Şimdi Ara

Fiat 500X Kullanıcıları / Bilgi Paylaşım Başlığı (23. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
1.066
Cevap
32
Favori
133.311
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 2122232425
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: igorparker

Hahhah ben bunu nasil yazmisim yahu is yerinde kafa dumanli yazinca boyle oldu demek ki. Tabii ki devir/hiz iliskisi sabit kalir. Neticede eskisine kiyasla daha az yakiyordur herhalde demek isterken sacmalamisim.

Bizim aracla 4'lu bir rakam gormek inanilmaz. Fiyat yazmamissiniz Ben de yaptirayim bari yazilimi.
    Dr.Ecu / Manisa bayisinde 750TL'ye yaptırdım ben çok ilgili bir arkadaşımız, iş yerime yakın olduğu için o şekilde yaptım. Yazılım zaten İstanbuldan araca özel okunup/yazılıp geliyor. Bayi sadece aracı :) Gayet merkezi bir yerde Manisa şehir merkezinde.
  • Rockford Fosgate kullanıcısına yanıt
    Süper fiyatmış, ben daha yüksek beklemiştim açıkçası. Uygulama ne kadar sürüyor? Sanırım önce aracı okuyup mevcut yazılımı İstanbul'a gönderip oradan gelen modifiye edilmiş yazılımı yüklüyorlar değil mi?

Eski orijinal yazılım saklanıyor mu bir şekilde? Geri dönmek istersek falan?
  • quote:

Süper fiyatmış, ben daha yüksek beklemiştim açıkçası. Uygulama ne kadar sürüyor? Sanırım önce aracı okuyup mevcut yazılımı İstanbul'a gönderip oradan gelen modifiye edilmiş yazılımı yüklüyorlar değil mi?

Eski orijinal yazılım saklanıyor mu bir şekilde? Geri dönmek istersek falan?
    Bizim araçlarda magnetti marelli beyin var okuması yaklaşık 1 saat sürüyor (normal Bosh beyin olsa 3-4dk :) ) Yazılımın yazılıp gelmesi yaklaşık 1.5saat. Beyine tekrar yazması da 45dk civarı sürüyor. Ayrıca daha sonra yetkili serviste Gaz Pedalı ve Vites adaptasyonu yapılması gerekiyor bi 20dk kadar)

Orjinal yazılımın sistemde plakanla birlikte kayıtlı. İstediğin zaman geri dönebilirsin ücretsiz olarak, herhangi bir şehirdeki bayiden.
  • Rockford Fosgate kullanıcısına yanıt
    Süper
  • herkese merhaba,
    500x almayı düşünüyorum.internette 60k km civarındaki araçlar 70bin tl civarında isteniyor. Sizce 70bin civarına 500x almak mı daha mantıklı yoksa ASX, Sportage gibi benzinli Suv bakmak mı daha mantıklı?
  • quote:

Orijinalden alıntı: pakimeno

herkese merhaba,
    500x almayı düşünüyorum.internette 60k km civarındaki araçlar 70bin tl civarında isteniyor. Sizce 70bin civarına 500x almak mı daha mantıklı yoksa ASX, Sportage gibi benzinli Suv bakmak mı daha mantıklı?
    ASX çok tutulmadı ama Sportage ile karşılaştırmak gerekli.

Sportage eski kasa ise hiç gerek yok, günceli pahalı, bir önceki kasa denk geliyorsa fena değiller ama 1.6 130hp atmosferik motor çok hevesli olmaz.

Fakat diğer yandan boyutlar açısından daha iyi, bagaj, iç hacim vb anlamında size avantaj sağlar.

500x iç hacim olarak başarılı ama bagaj küçük mesela. Tek dezavantajı bu.
  • @Rockford Fosgate
    @igorparker
    @Ormanci

arkadaşlar selam. uzun zamandır uzak kalmışım. forumdan alert gelmeyince konuya cevap gelmedi diye düşündüm. bir baktım 5 sayfa yeni mesaj var :)

benim 170 liğin yıllık bakımı geldi. kırmak oto 1700 tl fiyat verdi, üstelik balatalar ve şanzıman yağı dahil değil buna. 4 balata için 1800 tl fiyat verdiler, normal mi? bana çok uçuk geldi.

bir de yazılım güncelleme gelmiş dedim. eğer sistem güncelleme var derse yaparız dediler.

