Şimdi Ara

F VE Q KLAVYE KARŞILAŞTIRMASI (20. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
654
Cevap
12
Favori
341.329
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
3 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1819202122
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orjinalden alıntı: Archelot

İşin Türklülke Milliyetçilikle falan alakası yok arkadaşlar. Biz Türküz F klavye kullanmalıyız olayı saçma bir mantık olur zaten.İşin özü Q klavye Türk Diline uygun olarak üretilmemiştir. F klavye ile yazı yazmak çok daha kolaydır.Yazının başında örnekleri ile birlikte verilmiş...O yüzden F klavye kullanmalıyız...

ama o zaman burda, şöyle bi olay ortaya çıkıyor; klavye üreticileri neden Türkiye'de F klavye'yi desteklemiyor?
    Q klavye'yi hiç satmasınlar yasaklasınlar? Herkesi alıştırsın F klavyeye bizde geçeriz.

Birde merak ettim F klavyeyi destekleyenlerin kaç kişisi F klavye kullanıyor? biraz bana bu konuyu şişirmek ve pof pof'lamak için buraya mesaj attıklarını görüyorum.

• Klavyem Q klavye olmasına rağmen bakmadan yazdığım için f klavyeye çevirip yazmakta sorun yaşamıyorum. Zaten f klavye kullanıcılarının çoğu bakmadan yazabildikleri için klavyedeki harf diziminin f veya q olmasının bu kişiler için pekte önemi olmuyor.
  • tamam da bakmadan f kullananlar zaten alısmış.yeni cocuklarımın alısması gerek bu duruma bizim oklda hem "kiiiiu" hem Fe Klavye var ayrıca evet okullardan başlarsak olablir
  • ağaç yaşken eğilir. 1 hafta oldu canım çıkıyor yazı yazacam diye. çocukları daha ilkokulda f klavyeynen başlatmalıı. ancak böyle amacına ulaşır bu konu...
  • quote:

Ellerin kullanım yüzdesini de hesaba katarak yaptığımız klavyede sol el yaklaşık yüzde 49, sağ el de yüzde 51 oranında kullanılacak şekilde harfler yerleştirilmiştir. türkçe'nin fonetik özelliğine uygunluk açısından sesli harfleri sol elde topladık… Gümrük kanunlarına 'bundan sonraki ithalat standart Türk klavyesine uygun olacak' diye bir madde kondu."

arkadaslar ben solagım simdi bana ters olmasın bu durum?
  • yapistirma isteyen varsa soylesin siparis verecegim bu hafta, 8ytl olabilir tanitim ucreti
  • q klavyeden vazgeçemem
  • Q kullanıyorum ve cok rahat hızlı şekilde yazıyom xD f de öle değil ama harfı bulana kadar msndekı agac oluo xD (F klavye kullananlar hakaret olarak algılamasın pls )

• F klavyeye geçeli 22 gün oldu. Günde en fazla 1 saatimi yazı yazmakla geçiriyorum. 9 senelik q klavye kullanma hızıma neredeyse eriştim. Yani biraz sabredince oluyor arkadaşlar. "Ben yapamam" gibi bir yaklaşım tarzı klavye değiştirme olayını gözünüzde büyütmesin.

Herkese kolay gelsin...
  • a_kosif benim f klavye başlangıcı sayfa 6 ta tarihi var... Ben tam tarihi hatırlamıyorum bakmakta aklıma gelmedi ama nerden baksan 2 ay filan oldu...

Şuan yazma hızım 10 yıllık Q klavyemin nerden baksan 2 katı filan... eskiden ben bu kadar uzun mesaj bile yazmazdım ya :))))
    Ben çok üşengecim kabul ediyorum herzaman ama şimdi aklıma gelen herşeyi yazıyorum bakmadıgım içinde Q klavyemden daha kısa sürede bitiyor aynı uzunlukta bir metin....

Senin çabalarını çok taktir ediyorum çalışmalarına devam yakında bahsettigimiz keyifi sende alıcaksın :))) Günde 14 saat bilgisayar kullan parmakların acımasın bile yok böyle bi klavye ya ben bırakmam bunu...

Bazı kendini bilmezler sanki denemişler gibi abartılı demişler sizde bir deneyinde o zaman anlarsınız abartımı gerçek mi.... Biz deniyoruz deneyimleri anlatıyoruz adamlar 3 satırlık kelimeyle abartı diyip geçiyorlar....

ÖNCE KULLANIN SONRA KARALAMAYA ÇALIŞIN VE YAŞ OLAYINA DİKKAT EDİN.... SAYGI EN ÖNEMLİ UNSURDUR....

• f klavyeyi bir kere kullandım yazdıklarım aynen şöyle
    adasıejsadlkn
  • quote:

Orjinalden alıntı: siyahgözlübezelye

f klavyeyi bir kere kullandım yazdıklarım aynen şöyle
    adasıejsadlkn

ilk kullanmanda yaza bilmişsin sevinmen lazım başkaları o kadar bile yapamadan vazgeçiyor :))) Ya aslın sadece 2 hafta dene 10 parmak programını aç dene sadece aslında bakmadan yazmanın zamanla klavyenin üzerindeki ellerinin dans edişini gördükçe zaten sen yapıcaksın ama sadece 2 haftanı ver dene bi :))) koca insan hayatında 2 hafta nedir ki :)))

Acıkcısı ben formlarda yazmazdım şimdi yazmamın nedenide belli artık yazmaktan zevk alıyorum.... Hıı başkaları benim kadar tutkulu bi biçimde baglımıdır bilemem ama.... seninde denemeni isterim çünkü merak etmişsin yazmaya çalışmışsın burdaki yorumların çogunu görüyorsun neler diyorlar.... onlar daha bakmadan belki 1. sayfadaki acıklamayı bile okumadan yazıyorlar ama sen denemissin ve onlardan farklısın sadece 2 hafta dene yani...

