Şimdi Ara

Felsefeye ilginiz nasıl başladı ve nasıl devam etti?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
17
Cevap
0
Favori
257
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Ben de şu son zamanlarda felsefeye bir ilgi duyuyorum ve birkaç kitap okumak, felsefe hakkında şimdilik yüzeysel bilgiler edinmek istiyorum. Bununla ilgili birkac kitap sipariş ettim, onları okumayı planlıyorum. Başlangıç için hangi kitapları önerirsiniz? Hangi kitaplar sizi derin düşüncelere sevk etti ya da çok etkiledi. Tavsiyeleriniz neler bunları merak ediyorum.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Sizi sürükleyen kitapları alıp okuyun bence. Platonun kitaplarından sıkılmıştım ben. Felsefeye herzaman ilgi duyuyorum okuyabildiğim kadarını okuyorum ama mesela Nietscheyi hiç anlamıyorum ne anlattığını. Üç dört kere okumak gerekli bazen.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi godfreyhardy -- 8 Mart 2017; 21:12:5 >
  • Eline alıp bir kitabı okumak tabii ki çok güzel ve faydalı ancak felsefeye başlangıç anlamında bence şart değil. Ben felsefeye ilgi duymaya başladıktan sonra -belli bir süre- hiç felsefe kitabı okumadan internette merak ettiğim kavramları araştırarak, yazı ve makale vs. okuyarak öğrenmiştim her şeyi. Kitap olarak isterseniz "Felsefeye giriş" ismini taşıyan piyasadaki çoğu kitap iyidir. Ardından bir felsefe tarihi kitabı okuyabilirsiniz eğer işi ciddi tutmak istiyorsanız.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi LePortaBim -- 8 Mart 2017; 21:20:24 >
    < Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Felsefeye asla ilgi duymadım, tartışmaktan da asla zevk almadım. Ancak susamıyorum, neredeyse her fikri bir karşı fikir üretebiliyorum ve bunu sunmaktan esirgemiyorum. Ayrıca felsefenin saçmalık olduğuna inanıyorum. Zaten var olan bir eyleme bir isim takarak, onu daha özel bir şey yapmazsınız. Sadece kalıp uydurursunuz. Kalıbınız nasıl görünürse, nasıl olursa olsun altında olan asla değişmez. Felsefe kadar gereksiz bir kelime yok hatta bence. Düşündüğünü söylemek bu kadar zor olmamalı İlla böyle şaşalı kelimelere gerek yok...
  • Felsefe yapmak=düşünmek değildir hocam. O anlamda size katılmıyorum. Düşünmek çok daha geniş bir kavramdır. Mesela yarın sabah ne yemek yiyeceğimi düşünürken felsefe yapmam. Felsefe, kavramları sorgulamak, bu kavramların diğer kavramlarla ve özellikle insanla ilişkisini araştırmak gibi kompleks şeyleri içinde​ barındırır bana göre.

• quote:

Orijinalden alıntı: LePortaBim

Felsefe yapmak=düşünmek değildir hocam. O anlamda size katılmıyorum. Düşünmek çok daha geniş bir kavramdır. Mesela yarın sabah ne yemek yiyeceğimi düşünürken felsefe yapmam. Felsefe, kavramları sorgulamak, bu kavramların diğer kavramlarla ve özellikle insanla ilişkisini araştırmak gibi kompleks şeyleri içinde​ barındırır bana göre.

Benim dediğim şey de bu yönde. Demek istediğim şey şu: Matematikteki dört işlemi alıp adını zagazuga yapıp sanki farklı bir şeymiş gibi sunuyorsunuz. Ben bunu gereksiz buluyorum sadece. Bana ters geliyor en azından. Sanırım bu yüzden hiç sevemedim.
  • Sana göre zaten felsefeyle aynı şey olan ama adı felsefe olmayan, sanki farklı bir şeymiş gibi sunulan şey nedir? Ve kim bu dediğin şeye felsefe ismini vermiş?

• quote:

Sana göre zaten felsefeyle aynı şey olan ama adı felsefe olmayan, sanki farklı bir şeymiş gibi sunulan şey nedir? Ve kim bu dediğin şeye felsefe ismini vermiş?

