Şimdi Ara

Fareler Üzerinde Gerçekleştirilmiş Bağımlılığa Dair Muhteşem Bir Deney

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
65
Cevap
26
Favori
8.611
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
104 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Merhaba arkadaşlar,dün okuduğum ve bağımlılığa dair ışık tutabileceğini düşündüğüm muhteşem bir makalenin bir bölümünü paylaşmak istiyorum sizlerle.Biliyorsunuz genelde insanların bir şeye veya bir şeylere karşı ne kadar duyarlı olduğu veya bağımlı olduğu vs. genelde fareler üzerinde deney yapılarak öğrenilir bunun başlıca sebebi insan ve farelerin %90'dan fazla geninin ortak olmasıdır. Bu arada birçoğumuzun veya bazılarımızın bildiğinin aksine(ben de yeni öğrendim)bu deneylerde sıradan fareler kullanılmıyormuş,özel olarak kısa sürede üretiliyor ve bunlara Laboratuvar fareleri deniliyormuş yani mutlu mutlu yaşamakta olan bir fareyi yakalayıp laboratuvar ortamına götürüp eziyet etmiyorlarmış bu konu hakkında daha çok bilgi için şu yazıyı okumanızı tavsiye ediyorum.

Paylaşacağım yazı biraz uzun o yüzden farelerle olan bölümünü paylaşıyorum sadece,kaynak olarak belirttiğim linkte tamamını bulabilirsiniz,merak edenlerin okumasını tavsiye ederim.

Geçmişte bana uyuşturucu bağımlılığına neyin yol açtığını sorsaydınız size bir aptalmışsınız gibi bakıp “Uyuşturucu işte” derdim. Sokaktan geçen 20 kişiyi çevirsek ve 20 gün boyunca güçlü uyuşturucular versek bu insanların beyinlerinde kimyasal bağlantılar olur ve 21. günde uyuşturucuyu kestiğimizde yoksunluk çekerler diye düşünürdüm.

Bu teori 20. yüzyılın ortalarında fare deneyleri ile kuruldu. Hatta bu deneylerin görüntüleri 1980’lerde kamu spotu olarak gösterildi: Tek başına bir kafesin içine yerleştirilen farenin önüne iki biberon konur. Biberonlardan birinden kokainli su, diğerinden normal su gelmektedir. Her deneyde fareler kokainli suyun müptelası olur, yalnıza ondan içer ve her geçen gün daha fazla içerek sonunda kendini öldürür. Reklamın sonunda ise “Aynısı sizin de başınıza gelebilir” uyarısı çıkar.

Fakat 1970’lerde Vancouver’dan psikoloji profesörü Bruce Alexander bu deneyle ilgili bir sorun fark etti: Fare kafese tek başına bırakılmıştır ve içerde kokain içmekten başka yapabileceği hiçbir şey yoktur. Bu deneyi daha farklı bir şekilde yapsak ne olur, diye düşünür. Bunun için bir Fare Parkı kurar. Kafesle çevrelenmiş bu güzel parkın içinde renkli toplar, güzel fare yemekleri, oynamak için tüneller ve çok sayıda fare vardır.

Parktaki fareler içlerinde ne olduğunu bilmediğinden iki biberonu da dener. Sonrasında olanlar ise şaşırtıcıdır. Hayatından memnun fareler kokainli suyu sevmez. Genellikle o biberondan içmekten sakınırlar ve önceki deneylerdeki yalnız, mutsuz ve bağımlı farelerin yalnızca çeyreği kadar kokainli su içerler. Hiçbiri ölmez.

İlk başta bunun farelere özgü garip bir tesadüf olduğunu düşünmüştüm. Ama sonrasında tam da bu deneyle eş zamanlı bir insan örneği olduğunu fark ettim. Bu deneyin adı Vietnam Savaşı’ydı. Vietnam’daki ABD askerleri sakız çiğner gibi eroin kullanıyorlardı. Askerlerin yüzde 20’si bağımlı olmuştu. Pek çok kişi savaş bittiğinde bu bağımlıların ABD’ye dönüp sorun çıkaracağı endişesini taşıyordu.

