Şimdi Ara

Fiat 500X Kullanıcıları / Bilgi Paylaşım Başlığı (31. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
1.066
Cevap
32
Favori
134.046
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 2930313233
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Dün TÜV Türk işini de hallettim, 2 sene kafam rahat. Cam filmi far vs sorun olmadı bu arada.
  • Far sorun olmadı dedim de,

TUV'deki cahil herif otomatik yükseklik ayarı ve yıkama olması gerektiğini iddia etti. Papaz olduk, o yüzden halojenleri taktım geçtim.
  • Rockford Fosgate kullanıcısına yanıt
    Hocam diğer tarafta da yazacaktım unuttum, bu salakları şikayet ettiniz mi? Dediğim gibi, bunlarda her aracın homologasyon bilgisi olması lazım. Bununla ilgili olarak size hiçbir dayatmada bulunamazdı. Açacak, elindeki dokümana bakacak. Gerekirse şefine amirine soracak.

Hatta halojenleri hiç takmayıp bunun üzerinden yürüseniz daha güzel olurdu. Standart aracı geçirmedi vs hesabı
    Bu büyük sıkıntı. Benim aracımın standart donanımında xenonlar var fakat yıkama ve otomatik yükseklik ayarı yok dediğiniz gibi. Şimdi ben aracın kataloğu/faturasıyla birlikte mi gideyim muayeneye? Daha 1 senem var gerçi ama...
  • quote:

Orijinalden alıntı: Ormanci

Hocam diğer tarafta da yazacaktım unuttum, bu salakları şikayet ettiniz mi? Dediğim gibi, bunlarda her aracın homologasyon bilgisi olması lazım. Bununla ilgili olarak size hiçbir dayatmada bulunamazdı. Açacak, elindeki dokümana bakacak. Gerekirse şefine amirine soracak.

Hatta halojenleri hiç takmayıp bunun üzerinden yürüseniz daha güzel olurdu. Standart aracı geçirmedi vs hesabı
    Valla iş durumlarım çok sıkışıktı bu ara zar-zor izin aldım vaktim de yoktu gün içersinde tekrar halletmek için böle bir yola başvurdum. Yoksa uğraşırdım fazlasıyla.
  • quote:

Orijinalden alıntı: igorparker

Bu büyük sıkıntı. Benim aracımın standart donanımında xenonlar var fakat yıkama ve otomatik yükseklik ayarı yok dediğiniz gibi. Şimdi ben aracın kataloğu/faturasıyla birlikte mi gideyim muayeneye? Daha 1 senem var gerçi ama...
    Ben Çiğlidekine gittim oraya gideceksen işini sağlama al öle git.

Bu arada dün akşam 2 araba arkamdaydınız sanırım Bostanlı İskeleye doğru girdiniz bekledim biraz hatta ama denk gelemedik
    Evet hocam, yazacaktım unuttum, muhtemelen zaman-iş-güç vs durumlarından dolayıdır diye.

Hayır insanları böyle maymun ediyorlar, ona uyuz oluyorum. Adamları küçümsemek için söylemiyorum kesinlikle ama iki tane kıtipiyoz tip, böyle kendilerini bişey sanıyorlar ya... "Yetki bende" hesabı. Uyuz oluyorum böyle eziklere.
    Bakalım Tüvtürk'e mail atıp sordum, güncel kusur listesinde bu durum ağır kusur mu yoksa hafif kusur mu diye. Resmi makamların web sitesinde güncel listeyi bulamadım, geçmiş yıllarda da bir dönem "otomatik yükseklik ayarı olmamasını", bir dönem de sadece "yükseklik ayarı olmamasını" ağır kusur saymışlar. Otomatik kelimesi işi bozuyor.

Evet ya ben de plakayı okuyamadım ama stoplardan 500x olduğunu anladım, siz miydiniz o? Hanımı almaya gidiyordum iskeleye.
  • Bu arada sunroof ile ilgili işlem yaptıranınız oldu mu hiç?

Benimkinin sunroof sapıttı artık iyice, kapalıyken falan da sesler geliyor, bi ara baktırıp daldırtacağım birilerine
  • Tüvtürk'e bizim araçlardaki xenon farlarla ilgili mail atmıştım, bugün dönmüşler. Ben tatmin oldum Muayenede sorun çıkarsa bu mesajı gösterebilirsiniz.

