Şimdi Ara

## Feel kasaya Fan Kontrol Devresi çalışması (içerde) ## (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
81
Cevap
0
Favori
15.968
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orjinalden alıntı: 01mrt
    ayrıca kafama takılan ikişey var
    biricisi ısınmayan transistörler varmış piyasada bu konuda bilgisi olan var mı...
    ikincisi kullanılan potansiyometre kapatma görevi görüyor mu... (çıt sesi varya ondan)
    yada kapatmalı potans kullansak olur mu... bu arada hiç elektronik bilgim yok...

Ben de senin gibi temel elektronik dışında parçalar ve diğer elektronik konularında çok tecrübeli değilim. Samir elektronik kısımları hallederken diğer kesim biçim ayar işlemleri ile ilgilendim ben bu mod çalışmasında.

Akşama doğru Samir ile ufak yenileme çalışmalarımız var, kendisi bu konuda sana yardımcı olacaktır.
  • edit.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi SpecturA -- 29 Aralık 2007; 18:33:48 >
  • Samir'e pm attım yardımlarını bekliyorum...
    Böyle bişey şart görünüyor bende kasaya en az üç tane (belki daha da fazla) fan koymayı düşünüyorum...
  • quote:

Orjinalden alıntı: 01mrt

Samir'e pm attım yardımlarını bekliyorum...
    Böyle bişey şart görünüyor bende kasaya en az üç tane (belki daha da fazla) fan koymayı düşünüyorum...

sonucu bizlerlede paylaşırsan sevinirim bende düşünüyorum böyle birşeyler çünkü
  • quote:

Orjinalden alıntı: SpecturA

sonucu bizlerlede paylaşırsan sevinirim bende düşünüyorum böyle birşeyler çünkü

tabikide ama samir arkadaş uzun süredir foruma girmiyor galiba...
    cevap alırsam iletirim...
  • selam arkadaşlar kusura bakmayın kasa modifiyesiyle falan uğraşıyordum foruma uğrayamadım bir süredir şimdi sorularınıza bi bakıp yardımcı olmaya çalışıcam
  • Gerekli olan tüm paçalar bunlar:
    - BD240 transistör ve soğutucusu
    - BC337 transistör
    - 220 ohm direnç
    - 100 K ohm direnç
    - 100 K ohm potansiyometre
    - 1n4001 diyot (veya 1n4148)
    - Delikli kart (partinaks)
    ( bu parçalar tek bir fan kontrol içindir. Kaç tane fan kontrol edecekseniz o kadar alın.)

Ayrıca baskı devre yapamayacaklar içinde bacakları birbirne lehimleyerek yapılmış versiyonuda var dilerseniz burdan bakabilirsiniz detaylarıyla anlatımı mevcut.
    http://www.darkhardware.com/st.php?u=articles/fan_kontrol-01

quote:

ayrıca kafama takılan ikişey var
    biricisi ısınmayan transistörler varmış piyasada bu konuda bilgisi olan var mı...
    ikincisi kullanılan potansiyometre kapatma görevi görüyor mu... (çıt sesi varya ondan)
    yada kapatmalı potans kullansak olur mu... bu arada hiç elektronik bilgim yok...

-Isınmayan transistör olabilir ama gereksiz zaten bunlarda aşırı ısınmıyor arkalarına soğutucu olarak bir metal takman yeterli oluyor.
    -Kullanılan potans kapatma görevi görmüyor, ancak en düşük devie aldığında fanlar çok düşük devire iniyor, bu yüzdende en ufak bir ses çıkmıyor tamamen kapatmak yerine az da olsa hava akımını sağlamaya devam ediyor sıfır sesle.
    -Kapatmalı potans kullansan bi sorun çıkaracağını sanmam.

Maliyet olarakta arkadaşların belirttiği gibi 5 ytl falan tutuyor.

• cevaplar için çok saol...
    biraz düşününce kapatmalı potans
    kullanmanın anlamsız olduğuna kara verdim.
  • Hocam eline saglik cok guzel olmus bence 2. elde bole seler yapip satabilirsiniz benden soylemesi
  • çok güzel bir çalışma olmuş kasanın üstündede tam yerini bulmuşsunuz bravo valla
  • güzel olmuş.pot. tanesini kaçtan aldınız
  • TEMİZ ÇALIŞMA OLMUŞ,BİZDE ARKADAŞLA DENEDİK ÇALIŞDI AMA SORUN ÇIKARDI,BEN WAZGEÇTİM,AMA O BEN YAPACAM BİDAHA DİO
  • saolun arkadaşlar. yapıp satmak işi zor biraz yapmasına yapılır ama bi takım insanlar demediğini bırakmıyor sonra, böyle iyi. Yapmak isteyenler tabi biraz elektronik bilgisi varsa yukardaki verdiğim linktende yapabilir devresiz.

tane olarak aklımda değil toplamda 4 fan kontrol için malzemelerin hepsi 5 ytl tuttu.