kafayı yemek üzereyim. şehir içi tüketimim 11 litreden aşağı düşmüyor, uzun yolda 6 litreleri görmüştüm. tavsiyesi olan var mı acaba?

bir de bu yeni nesiller çok hoşuma gitti. servis yeni panel takmıyor demişsiniz, o konuda bir gelişme var mı?

bir de yeni nesillerdeki led farlar çok hoş. xenon dan memnunum ama gündüz ve sisfarlarını değiştirirlerse yaptırmayı düşünüyorum.

bir de fan grubu kursak diyorum, buluşma falan on numara olur :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi heyulaa -- 9 Kasım 2018; 15:58:57 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: heyulaa

@Rockford Fosgate
    @igorparker
    @Ormanci

arkadaşlar selam. uzun zamandır uzak kalmışım. forumdan alert gelmeyince konuya cevap gelmedi diye düşündüm. bir baktım 5 sayfa yeni mesaj var :)

benim 170 liğin yıllık bakımı geldi. kırmak oto 1700 tl fiyat verdi, üstelik balatalar ve şanzıman yağı dahil değil buna. 4 balata için 1800 tl fiyat verdiler, normal mi? bana çok uçuk geldi.

bir de yazılım güncelleme gelmiş dedim. eğer sistem güncelleme var derse yaparız dediler.

kafayı yemek üzereyim. şehir içi tüketimim 11 litreden aşağı düşmüyor, uzun yolda 6 litreleri görmüştüm. tavsiyesi olan var mı acaba?

bir de bu yeni nesiller çok hoşuma gitti. servis yeni panel takmıyor demişsiniz, o konuda bir gelişme var mı?

bir de yeni nesillerdeki led farlar çok hoş. xenon dan memnunum ama gündüz ve sisfarlarını değiştirirlerse yaptırmayı düşünüyorum.

bir de fan grubu kursak diyorum, buluşma falan on numara olur :)
    Konudan haberdar et falan demeniz lazım galiba

Garantiniz bittiyse uzak durun servisten Yoksa pek alternatifiniz yok gibi. Uçuk fiyatlar evet.

Şu güncelleme olayı da çok komik, daha "var gelin" diyen göremedim. Hani dersin ki "servise şu tarihten sonra uğramadıysanız evet güncelleme var", o bilgi de yok adamlarda, bilgisayar söylerse güncelleriz, ne güzel ya, ben durmadan servise gidip kontrol mü ettireceğim?

Sırf Fiat gibi algılanmasın, Mercedes forumunda bile böyle. B serisi bakıyordum bi ara, üyelerden biri baya meraklı, kovalıyor birçok şeyi, fabrika tarafından yayımlanan servis dokümanlarını falan takip ediyor, Koluman'a Mengerler'e gidip "şu şu şu gelmiş, halledin, garanti kapsamında bu olacakmış, yapın" diyor. Adamlar "yok öyle bişey" falan diyorlar, haşırt diye belgeyi gösteriyor. Bunlar da açıp kontrol ediyor, "aaa varmış" diyorlar, yapıyorlar Bizde "yetkili" servis böyle işliyor maalesef.

Yazılım detayı nedir biliyor musunuz hiç? Ben de bi ara gidip kontrol ettirmek istiyorum aslında.

Tüketim işi çok karışık, eğer devamlı şehir içi, ara sokak vs. gidip geliyorsanız tüketim değerleriniz normal sayılır. Düşebilmesi için en az 50km/s hızla sabit gidebiliyor olmanız gerekli çoğunlukla... Ha hiçbir şekilde düşmüyorsa ilk bakılacak yerler hava filtresi, bujiler falan olabilir.

Yeni panelden kastınız yeni radyo ise, henüz bize gelmediler galiba. Hoş, 500 ve 500L'lerde yeni Uconnect üniteleri var ve enfes görünüyorlar. CarPlay-Mirror desteği falan da var telefonlar için galiba. Eskileri bunlarla değiştirebilmek süper olurdu ama muhtemelen servis fiyatları manyakçadır. Radyonuz falan çalınırsa anca o zaman değişebilir herhalde O da yenileri uyarsa tabi.

Valla bizlerin de aklından benzer şeyler geçiyor, gündüz farları falan "al-tak"tır muhtemelen de, acaba led farlar için farklı bişey gerekir mi bilemedim.

