Şimdi Ara

Fazıl Say : 'Türk halkının arabesk yavşaklığından utanıyorum'

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
30
Cevap
1
Favori
994
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Fazıl Say, 'emek karşıtı bir tarz' dediği arabesk müzik için yine sert yorumlar yaptı

“Arabesk müzik, arabesk yaşam tarzının betimlemesidir. Aydınlığın, çağdaşlığın ve öncülüğün, sanatçılığın sırtına külfettir. Emek karşıtıdır, duyarsızlıktır ve yaratamamaktır! Etik dışı “yalan dolanla” doludur. Ortadoğu işi, 3. sınıf, acındırmaca, tembellik, yeteneksizlik, rant, çamur, muallaklıklar üzerinden yaşar. Arabesk müziği yapan yapsın! Bu sayfaya tek gık diyeni yukarıdaki sebeplerden hemen atacağım! Türk halkının arabesk yavşaklığından utanıyorum, utanıyorum, utanıyorum.”Say daha önce “Sağır olduğum gün ben de arabesk müzik dinlemenin keyfini doya doya çıkaracağım” demiş, arabesk müziğinin ünlü ismi Orhan Gencebay da “Fazıl Say bizim için çok önemli bir sanatçıdır, çok değerlidir. Bu sözün onun tarafından söylendiğine inanmak istemiyorum” diyerek tepki göstermişti.

http://www.birgun.net/cultures_index.php?news_code=1279361170&year=2010&month=07&day=17

Kendisi süper dünyada ünlü bir sanatçı olabilir ama bu dediğini yakıştramadım kendisine herkezin herkeze saygısı olması lazım dinledigi müzikte

• Kısmen doğru söylemiş.
    Hem İsmail yk müziğine ve hayranlarına biz laf söylerken bunu eleştirmemiz tuhaf olur.
  • Çok güzel demiş ama az demiş arap kavmine!
  • Doğru, arabesk kadar gereksiz boş adamlara hitab eden bir tür yok, birkaç istisna çıkıp da kaideyi bozmaya çalışmasın.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Kartal Göz -- 18 Temmuz 2010; 12:36:04 >
  • Arabesk denilen, Orhan Gencebay,Müslüm Gürses filan mı ?
  • Arabesk sadece bir müzik değildir, Arap kültürünün genel yansımasıdır. Buı durumda gayet haklı ve yerinde bir açıklamadır.
  • Arabesk kırk yılda bir de olsa dinlerim ama şöyle acıtasyonlardan nefret ediyorum. http://www.facebook.com/#!/video/video.php?v=100435386678816&ref=mf
  • Arabesk çoğunlukla kalitesiz müziktir, arada ciddi anlamda çok kaliteli eserler de çıkıyor tabii.

Ayrıca ne kadar zevksiz, kültür yönden eksik bir millet olduğumuz da bilinen bir gerçek.
  • orhan gencebay dinliyorum bazen müziği ne boş ne gereksiz hatta türkiyenin sayılı müzisyenlerinden
  • ümit besen dinleseydi arabeskin anlamını anlardı.
    ismail yk cankan tarzını da seven cok var ben de sevmiyorum ama seven cidden cok var herkesin zevkine saygılı olmak lazım
    şimdi kaç kişi farid farjaaddan zevk alabilir türkiye gibi ortalama altı maddi kazancı olan ülkelerde?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bay_alim -- 18 Temmuz 2010; 2:15:29 >
  • Arap arap diyorsunuz da ne yani bu ülkede de mi araplar dinledi bu müziği yıllarca. Kimse zorla arabesk dinletmedi. Zamanında her şeyde olduğu gibi müzikte de değişim olunca henüz doğuya daha yakın olan halkımız-hala da böyle- arabeski tercih etti. Tamamen sosyolojik koşulların yarattığı bir sonuç. Suçlayabilir misiniz? Klasik müziği belli bir kesimin müziği haline getirenler utansın asıl. Sen halkını eğiteme sonra da arabesk dinliyor diye utanıyorum de. Bu adam gibilerin yüzünden bu millet cahil kaldı. Aydın, sanatçı halkını eğitmelidir ama elit takılıp kaymak yemek varken ne diye kendilerini kassınlar değil mi?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Mr.Tambourine Man

