Şimdi Ara

Fantastik ve Bilim Kurgu Toplulugu !!! ( Güncel Topluluk ) ( 139 üye ) (51. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
1.449
Cevap
83
Favori
47.000
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
14 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 4950515253
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Drizzt günlüklerini tavsiye eder misiniz ?

Uzun bir seri ama kahraman 3 kitapda bir farklı olaylara atılıyor yaziyordu nette.serinin hepsini okumayı düşünmüyorum ilk 3 kitabı okumayı düşünüyorum. Buna göre tavsiyeniz nedir?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi maverick64 -- 25 Ocak 2018; 22:11:51 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: dell7567

Buralar canlandıralim biraz

Drizzt günlüklerini tavsiye eder misiniz ?

Uzun bir seri ama kahraman 3 kitapda bir farklı olaylara atılıyor yaziyordu nette.serinin hepsini okumayı düşünmüyorum ilk 3 kitabı okumayı düşünüyorum. Buna göre tavsiyeniz nedir?

Kesinlikle tavsiye ederim. Belki evren konusunda orijinal değil ama drizzt karakteri fantastik edebiyatın içinde iç dünya bakımından en Zengin karakterlerden biridir. Çok güzel mesajlar verir. İnsanlığın güç hırsından, duygusuzlaşmasından bolca gem vurur ve çoğu gününüz insanın unuttuğu merhamet duygusunu yüreğinin derinlerinde hisseder.

“Bizi üzerinde yürüdüğümüz taştan daha değerli kılan herşeyi bizden çalıyor o!" diye yanıtladı Drizzt bağırarak.”

“Kitapta çok daha anlamlı dursa da bu haliyle bile itiraz ettiği, karşı durduğu konuların derinliği kendini belli ediyor.

Mevki benim toplumumun çelişkisidir; gücün, güce duyulan açlığın içinde kısıtlanması. Güç ihanetle kazanılır ve güce sahip olana karşı ihaneti davet eder. Menzoberranzan'ın en kudretlileri, günlerini sırtlarını bulacak hançere karşı arkalarını kolaçan ederek geçirirler.

Ölümleri ise çoğunlukla önlerinden gelir.”

Seri hakkında bir sorunuz olur ya da okurken birşeylere takılırsanız yardımcı olurum. Çıkmış edilebildiğim tüm kitaplarını okudum.

• S A M C R O kullanıcısına yanıt
    Geçen hafta sipariş vermistim.bu hafta başlamayı düşünüyorum kitap okuma sıralamada 1.siraya çektim:-))) fantastik edebiyata geç giriş yapmış biriyim maalesef polisiye de takılıp kalmışım yıllardır.cok hoşuma giderse belki seriyi tamamlarim.yorumun için çok teşekkür ederim.kafama takılan yer olursa rahatsızlık veririm artık

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi maverick64 -- 28 Ocak 2018; 20:29:0 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: dell7567

Geçen hafta sipariş vermistim.bu hafta başlamayı düşünüyorum kitap okuma sıralamada 1.siraya çektim:-))) fantastik edebiyata geç giriş yapmış biriyim maalesef polisiye de takılıp kalmışım yıllardır.cok hoşuma giderse belki seriyi tamamlarim.yorumun için çok teşekkür ederim.kafama takılan yer olursa rahatsızlık veririm artık

Hocam bende sizin durumunuzdayım, farklı olarak fantastik evrene sıkışıp kaldım açılamıyorum Unutulmuş Diyarlar serini fantastik edebiyata giriş için de iyi bir seridir. Asıl olay 3. Kitaptan sonra başlıyor en azından 4. Kitaba kadar şans vermenizi öneririm. Herzaman rahatsızlık verebilirsiniz hocam ne demek

• Beni de Eklermisiniz Belki Öneren Olmuştur ama ben gene yazayım bence ilk sayfada tavsiye edilen kitaplar arasında kesinlikle Yerdeniz Serisi olmalı

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Dolumay -- 31 Ocak 2018; 16:31:48 >
  • Benide ekler misiniz hocam :)
  • Mr.Prestige kullanıcısına yanıt
    Sonsuzluğun Sonu hayatımda okuduğum en iyi kitaplardan biri. Sevmemek için çaba göstermek lazım
  • Ben de varııım Erderha Mızrağı, Kara Kule, Orta Dünya, Kral Katili favorilerim.
  • 1-2 sene önce hobbit'i okumuştum. Şimdi yüzüklerin efendisini aldım,ilk kitap.