Ama savaş bittiğinde ABD’ye dönen eroin bağımlısı askerlerin yüzde 95’i rehabilitasyona ihtiyaç duymadan kullanmayı bıraktı. Felaketlerle dolu bir kafesten güzel bir kafese geçmişlerdi ve bu yüzden uyuşturucuya ihtiyaç duymaz hale gelmişlerdi.

Prof. Alexander Fare Parkı’ndan sonra deneylerini genişletti. İlk testlerdeki gibi yeni fareleri boş birer kafese koyarak 57 gün boyunca kokainli suya bağımlı olmalarını sağladı. Merak ettiği şey, bir kere bağımlı olduktan sonra beynimizin geri dönüşü olmayan bir şekilde bağımlılıkta takılı kalıp kalmadığıydıı. 57 günün sonunda onları Fare Parkı’na yerleştirdi.

KAFES DEĞİŞİMİYLE KURTULDULAR

Bulgular yine şaşırtıcıydı. Fareler birkaç yoksunluk krizi yaşasa da bağımlılıktan kurtuldu, normal bir hayata geri döndü. İyi kafes onları kurtardı. Ve bütün bunlar bugüne kadar bize öğretilenlerle taban tabana zıttı. Herkesin çevresinde sürmekte olan başka bir deneyden bahsedeyim: Bir kaza sonucu leğen kemiğiniz kırılırsa, hastanede kalacağınız uzun süre boyunca size diamorfin verilecektir. Bu, eroinin tıbbi adıdır. Üstelik doktorların elindeki diamorfin, sokakta bulacağınız eroinden çok daha saf ve etkilidir. Eğer uyuşturucunun bağımlılığa yol açtığı ve sonrasında vücudunuzun ona ihtiyaç hissettiğine dair eski teori doğruysa, tedavinin ardından hastaların sokakta eroin bulmak için uğraşması gerekirdi. Fakat bu hiçbir zaman gerçekleşmez. Çünkü sokaktaki bağımlılar boş kafesteki fareler gibidir. Tıbbi kullanıcılar ise hastaneden çıktıklarında ailelerinin yanına, yani Fare Parkı’na dönerler.

Bu, bağımlıları anlamaktan çok daha derin bir içgörü sunar. Profesör Peter Cohen, insanların ilişkilere ve bağ kurmaya çok ihtiyaç duyduğunu söyler. İnsanlar hayatta böyle tatmin olur. Eğer birbirimizle bağ kuramazsak başka şeylerle bağ kurmaya yöneliriz: Rulet makinasının dönüş sesiyle veya şırınganın iğnesiyle… Prof. Cohen’e göre “bağımlılık” sorunu hakkında tartışmayı bırakıp “bağ kurma” sorununu konuşmamız lazım. Bir eroin bağımlısının eroinle bağ kurmasının nedeni, başka bir şeyle bağ kuramamasıdır.

Kaynak

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-68F639DEB -- 15 Eylül 2017; 20:2:41 >

• güzel
  • Yalan

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Yalan ben kendimden biliyorum hastanede morfin almıştım biraz yüksek verilmiş galiba yoksunluk sendromu oluştu azar azar bıraktım

• Yoksunluk öyle bir şey değil madde birden gidince sıkıntılar oluyor

• Yazmayı unutmuşum 2 hafta almadım(birden bıraktım) berbat haldeydim sonra azar azar bıraktırdılar

• Rez

• Torbacıların madde kullanmamasının sebeplerinden biride bu bence. Para var huzur var.

Paylaşım için sağol.
    Alibeyin kafa hala dumanlı gibi :D

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 07kubi07 -- 15 Eylül 2017; 20:37:20 >
    < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: alibeyindonanimhaberi

