manifoldunda veya turboşarjda hava sızıntıları

- Tıkalı vakum hatları veya sızıntıları

- Arızalı turbo kontrol solenoidi

- Sıkışmış veya arızalı wastegate

- Arızalı PCM (nadiren)

P0236 Arıza Kodu Belirtileri Nelerdir?

P0236 arıza koduna sahip bir aracınız varsa, aşağıdaki belirtileri fark edebilirsiniz:

- Motor arıza ışığının yanması

- Motor kontrol modülü turboyu devre dışı bırakabilir

- Motor performansının düşmesi

- Hızlanma esnasında güç kaybı

- Motorun aşırı ısınması (yüksek sıcaklıklar motor vuruntusuna neden olabilir)

- Egzozdan çıkan aşırı duman (özellikle yüksek motor devirlerinde)

- Bujilerin kirlenmesi

Not: P0236 arıza kodu ayarlanırsa, PCM, gerçek manifold basıncını yok sayar ve varsayılan bir manifold basıncını kullanır. Yakıt miktarını ve enjeksiyon zamanlamasını sınırlayarak motor performansının ve gücünün eksilmesine neden olur.

P0236 Arıza Kodu Nasıl Düzeltilir?

P0236 arıza kodunu çözebilecek onarımlardan bazıları şunlardır:

- Arızalı turbo basınç sensörünün değiştirilmesi

- Turbo basınç sensörüne giden hasarlı kabloların, konnektörlerin, açık veya kısa devre sorunlarının onarılması

- Bükülmüş ve tıkalı turbo hortumlarının onarılması

- Arızalı turbo kontrol solenoidinin veya wastegate değişimi

- Emme manifoldu vakum kaçaklarının onarılması

Turbo hortumlarını kontrol ettir. Kaçak falan yoksa bujleri kontrol ettir. Onlarda da sorun yoksa motorun yanma odalarındaki karbon ve pisliklerin temizlenmesi için bazı ürünler tavsiye edebilirim.

İstersen profesyonel uygulama gerektiren ürün, istersen yakıt katkısı tavsiye edebilirim.

• Sen her türlü tavsiye de bulun. Katkı vs ne varsa deneyeyim. Bursa ya gideceğim en kısa zamanda iyi bir servis bulursam. Balıkesir bu konuda kısır biraz.

Katalizör (katalitik konvertör) temizliği de yapan bazı kimyasal ürünleri kullanmanızı tavsiye edebilirim.

Alışveriş sitelerinde "katalitik temizleyici" yazıp aratırsanız. Ürünler karşınıza çıkar. Liqui Moly, 444, Botogen vs... Bazıları yakıta katılır bazıları emme manifoldundan spreyleyerek emdirilir. Bunların haricinde Börfh manifold temizleyici sprey kullanabilirsiniz. Onun kullanımı da uzmanlık gerektirir.

LPG katkısı olarak kullanmak isterseniz Swanson Works, Motto vs... Bazı yakıt istasyonlarında dolumu yapılmaktadır.

Bunların haricinde "444 mermi" diye bir yakıt katkısı varmış. İyi dediler ama hiç kullanmadım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi alicanveliy -- 4 Eylül 2022; 0:19:36 >
  • Teşekkür ederim. İlk bu temizleyiciyi kullanacağım bakalım bir etkisi olacak mı aracıma

• 
Sayfa: önceki 4243444546
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.