Şimdi Ara

Felsefe bölümü bana neler katar?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
18
Cevap
0
Favori
648
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Bu sene felsefe bölümü yazıp okuyacağım açıktan değil örgün.İş sıkıntısı umrumda değil çalışana iş çok elbet buluruz ev derdimde yok hazır ev.Bana neler katar maneviyat olarak?

• insan etsel değer olarak bitki ve hayvanların bileşkesidir.

bitki olduğumuz bir anı düşün. binler çiçeği tozaklıyorum. bunlar cariyelerim.

binlerce arı da bana vurgun. bunlar da kölelerim.

sonra aynı bitkisel özde hayvani etselliğimi düşün.

ben bitki gibi binlerce eş edinemem benim cariyelerim olmaz. bana köle olacak b bir şey de yok.

zira ben artık bitki gibi nahif bir şey de değilim. o ki binler bitkiyi cariye edebilir binler arıyı köle eder. ancak onlar ayğük bindirmez. ancak ben ise hayvani cüssemle bunu yaparsam düşmanlıklar doğar.

.......................................

ben hayvani cüssemle ortak bünyemdeki bitki olan özümden anladım ki bana tanınan güzellik bitki iken elim kolum gözüm olmayan şey bana el kol göz olmuş. ve düşün denmiş.

.......................................

felsefenin başı denebilecek bu kavramı iyice öğrenirsen sana ne ilimden ne de dinden itiraz gelmeksizin salt gerçeği beyanla istediğin kitabı istediğin kutsalı oku ve bu şablondaki o iki varlıktan birinin şekli ve tavrı ile diğerinin şekli tavrı amacı ve farkını idrakle herşeyi makulen felsefi düşünebilirsin.

.................................

okumak istiyor isen ayrı konu ancak kafan karışmasın diyorsan yukarıdaki şablon ademden ya da ilk tek hücreliden bu yana genel geçer akçedir.

• insan denen şeyin özü bitki ve hayvan olarak nettir. bu yapı bize göre cennettir. şimdi insanımsıyı özü ile değerlendridiğinizde bitkiye ve hayvana dair izler bulmanız yaratıcı etiği denen felsefenin ilahiyata kayan kısmını açıklamaz.

yaratıcı denen arguman esasen insana özü bakımından yabancı bir kavramdır. bu yüzden kutsal kitab varsa bu bize inmiş de olamaz.

......................

meleklerin kırbaçları vardır ve bu doğrudur diyebiliriz.

.........................

felsefenin ilahiyat kısmı bakımından en kısa açıklama bu olabilir diye yazdım.
  • Belki sosyallik
  • Nerede okumayı düşünüyorsun?

Analitik felsefe vermeyen okullarda okuma.

Boğaziçi,Bilkent ve Koç analitik felsefe öğretiyorlardı galiba.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • felsefeden soğursun örgün okursan.
  • quote:

Orijinalden alıntı: pallad

felsefeden soğursun örgün okursan.
    Neden ki
  • Hiçbir şey
  • Senden götürdükleri yanında , solda sıfır.

• Düşünürsün.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • eşom21 kullanıcısına yanıt
    Uludağ veya akdeniz.
  • Okumak iyidir. Okuyabilirsin tabii ki. Farklı bir bakış açısı kazandırır sana.
  • Bilkent felsefe tavsiyemdir. Analitik felsefe geleneğine bağlı bir üniversite. Berat Mutluhan Seferoğlu da Bilkentte okumakta.
  • Korsan kullanıcısına yanıt
    Bilim ile nasıl uğraşalım imkanmı var.

• quote:

Orijinalden alıntı: Korsan

Bu mesaj silindi.
    Kesinlikle katılıyorum, açıktan ikinci üniversite olarak okumak daha mantıklı.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.