Şimdi Ara

Fan-Hava akışı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
26
Cevap
0
Favori
1.044
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Beyler 3 tane khan gaming 120 mm fanlar alıp kasa içine resimdeki gibi monte ettim ama doğru oldumu bi bakarmısınız çünkü anakartın cd'sinden kurduğum programda değerler kırmızı gözüküyo sanırım bi sorun var fotoğraflara bakıp beni bilgilendirirseniz sevinirim.şimdiden çok teşekkürler.
     Fan-Hava akışı Fan-Hava akışı

• up up up
  • hadi beyler biriniz yardım etsin çok önemli
  • quote:

Orijinalden alıntı: boran31

hadi beyler biriniz yardım etsin çok önemli

hocam ıslemcı fanının yanındakı kasa fanının da dısarı vermesı gerekmezmı havayı?
  • arkadaki fan egzos görevi görmelidir ön ve alt içeri arka ve üst dışarı çevir
  • yanlış olmuş. arkadaki fan eksoz fanıdır ve her zaman havayı dışarı vermelidir. işlemci fanı ile hava çarpışabilir veya hava akışı olumsuz olur. bunu fiziğe dökersek;

ısınan hava yükselir. soğuyan hava ise alcalır. bu teoriden yola çıkarak üst ve arka taraflardan hava dışarıya çıkmalı. yan ve önden ise hava içeri gelmeli.
  • quote:

Orijinalden alıntı: kaskas123

yanlış olmuş. arkadaki fan eksoz fanıdır ve her zaman havayı dışarı vermelidir. işlemci fanı ile hava çarpışabilir veya hava akışı olumsuz olur. bunu fiziğe dökersek;

ısınan hava yükselir. soğuyan hava ise alcalır. bu teoriden yola çıkarak üst ve arka taraflardan hava dışarıya çıkmalı. yan ve önden ise hava içeri gelmeli.

dostum eksoz fanından hava girince hemen üsttekinden çıkmazmı ?
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: kaskas123

yanlış olmuş. arkadaki fan eksoz fanıdır ve her zaman havayı dışarı vermelidir. işlemci fanı ile hava çarpışabilir veya hava akışı olumsuz olur. bunu fiziğe dökersek;

dostum eksoz fanından hava girince hemen üsttekinden çıkmazmı ?

o zaman ne etkisi kalır. hava akışı amaçı soğuk hava aşağıdan gelir sıcak parçaları ısıtır ve ısındıkça yükselir. bir zaman sonra ise dışarı çıkar.

• Arkadaki fan içeri üflediği zaman sirkülasyon bozulur. Isınan hava yukarıdan rahatça çıkamaz, ön tarafa doğru ilerler. Aynı sıcak hava kasanın içinde dolanmış olur boştan yere.
  • beyler tamam az sonra dediğiniz gibi yapıcam tersine çeviricem ama bi sorum daha olucak bu anakartın programında ki değerler çok mu sıcak olduğunu gösteriyor ?
  • İşlemcide stok fan varsa normal sayılır...

Arkadaşlarımında belirttiği gibi arka ve üst fan egzoz yani dışarı üflemelidir, ön ve yan fan içeriye üflemelidir, tabanda fan olmasına gerek yok zira çok toz çeker, yanda yoksa yana takarsın o fanı uyumlu ise tabi yuvası.
  • quote:

Orijinalden alıntı: LEON-X

İşlemcide stok fan varsa normal sayılır...

Arkadaşlarımında belirttiği gibi arka ve üst fan egzoz yani dışarı üflemelidir, ön ve yan fan içeriye üflemelidir, tabanda fan olmasına gerek yok zira çok toz çeker, yanda yoksa yana takarsın o fanı uyumlu ise tabi yuvası.

dostum egzoz fanının dışarı doğru çevirdim ama sıcaklık değerleri neredeyse aynı şimdi bi tanesi altta ama yan kapakta delikli olarak bi tane boş yuva yeri var altta ki olanı onamı takim ? kasada buhttp://www.coolermaster.co.nz/product.php?product_id=6776

• quote:

quote:

dostum egzoz fanının dışarı doğru çevirdim ama sıcaklık değerleri neredeyse aynı şimdi bi tanesi altta ama yan kapakta delikli olarak bi tane boş yuva yeri var altta ki olanı onamı takim ? kasada buhttp://www.coolermaster.co.nz/product.php?product_id=6776

dostum gördün mü ?

• quote:

quote:

quote:

dostum gördün mü ?

hocam bence kasanda bi kablo düzenlemesi yap.çünkü kasana hava giren yerlerin önünde direk kablo yumağı var buda hava girişini kısıtlıyor bence.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi msb_bjk -- 21 Nisan 2013; 16:54:18 >

• quote:

Orijinalden alıntı: bjk_sefa

quote:

quote:

quote:

dostum gördün mü ?

hocam bence kasanda bi kablo düzenlemesi yap çünkü kasana hava giren yerlerin önünde direk kablo yumağı var ve bu hava akışını etkiliyor bence.

dostum denedimde çok sertler bide elim anakarta değer felan diye pek bulaşmadım,çevremde bakıcam ama yapabilecek bi bilgisayarcı felan varsa yaptırmayı düşünüyorum.

• Kabloları güzelce düzenle öncelikle, taban da bulunan fanı da içeriye üfleyecek şekilde yan kapağa tak

İşlemci üzerinde stok fan olduğu için çok aşırı bir soğutma performansı bekleme, ayrıca soğutucu alırsın onun için.
  • quote:

Kabloları güzelce düzenle öncelikle, taban da bulunan fanı da içeriye üfleyecek şekilde yan kapağa tak

İşlemci üzerinde stok fan olduğu için çok aşırı bir soğutma performansı bekleme, ayrıca soğutucu alırsın onun için.

altta ki fanı çıkartim mi yani ?
  • Evet kardeşim, belirttiğim gibi yana tak içeriye üflesin, daha faydalı olur.
  • quote:

Evet kardeşim, belirttiğim gibi yana tak içeriye üflesin, daha faydalı olur.

tamam o zaman dediğin gibi altta ki fanı yan tarafa takıyorum
  • quote:

Evet kardeşim, belirttiğim gibi yana tak içeriye üflesin, daha faydalı olur.

hocam benım kasada da ıkı tane altta fan yerı mevcut taksam faydası olurmu ya da cok toz ceker mı ?gercı altında boydan boya toz fıltresi var ama

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi msb_bjk -- 21 Nisan 2013; 23:01:20 >
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.