Alfa'm varken evli bile değilken hiçbir buluşmaya falan gidemedim, bundan sonra çok zor artık herhalde
  • quote:

Orijinalden alıntı: Ormanci

ASX çok tutulmadı ama Sportage ile karşılaştırmak gerekli.

Sportage eski kasa ise hiç gerek yok, günceli pahalı, bir önceki kasa denk geliyorsa fena değiller ama 1.6 130hp atmosferik motor çok hevesli olmaz.

Fakat diğer yandan boyutlar açısından daha iyi, bagaj, iç hacim vb anlamında size avantaj sağlar.

500x iç hacim olarak başarılı ama bagaj küçük mesela. Tek dezavantajı bu.

Alıntıları Göster
    asx Türkiye'de tutulmadı ama yurtdışında bolca gördüm.bizdeki araba alma mantığından olsa gerek :)
    aslında 500x te tutulmadı gibi çok fazla görmüyorum çevremde.aslında ben hep bu tarz araçları alıyorum.çok kaliteli araçlara uygun fiyata binebiliyoruz.
    70bin tl civarına alınabilecek en mantıklı araç 500x, 500L ve ASX gibi geliyor ama bir türlü kesin karar veremiyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: pakimeno

asx Türkiye'de tutulmadı ama yurtdışında bolca gördüm.bizdeki araba alma mantığından olsa gerek :)
    aslında 500x te tutulmadı gibi çok fazla görmüyorum çevremde.aslında ben hep bu tarz araçları alıyorum.çok kaliteli araçlara uygun fiyata binebiliyoruz.
    70bin tl civarına alınabilecek en mantıklı araç 500x, 500L ve ASX gibi geliyor ama bir türlü kesin karar veremiyorum.

Alıntıları Göster
    Doğru, biraz da eksik yazmışım gerçi, ASX biraz Corolla tadında geliyor bana, hiç binmedim kullanmadım yanılıyor da olabilirim ama bu anlamda bana pek bişey sunmuyor gibi geliyor. Corolla gibi, al, yağını, suyunu koy, bin, problem çıkarmasın. O tatta gibi, tabi bu şahsi görüşüm.

500x bu anlamda biraz daha "eğlenceli" bi araç gibi, bişeyler sunuyor, değişik, farklı, bu bakımdan hoşuma gidiyor.

Sportage da bu anlamda daha "olgun" geliyor bana. VW gibi daha ziyade. Özellikle yeni kasaya hastayım mesela.

500x Fiat önyargısından kaybediyor biraz da. Bizde ortalıkta pek görünmemesinin sebeplerinden biri de bu. 500x'e binen şaşırıyor genelde. Testlerde de benzer tepkiler görüyorum hep. Hatta 500 serisi arasında "en uğraşılmış" araç deniliyor. Diğerleri bu kadar başarılı bulunmuyor mesela. Örneğin bir 500L testinde "insan 500x'i gördükten sonra, L ile İtalyanlar pek uğraşmak istememiş herhalde diye düşünüyor" gibi bir cümle okumuştum.
  • Ormanci'ya tamamen katılıyorum 170'ligin bakım masrafları, tüketimi ve multimedya konusunda. Yeni nesildeki Android auto ve Carplay destekli sistemin bizim araçlara uygulanabilirliğini sormuştum Fiat'a ama olmaz demişlerdi. Bence olur, soketler falan aynıdır diye düşünüyorum. Akıllı telefon desteği arabadan bağımsız bir sey sonuçta. Uygun arabirim ile Pioneer ya da başka bir markanın sistemleri de bizim araçlara takılabiliyor neticede.

Benim aracım 140'lık olan. Aldığımdan beri (18000 km) ortalama tüketim 7.7'ye indi. Fakat bazen bir depoda ortalamam 10 oluyor, bazen de 7 oluyor. Trafik yoğunluğu ve arazi (yokuş vb.) gibi majör etkenler dışında sürüş stili de acayip fark ediyor. Tamamen aynı senaryoda ben eşimden rahatlıkla ortalama 1 litre daha az yaktırabiliyorum örneğin. Ayak bileği ve göz/kulak önemli :)

@Pakimeno

Asx bana da biraz "ruhsuz" geliyor açıkçası. Yakından görmüşlüğüm bile yok, önyargı ile yazıyorum ama hissettiğim bu. Bunun ötesinde kağıt üstünde de 500x daha iyiydi diye hatırlıyorum. Sportage'ın yeni modeli güzel tabii. Eskisi ile kıyaslamak gerekirse ben yine 500x'i tercih ederdim. Gerçi tasarımından dolayı her halükarda 500x alırdım herhalde :D hem kadına hem erkeğe hitap eden, güzel olduğu kadar yakışıklı bir tasarımı var bence.