Hiç bişi bilmiyorsan bu kadar yazmamın adına dene :)))))

Daha sayfalarca yazabilirim :))))

Çalışmalarında sana başarılar umarım denersin...

• Çalışma masamın karşısına bir f klavye resmi koydum. Dinlenirken bile ona bakıyorum. Söylece harflerin yerini iyice ezberlemeye çalışıyorum. Q klavye cidden fason imiş ya. İnternet kafeye gidince anlıyorum. Yazma hızım gayet iyileşti. Fazla değil 1 hafta sonra alışıyorsunuz. 1 ayda eski hızınıza geliyorsunuz. 1 yılda Allah bilir neler olur. Uçarsın artıkın...

Bilgisayar başında en az 5 saat geçiriyorum fakat yazı yazdığım süra 1 saat ancak. Yine de çok kolay alışılıyor. Kolay gelsin F klavyeye geçene.
  • quote:

Orjinalden alıntı: AdReNaLiNe

8 senedir 10 parmak F klavye kullanıyorum. F klavye tabi ki Türkçe için mükemmel tasarlanmış. Ancak zaman zaman İngilizce metin yazmak durumunda kalıyorum ve ne kadar sıkıntı çektiğimi anlatamam. Diğer birçok forumda da F/Q tartışması yaşanmıştı. Şahsi kanımca bilgisayara sıfırdan başlayacak birisi için F klavye önerilebilir. Ancak zaten F klavye kullanan birisi için ille de F klavye şart değildir. Q klavye üzerinden windows ta klavye değişimiyle çok rahat F klavye kullanılabilir (şu an öyle kullanıyorum).

Ayrıca metin de geçen Q klavyenin verimsizliği çıkarımına da pek katılmıyorum. Çünkü pek çok arkadaşım var ki Q klavye ile en az benim kadar hızlı yazabilen ve bir o kadar çok insan tanıyorum ki F klavye kullanıp vasat bir Q performansı veren. Demek istediklerim yanlış anlaşılmasın. Metin son derece yararlı. Ancak salt doğru yol değil.

bende yaklaşık 6 senedir Q klavye kullanıorum bi zararını görmedim tabiki türkçe için en kolay ve verimli bi klavye olabilir ama sıfırdan Q ile başlayan biri sonradan F e geçmesi baya zor olur oluo bi kaç kez denedim sıfır başlıyan birine verilebilir F klavye mesela ilkokullarda

• Emeğine saygı...

Çoğu kişi Q klavye kullanıyor ama F klavyenin türkçe için daha uygun olduğunu biliyorum.
  • Klavyemi değiştirmeyi düşünüyorum. Şöyle yumuşak tuşlu, üzerinde ilave düğmeler olan (benq var ama düz) ve pahalı olmayan (çocuklarda kullandıkları iiçn bir şeyler dökülebiliyor) klavye bakıyorum.
    F klavye olunca bulmak sirz skıntılı oluyor. Evrest gibi markalar nasıldır?
  • vala ben de gaza geldim sanırım fe klavye deniycem geçerim falan demiyorum ama en azından deniycem neden daha çok yorulalım dimi ama alışmanın pek uzun zaman alacagını sanmıyorum en kötü fe klavyeyi de ögreniriz kötü mü olur
  • quote:

Orjinalden alıntı: Akinci

Klavyemi değiştirmeyi düşünüyorum. Şöyle yumuşak tuşlu, üzerinde ilave düğmeler olan (benq var ama düz) ve pahalı olmayan (çocuklarda kullandıkları iiçn bir şeyler dökülebiliyor) klavye bakıyorum.
    F klavye olunca bulmak sirz skıntılı oluyor. Evrest gibi markalar nasıldır?

Abi apple ın yeni çıkardıgı F usb klavye vardı ben almayı düşündüm ama alamadım... Apple oldugu için pahalı kaçtı sanalmarketimde vardı....

Benim MS natureli satamadım... Artık böyle kaldı yeni makina yaparsam alabilirim ancak...

Senin bütçen el veriyorsa bak ben test edenlere sordum yumuşak rahat filan dediler... Aklıma yattı ama duygusal sebepler işte

Everest hakkında hiçbir bilgim yok kullanmadım daha önce...

• Ya Q dan F e geçmek hiç zor degil millet denemeye korkuyor bende sıfırdan Q ile başladım... Şimdi f sadece deneyin zaten kendisi sonradan gelicek bende öyle oldu zamanla siz pek anlamıcaksınız ne zaman ögrendiginizi bakıyorsunuz yazmaya başlamışsınız...

a_kosif de Q dan başlamış şimdi yazdıklarına bakın... Şakır şakır... :)))

Yani denemeden zor demek yalnış bana zor olan size basit olabilir... Herkesin algı seviyeleri çok farklıdır...
  • arkadaşlar, kusura bakmayın garip bir soru olabilir ama ben de babama f klavye alıcam nerde bulabilirim?
  • 
Sayfa: önceki 1819202122
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.