Şimdi Ara

Fen Lisesindeyim Hukuk İstiyorum (YARDIM)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
35
Cevap
1
Favori
2.914
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Abiler ablalar arkadaşlar! Bu sene liseye başladım.Ailemin isteği üzerine yazdığım fen liselerinden birisi geldi.Ama sorun şurda ben şu ana kadar aklımda hep hukuk vardı ve bu kararımın da kolay kolay değişeceğini sanmıyorum.Hukuk dediysem de iyi bir yerde okumak istiyorum (Ankara ünv. Bilkent ünv. ya da son çare Dokuz Eylül).

Sorularım:

1- Hukuk fakültesini kazanmak için ekstradan bir şey yapmam gerekli mi yoksa okulda işlenenlere çalışsam yeter mi?
    2-TM2 puan türünde Fizik-Kimya-Biyoloji ne kadar TM2 yi etkiler (Yüzdelik olarak)
    3-Benim hukuk fakültesine gitmem için ayrıca bir sınava girmeli miyim yoksa sayısal bölüm düşünen arkadaşlarımla aynı sınava mı gireceğim?

Cevaplarken açıklayıp cevaplarsanız mutlu olurum.Fazla bilgim malesef yok.Teşekkür ederim

• okulda işlenenlere çalış ekstra edebiyata ve coğrafyaya önem ver
    fen dersleri seni rakiplerinin önüne geçirir fark atarsın
    sayısal sınavına değil eşitağırlık sınavına girersin
    yakında sınav sistemi değişir şimdilik durum bu.fen lisesine gitmekle iyi yapmışsın fen liseli için iyi bir hukuk kazanmak garantidir diyebiliriz derslerini boşlamassa
  • quote:

Orijinalden alıntı: hayykko

okulda işlenenlere çalış ekstra edebiyata ve coğrafyaya önem ver
    fen dersleri seni rakiplerinin önüne geçirir fark atarsın
    sayısal sınavına değil eşitağırlık sınavına girersin
    yakında sınav sistemi değişir şimdilik durum bu.fen lisesine gitmekle iyi yapmışsın fen liseli için iyi bir hukuk kazanmak garantidir diyebiliriz derslerini boşlamassa

Sayın hocam öyle diyorsunuz da eşit ağırlık için ayrı bir sınav mı yapılıyor.Edebiyata bizim okulda işlenen edebiyat mı yoksa tm ciler farklı daha ayrıntılı mı işliyorlar.Konular olarak nasıl yani fark var mı tmci edebiyatıyla bizim işlediğimiz edebiyatta
  • hayır konular aynı fark yok ama sizde ders saati daha az olacak senin ekstra ayrıntılarını çalışman gerekecek edebiyat ve coğrafyada ayrıca coğrafyanın hepsini işlemeyecekler bi kısmını kendin çalışman gerekecek zaten sözel dersler olduğu için okulda işlenip işlenmemesi senin için sorun olmaz kitabı alıp okuyup ezber yapacaksın sadece.sınav zamanı başvurunu yaparken ilk sınavınız ortak olacak(ygs) daha sonra yapılan sınavınız sayısallardan farklı olacak sınava başvuru yaparken edebiyat sınavına başvurup ona gireceksin.okulda işleyeceğiniz matematik dersi edebiyatın kötü olacak olsada seni diğerlerinden öne geçirecek çünkü fen lisesinde matematik ve geometriyi daha iyi anlatırlar

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi stellarium06 -- 2 Eylül 2014; 19:26:54 >
  • quote:

hayır konular aynı fark yok ama sizde ders saati daha az olacak senin ekstra ayrıntılarını çalışman gerekecek edebiyat ve coğrafyada ayrıca coğrafyanın hepsini işlemeyecekler bi kısmını kendin çalışman gerekecek zaten sözel dersler olduğu için okulda işlenip işlenmemesi senin için sorun olmaz kitabı alıp okuyup ezber yapacaksın sadece.sınav zamanı başvurunu yaparken ilk sınavınız ortak olacak(ygs) daha sonra yapılan sınavınız sayısallardan farklı olacak sınava başvuru yaparken edebiyat sınavına başvurup ona gireceksin.okulda işleyeceğiniz matematik dersi edebiyatın kötü olacak olsada seni diğerlerinden öne geçirecek çünkü fen lisesinde matematik ve geometriyi daha iyi anlatırlar