500L ile X'in gerçekten alakası yok. Ortak bazı parçaları kullanıyorlar ama bambaşka araçlar bunlar. Arkadaşlarım bazen "senin arabandan geçiyor bak" diye L gösteriyorlar, ayar oluyorum aynı değil onlar diye :D arabalara ilgisi olmayanlar karıştırıyor.
  • Merhaba,
    Eşimin arabasını 500x ile değiştirmeyi düşünüyoruz. Cross Plus DGP'siz 5.0 üniteli araca geri görüş kamerası montajı yaptırmak mümkün olur mu? Servislerde yapılıyor mu?
  • @Ormanci hocam garantisi devam ediyor, hatta 1 yıl uzatma hakkım var ve ciddi düşünüyorum.
    ama türkiye şartlarında servislerin yetersizliği garantiyi ne kadar gerekli kılıyor o da ayrı konu.

güncelleme olayı dediğin gibi tam bir komedi.@Rockford Fosgate yukarıda Dr.Ecu dan bahsetmiş, acaba chip tuning yaptırsam mı diyorum ama garantiden çıkar mı diye de korkuyorum.

şu yeni nesil 170 likler çok hoşuma gitti açıkçası ama ona da 2000cc motor koymuşlar, benzini hourtumlar resmen çok gereksiz, vergisi de cabası. 1400cc turbo motor fazlasıyla yetiyor şehir içi ortamda.

@Ormanci hocam, ben biraz agresif kullanıyorum ve çok dur-kalk yapıyorum, genelde kısa mesafe kullanıyorum, fazla km yapmıyorum. o yüzden biraz fazla yakıyor ama 11 litre gerçekten can sıkıyor.

panel güncelleme işini servise gidince sorucam. hatta let sis ve gündüz farlarını da sorucam bakalım ne olacak.

şu yeni nesiller iç gıcıklıyor resmen. biraz resim koyayım da eğlence olsun :)
    hele sondaki renkte ve jantta olandan bulsam eldekini satar girerim ama 2019 modeller cep yakacak gibi. Gerçi sondaki eski nesil ama rengi muhteşem:

Fiat 500X Kullanıcıları / Bilgi Paylaşım Başlığı Fiat 500X Kullanıcıları / Bilgi Paylaşım Başlığı Fiat 500X Kullanıcıları / Bilgi Paylaşım Başlığı Fiat 500X Kullanıcıları / Bilgi Paylaşım Başlığı
  • Kendi kendime nazar değdirdim :/

Kaldırımlar harika olduğu için çıkıntıyı görmedim, sağ ön jant sürtüldü :( sizce eskisi kadar olmasa da toparlanır mı o çapaklar?

Fiat 500X Kullanıcıları / Bilgi Paylaşım Başlığı
  • Ormanci kullanıcısına yanıt
    igorparker İ kullanıcısına yanıt
    500x konusunda bende sizin gibi düşünüyorum.ASX gibi sade değil.hem daha sportif,hem daha eğlenceli ve performanslı.ASX'in üstünlüğü C sınıfı olması, sorunsuzluğu ve bagajı olabilir.500x çok daha ağır basıyor hatta 500L ile 500x arasındayım. 500x çok daha kaliteli ancak 500L bagajı ve arka koltuk mesafesi beni cezbediyor.

@igorparker
    hocam 500L ve 500x bence çok farklı araçlar farkındayım ancak 500x in küçücük ekranı ve altındaki 3 tuş bence çok kötü duruyor.2.el almayı düşündüğüm için 500L lerin panda direksiyonu ve turuncu bilgi ekranını hiç beğenmiyorum.500x in en çok hoşuma giden yönlerinden birisi direksiyonu ve renkli ekranı.
  • igorparker İ kullanıcısına yanıt
    geçmil olsun dostum. eskisi gibi olmasa da toparlanır diye düşünüyorum.
  • @heyulaa Bi benim garanti bitti galiba Aynen DSG falan da yok ki şanzıman için garanti uzatsak, dediğiniz gibi Türkiye şartlarında "yetkili" servis olayı tam bi komedi. Her marka için aşağı yukarı böyle.

