Şimdi Ara

Felsefe okurken anlamı bilinmeyen terimler vee...

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
12
Cevap
0
Favori
291
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Kim olduğunu bilmediğimiz kişiler hakkında en sağlıklı bilgilere nereden ulaşabiliriz ? Herhangi bir site tavsiyeniz var mıdır ? Şunu demeye çalışıyorum;
    Bir kitap okuyoruz okuduğumuz kitapta karşımıza paradigma diye bir kavram çıkıyor. ben bunun ne olduğunu bilmiyorum. Bunun TDK'daki tanımına baktım ''Değerler dizisi'' şeklinde bir tanım yapmış ama ben bundan bir şey anlamadım. Bana çok daha geniş kapsamlı bir tanım gerekiyor hatta örneklerle açıklayan eğer varsa çeşitlerini de anlatan gibi gibi...
    Wikipedi'ye hiç güvenmiyorum saçma sapan bir site. Bu nedenle eğer güvenilir bir kaynak veyahut bu tür kavramların geniş kapsamlı tanımını yapan herhangi bir site varsa tavsiyelerinizi alırım.

Kısa ve öz yanıttan ziyade ne kadar ayrıntılı tanım yaparsa o kadar işime gelir.
    Teşekkürler

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: Guest-596C9B846

https://www.idefix.com/Kitap/Say-Buyuk-Felsefe-Sozlugu/Felsefe/Felsefe-Bilimi/urunno=0001719169001?gclid=CjwKCAjwx9_4BRAHEiwApAt0zuSsSekRJG4yS8GuMpvDQIJ7Y36DCRP-LhYYU-3hivmr861qexOCsBoCHXkQAvD_BwE
    Hocam şu an bunu karşılayacak bir maddi güce pek sahip değilim. İkinci olarak bu kitabın da elbette sınırları vardır. Ben sınırı olmayan internet aleminden bir tavsiye arıyorum. Mesela Jean-Jacques Rousseau kimdir ? neyi savunurdu ve ne şekilde savunurdu ? Eserleri nelerdir ? gibi soruların yanıtını alacağım bir internet sitesi gibi

• quote:

Orijinalden alıntı: MegaWindows

Hocam şu an bunu karşılayacak bir maddi güce pek sahip değilim. İkinci olarak bu kitabın da elbette sınırları vardır. Ben sınırı olmayan internet aleminden bir tavsiye arıyorum. Mesela Jean-Jacques Rousseau kimdir ? neyi savunurdu ve ne şekilde savunurdu ? Eserleri nelerdir ? gibi soruların yanıtını alacağım bir internet sitesi gibi

Alıntıları Göster
    https://www.felsefe.gen.tr/ şu sitede o tür şeyler vardı sanırım. Ama ben bu siteyi pek tavsiye etmiyorum, göz attığım her şeyde hataları çıkıyor.

• quote:

https://www.felsefe.gen.tr/ şu sitede o tür şeyler vardı sanırım. Ama ben bu siteyi pek tavsiye etmiyorum, göz attığım her şeyde hataları çıkıyor.

Alıntıları Göster
    Hocam internette bu işi iyi bilen kimse yok mu ? Hiç bir site mi adam akıllı anlatmıyor ? Sağlıklı bilgiye ulaşmak bu kadar imkansız mı

• quote:

Hocam internette bu işi iyi bilen kimse yok mu ? Hiç bir site mi adam akıllı anlatmıyor ? Sağlıklı bilgiye ulaşmak bu kadar imkansız mı

Alıntıları Göster
    İnternet pek çok yanlış barındırıyor malesef. Bence okuyacaksan özet değilde birincil kaynakları oku. Ha tabi felsefe öğrenmek istiyorsan felsefe tarihi önermiyorum, analitik felsefe oku.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-596C9B846 -- 22 Temmuz 2020; 19:12:10 >
  • quote:

İnternet pek çok yanlış barındırıyor malesef. Bence okuyacaksan özet değilde birincil kaynakları oku. Ha tabi felsefe öğrenmek istiyorsan felsefe tarihi önermiyorum, analitik felsefe oku.

Alıntıları Göster
    Hocam felsefe tarihi neden önermiyorsunuz ?

• quote:

Hocam felsefe tarihi neden önermiyorsunuz ?

Alıntıları Göster
    Bazı yazarların dili ağır oluyor, o dönem bilim gelişmediği için felsefe yaparken bilimsel verileri kullanamıyorsun, problemleri tartışma biçimleri kötü, çağdaş tartışmalar yok, çağdaş argümanlara uzak kalıyorsun vs. vs.

Mesela bir örnek: Zihin felsefesinin babası Descartes’ın meditasyonlar isimli eserinde zihnin fiziksel olmadığına dair bazı argümanlar var ama hepsi inan çok dandik. Bir de analitik zihin felsefesine bak adamlar -neredeyse- nörobilimciler kadar bilim bilerek felsefe yapıyorlar. Tartışılan argümanlar gelişmiş mantığı vs. dayanıyor. Yani her bakımdan analitik felsefe okumak daha mantıklı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-596C9B846 -- 22 Temmuz 2020; 19:32:51 >

• quote:

Alıntıları Göster
    Sitede tercih edilen ve kullanılan kaynakların nispeten kötü olmasındandır. Olduğu gibi o kaynakların içeriğini kullanıyorlar.

• ingiliççe öğren :( en basiti bu inan. türkçe arama yapmak bile abes

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.