edebiyat sınavına girince mf puanlarım da gelecek değil mi.
  • vejeteryanzombi kullanıcısına yanıt
    hayır onun için başka bi gün fen sınavı yapacaklar ona da ücret yatırıp başvuru yapıp gireceksin fen sınavı ve edebiyat sınavı ayrı ayrı günlerde yapılır
  • quote:

hayır onun için başka bi gün fen sınavı yapacaklar ona da ücret yatırıp başvuru yapıp gireceksin fen sınavı ve edebiyat sınavı ayrı ayrı günlerde yapılır

ben ikisinde de şansımı denemek istiyorum ikisine de girme şansım var mı?
    evet girebilirsin edebiyat sınavına girmekle tıp mühendislik falan tercih etme hakkın kaybolmaz sayısal sınavınada girip istediğin puandan istediğin bölümü tercih edersin
  • anladım hocam.peki hukuk seçebilmek için sadece edebiyat sınavına mı gireceğim.
  • @hayykko yani ben hem mühendislik hem hukuk tercih etmek için YGS,LYS1,LYS2,LYS3 sadece bu sınavlara mı gireceğim
  • Öncelikle Fizik-Kimya-Biyoloji TM puanına etki etmiyor. Fen lisesine gitmen senin için bir avantajdır. Oldu ki hukuk tutmazsa rahatça bir MF programına yerleşirsin. TM puan türünde Matematik çok önemli. Seni kral yapanda, yerin dibine sokanda Matematik oluyor TM puanlamasında. Matematiği çok sağlam yapabilirsen,56 soruluk edebiyattan 40 gibi bir netle sıralamanı baya üste taşırsın. Ekstradan coğrafya ve edebiyat çalışmalısın. YGS'de 160 soruyu cevaplaman gerekiyor, LYS'de hem MF hem TM'den yarışabilmen için.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Ankaragucu1910

Öncelikle Fizik-Kimya-Biyoloji TM puanına etki etmiyor. Fen lisesine gitmen senin için bir avantajdır. Oldu ki hukuk tutmazsa rahatça bir MF programına yerleşirsin. TM puan türünde Matematik çok önemli. Seni kral yapanda, yerin dibine sokanda Matematik oluyor TM puanlamasında. Matematiği çok sağlam yapabilirsen,56 soruluk edebiyattan 40 gibi bir netle sıralamanı baya üste taşırsın. Ekstradan coğrafya ve edebiyat çalışmalısın. YGS'de 160 soruyu cevaplaman gerekiyor, LYS'de hem MF hem TM'den yarışabilmen için.

Anlıyorum.Ben her bölümdeki insan bütün sınavlara giriyor ona göre puanları farklı farklı geliyor sanmıştım.Ama aklımda bir soru var.Sayısal sınavlarına girenlerin de tm puanları sonuç belgesinde oluyor ama onlar nedir?

• Farklı günlerde lys sınavları oluyor. İstediğine girebilirsin. Yabancı dil-fen-edebiyat-matematik. Hepsine girersen tüm puan türlerin hesaplanır. Örneğin sen MFcisin edebiyat sınavına girdin ve puanın geldiğinde hukuka yeterse hukuk tercih edebilirsin. Ama edebiyat sınavına girmezsen TM puanın hesaplanmaz. Aynı şey TM ler içinde , TSler içinde geçerli. İstersen bütün sınavlara girebilirsin. İstersende sadece kendi alanında sınavlara girersin.
    YGS'de de ben MF'yim sosyal yapmıcam dersen özgürsün yapmayabilirsin. Ama TM puanını düşürür bu. Hem MF hem TM'den koşturmak istiyorsan YGS'de ki tüm testleri(160 soru)yu da yapıp LYS'ye yoğunlaşman gerekiyor.
  • quote:

Farklı günlerde lys sınavları oluyor. İstediğine girebilirsin. Yabancı dil-fen-edebiyat-matematik. Hepsine girersen tüm puan türlerin hesaplanır. Örneğin sen MFcisin edebiyat sınavına girdin ve puanın geldiğinde hukuka yeterse hukuk tercih edebilirsin. Ama edebiyat sınavına girmezsen TM puanın hesaplanmaz. Aynı şey TM ler içinde , TSler içinde geçerli. İstersen bütün sınavlara girebilirsin. İstersende sadece kendi alanında sınavlara girersin.
    YGS'de de ben MF'yim sosyal yapmıcam dersen özgürsün yapmayabilirsin. Ama TM puanını düşürür bu. Hem MF hem TM'den koşturmak istiyorsan YGS'de ki tüm testleri(160 soru)yu da yapıp LYS'ye yoğunlaşman gerekiyor.