Şöyle bir sorun var, sürekli eski tarihli olaylardan ve karakterlerden bahsediyor, işte şunun oğlu şu şunu yapmıştı ama bu böyleydi vs. O kadar çok ki bu ipin ucu kaçtı artık, hem de kitabın daha başındayım. Takılmayayım mı bunlara.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Mr.Prestige

quote:

Orijinalden alıntı: Düşünen Biri

Olaya biraz anakronik bakıyor gibisin derim hocam. 50'lerde yazılmış bir kitap, çağının çok ilerisinde; ama kitaba günümüz penceresinden bakıldığı takdirde hayal kırıklığı yaşattığı da bir yadsınamaz bir gerçek.

Bence bilim kurgunun temel sorunu da bu, eğer zekice yazılmadıysa bilim geliştikçe kendini tarihin tozlu sayfalarına mahkum eden bir yapısı var.

Sonuçta bu kitaplar klasik diye geçiyor hocam, bugün nasıl suç ve ceza romanı hiçbir zaman geçerliliğini yitirmeyecekse klasik denilen her şey aynı durumda olmalı.

Çağın ilerisinde olabilir ama bugün bana kayda değer bir şey katmıyorsa banane o kitaptan

Bu isimlere yönelik bir nevi saygı duruşundan dolayı pek iyi olmayan kitapları dahi Klasik olarak anılıyor; fakat bir kesim var ki sırf yazarların ismine ve genel kitlenin yorumlarına aldanıp bir nevi plasebo ile bu kitaplara bayılıyorlar, onlara diyecek bir şey yok.

• quote:

Orijinalden alıntı: Sokratik Adam

Muhabbetinize dalmış gibi oluyorum kusura bakmayın ama çağının ilerisinde olduğu konusuna katılıyorum gerçekten de. Kitabın bir kısmında resmen sanal gerçeklik gözlüklerine benzeyen bir teknolojiden bahsediliyordu diye hatırlıyorum. O kısmı okuduğumda çok şaşırmıştım.

Lakin, kitabı açıkçası ben de pek beğenmedim. Gizem unsurunu hikayenin sonuna kadar güzelce taşıyor ama sonu açıkçası fiyasko. Şu 2012'de insanoğlu evrimleşecek diyen kişisel gelişimci bir tip yazmış gibi geldi bana resmen.

Kesinlikle öyle. Çağının ötesinde olmasını sağlayan şeylerden biri buydu, daha niceleri de var.

Peki, Sonsuzluğun Sonu nasıl? Bu kitapta Asimov, kendi döneminde daha başlangıç olması sebebiyle primitif olan teknolojileri binlerce yıl sonra da hiç değişmeden devam edeceğini düşünerek kullanmış. Büyük vizyonsuzluk.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Be All My Sins Remembered -- 7 Şubat 2018; 19:57:43 >

• Admin Merhaba, geçen süreç içerisinde Harry Potter serisine yeni bi kitap eklendi. Harry Potter ve Lanetli Çocuk, onuda listeye eklersen sevinirim.

Bide gerek var mı bilmem ama Yüzüklerin Efendisi serisi eklenmemiş.

Yüzük Kardeşliği
    İki Kule
    Kralın Dönüşü

eklenebilir, konu bütünlüğüne sahip olmak adına listenin başına Hobbit eklenebilir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: bitlikarınca

1-2 sene önce hobbit'i okumuştum. Şimdi yüzüklerin efendisini aldım,ilk kitap.

Şöyle bir sorun var, sürekli eski tarihli olaylardan ve karakterlerden bahsediyor, işte şunun oğlu şu şunu yapmıştı ama bu böyleydi vs. O kadar çok ki bu ipin ucu kaçtı artık, hem de kitabın daha başındayım. Takılmayayım mı bunlara.

Hobbit başlangıçta daha bir içine almıştı beni de.

Yüzüklerin efendisini ciltli olarak aldım, ilk kitaba girebilmek gerçekten biraz zor çünkü çok fazla karakterden bahsediliyor. İlerledikçe bu durum kalkıyor tabi

Bu arada Vakıf ve İmparatorluk ön siparişe açılmış.

