Şimdi Ara

Fansız oyun bilgisayarı Airtop2 Inferno devrim yapmaya geliyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
23
Cevap
0
Favori
754
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

• Son dönemde gelişen üretim süreçleri ve yonga tasarımları sayesinde artık fansız olarak bilgisayar kullanmak mümkün hale geldi. Gündelik işler için ayrılan bu sistemler yoğun çalışma gerektirmediği için sessiz bir şekilde işlerine devam ediyor. Ne var ki aynı durum oyun bilgisayarları için geçerli değil.

Airtop2 Inferno neler sunuyor?

Yüksek ısıl tasarım gücüne sahip olan ekran kartları ve işlemciler kullanıldığı için sıcaklık oldukça yükseliyor. Bu bakımdan fan kullanmak zorunlu hale geliyor. Hatta bazı durumlarda sıvı soğutma seçeneklerinin de tercih edilmesi gerekebiliyor.

İsrailli firma Compulab ise fansız bir oyun bilgisayarı geliştirmek için kolları sıvamış. Daha önce Airtop2 adında fansız bir iş istasyonu geliştiren firma burada kullandığı teknolojiyi geliştirerek yeni oyun bilgisayarına aktarmış.

Ayrıca Bkz.Threadripper için geliştirilen ASRock X399M Taichi anakart detaylandı

Airtop2 Inferno modelinde Intel Core-i7 7700K işlemci ve Nvidia GeForce GTX 1080 ekran kartı yer alıyor. Sadece bu konfigürasyon bile fan kullanımını zorunlu hale getiriyor.

Firma Natural Airflow adını verdiği soğutma teknolojisini kullanıyor. Bu teknolojide kasanın her iki tarafında 14 kanaldan oluşan hava tüpleri var. Bu tüpler yan palakalara entegre edilmiş.

Hava tüplerine her birinde 24 mikro kanal olan 3 ısı dağıtıcı plakası tutturuluyor. Bu dizilim ile işlemci arasında bir de büyük alüminyum plaka yer alıyor. İletim yoluyla ısı alınıyor ve hava tüplerinden dışarı veriliyor. Hem işlemci hem grafik birimi için ayrı ayrı soğutma yapılıyor.

Firma bu teknoloji üzerinde yıllardır çalışıyor ve patent başvurusu yapılmış durumda. Her bir hava tüpü 100W civarında ısıyı dağıtabiliyor. Firma sistemin en üst kısmına bir pervane koymuş ve soğutma performansına göre pervane hızlı veya yavaş çalışıyor. Böylece kullanıcılar kasa içerisinde nasıl bir soğutma yapıldığını görmüş oluyor.

Timespy benchmark testlerinde sistem 6700 puan civarında almayı başarmış ve 40fps üzerinde seyretmiş. Airtop2 Inferno ay sonunda Kickstarter üzerinde destek aramaya başlayacak.

• Duruma göre hızlı ya da yavaş çalışıyor denilmiş? Düşünmeye çalıştım da doğal hava akışı olsa bile ya da sıcak hava yükselir ilkesiyle akış sağlansa bile niye hızlı ya da yavaş bir dönüşü gözlemleyelim ki ya da bu dönüş ne kadar hızlı olabilir?

edit: bir de çalışıyor kısmı zaten soru işaretine asıl etken.
  • Fransız oyun bilgisayarı diye okumuşum İsrail ne alaka diye bi sorguladım okurken sonra çaktım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi orientem -- 16 Şubat 2018; 14:9:32 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • İyi güzel de pervane?

• orientem kullanıcısına yanıt
    Tek değilsin
  • Fansız ama pervaneli ! :))

• Sadece havanın aktarıldığını göstermek için. Soğutma işlevi yok.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: ekrem71

Sadece havanın aktarıldığını göstermek için. Soğutma işlevi yok.

Duruma göre hızlı ya da yavaş çalışıyor denilmiş? Düşünmeye çalıştım da doğal hava akışı olsa bile ya da sıcak hava yükselir ilkesiyle akış sağlansa bile niye hızlı ya da yavaş bir dönüşü gözlemleyelim ki ya da bu dönüş ne kadar hızlı olabilir?

edit: bir de çalışıyor kısmı zaten soru işaretine asıl etken.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi St Batuhan -- 16 Şubat 2018; 15:38:55 >
  • Bukalemun kullanıcısına yanıt
    Anladığım kadarıyla o pervane sadece tasarım amaçlı. Isınarak yükselen havanın etkisiyle kendiliğinden dönüyor. Bir motora falan bağlı değil.

• quote:

Orijinalden alıntı: orientem

Fransız oyun bilgisayarı diye okumuşum İsrail ne alaka diye bi sorguladım okurken sonra çaktım.

Yanlız değilmişim başlığı fransız diye okuyan bir saf ben değilmişim Konuya fransız kalmışız

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi stalker(1979) -- 16 Şubat 2018; 17:22:7 >
  • Bir tek ben miyim fRansız diye okuyan. Yanız değilmişim.

• quote:

Orijinalden alıntı: Bukalemun

Fansız ama pervaneli ! :))

O pervane herhangi bir elektrik motoruna bağlı değil. Taşınımla ısı transferini yani doğal akımın performansını görmek için (yada diğer deyişle cihazı ne kadar yorduğunu) oraya koyulmuş işlevsiz görsel bir kontrol aracı...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BekirHan -- 16 Şubat 2018; 18:10:3 >
  • Fiyatı ile de devrim yapıyor mu ? :)

• quote:

Orijinalden alıntı: orientem

Fransız oyun bilgisayarı diye okumuşum İsrail ne alaka diye bi sorguladım okurken sonra çaktım.

Biz olaya Fransız kalmışız. :-)
    Ben de öyle okumuştum.

• Birincisi soba olarak kullanıldığı için ikincisini üretmişler.

• iyi güzelde simdi bir daire fiyatina etiketi ile gelir bunu alacagima gider normal bir daire alirim 2+1 yada 1+1 ögrencilere kiraya veririm

• Fransız sanıp çıktım

• ulan bu kadar 0db kasacağıma pc masasını konumlandırdığım duvarı alttan deler kasayı diğer odaya atar monitör klavye mouse kablosunu delikten kendi odama çekerim olur biter
  • Kış aylarında evinizi ısıtmak için alın bir tane.
  • Fransızlar için bir devrim :D

• fansız kızları çok güzel ve zarif oluyorlar.

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.