Şifremi/Kullanıcı Adımı Unuttum
Bağlan Google+ ile Bağlan Facebook ile Bağlan
Şimdi Ara

Facebook Messenger Lite global kullanıma sunuldu

14
Cevap
0
Favori
136
Tıklama
Tüm Forumlar >> Donanım / Hardware >> Anasayfa Haberleri >> Facebook Messenger Lite global kullanıma sunuldu
Sayfaya Git:
Sayfa:
1
Giriş
    24241 Mesaj

Yıllar içerisinde mobil uygulamaların aldığı yol gerçekten şaşırtıcı. Bir dönem 3-5MB gibi uygulama boyutları büyük gibi görünürken şimdi özellikle oyunlarda GB seviyelerini aşmış durumdayız. Uygulama boyutları arttıkça sisteme olan yükü ve veri tüketimi de artıyor. Gelişmekte olan ülke kullanıcıları için dezavantaj olan bu durumu ortadan kaldırmak için farklı çözümler ortaya çıkıyor.

Küçüldü 

Facebook Messenger uygulaması bilindiği üzere oldukça büyük boyutlara sahip. Kotalı veya yavaş interneti olan kullanıcılar için indirme konusu sıkıntı oluşturuyor. Elbette büyük bileşenlerin veri tüketimi de arttığı için kullanıcılar adeta çapraz ateş altına alınmış oluyor. Firma bunun önüne geçebilmek için bir süre önce Facebook Messenger Lite adında daha küçük boyutlara sahip, sistemi daha az yoran ve daha az veri harcayan bir uygulama geliştirmişti.

Android tarafında 55MB boyutlara sahip olan iletişim uygulaması için kolları sıvayan firma boyutları 10MB seviyesine kadar çekmeyi başardı. Geçen yıl sonunda belirli ülkelerde kullanıma sunulan Messenger Lite uygulaması bu hafta itibariyle global olarak erişime açıldı.

Ayrıca Bkz.Samsung Türkiye başkan yardımcısı Twitter hesabını kapattı

Orijinal Messenger uygulamasındaki metin, fotoğraf ve video gönderim özelliklerini barındıran Lite sürümü ayrıca sticker desteğine de sahip. Logo ise beyaz üzerine mavi olarak elden geçirilmiş. Bileşenlerin küçülmesi ile veri tüketiminde de tasarruf elde edileceği ifade ediliyor.

Messenger uygulaması, gelişmekte olan ülke pazarlarında kardeş uygulama WhatsApp’a karşı mücadele veriyor. Daha küçük boyutlara sahip ve daha az veri harcayan WhatsApp, haliyle daha çok tercih ediliyor. Bu bakımdan firma Messenger Lite uygulamasını geliştirme ihtiyacı hissetti.

|
    |

• Facebook uygulamaları telefonun şarjını aşırı derecede sömürüyor. facebook lite vardı konuşmalarımı dinlediğinden şüphelendim sildim. konuştuğum bi şeyle alakalı reklam çıkmıştı karşıma. facebook messenger ise kullanmamama rağmen bataryamın %20sini kullanmış hemen onu da sildim. facebook a tarayıcıdan giriyorum.

• Yarbay
    2876 Mesaj
    appstore?
    |
    |
  • Yarbay
    9374 Mesaj
    Sadece mesajlaşma uygulamasıyken janjanlı saçma sapan bir şey oldu çıktı. Ben bile girdiğimde burası ne böyle diyorum, yaşlı kesim için ne kadar can sıkıcıdır kim bilir.
    |
    |
  • Yüzbaşı
    549 Mesaj
    sade ve stabil olmuş normal messenger i hemen sildim
    |
    |

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Hasegawa -- 28 Nisan 2017; 16:12:45 >
    |
    |
  • Binbaşı
    1430 Mesaj
    Facebook uygulamaları telefonun şarjını aşırı derecede sömürüyor. facebook lite vardı konuşmalarımı dinlediğinden şüphelendim sildim. konuştuğum bi şeyle alakalı reklam çıkmıştı karşıma. facebook messenger ise kullanmamama rağmen bataryamın %20sini kullanmış hemen onu da sildim. facebook a tarayıcıdan giriyorum.
  • Yüzbaşı
    323 Mesaj

55 MB olan program 10 MB'a düşürülmüş. Lite sürüm 10 MB yani.
    |
    |
    gageracer kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  • Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
    1 Not
    Gına gelmişti her hafta facebook+messenger 700-800 mb güncelleme gelmesi artı telefonları yavaşlatması,kullanmadığımız bir çok özellik eklenmesi belki bu uygulama işe yarar.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
    |
    |
  • Yarbay
    3004 Mesaj
    Şu messenger tam bir saçmalık. Normal browser'den girince mesajları aktif etsin, bu uygulamaya gerek kalmaz. Tamamen ticari amaçla yapılmış bir uygulama. Üstelik bunu kullanacağıma gider facebook lite kullanırım daha iyi.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
    |
    |

"Tiffany: You are afraid to be alive. You're afraid to live. You're a conformist. You're a liar. I opened up to you and you judged me." - Silver Linings Playbook
  • Yarbay
    8911 Mesaj
    Messenger zaten Facebook'un dayatması Lite olacağına düşük özellikli telefonlar için direk Facebook uygulaması üzerinden konuşulsa olmaz mı ? Olmaz para yiyecek Mark bey oradan.
    |
    |
  • Yüzbaşı
    389 Mesaj

Bunun benzerini Google da yapıyor.Normalde 2 gün gitmesi gereken pil, bazen bir günde bitiyor.Yatan telefonu açıp tüketime bakınca "Android OS".Wifi den birşeyler yolluyor.Açık kaynaklı bir OS lazım bize.
    |
    |
    wustti kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  • Yüzbaşı
    389 Mesaj

Di mi?Madem FB Lite var,bi de bu var.Direk FB Süper diye birşey yap 2 uygulama da olsun.
    |
    |
    likeablex kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  • Yüzbaşı
    265 Mesaj
    Safariden facebook'a giriyordum, mesajları görmem için illa messenger kur diyor.Bende mobilde kullanmamaya karar verdim :D
    |
    |
HızlıCevap
Sayfaya Git:
Sayfa:
1
Reklamlar
e-ticaret
google reklamları
üniversite
Kurumsal Web Tasarım Şirketi
haberler
Veri Merkezi;Metro Ethernet;Cloud Sunucu
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

DHBR1
0,344
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.