Demişler ki;

"Standart donanımda xenon fara sahip olan araçlarda otomatik far ayarlayıcı sistem bulunması zorunlu bir durumdur. Aracın orijinalinde olmayan sonradan montajı yapılan ve uygun olmayan xenon far sistemi olan araçlarda genellikle otomatik far ayar seviye sezicileri montajı yapılamamaktadır. Bu nedenle Xenon Far otomatik seviye sezicisi olmayan araçlar için aşağıdaki şekilde kusurlar verilmek sureti ile kusur derecelendirmesi yapılır. Bunun dışında far yıkama sistemi için kusur değerlendirmesi bulunmamaktadır. Ancak yeni nesil bazı araçlarda yönetmelik değeri maksimum aydınlatma gücü (ışık akısı) 2000 lümen’i geçmediği halde bu tür araçlar için gerekli tip onaylarına sahip olmak şartı ile otomatik far ayarlayıcısı ve far yıkama tertibatının bulunma zorunluluğu yoktur. (Örnek: VW Amarok, VW Beetle, FIAT 500, FIAT 500X, Jeep Renegade, Mitsubishi L200, Nissan Quashqai, Citroen C4 Picasso vb.) Belirtilen durumların kontrolü aracın istasyonda muayene esnasında görülerek sağlanabilmektedir.

5.3.19 - Gaz deşarjlı far (xenon): Otomatik far yükseklik ayarlayıcısı yok – Ağır Kusur
    5.3.20 - Gaz deşarjlı far (xenon):Otomatik far yükseklik ayarlayıcısı çalışmıyor – Ağır Kusur

Bilgilerinize sunar, güvenli yolculuklar dileriz."

• igorparker İ kullanıcısına yanıt
    İşte ben de bunu diyorum. Bu bilgi bu salakoğlu salaklarda olmasına rağmen, adamı uğraştırmış beyinsizin biri muayenede. Bilgiyi veren kendileri, bu bilgiye sahip olmayan kendi elemanları.
  • Ormanci kullanıcısına yanıt
    Aynen öyle. Ben aslında mail atarken anlaşmazlık durumunda nasıl davranmamız gerektiğini de sormuştum ama o kısma yanıt vermemişler. Sikayetvar'daki benzer konulu mesajlarda Tüvtürk yanıt olarak muayene istasyonundan ayrılmadan istasyon amirine ve müşteri hizmetleri hattına başvurulması gerektiğini yazmış.

500x'lerde bu konuda sorun yaşarsak benim mesajımı gösteririz. İkna olmazlarsa amire gideriz
  • quote:

Orijinalden alıntı: Ormanci

Bu arada sunroof ile ilgili işlem yaptıranınız oldu mu hiç?

Benimkinin sunroof sapıttı artık iyice, kapalıyken falan da sesler geliyor, bi ara baktırıp daldırtacağım birilerine
    tam da bunu soracatım. acaip sinir bozucu bir hale geldi. gerçi çok ses yapmıyor ama içerisi sessiz olduğundan ufak bir tıkırtı bile rahatsız ediyor. benim garanti devam ediyor yürüsem mi servise ne yapabilirler acaba?
    benden önceki sahibi de gitmiş servis açtırmış ama tırt bişey yapmamışlar herhalde
  • quote:

Tüvtürk'e bizim araçlardaki xenon farlarla ilgili mail atmıştım, bugün dönmüşler. Ben tatmin oldum Muayenede sorun çıkarsa bu mesajı gösterebilirsiniz.

Demişler ki;

"Standart donanımda xenon fara sahip olan araçlarda otomatik far ayarlayıcı sistem bulunması zorunlu bir durumdur. Aracın orijinalinde olmayan sonradan montajı yapılan ve uygun olmayan xenon far sistemi olan araçlarda genellikle otomatik far ayar seviye sezicileri montajı yapılamamaktadır. Bu nedenle Xenon Far otomatik seviye sezicisi olmayan araçlar için aşağıdaki şekilde kusurlar verilmek sureti ile kusur derecelendirmesi yapılır. Bunun dışında far yıkama sistemi için kusur değerlendirmesi bulunmamaktadır. Ancak yeni nesil bazı araçlarda yönetmelik değeri maksimum aydınlatma gücü (ışık akısı) 2000 lümen’i geçmediği halde bu tür araçlar için gerekli tip onaylarına sahip olmak şartı ile otomatik far ayarlayıcısı ve far yıkama tertibatının bulunma zorunluluğu yoktur. (Örnek: VW Amarok, VW Beetle, FIAT 500, FIAT 500X, Jeep Renegade, Mitsubishi L200, Nissan Quashqai, Citroen C4 Picasso vb.) Belirtilen durumların kontrolü aracın istasyonda muayene esnasında görülerek sağlanabilmektedir.

5.3.19 - Gaz deşarjlı far (xenon): Otomatik far yükseklik ayarlayıcısı yok – Ağır Kusur
    5.3.20 - Gaz deşarjlı far (xenon):Otomatik far yükseklik ayarlayıcısı çalışmıyor – Ağır Kusur

Bilgilerinize sunar, güvenli yolculuklar dileriz."
    hocam yanlız bizim 2015 ve 2016 lar xenon değil halojen. sonradan xenon taktıranlar için söylemiyorum ama kitapçığında bile orjinali halojen diye geçiyor. o yüzden zaten 2015 ve 2016 larda sorun olmaması lazım.