Bildiğim kadarıyla 170'lik olmayacak bizdeki gibi, 2.0 multijet 170 olacak o, dizel yani Ama bizde vergi manyağı olur, getirmezler, getirseler satamazlar, C sınıfı SUV parasına gelir çünkü.

1.0 120, 1.3 150 hp mi ne olacak galiba yeni motorlar, öyle bişeydi...

@igorparker, geçmiş olsun hocam. Boya ile çözüyorlar diye biliyorum ama çizik olduğu zaman kurtarıyor galiba, böyle yaralanmada nasıl yapıyorlar hiç bilemiyorum, yine de bi araştırmak lazım.
  • Teşekkürler. Çizilen bölgenin orijinal hali bir plağın yüzeyi gibi halkalı bir görünümde. O yüzden eskisi gibi olmaz hiçbir şekilde sanırım. Belki biraz tıraşlanıp dolgu malzemesi ile doldurulup boyanırsa toparlanır diye düşünüyorum. Çok takığım böyle şeylere, düzgün olmazsa gidip aynı janttan alırım valla

@pakimeno
    İhtiyacınıza göre seçim yapın tabii. Ancak 500L’nin bagaj ve iç hacim dışında (yüksek tavandan ötürü litre bazında daha geniştir herhalde ama diz/omuz mesafeleri çok farklı olmamalı) üstün olduğu bir nokta yok sanıyorum. Gerisi (tasarım vb.) subjektif. 500x motor, şanzıman, altyapı, sürüş konularında bambaşka bir yerde L’ye göre. X’de 5 ve 6,5 inç ekranlı iki versiyon var. Bendeki 5 inç, evet gerçekten küçük duruyor ama genel tasarıma uyumlu, alışıyor insan, göze batmıyor. Kadran ve renkli ekran da çok güzel görünüyor gerçekten.
  • igorparker İ kullanıcısına yanıt
    bagaj genişliği sadece yükseklikten değildir sanıyorum.ayrıca arka koltukları ileri-geri ayarlanabiliyor bence ana sebep 500x yolcu tarafı ve kaput kısmı daha geniş olduğu için olsa gerek.60-65 civarına 2013-2014 model 500L bulunabiliyor.500x için yaklaşık 10bin daha eklemek gerekiyor ve bagaj sıkıntılı.öte yandan 500L alsam aklımda hep 500x te kalacak :(
  • quote:

Teşekkürler. Çizilen bölgenin orijinal hali bir plağın yüzeyi gibi halkalı bir görünümde. O yüzden eskisi gibi olmaz hiçbir şekilde sanırım. Belki biraz tıraşlanıp dolgu malzemesi ile doldurulup boyanırsa toparlanır diye düşünüyorum. Çok takığım böyle şeylere, düzgün olmazsa gidip aynı janttan alırım valla

@pakimeno
    İhtiyacınıza göre seçim yapın tabii. Ancak 500L’nin bagaj ve iç hacim dışında (yüksek tavandan ötürü litre bazında daha geniştir herhalde ama diz/omuz mesafeleri çok farklı olmamalı) üstün olduğu bir nokta yok sanıyorum. Gerisi (tasarım vb.) subjektif. 500x motor, şanzıman, altyapı, sürüş konularında bambaşka bir yerde L’ye göre. X’de 5 ve 6,5 inç ekranlı iki versiyon var. Bendeki 5 inç, evet gerçekten küçük duruyor ama genel tasarıma uyumlu, alışıyor insan, göze batmıyor. Kadran ve renkli ekran da çok güzel görünüyor gerçekten.
    Çok geçmiş olsun,

İnstagram: DetailingPoint / Batuhan git halleder işini selamımı söle baran yönlendirdi forumdan de. Benim de eski polo GTI aracımın jantı bu şekilde çizilmişti, tornaya giriyor ve düzeliyor orjinal şekilde.

Bu arada yakıt tüketimim baya düştü özelllikle 140-160km arasında uzun yol yolculuklarında 2lt ye yakın fark etti. Şehir içi de net 1lt ye yakın düştü. Gidişinden şu an çok memnunum özellikle torktan orta devir bandındaki.
  • 
Sayfa: önceki 2122232425
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.