Şimdi Ara

Facebook VR için 3 milyar doları daha gözden çıkaracak

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
17
Cevap
0
Favori
466
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Facebook VR için 3 milyar doları daha gözden çıkaracak

Ünlü video oyun üreticisi ZeniMax Studio, 2013 yılında şirketten ayrılan ve Doom, Quake gibi oyunlarım tasarımcısı olan John Carmack’in yeni şirketi Oculus’a giderken kendilerine ait sanal gerçeklik üzerine pek çok bilgiyi de çalarak Oculus’a götürdüğünü ve Oculus Rift sanal gerçeklik gözlüğünün bu çalınan bilgileri temel alarak yapıldığını iddia etmişti. Oculus Rift 2014 yılında 2 milyar dolar karşılığında Facebook tarafından satın alındığı için ZeniMax; Oculus’un kurucusu Palmer Luckey ve eski çalışanları Carmack’in yanı sıra Facebook’a da telif haklarının ihlal edildiği gerekçesiyle 2 milyar dolarlık tazminat davası açmıştı.

Dün gerçekleşen davanın ikinci duruşmasında Facebook kurucusu Mark Zuckerberg de mahkeme salonuna gelerek ifade verdi. Zuckerberg ilk olarak sanılanın aksine Oculus Rift’i satın almak için Oculus'a 2 milyar dolar değil 3 milyar dolar ödediklerini açıkladı. Facebook’un Oculus’la yaptığı görüşmeler sırasında Oculus’un 4 milyar dolardan kapı araladığını ancak Facebook’un; sanal gerçeklik gözlüğü için 2 milyar dolar, çalışanların elde tutulması için 700 milyon dolar ve şirket hedeflerine ulaşıldığı takdirde verilmesi planlanan 300 milyon dolar ödemeyi kabul ettiğini açıkladı.

3 Milyar Dolar Daha Harcayacağız

Zuckerberg ayrıca kendilerine mal olan 3 milyar dolarlık bu yatırım şirket için son derece önemli olduğunu ve şirketin, sanal gerçeklik teknolojisini daha fazla insanla buluşturabilmek için önümüzdeki 5-10 yıllık süreçte bu alana 3 milyar dolar daha yatırım yapacağını ifade etti.

ZeniMax’in avukatı tarafından ileri sürülen, Facebook ve Oculus’un satın alma işlemini bir gün ertelediği çünkü Carmack’in başına bela almak istemediği iddialarına ise 2 milyar doların herkes tarafından çok yüksek bir meblağ olarak karşılanacağını bildiklerini bu yüzden tüm ekibin bu konu hakkında uzunca tartışarak satın alma kararını geç onayladığını söyledi.

Carmack de İddiaları Reddetti

Ünlü oyun tasarımcısı Carmack, ZeniMax’den ayrılırken bazı bilgileri üzerinde kendi emeği olduğu için kopyaladığını ancak bunların asla Oculus Rift üretilirken kullanılmadığını açıkladı. Palmer Luckey ise henüz ifade vermedi.

• ulan adamlar sanki bizim eski parayla konuşuyolar mış gibi konuşmuşlar.
    Milyarlar hava uçuşuyor.

• iliminatü gibi yeni bir sanal dünya düzeni gelmeyecek ise ; bu kadar para harcanmaz ! bunların planı ya büyük yada çok farklı !

• Gram ilgi mi çekmiyor bu sanal gerçeklik olayı bakalım diğer kişilerin ilgisini çekebilecekler mi.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: pervanee

Gram ilgi mi çekmiyor bu sanal gerçeklik olayı bakalım diğer kişilerin ilgisini çekebilecekler mi.

valla benim şöyle dikkatimi çekiyor

sinema modu çok çok eğlenceli olacak sanki sinema salonunda gibi olacağız

oyun içinse benimde zerre ilgimi çekmiyor
  • Zuckerberg bile sanal gerçeklik mevzusuna böylesine ciddi yatırımlar yapıyorsa vardır güvendiği bir şeyler...

Özellikle sinema konusunda önemli adımlar atılırsa bence çok fazla kullanıcıya ulaşır, umarım 3d mevzusu gibi heves olarak kalmaz.