• Yayınevleri Soru Hattı

Fantastik bilimkurgu kitapların serileri ya da yeni basımları veya çevirileri için Kayıprıhtım sitesinin oluşturduğu platform. Merak ettiklerinizi sorabilirsiniz. Şimdilik şu yayınevleri var;

https://forum.kayiprihtim.com/t/ithaki-yayinlari-soru-hatti/137

İthaki Yayınları
    Pegasus Yayınları
    Akılçlelen Kitaplar
    Epsilon Yayınevi
    Dedalus Kitap

https://forum.donanimhaber.com/yayinevleri-soru-hatti--131401158

• Ekler misin hocam

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Sokratik Adam

Bilim kurgu okumak cidden insana büyük zevk veriyor. Hayal gücünü zenginleştirdiğini hissedebiliyorsun resmen. İthaki'nin bilim kurgu serisi de bu ülkede yapılan harika işlerden bir tanesi. Yavaş yavaş seriye dalıyorum ben de. Şimdilik Cesur Yeni Dünya ve Çocukluğun Sonunu okudum sadece. Şu anda ise Tanrı Olmak Zor İşi okuyorum. Bitirince yorumumu buraya ekleyeceğim.

Bu arada bir sorum var. Bugün D&R'da rafları karıştırırken Alfa Yayınlarının yayınladığı Philip K. Dick'in Dr. Kan Bedeli ve Uzay Piyangosu kitaplarını gördüm. Çevirileri nasıldır? Altıkırkbeş Yayınlarının yayınladığı PKD eserlerinin çevirilerinin berbat olduğunu okumuştum. Aynı durum Alfa Yayınları için geçerli mi?

Tanrı olmak zor iş kitabını sinirden attım diğer odaya. Bağlanamadım bi türlü kitaba. Öneriyorsan baştan başlayayım.

Altıkırkbeş yayınları bence güzel çevirdi şu son basılan küçük kitapları. Hatta dick’in Androidler elektrikli koyun düşler mi kitabını okurken bu ne be konudan konuya atlıyor. Çevirmen abartmış dedim ama sonradan biraz derine inince olayı anladım. Bizim pkd harbi manyak. Konu bi orda bi burda. Yazar sakat yani. Bazı yerler iyice anlaşılmasın diye yapmış gibi.

• quote:

Orijinalden alıntı: eduyardo

arkadaşlar ejderha mızrağı serisini okuyan var mı? ben başlamadım ama çok alakasız bir yerde spoiler yedim sanırım. bu yazacağımın önemli bir spoiler olup olmadığını söyleyebilir misiniz? önemli ise koca bir seriyi okumaktan vazgeçebilirim

ikinci nesil kitabı için düşmanlar aynı, maceralar farklı gibi bir şey yazıyordu. ben de bu cümleden bu kitaba kadar olan kitaplarda düşmanlarını yenemeyeceklerini çıkardım.

İlk üç kitabı okudum. En uyuz karakter raistlin şuan. En sevdiğim tabikide strum. Adam yüzünden şövalye olmaya karar verdim.

• quote:

Orijinalden alıntı: -Sabertooth-

Kara kule serisinin ilk kitabina (silahsor) sahip olan bir arkadaş kitabin ilk ve son sayfasinin fotografigini atabilir mi acaba

Bilmiyorum buldun mu ama yardımcı olabilirim. Ama kitabın sonradan değişen baskıları var. Hani yayın evinin değil yazarın değiştirdiği bölümler vardı. Bu kitabı 25 yaşında okumama rağmen benim için numara bir dir. En sevdiğim kitap olur kendileri.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi küfrettin -- 16 Şubat 2018; 1:4:15 >
  • Bu arada açık bilim diye bir program var. Tevfik uyar adlı şahıs yapıyor. Son 4 bölüm bilim kurgu üzerine idi. Merak edenler dinlesin. Gerçekten keyifli muhabbet dönüyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: küfrettin

quote:

Orijinalden alıntı: eduyardo

arkadaşlar ejderha mızrağı serisini okuyan var mı? ben başlamadım ama çok alakasız bir yerde spoiler yedim sanırım. bu yazacağımın önemli bir spoiler olup olmadığını söyleyebilir misiniz? önemli ise koca bir seriyi okumaktan vazgeçebilirim

ikinci nesil kitabı için düşmanlar aynı, maceralar farklı gibi bir şey yazıyordu. ben de bu cümleden bu kitaba kadar olan kitaplarda düşmanlarını yenemeyeceklerini çıkardım.

İlk üç kitabı okudum. En uyuz karakter raistlin şuan. En sevdiğim tabikide strum. Adam yüzünden şövalye olmaya karar verdim.

Ejderha mızrağının onlarca kitabını okumuş birisi olarak Raistlin bir efsanedir o seride

• 
Sayfa: önceki 4950515253
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.