Arap arap diyorsunuz da ne yani bu ülkede de mi araplar dinledi bu müziği yıllarca. Kimse zorla arabesk dinletmedi. Zamanında her şeyde olduğu gibi müzikte de değişim olunca henüz doğuya daha yakın olan halkımız-hala da böyle- arabeski tercih etti. Tamamen sosyolojik koşulların yarattığı bir sonuç. Suçlayabilir misiniz? Klasik müziği belli bir kesimin müziği haline getirenler utansın asıl. Sen halkını eğiteme sonra da arabesk dinliyor diye utanıyorum de. Bu adam gibilerin yüzünden bu millet cahil kaldı. Aydın, sanatçı halkını eğitmelidir ama elit takılıp kaymak yemek varken ne diye kendilerini kassınlar değil mi?

Bu ülkeye arap kültürü zorla empoze edildi, kimse bunun aksini iddia etmesin şimdi. Arapların yaptığı herşey hoş görüldü, hoş görülmekle kalmadı bu ülkenin örfü adeti olmaya başladı.

• quote:

Orijinalden alıntı: marophat

quote:

Arap arap diyorsunuz da ne yani bu ülkede de mi araplar dinledi bu müziği yıllarca. Kimse zorla arabesk dinletmedi. Zamanında her şeyde olduğu gibi müzikte de değişim olunca henüz doğuya daha yakın olan halkımız-hala da böyle- arabeski tercih etti. Tamamen sosyolojik koşulların yarattığı bir sonuç. Suçlayabilir misiniz? Klasik müziği belli bir kesimin müziği haline getirenler utansın asıl. Sen halkını eğiteme sonra da arabesk dinliyor diye utanıyorum de. Bu adam gibilerin yüzünden bu millet cahil kaldı. Aydın, sanatçı halkını eğitmelidir ama elit takılıp kaymak yemek varken ne diye kendilerini kassınlar değil mi?

Bu ülkeye arap kültürü zorla empoze edildi, kimse bunun aksini iddia etmesin şimdi. Arapların yaptığı herşey hoş görüldü, hoş görülmekle kalmadı bu ülkenin örfü adeti olmaya başladı.

+1

Metal rock pis kaka, arabesk can canan türkiyede.

• güzel demiş de biraz sert kaçmış.. yavşaklık fln olmamış..
  • quote:

Orijinalden alıntı: marophat

quote:

Empoze etme meselesine girersen çıkamazsın. Bu ülkenin kuruluşundan itibaren batı kültürü empoze etmeye çalışıyorlar. Merak etme örfümüzü adetimizi de avrupai olmaya başladı.

• müzik tarzları kimin etkisinde olursa olsun pek farketmez önemli olan güzel icra edilmesi müzik "evrenseldir" , fazıl sayın yaptığı müzik sanki kendi kültürüne mi ait ? ayrıca türk arebesk müziği fazıl sayın yaptığı müziğe göre çok daha türkdür :) bana kalırsa 90 ların oratasına kadar türkiyede yapılan sağlam bir arebesk müzik vardı çok sağlam eserler çıkardılar , bunların tutukunu olan insalar için farklı şeyler ifade ediyor olabilir ama bence eser olarak bktığımız da sanatsal değeri yüksek yapımlar çıktı , vokaller falan çok iyi idi

ama 90 ların sonu ile beraber onun içi boşaldı fantazi müzik denilen dalga aşırı boş bişey , ne arebesk ne pop , ne üdüğü belirsiz sanat değerinden çok yoksun , ben bu açıdan bakarım olaya , fazıl say gibi bir müzik adamıda öyle bakmalı

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi evohan -- 18 Temmuz 2010; 13:59:26 >
  • Adam haklı beyler.

Vallahi haklı.
  • arabeski dinleyen tiplerin coğunun sereseri tipli olması kendini bıcaklaması o müziğin sucu değildir.. her türlü müzik dinlerim.arabeskte dahil..arabesk sarkılar cok duygu yüklüdür... damardan derler ya.. işte öyle..onların özelliği bu..beğenmeyen dinlemez...sağa sola b.. atmaya gerek yok.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Taylır Dördın

güzel demiş de biraz sert kaçmış.. yavşaklık fln olmamış..

Evet katılıyorum.
    Bakalım kimler birbirine laf yetiştirecek önümüzdeki günlerde baya iyi görürüz.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.