Şimdi Ara

FegeyaOS - Sıfırdan geliştirilmiş işletim sistemi (22. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
632
Cevap
20
Favori
56.645
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
137 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 2021222324
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Teşekkür ederim. İsim konusuna bir ara tekrar döneceğim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Guest-A3F4EC772

Teşekkür ederim. İsim konusuna bir ara tekrar döneceğim.
    FerOS yada FeOS

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Anton Lavey kullanıcısına yanıt
    FeOS, BeOS'a benzemiş. :D
  • quote:

Orijinalden alıntı: Guest-A3F4EC772

FeOS, BeOS'a benzemiş. :D
    o zaman fos o da fos iş boş iş gibi anlama gelir olmaz hahaa

Feros guzel

Olabilir :D
  • Tek başına işletim sistemi yapabilen bir beyin ülkemizde hala bir yere gitmemiş ,yada ters mantık çalıştırsak arkadaş kendini cia e mi kakalamaya calışıyodur acaba ..ee ülkemizde tubitaktan cıkan onca başarılı proje varken bu arkadaşta buradaki süper beyin reklamı ile belki bir iş teklifi alır konuyu okuyan cok akıllı bir ceo dan ne dersiniz ;) bu konu bana kafayi kırdırcak bekleyelim bakalım ne olcak

• Çıkarımımım şu şekilde: Sistemiminiz "sıfırdan" oluşturulmuş bir sistem değil, tam bağımsız bir sistem için önce kendi derleyicizin,dilinizin olması gerekiyor. GNU dan dahi bağımsız olmak için. C/C++ ile yazılmış derleyici, Kendi dilindeki kerneli derleyebilir. Sonra kendi dilinde yazılan derleyici, açılan kernel üzerinden derlenir.Özgür dilin devamı sağlanır. Sonuç = Özgür platform.
    Tabi derleyiciye mimariye göre komutsetlerini girmiş olmak gerek. Makine dili kullanmak gerekir mi bilmiyorum okadar detaylı bilgi sahibi değilim.

Sıfırdan bir Bootloader yazmak var birde, uefinin, biosun giriş noktası nedir, akış nasıl sağlanır bilmek gerekir.Bootloader olayı benim bildiğim kadarıyla bilgisayarda, mobilden çok daha kolay. Zaten çoğu işi bios hallediyor.

Forumdakilere şunu demek istiyorum: bu işi satranç ve buğday hikayesine benzetebilirsiniz. Arkadaş bir başlangıç yapmış, Bu işi katlayıp gitmek kendisine kalmış.

Konu sahibine ise şunu demek istiyorum: Sistem, gnuya ait bileşenleri içerdiği için "sıfırdan" tabiri fazla, "sıfırdan" diyebilmek için yukarda bahsettiğim senaryoyu gerçekleştirmeniz gerekiyor.
    Forumdaki eleştiriler ise konunun bilgi sahibi olmayan insanlar tarafından suistimal edilebilecek olmasından kaynaklı. Memlekette sahtekar çok çünkü. Yani sahtemi gerçekmi ayırt edilemiyor olması. Kaynak kod isteğide bu yüzden geliyor. İnsanlar linuxa benzemeyen somut birşeyler bekliyor. Çünkü "sıfırdan" tabirini kullandınız.

Son olarak böyle bir şey denemeniz bile çok güzel birşey, hiç çaba göstermeyenler, bu işi itopik zor zannedenler var. Kafanızda bu iş imkansız algısı olmadığından dolayı ve yapabilirim diyebildiğinizden dolayı sizi tebrik ederim. Eleştirdiğim noktanız ise sistemi "sıfırdan" başlığı ile paylaşmanız.

Umarım başarırsınız.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BilirKişi00 -- 26 Aralık 2019; 22:35:56 >

• BilirKişi00 B kullanıcısına yanıt
    Umarım. Fakat sıfırdan adı verilen sistemlerde bile GCC kullanılıyor. Bunda bir sıkıntı olmaz, çünkü sistemden farklı bir bileşen. Diğer konularda katılıyorum dediğinize. Bu ülkede insanları kandıran birçok kişi var, hatta geçen yıl anakart ürettim diyen kişi daha chipsetini bile söylemeden ,yonga setlerini belirtmeden anakart yaptım diye geziniyor.

• BilirKişi00 B kullanıcısına yanıt
    Ram'de çöp toplama işini Windows değil, uygulamanın kendisi yapar ki o da ya programlama dili (örneğin JVM üzerinde çalışan Java) ile ya da programcının kendisinin düzenlemesiyle (örneğin bir C programında çalışma anında oluşturulan veri yapılarını gerektikçe program kodları ile silmek) olur. İnsanları yanlış bilgilendirmeyin.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Adam daha forum sitesinde doğru düzgün konu yazamıyor gelmiş fegeyaos diyor...
  • yutubcu kullanıcısına yanıt
    Her şeyi eleştiriler, hiçbir faydaları yoktur hepsi yan hesaplarıdır(?).

• Arkadaşım sen daha Türkçe yazmayı bilmiyorsun. Şu söylediğin cümlenin anlamı nedir? Klavyede yazı yazmayı bilen ilk okul bebesi bile ilk mesajından daha düzgün bir konu açabilir. Bunu bile yapamadan gelmiş işletim sistemi yazdım diye iddiada bulunuyorsun Allah aşkına işine bak.
  • yutubcu kullanıcısına yanıt
    Söylediğimden bir anlam çıkaramadıysan benim sorunum değil. Harbiden bunlar eşeyli türemiş hesaplar.

Yahu yemin ediyorum yazmicaktım şu konuya. Ama Allah aşkına bi şu ilk mesaja bak. Adam fotoğraflar arasına dahili harflerini sokmuş. Cümleler zaten facia. Şu forum sitesini dahi düzgün kullanamayan adam gelmiş sistem yazdım diyor. Keşke gerçekten yazsa biri de gurur duysam. Ama böyle saçma insanlara nasıl düşman olmayacaksın ki. Gece gece sinirimi bozdu
  • 
Sayfa: önceki 2021222324
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.