Kim vermiş vermemiş beni ilgilendirmez, tarihine girmek bile istemem. Ancak bana göre zaten insanoğlunun hayatının her anında gerçekleştirdiği bir eylemin belirli şartlarda olan bölümünü alıp farklı bir şeymiş gibi sunulması. İşte saçma gelen şey burası. Düşünmek, hayal etmek. Bu kavramlar da benzer kavramlardır. Ancak aynı şey değillerdir. Çünkü hayallerimiz, mantığımız dışında da gelişebilir, oluşabilir, var olabilir. Ve bu onu farklı kılmak için gereken özel şey olabilir. Ancak felsefenin böyle özel bir yanı olduğunu düşünmüyorum. En azından benim fikrimce.

• Zaten bir şey belirli şartlarda farklı şeylere dönüşebilir. Bunun farklı bir şey olarak sunulması gibi bir durum yok, zaten farklı bir şey. Mesela bilerek yanlış şeyleri söylemen şartıyla konuşursan buna yalancılık denir. Doğru olduğunu düşündüğün şeyleri söylemen şartıyla konuşursan buna dürüstlük denir.
    İkisi de konuşmak, ama farklı şartlarda bambaşka kavramlara dönüşüyorlar.
    Düşünmeyi de belli şartlarla sınırlarsan buna felsefe deniyor. Yani aynı şeyler farklı gösterilmiyor, bunlar zaten farklı şeylerdir. Felsefenin başka başka konularla ilgilenen alt dalları vardır.
    Bir bitki nasıl fotosentez yapıyor diye "düşünürsen" bu bilimdir. Ama x eylemi ahlaki midir değil midir diye "düşünürsen" bu felsefedir. Eskiden yani bilim ve felsefe daha yeni yeni oluşurken bunlar arasında pek fark yoktu. Ama zaman ilerledikçe felsefe, bilim, din bunlar birbirleriyle ilişkili olmalarına rağmen temel farklılıklara sahipler artık.
    Edit: imla

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi LePortaBim -- 8 Mart 2017; 21:57:51 >

• quote:

Zaten bir şey belirli şartlarda farklı şeylere dönüşebilir. Bunun farklı bir şey olarak sunulması gibi bir durum yok, zaten farklı bir şey. Mesela bilerek yanlış şeyleri söylemen şartıyla konuşursan buna yalancılık denir. Doğru olduğunu düşündüğün şeyleri söylemen şartıyla konuşursan buna dürüstlük denir.
    İkisi de konuşmak, ama farklı şartlarda bambaşka kavramlara dönüşüyorlar.
    Düşünmeyi de belli şartlarla sınırlarsan buna felsefe deniyor. Yani aynı şeyler farklı gösterilmiyor, bunlar zaten farklı şeylerdir. Felsefenin başka başka konularla ilgilenen alt dalları vardır.
    Bir bitki nasıl fotosentez yapıyor diye "düşünürsen" bu bilimdir. Ama x eylemi ahlaki midir değil midir diye "düşünürsen" bu felsefedir. Eskiden yani bilim ve felsefe daha yeni yeni oluşurken bunlar arasında pek fark yoktu. Ama zaman ilerledikçe felsefe, bilim, din bunlar birbirleriyle ilişkili olmalarına rağmen temel farklılıklara sahipler artık.
    Edit: imla

Gene başa geldik

• Felsefeye yatkınlaşmanın en önemli belki de olmazsa olmaz koşulu, düşünmeye bol vaktinin olabilmesidir. Dolayısıyla yalnızlığı seviyorsan ve bol vaktin varsa zaten kaçınılmaz olarak içine çekecektir. Başlangıç olarak klişe bir tavsiye fakat Sofinin Dünyası. Babalar ve Oğullar, Yeraltından Notlar da düşünce yapısını sorgulatacak etkileyici eserler.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • vikisözde felsefi sözlere dek gelmiştim, 2013-14 de bunu başka insanlara yayma gereği hissettim facebook sayfası kurdum motive edici sözler adında. öyle işte.
  • bende çocukluktan beri bazı durumlara karşı saçma bi şekilde aşırı bi ilgi vardı.örneğin,1986 doğumluyum, çocukken tvde bikinili kadın görünce kendi kendime bu bana neden normal geliyor etrafımda hiç böyle kadın yok diyordum.en acayibi de ortaokulda din hocamızın bizim mezhebimiz sünnilik demesi oldu.bi anda sünni oldum,alevi arkadaşlar da vardı.onlar nasıl oldu?neredeyse hiç konuşmadığım için insnaları izleyip incelemek için çok fırsatım oldu.yaş ilerledikçe diğer hevesler dengeye gelince ilgim arttı.özellikle din üzerine kendimce araştırma yaptıktan sonra bu iş başladı.buda takriben 3-4 sene önceye dayanır.
  • quote:

Sana göre zaten felsefeyle aynı şey olan ama adı felsefe olmayan, sanki farklı bir şeymiş gibi sunulan şey nedir? Ve kim bu dediğin şeye felsefe ismini vermiş?

Phi Beta Kappa Look up Phi Beta Kappa at Dictionary.com
    undergraduate honorary society, 1776, from initials of Greek philosophia biou kybernetes "philosophy, guide of life."
    philosophic (adj.) Look up philosophic at Dictionary.com
    late 15c., from Middle French philosophique and directly from Late Latin philosophicus, from Greek philosophikos, from philosophia "philosophy" (see philosophy).
    ethic (n.) Look up ethic at Dictionary.com
    late 14c., ethik "study of morals," from Old French etique "ethics, moral philosophy" (13c.), from Late Latin ethica, from Greek ethike philosophia "moral philosophy," fem. of ethikos "ethical," from ethos "moral character," related to ethos "custom" (see ethos). Meaning "moral principles of a person or group" is attested from 1650s.
    philosophy (n.) Look up philosophy at Dictionary.com
    c. 1300, "knowledge, body of knowledge," from Old French filosofie "philosophy, knowledge" (12c., Modern French philosophie) and directly from Latin philosophia and from Greek philosophia "love of knowledge, pursuit of wisdom; systematic investigation," from philo- "loving" (see philo-) + sophia "knowledge, wisdom," from sophis "wise, learned;" of unknown origin.
    Nec quicquam aliud est philosophia, si interpretari velis, praeter studium sapientiae; sapientia autem est rerum divinarum et humanarum causarumque quibus eae res continentur scientia. [Cicero, "De Officiis"]
    [Philosophical problems] are, of course, not empirical problems; but they are solved through an insight into the workings of our language, and that in such a way that these workings are recognized -- despite an urge to misunderstand them. The problems are solved, not through the contribution of new knowledge, rather through the arrangement of things long familiar. Philosophy is a struggle against the bewitchment (Verhexung) of our understanding by the resources of our language. [Ludwig Wittgenstein, "Philosophical Investigations," 1953]
    Meaning "system a person forms for conduct of life" is attested from 1771.

~ Ar falsafa ?/filsafa ? فلسفة [#flsf msd.] a.a. ~ EYun philosophía φιλοσοφία "bilgelik-sevgisi", felsefe < EYun philósophos φιλόσοφος "bilgelik-seven", filozof → filozof
    Tarihte En Eski Kaynak
    felsefi "felsefeci" [ Tezkiret-ül Evliya (1341) : imam bir kez hammamdayıdı. Bir kişiyi gördi fotasuz oturmuş. Birinceler eyitdi "felsefidür". Birinceler eyitdi "dehridür". ]
    Kelime Kökeni
    Arapça flsf kökünden gelen aynı anlama gelen falsafat veya filsafat فلسفة sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Eski Yunanca philosophía φιλοσοφία "'bilgelik-sevgisi', felsefe" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca philósophos φιλόσοφος "'bilgelik-seven', filozof" sözcüğünden türetilmiştir.

• Kaç alıntı kullandın hocam, bu nedir?
    Orda ben felsefenin tanımını sormamışım ki, bu felsefe denen ''çakma'' kavramı kafasından uyduran ''sahtekar'' kimmiş onu soruyordum arkadaşa
  • quote:

Kaç alıntı kullandın hocam, bu nedir?
    Orda ben felsefenin tanımını sormamışım ki, bu felsefe denen ''çakma'' kavramı kafasından uyduran ''sahtekar'' kimmiş onu soruyordum arkadaşa

Arkadaş saçmalamış biraz
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.