Şimdi Ara

Façan Yansın ne demek?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
28
Cevap
0
Favori
45.236
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • https://store.donanimhaber.com/c9/8c/7e/c98c7ed5565ce1965e22f971c40f3d0e.jpg

arkadaşlar bunu facebookta buldum ama bu 2. sınıf ders kitabında D şıkkındaki ifadeyi anlayamadım "Façan Yansın" ne demek bilen var mı? Hayır yani bir gün böyle birşeyi kardeşim soracak bilemeyeceğim sonra da şaşıracak ablam bile bilmiyorsa bize niye öğretiyorlar diye... Ayrıca biz 2. sınıfa giderken testlerde sadece 3 şık olurdu şimdi 4e çıkarmışlar çok garip.
     Façan Yansın ne demek?

• İzmitliler arasında geçen söz öbeklerinden birisi.
    'giysin çok hoşuma gitti' demektir.
  • mrsmrc kullanıcısına yanıt
    Teşekkürler. Ama faça ve yakmakla ne alakası var çözemedim. Façanın sözlükteki anlamlarından biri de "Giysi" demekmiş. Giysin yansın demek oluyor ki bu beddua gibi birşey. o yüzden deyimin ilk çıktığı zamanlardaki kullanım alanı hoşuna gitme durumu olmaya bilir bence.
    Peki anlıyorum biraz fazla detaya indim
  • Ama birşey daha eklemek istiyorum eğer bu deyim İzmitlilere ait yöresel bir söyleyiş ise, bu kitabı alan İzmitli çocukların ailelerinin, bizim kültürel söylemlerimizi "YANLIŞ" olarak çocuklara öğretiyor diye bu kitaba dava açması gerekir
  • Ben konuyu tamamen sana devrediyorum. Gerekeni yapınız.
  • 'giysin çok hoşuma gitti' :D kötü anlamdamı iyi anlamdamı deniyor karar veremedim :D
  • insanikamil kullanıcısına yanıt
    İyi anlamda olduğunu düşünüyorum.
    İzmitli arkadaş vardı bi sorayım ona.

Edit: Evet iyi anlamdaymış.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mrsmrc -- 27 Mayıs 2014; 20:46:28 >
  • insanikamil kullanıcısına yanıt
    Arkadaşım ben "giysin hoşuma gitti" sözünün değil "giysin yansın" sözünün kötü anlamda kullanılabileceğini söylemiştim.
    Arkadaşına sorduğun için teşekkürler. Ama giysin yansın yani "Façan yansın" sözünü sordunuz değil mi? Çünkü diğer arkadaş yanlış anlamış, yani "façan yansın" değil de "giysin hoşuma gitti" sözünün iyi veya kötü anlamda kullanılıp kullanılmadığını değerlendirmiş de.
  • Evet aynen. Yanlış anladığını farkettim.
  • Paçandır o :) muhtemelen baskı hatası :)

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • HackerBySqlastic kullanıcısına yanıt

Edit: Paçan yansın o zaman.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mrsmrc -- 29 Mayıs 2014; 7:07:56 >
    hayır baskı hatası değil o, "Façan" diye bir kelime var ve giysi anlamına geliyormuş. Hem hiç baskı hatasına da benzemiyor mesela aynı cümlede "karşiim" diye bir şey de yazıyor bir cümlede birkaç yanlış olması pek doğal değil.
  • quote:

Orijinalden alıntı: -piyanist-

hayır baskı hatası değil o, "Façan" diye bir kelime var ve giysi anlamına geliyormuş. Hem hiç baskı hatasına da benzemiyor mesela aynı cümlede "karşiim" diye bir şey de yazıyor bir cümlede birkaç yanlış olması pek doğal değil.

Espiri Yapmıştım Zaten :D :D
    Anlıyorum
  • quote:

Orijinalden alıntı: -piyanist-

Anlıyorum

Ehehehehe :D

• Havan yansın , karizman yansın , fiyakan yansın baabında.

Yalnız soruyu çok beğendim , bizim zamanımızda ki eğitim sistemi ile hiç alakası yok , bazı şeyler düzeliyor galiba.Son cevap şıkkı da talebeleri sıkılmadan öğretmeye yönelik.
  • -piyanist- kullanıcısına yanıt
    fotofoşş
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.