• quote:

Orijinalden alıntı: dere.beyi

quote:

Gram ilgi mi çekmiyor bu sanal gerçeklik olayı bakalım diğer kişilerin ilgisini çekebilecekler mi.

Valla ben ikisine de şüpheli bakıyorum. Çünkü VR la film izlicez diyelim nereye bakarsan ordaki ambiansı görüceksin sinemadan çıktın kendi aranda konuşurken aa ben oraya bakmamıştım öyle mi oldu gibi bi ton soru doğabilir ki bu da filmin insana aktarmak istediğini baya etkilicektir. Tabi bu vr geliştiricileri kadar yönetmelere de ne kadar iş düştüğünün göstergesi ama ben hazır olduklarını sanmıyorum. Tabi denenmemiş bişiye de hazır olunmıcağı için en vr gözlükler piyasada kullanılmaya başladıktan en az 5 10 yıl sonra kapasitesini gösterebilcek içeriğe kavuşabiliriz ki burada da teknoloji şirketleri bu süre zarfında daha karlı bir yatırım alanı bulmazlarsa.

• quote:

Orijinalden alıntı: FTuberk

quote:

Orijinalden alıntı: dere.beyi

quote:

Valla ben ikisine de şüpheli bakıyorum. Çünkü VR la film izlicez diyelim nereye bakarsan ordaki ambiansı görüceksin sinemadan çıktın kendi aranda konuşurken aa ben oraya bakmamıştım öyle mi oldu gibi bi ton soru doğabilir ki bu da filmin insana aktarmak istediğini baya etkilicektir. Tabi bu vr geliştiricileri kadar yönetmelere de ne kadar iş düştüğünün göstergesi ama ben hazır olduklarını sanmıyorum. Tabi denenmemiş bişiye de hazır olunmıcağı için en vr gözlükler piyasada kullanılmaya başladıktan en az 5 10 yıl sonra kapasitesini gösterebilcek içeriğe kavuşabiliriz ki burada da teknoloji şirketleri bu süre zarfında daha karlı bir yatırım alanı bulmazlarsa.

yok yok sinema modu 360 derece görüş açılı değil aynı sinema salonundaki gibi devasa ekran karşında olcak okadar sağa sola kafa çevirme yok onda elbet oda olur tabide ama meraklasına geneli standartı

sinema salonu tadında önümüzda 200-300 inclik ekrandan izleme zevki verecek olması

• Vr ancak canli yayinlarda fark yaratacak..Ornegin nba deki bir maci ordaymissin gibi izlemek harika olucak..

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • adamlarda para bol 3 de çıkarır 10 da...

• quote:

Orijinalden alıntı: 1982-utkan

Vr ancak canli yayinlarda fark yaratacak..Ornegin nba deki bir maci ordaymissin gibi izlemek harika olucak..

kesinlikle katılıyorum
  • Tüm gerçeklik yakın bir zamanda sanallaştırılacak ve "digital twin" haline gelecek bizlerde bu dijital ikizi yaratılmış gerçekliği VR üzerinden gerçek zamanlı olarak takip edebileceğiz.
    Öncelikle endüstride kullanımına başlanacak zaten sanayi 4.0 ile getirilecek yeniliklerden birisi de bu olacak.
  • quote:

hocam deneyimleme şansınız oldu mu?
  • Aslında lig maçlarını stadda gibi izlemek süper olurdu.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • 3 değil 3bin değil 30bin değil 300bin değil 3milyon 30 milyon 300milyon değil 3 hemde milyar hemde dolar. inşallah proje başarısız olur. Gıcık oldum gece gece. Böyle 3-4 türk firması olsa global pazarda on binler ekmek götürse evine ne güzel olurdu
  • Karar çıkmış Zenimax'a 500 milyon dolar ödeyecekler. Dava %100 zenimax lehine sonuçlanmamış ama jürinin değerlendirmelerine göre çeşitli telif hakları ve ihlaller sonucu toplamda 500 milyon dolar ödeme karraı ile sonuçlanmış
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.