• quote:

Orijinalden alıntı: heyulaa

tam da bunu soracatım. acaip sinir bozucu bir hale geldi. gerçi çok ses yapmıyor ama içerisi sessiz olduğundan ufak bir tıkırtı bile rahatsız ediyor. benim garanti devam ediyor yürüsem mi servise ne yapabilirler acaba?
    benden önceki sahibi de gitmiş servis açtırmış ama tırt bişey yapmamışlar herhalde

Alıntıları Göster
    İsterseniz şansınızı deneyin ama pek bişey yapacaklarını / yapabileceklerini sanmıyorum.

Sunroof ustasını araştırıp gitmek lazım, en güzeli o.
  • Zaten 500X'in trim sesi gayet bol, çukurlarda bozuk yollarda kapı ve ön kokpitten ses gelmeyen veya esnemeyen 500X yok tasarımı ve kullanılan malzeme gereği. O yüzden çok ta takılmayın sunroof sesine :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: Rockford Fosgate

Zaten 500X'in trim sesi gayet bol, çukurlarda bozuk yollarda kapı ve ön kokpitten ses gelmeyen veya esnemeyen 500X yok tasarımı ve kullanılan malzeme gereği. O yüzden çok ta takılmayın sunroof sesine :)
    Valla ben en çok trim sesinden memnunum Kapı fitilleri gıcırdıyor, onlara da 2-3 ayda bir sprey sıkıp devam ediyorum. Onun haricinde ne yürüyen aksam, ne de trim sesi geliyor.

Yok sunroof ciddi boyutta. O da normalde süper sessizdi, oh ne güzel diyordum ki bi yerlerine bişey oldu herhalde, kapalıyken çatırdıyor, açıyorum bazen camı tutan ayaklar gevşemiş gibi zıngır zıngır cam titreme sesi geliyor.

Bi usta da buldum, bi ara götüreceğim.

• heyulaa H kullanıcısına yanıt
    2015'i bilmiyorum da 2016'larda halojen de var, xenon da. Crossplus donanımlı olanlar (benimki mesela) standart olarak bi-xenon'larla geliyor. Fiat'ın web sitesinde sadece 2015 model kılavuzu var ama herhalde tüm yılları kapsadığı için böyle yapmışlar. Kitapçıkta da ampul tiplerine bakarsanız halojen ve xenon için ayrı ayrı kod yazar.

Muhtemelen 2015'te de öyleydi. 2019 modellerde artık opsiyon olarak bi-xenon yok, sanırım led opsiyonlu geliyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi igorparker -- 5 Şubat 2019; 14:18:56 >
  • Ormanci kullanıcısına yanıt
    Rockford Fosgate kullanıcısına yanıt
    Vallahi ben de memnunum. Kapı fitilleri (kauçuk olan kısımlar değil de kapıların üst kısmındaki kadifemsi fitiller) ses yaptıkça diş fırçası ile fırçalıyorum, ses gidiyor Bunun dışında ses gelen tek yer kadranın üstündeki siper. O da her zaman değil, sert kısa darbelerde çıt yapabiliyor bazen. Onun dışında kapı panellerinden ya da göğüs kısmının herhangi bir yerinden ses gelmiyor.

Cam tavanı da çok istiyor olmama rağmen al(a)mamıştım, hem ses probleminden hem de stoktaki araçlarda olmamasından dolayı. Birçok markada cam tavanda sorun oluyor, sırf bu yüzden soğudum bu donanımdan.
  • quote:

Vallahi ben de memnunum. Kapı fitilleri (kauçuk olan kısımlar değil de kapıların üst kısmındaki kadifemsi fitiller) ses yaptıkça diş fırçası ile fırçalıyorum, ses gidiyor Bunun dışında ses gelen tek yer kadranın üstündeki siper. O da her zaman değil, sert kısa darbelerde çıt yapabiliyor bazen. Onun dışında kapı panellerinden ya da göğüs kısmının herhangi bir yerinden ses gelmiyor.

Cam tavanı da çok istiyor olmama rağmen al(a)mamıştım, hem ses probleminden hem de stoktaki araçlarda olmamasından dolayı. Birçok markada cam tavanda sorun oluyor, sırf bu yüzden soğudum bu donanımdan.
    Bostanlıda bizim evin orada, kokpitten veya kapılardan ses gelmeme ihtimali yok. Sıfırda da geliyor başka 500X'te de deneyebiliriz.

yani bilmiyorum benim diğer arabalardan sonra kesinlikle rahatsızım belki diğerlerinin iç kalitesi daha yüksek olduğu içindır.

• 
Sayfa: önceki 2930313233
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.