YGS zaten 9-10. sınıfların konularını kapsayıp bütün dersleri yapmıyo muyduk? YGS de ders seçme imkanı yok diye biliyorum bütün dersleri yapmıyor muyuz ?

Hepsini yapmaya genelde zaman yetmez O nedenle TM'ler önce sosyali yapıp fenden 4-5 soruya bakıyorlar. MF'ler de önce feni yapıp daha sonra sosyale bakıyorlar. Matematik ve Türkçe hem MF hem TM puanı getirdiği için ikisinden de bir puanın oluyor. Sosyal yaparsan YGS 5-6 (TM) puan türün yüksek gelir. Fen yaparsan YGS 1-2(MF) puanın yüksek gelir. Sen iki kulvarda da koşturmak istiyorsan YGS'de hepsini yapmalısın.
  • quote:

Hepsini yapmaya genelde zaman yetmez O nedenle TM'ler önce sosyali yapıp fenden 4-5 soruya bakıyorlar. MF'ler de önce feni yapıp daha sonra sosyale bakıyorlar. Matematik ve Türkçe hem MF hem TM puanı getirdiği için ikisinden de bir puanın oluyor. Sosyal yaparsan YGS 5-6 (TM) puan türün yüksek gelir. Fen yaparsan YGS 1-2(MF) puanın yüksek gelir. Sen iki kulvarda da koşturmak istiyorsan YGS'de hepsini yapmalısın.

mesela ben feni yapmasam matematikle türkçeyi yapsam tm den bişi kaybetmem değil mi.bir de 180 puan barajı da aşılacak sadece türkçe matematik yapsam 180 geçebilir miyim?

Barajı geçersin. Geçmek o kadar zor değil. Hatta şu an girsen Türkçedeki paragraf soruları ve matematiğin kolay sorularından yapıp geçersin. O konuyu sıkıntı etme. Feni yapman seni ileri atar. Sonuçta Mat-Türkçe-Sosyali yaptığında fende 1 puan olsa bile onları destekler. Aynı şey Mat-Türkçe-Fen yapan birinin sosyali çözmesi gibi. Ama bu sadece YGSde geçerli. LYS'de etkilemez birbirlerini.
    Örneğin: Ben YGS'de 30 Mat 30 Türkçe 30 Sosyal yaptım diyelim,sen de 30 Mat 30 TÜrkçe 30 Sosyal 5 Fen yaptın diyelim. Senin TM sıralaman benden önde olur. Çünkü fen az da olsa YGS'de sıralamayı etkiler. Hele ki Türkçe Matematik ve Sosyali fulle yakın yapanların hepsi birbirini fende geçiyor. Başka yolu yok çünkü.

• quote:

Barajı geçersin. Geçmek o kadar zor değil. Hatta şu an girsen Türkçedeki paragraf soruları ve matematiğin kolay sorularından yapıp geçersin. O konuyu sıkıntı etme. Feni yapman seni ileri atar. Sonuçta Mat-Türkçe-Sosyali yaptığında fende 1 puan olsa bile onları destekler. Aynı şey Mat-Türkçe-Fen yapan birinin sosyali çözmesi gibi. Ama bu sadece YGSde geçerli. LYS'de etkilemez birbirlerini.
    Örneğin: Ben YGS'de 30 Mat 30 Türkçe 30 Sosyal yaptım diyelim,sen de 30 Mat 30 TÜrkçe 30 Sosyal 5 Fen yaptın diyelim. Senin TM sıralaman benden önde olur. Çünkü fen az da olsa YGS'de sıralamayı etkiler. Hele ki Türkçe Matematik ve Sosyali fulle yakın yapanların hepsi birbirini fende geçiyor. Başka yolu yok çünkü.

anladım.özet olarak fen lisesinde olmam bana bir şey kaybettirmez değil mi? hazırlanırken zorlanır mıyım onu merak ediyorum?

Hiçbir şey kaybettirmez merak etme. Gerekirse dershaneden takviye alır geliştirirsin. Merak etme sen. Daha senin zamanına kadar sınav sistemi bile değişebilir,belli olmaz. Sen sadece düzenli çalış yeter
  • fen liseisnde olmak bişey kaybettirmez çok şey kazandırır ilerde anlarsın :)
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.