Yoksunluk öyle bir şey değil madde birden gidince sıkıntılar oluyor

Burada o maddenin yoksunluğunu çekmediler gibi bir şey yazmıyor ki veya herhangi bir madde bağımlısı o maddeyi bırakınca sıkıntı çekmez tarzı bir şey. Herhangi bir şeye bağımlı olmuş bir kişi bırakma aşamasında kesinlikle sıkıntı çeker ve bunu bilim adamları da söylüyor sık sık zaten. Aslında siz ne denilmek istediğini tam olarak anlayamamışsınız bence anlatılmak istenen şu bana göre, kişinin bir şeye bağımlı olmasının sebebi yerine daha iyi birşey koyamaması ve bir şeye olan bağımlılığınızı toplumla iç içe yaşayarak,arkadaş edinerek,sosyal olarak giderirsiniz diyor benim görüşüm. Mesela nasıl madde bağımlıları,sigara bağımlıları,içki bağımlıları vs. kimseleri tek başlarına bırakmayıp bir kontrol grubu oluşturup birbirleriyle sosyalleşmesini sağlarlar doktorlar aynen öyle işte. Dikkatli okuduysanız daha sonra ki Vietnam savaşından dönen askerlerde de benzer bir durum söz konusu maddeyi kullanıyorlar çünkü;tedirginler,her an ölme korkusuyla yaşıyorlar ve ülkelerinden uzaktalar ama ülkelerine dönüp,topluma karıştıklarında bu sorun ortadan kalkıyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-68F639DEB -- 15 Eylül 2017; 20:46:10 >

• Doğru

• quote:

Orijinalden alıntı: MichealCorleone

quote:

Yoksunluk öyle bir şey değil madde birden gidince sıkıntılar oluyor

Burada o maddenin yoksunluğunu çekmediler gibi bir şey yazmıyor ki veya herhangi bir madde bağımlısı o maddeyi bırakınca sıkıntı çekmez tarzı bir şey. Herhangi bir şeye bağımlı olmuş bir kişi bırakma aşamasında kesinlikle sıkıntı çeker ve bunu bilim adamları da söylüyor sık sık zaten. Aslında siz ne denilmek istediğini tam olarak anlayamamışsınız bence anlatılmak istenen şu bana göre, kişinin bir şeye bağımlı olmasının sebebi yerine daha iyi birşey koyamaması ve bir şeye olan bağımlılığınızı toplumla iç içe yaşayarak,arkadaş edinerek,sosyal olarak giderirsiniz diyor benim görüşüm. Mesela nasıl madde bağımlıları,sigara bağımlıları,içki bağımlıları vs. kimseleri tek başlarına bırakmayıp bir kontrol grubu oluşturup birbirleriyle sosyalleşmesini sağlarlar doktorlar aynen öyle işte. Dikkatli okuduysanız daha sonra ki Vietnam savaşından dönen askerlerde de benzer bir durum söz konusu maddeyi kullanıyorlar çünkü;tedirginler,her an ölme korkusuyla yaşıyorlar ve ülkelerinden uzaktalar ama ülkelerine dönüp,topluma karıştıklarında bu sorun ortadan kalkıyor.

Haklısın anladım hocam eğer daha mutlu hayat sağlansa o kadar berbat olmazdım belki

• quote:

Orijinalden alıntı: 07kubi07

Torbacıların madde kullanmamasının sebeplerinden biride bu bence. Para var huzur var.

Paylaşım için sağol.

Ahahaha hocam ya neden öyle dediniz

• kim okuyacak bun u özetle
  • quote:

quote:

Torbacıların madde kullanmamasının sebeplerinden biride bu bence. Para var huzur var.

Paylaşım için sağol.

Hocam üst üste 3 yorum atmışsınız onu gördüm o yüzden öylr dedim :]

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

quote:

quote:

Paylaşım için sağol.

Hocam üst üste 3 yorum atmışsınız onu gördüm o yüzden öylr dedim :]

anladım hocam

• Keşler toplanmış yine.

• Çok güzel gerçekten. Teşekkürler.

• quote:

Orijinalden alıntı: Heisenbergün asistanı

Keşler toplanmış yine.

bağa mı didin

• her zamanki gibi yine güzel bir konu
    teşekkürler
  • Aynı konuyu burda anlatmışlar.

Bu TED Talk'u izledim ve ilginç bulacağını düşündüm.

Johann Hari: Everything you think you know about addiction is wrong

http://go.ted.com/bHj7

TED Talks'u en sevdiğin platformlarda izleme konusunda daha fazla bilgi edin:https://www.ted.com/about/programs-initiatives/ted-talks/ways-to-get-ted-talks:

• 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.