Not: Elektronikten hiç anlamayanlar, eline havya almamış olanlar bu devreyi yapmasın, yanlış bi bağlantı durumunda pc ye kalıcı bir zarar verme riski var ona göre sorumluluk kabul etmem.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi SamirCakir -- 6 Ocak 2008; 16:58:10 >
  • çok güzel çalışma olmuş
    bende bunun gibi 5.25 yuvasına 10-12 fanlık bir kontrol devresi yapmayı düşünüyorum
    ellerinize sağlık

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ata326 -- 22 Ocak 2008; 19:22:20 >
  • Merhabalar...
    Sonunda kendi fan kontrol ünitemi yaptım fakat bi kaç aklıma takılan soru var...

1.si
    Bir partinaksa 2 adet fan kontrol devresi yerleştirdim ve 12V beslemesini aşağıdaki kablolarla yapmayı düşünüyorum. bu durumda bağlantı seri mi olur paralel mi? yani 12V ikiye bölünür mü bölünmez mi?
    yada daha açık iki fanın bağlandığı durumdaki hız ile tek fanın bağlandığı durum daki hız arasında fark olur mu?
     ## Feel kasaya Fan Kontrol Devresi çalışması (içerde) ##

2.si
    Bi yerde görmüştüm ama hatırlayamadım belki bu forumda belki başka forumda.
    Devreyi yapan arkadaş 2 adet 100K ohm direnç bağlamış ve gerekçe şu fanın en düşük dönme hızını daha da aşağıya çekmek bu ne kadar doğru onu öğrenmek istiyorum...
     ## Feel kasaya Fan Kontrol Devresi çalışması (içerde) ##
    Tam flaşın ışığına denk gelmiş dirençler ama olsun vurgu olmuş...
    Arkadaşlar elektronikten hiç anlamam onun için cevaplarınızı bekliyorum...
    Saygılar...

• Öncelikle hayırlı olsun güle güle kullan sorularına gelirsek:

1. Gösterdiğin şekilde bağlantı ile normalde 12v kullanıma göre 2 ayrı parçaya dağatılır. Ama bahsettiğin şekilde 2 fan kontrollere bağlaman halinde hiç bir sorun olmaz fan hızlarındada düşüklük olmaz mesela ben bir 12v girişi ile 4'lü an kontrolleru ve bunlara bağlı 7 adet fanı kontrol ediyorum bahsettiğin şekilde bağla fanlarda hız düşüklüğü olmaz

2. öncelikle bu devrede en düşük fan hızı zaten çok düşük yani herhangi bir fan sesi zaten duymazsın. Bundan düşük yapmak istersen powera bir düğme tak fanı kapat daha mantıklı olur çünkü bu devrededi en düşük fan hızından daha düşük bir fandan hava geleceğini sanmıyorum.
    Arkadaşın devreye fazladan bir direnç daha bağlaması en düşük fan hızını dahada düşürdüğü gibi en yüksek fan hızındada bir düşüş yaşatacaktır. Sonuç olarak gereksiz.

Kolay gelsin.

• arkadaşım bunun baskı devre şemasını verebilirmisin ?
  • çok güzel bir çalışma olmuş bende feel2 kullanıcısı olarak boyle birşey yapmayı düşünüyorum ön ayak oldugun için teşekkürler
  • devre şeması burda, yalnız proteusu çok iyi bilmediğimden çıktı olarak boyut farklı olabiliyor boyutunu çıktı yapmadan önce büyütme kısmından ayarlamanız gerekli

Önemli Not: Proteus ile çıktı alırken yazdırma bölümünden Top Copperı kaldırın , Scale %200 , Reflection ise Mirror olarak ayarlanmalı bu şekilde birebir baskı devreyi yazdırabilirsiniz.

http://rapid-share.com/files/91628288/fan_kontrol_devresi_samircakir.LYT.html

Kendi kasamada bi takım güncellemeler yaptım onuda kendi konumda yakında yayınlayacağım

İlginiz ve yorumlarınız için teşekkürler arkadaşlar kolay gelsin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi SamirCakir -- 15 Şubat 2008; 15:43:55 >

• çok güzel bi çalışma olmuş elinize sağlık
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.